Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2010., 16:47   #81
Quote:
locutos kaže: Pogledaj post
Civilizacija i svijest ljudi, te osjecaj za pravednosti i ravnopravnost polako napreduju.

Tako je nekadasnja "teza" o ravnopravnosti rasa i spolova dovela do toga da danas vise nema robovlasnistva i zene smiju glasati a nekad to nije bilo tako.
Da, sad nije robovlasništvo, nego se zove kapitalizam.. još je gore..
A što se prava glasa tiče, to je isto samo pravo glasa i ništa više.. odluke ionako ne donose mali ljudi, makar to na prvu tako tebi i izgledalo.


Quote:
locutos kaže: Pogledaj post
Dakle, pozitivne teze ce covjecanstvo (prije ili kasnije) ipak usvojiti, a one ostale nece nikad biti prihvacene.

Dakle, postoje teze i "teze".


Takodjer, za tvoju informaciju, postotak vegetarijanaca je nezaustavljivo svakog dana sve veci, a mozda bi se trebalo zapitati, zasto je to tako?
Pa civilizacija se razvija i razvijati će se bez obzira na tebe ili mene. No, svejedno smatram da si debelo fulala poantu, i da se baviš potpuno irelevantnim sitnicama koje nemaju apsolutno nikakve veze sa pravim stanjem stvari.
__________________
Smisao je cirkularni labirint u umu onih koji ga traže: Radujmo se bez povoda. Slavimo bezdan, prepoznajmo emisare biločega, uzašle sanjare, lutalice po strasti. Uzađimo po tutnjavi pjesme, od Najvećeg Oka krhotina rasutih kroz prostranstvo ponora. Podajmo se opijumu razvrata duginih boja u tmini. Strmoglavljujem se i uzlazim.
Ra-Hoor-Khuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 17:02   #82
mislim da izbor o tome hoces li biti vegetarijanac ili ne prije svega treba biti individualna stvar
svi mi imamo slobodnu volju i imamo izbor koji cinimo na temelju informacija kojima raspolazemo i na temelju svoje svijesti i savijesti

u nas izbor ulazi i dosta drugih parametara a oni se vremenom mijenjaju

ne vjerujem da ikome treba ista nametati, svatko ima svoje prioritete u zivotu i svoj tempo i smjer rasta

ono sto me smeta je pokusaj da se tu progura neka kakti plemenitost u jedenju zivotinja i neki dublji smisao
mislim da je totalno promaseno i nema veze s mozgom
i mislim da bi se u tome mogli sloziti i vegetarijanci i nevegetarijanci
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 17:03   #83
Quote:
locutos kaže: Pogledaj post
Cini se da govoris o pravu jacega.
Znaci ti odobravas da netko dodje, tebe zakolje i pojede te?
Jesam li dobro razumio tvoj stav?
Da ne ispadnem fanatik, tvrdnju sam napisao s dozom cinizma.
Ja sam vegetarijanac već 25 godina cirka, ali za mene je to biti sladokusac jer nikad nisam volio mesinu, ribu niti jaja. Imao sam dvorište s kokošama i mačkama i shvatio sam da ta bića ne vole biti ugrožen, da vole biti voljena itd, bez obzira što sam tada bio formalno katolik nije me zanimalo što piše u Bibliji i da li je dozvpljeno jesti meso, ja sam vidio da se kokoš neda uloviti, jedino ako je pitoma i očekuje ljubav ,ali ako se boji jer misli da će biti pojedena tada pruža otpor.

Neki mi kažu da ne mogu bez mesa, u ja nemam pravo drugima nametat što će jesti, ali lavi i tigri oni već to moraju jesti...

Drugi opet kažu da im je žao blitve i banana, u redu, ko me je žao neka ne jede blitvu i banane.

Kažu opet neki da je vegetarijanac lakše biti ako si već bio u prijašnjem životu vegetarijanac, pa ...da ne duljim. Ja svoj stav vegetarijanstva podržavam samim vegetarijanstvom, pa ako neko misli da isto važi i za biljke neka i njih izbaci iz prehrane.

Ovo što sam rekao da meso imaju pravo jesti oni koji su u stanju i zaklat piliće i teliće je način da bolje spoznamo što jedemo. Ako neko može klat bez ikakvog problema onda je njemu nepotrebno pričati o vegetarijanstvu...
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 17:08   #84
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
što je s djecom?

A djeca dok se ne osamostale jesti će ono što im roditelji skuhaju...
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 17:09   #85
Quote:
Ra-Hoor-Khuit kaže: Pogledaj post
Da, sad nije robovlasništvo, nego se zove kapitalizam.. još je gore..
A što se prava glasa tiče, to je isto samo pravo glasa i ništa više.. odluke ionako ne donose mali ljudi, makar to na prvu tako tebi i izgledalo.
Nemoj skretati s teme. Ne govorimo sada o kapitalizmu.

Bila je teza protiv robovlasnistva, postepeno je sve vise ljudi podrzavalo tu tezu i onda je ta teza postala zakon, i danas ogromna vecina ljudi podrzava tu nekadasnju tezu.

Bila je teza protiv neravnopravnosti zena, postepeno je sve vise ljudi podrzavalo tu tezu i onda je ta teza postala zakon, i danas ogromna vecina ljudi podrzava tu nekadasnju tezu.

Danas postoji teza o pravu na zivot i zivotinja i ljudi. Postepeno sve vise ljudi podrzava tu pravednu tezu i, prije ili kasnije ce ta teza postati zakon. Ubrzo nakon toga ce ogromna vecina ljudi podrzavati tu tezu.

Quote:
Ra-Hoor-Khuit kaže: Pogledaj post
Pa civilizacija se razvija i razvijati će se bez obzira na tebe ili mene.
Naprotiv, ja sam aktivan dio te nove, bolje civilizacije a pozivam i tebe da to postanes, da razmislis (dijelom te razumijem jer sam i ja imao dvojbe i nisam "preko noci" postao vegetarijanac) o pravednosti za sve.

A civilizacija ce se razvijati dalje bez obzira na ostale, ne-napredne dijelove ljudske populacije.

Gdje ti zelis pripadati?

Quote:
Ra-Hoor-Khuit kaže: Pogledaj post
No, svejedno smatram da si debelo fulala poantu, i da se baviš potpuno irelevantnim sitnicama koje nemaju apsolutno nikakve veze sa pravim stanjem stvari.
Ne slazem se. Smatram da su prava zivotinja jako vazna.
Nekad je nekima i robovlasnistvo bilo nevazno. Danas su prihvacena naprednija stajalista.
locutos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 17:13   #86
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
mislim da izbor o tome hoces li biti vegetarijanac ili ne prije svega treba biti individualna stvar
svi mi imamo slobodnu volju i imamo izbor koji cinimo na temelju informacija kojima raspolazemo i na temelju svoje svijesti i savijesti.
Mislim da izbor o tome hoces li biti ubojica crnaca ili ne prije svega treba biti individualna stvar.
Svi mi imamo slobodnu volju i imamo izbor koji cinimo na temelju informacija kojima raspolazemo i na temelju svoje svijesti i savjesti.


Vidis kako to zvuci?
Individualna stvar moze biti izbor izmedju Coca-cole i Pepsi-cole.
Ali ne moze individualna stvar biti izbor zivota ili smrti drugog zivog bica!


Quote:
satori kaže: Pogledaj post
ono sto me smeta je pokusaj da se tu progura neka kakti plemenitost u jedenju zivotinja i neki dublji smisao
mislim da je totalno promaseno i nema veze s mozgom
i mislim da bi se u tome mogli sloziti i vegetarijanci i nevegetarijanci
Slazem se. Nema nicega plemenitog niti duhovnog u ubijanju neduznih zivotinja.
Mozda nekad u proslosti, covjek nije imao izbora ali danas ga ima.
Pogotovo sto je taj izbor zdraviji i za covjeka i za zivotinju.
locutos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 17:21   #87
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Da ne ispadnem fanatik, tvrdnju sam napisao s dozom cinizma.
Ja sam vegetarijanac već 25 godina cirka, ali za mene je to biti sladokusac jer nikad nisam volio mesinu, ribu niti jaja. Imao sam dvorište s kokošama i mačkama i shvatio sam da ta bića ne vole biti ugrožen, da vole biti voljena itd, bez obzira što sam tada bio formalno katolik nije me zanimalo što piše u Bibliji i da li je dozvpljeno jesti meso, ja sam vidio da se kokoš neda uloviti, jedino ako je pitoma i očekuje ljubav ,ali ako se boji jer misli da će biti pojedena tada pruža otpor.

Neki mi kažu da ne mogu bez mesa, u ja nemam pravo drugima nametat što će jesti, ali lavi i tigri oni već to moraju jesti...

Drugi opet kažu da im je žao blitve i banana, u redu, ko me je žao neka ne jede blitvu i banane.

Kažu opet neki da je vegetarijanac lakše biti ako si već bio u prijašnjem životu vegetarijanac, pa ...da ne duljim. Ja svoj stav vegetarijanstva podržavam samim vegetarijanstvom, pa ako neko misli da isto važi i za biljke neka i njih izbaci iz prehrane.

Ovo što sam rekao da meso imaju pravo jesti oni koji su u stanju i zaklat piliće i teliće je način da bolje spoznamo što jedemo. Ako neko može klat bez ikakvog problema onda je njemu nepotrebno pričati o vegetarijanstvu...
Pozdravljam sto si vegetarijanac 25 godina.

Velik broj ljudi ne bi bio u stanju zaklati pilica pa bi jedan dio njih, iz suosjecanja odustao od mesne hrane.
Medjutim, u trgovine mesna hrana dolazi bez potrebe za osobnim klanjem, te dolazi znatno izmijenjena i lijepo upakirana tako da osoba koja kupuje ne vidi da kupuje leseve neduznih zivotinja.
locutos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 17:29   #88
Što, aktivno nabijaš osjećaj krivnje na novocivilizirane načine? Jedino što vas novocivilizirane razlikuje od starociviliziranih jest metoda djelovanja. Pozitivne svrhe nema. I jedne i druge tjera vas strah od smrti.
__________________
Smisao je cirkularni labirint u umu onih koji ga traže: Radujmo se bez povoda. Slavimo bezdan, prepoznajmo emisare biločega, uzašle sanjare, lutalice po strasti. Uzađimo po tutnjavi pjesme, od Najvećeg Oka krhotina rasutih kroz prostranstvo ponora. Podajmo se opijumu razvrata duginih boja u tmini. Strmoglavljujem se i uzlazim.
Ra-Hoor-Khuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 17:43   #89
Quote:
Ra-Hoor-Khuit kaže: Pogledaj post
Što, aktivno nabijaš osjećaj krivnje na novocivilizirane načine? Jedino što vas novocivilizirane razlikuje od starociviliziranih jest metoda djelovanja. Pozitivne svrhe nema. I jedne i druge tjera vas strah od smrti.
Ta krivica objektivno postoji. Nisam je ja izmislio.
No, drago mi je da primjecujes taj osjecaj krivnje.
Mene je taj osjecaj krivnje mucio godinama i nisam se jednostavno "prebacio" s jedne prehrane na drugu.

Sada se po pitanju krivnje osjecam puno bolje.
To je pozitivna svrha.

Quote:
Ra-Hoor-Khuit kaže: Pogledaj post
I jedne i druge tjera vas strah od smrti.
Ne razumijem. Mene nije strah smrti.
Osim toga kakva je veza izmedju ne-ubijanja zivotinja i straha od smrti?
locutos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 17:52   #90
Quote:
locutos kaže: Pogledaj post
Medjutim, u trgovine mesna hrana dolazi bez potrebe za osobnim klanjem, te dolazi znatno izmijenjena i lijepo upakirana tako da osoba koja kupuje ne vidi da kupuje leseve neduznih zivotinja.
Ma nemoj? Kako je onda moja kći sa nepunih četiri godine shvatila da jede ubijeno pile i pitala me zašto ljudi jedu ubijene životinje? Hoćeš da kažeš da je većina ljudi retardirana, pa ne zna da jede ubijene životinje?

Mislim, koja klasična propaganda, samo čekam kad će neko postati Krležine citate skinute sa veganskih stranica i potpuno izvučene iz konteksta.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 17:59   #91
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Ma nemoj? Kako je onda moja kći sa nepunih četiri godine shvatila da jede ubijeno pile i pitala me zašto ljudi jedu ubijene životinje? Hoćeš da kažeš da je većina ljudi retardirana, pa ne zna da jede ubijene životinje?

Mislim, koja klasična propaganda, samo čekam kad će neko postati Krležine citate skinute sa veganskih stranica i potpuno izvučene iz konteksta.
Mozda je tvoja kcer posebna u pozitivnom smislu.
Vecina ljudi, ukljucujuci i mene kad sam bio mali, ne razmislja o porijeklu hrane u trgovinama.
Otprilike znamo da dolazi od zivotinja, ali dalje od toga nisam razmisljao.
Kako su uzgojene, u kakvim su (losim) uvjetima zivjele?
Kako su transportirane, sabijene, bez hrane i vode? Kako su ih tjerali, usprkos slomljenim nogama uslijed neprikladnog transporta, hodati i stajati na slomljenim nogama, kako su nasilno hranjene, te na kraju nehumano ubijene?

O TOME nisam znao, niti razmisljao.

Za neke je to "propaganda". Za neke je to surova istina.

Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Kako je onda moja kći sa nepunih četiri godine shvatila da jede ubijeno pile i pitala me zašto ljudi jedu ubijene životinje?
I sto si joj odgovorila? Da to tako mora biti?
Da je to tradicija?
locutos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 18:00   #92
Quote:
locutos kaže: Pogledaj post
Ta krivica objektivno postoji. Nisam je ja izmislio.
No, drago mi je da primjecujes taj osjecaj krivnje.
Mene je taj osjecaj krivnje mucio godinama i nisam se jednostavno "prebacio" s jedne prehrane na drugu.

Sada se po pitanju krivnje osjecam puno bolje.
To je pozitivna svrha.
Bijeg ne može biti pozitivna svrha.

Quote:
Ne razumijem. Mene nije strah smrti.
Osim toga kakva je veza izmedju ne-ubijanja zivotinja i straha od smrti?
Zašto se onda bojiš smrti životinja? I po čemu su to biljke manje živa bića od životinja? Malo su apsurdna ta vaša etička pravila..
__________________
Smisao je cirkularni labirint u umu onih koji ga traže: Radujmo se bez povoda. Slavimo bezdan, prepoznajmo emisare biločega, uzašle sanjare, lutalice po strasti. Uzađimo po tutnjavi pjesme, od Najvećeg Oka krhotina rasutih kroz prostranstvo ponora. Podajmo se opijumu razvrata duginih boja u tmini. Strmoglavljujem se i uzlazim.
Ra-Hoor-Khuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 18:02   #93
Sve to lijepo, divno i krasno izgleda u teoriji, ali praksa je malo minijaturno drugačija, a stvarnost okrutnija, bar sa te tvoje pinky točke gledišta..
__________________
Smisao je cirkularni labirint u umu onih koji ga traže: Radujmo se bez povoda. Slavimo bezdan, prepoznajmo emisare biločega, uzašle sanjare, lutalice po strasti. Uzađimo po tutnjavi pjesme, od Najvećeg Oka krhotina rasutih kroz prostranstvo ponora. Podajmo se opijumu razvrata duginih boja u tmini. Strmoglavljujem se i uzlazim.
Ra-Hoor-Khuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 18:05   #94
Quote:
locutos kaže: Pogledaj post
Mislim da izbor o tome hoces li biti ubojica crnaca ili ne prije svega treba biti individualna stvar.
Svi mi imamo slobodnu volju i imamo izbor koji cinimo na temelju informacija kojima raspolazemo i na temelju svoje svijesti i savjesti.


Vidis kako to zvuci?
Individualna stvar moze biti izbor izmedju Coca-cole i Pepsi-cole.
Ali ne moze individualna stvar biti izbor zivota ili smrti drugog zivog bica!



Slazem se. Nema nicega plemenitog niti duhovnog u ubijanju neduznih zivotinja.
Mozda nekad u proslosti, covjek nije imao izbora ali danas ga ima.
Pogotovo sto je taj izbor zdraviji i za covjeka i za zivotinju.
a jesi nasao crkvu pred kojom ces se moliti


ja sam osobno vegetarijanka 18 godina i smatram to svojim osobnim izborom i to je iskljucivo moja privatna stvar
ne osjecam se radi toga pozvanom da drugima solim pamet i tlacim propovijedima
zbog takvih daveza i postoji averzija prema vegetarijancima
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 18:11   #95
Quote:
Ra-Hoor-Khuit kaže: Pogledaj post
Bijeg ne može biti pozitivna svrha.


Zašto se onda bojiš smrti životinja? I po čemu su to biljke manje živa bića od životinja? Malo su apsurdna ta vaša etička pravila..
Moram priznati da ti logika nije jaca strana.
Kakav "bijeg"? Bijeg od cega?

Ne ucestvujem u ubijanju zivotinja, niti direktno niti na bilo koji drugi nacin.
Stoga nema krivice. Tocka.
Odakle si sad izvukao taj neki "bijeg"?

A kod tebe je pak, na djelu, bijeg od realnosti! Ne znas sto se dogadja s tim zivotinjama i ne zanima te.


Sto se tice, zivotinja, volim zivotinje i suosjecam s njima. Da je po mome, nitko ih ne bi ubijao.
Na isti nacin, da tebe neki uhvate i pozele ubiti i pojesti, da je po mome, ja bih ti spasio zivot.


Biljke i zivotinje. U idealnom svijetu, nebi trebalo ubijati ni zivotinje ni biljke.
Jednog dana cemo i taj nivo doseci.
U medjuvremenu, hitno treba raditi na zaustavljanju patnje.
Biljke, za razliku od zivotinja, nemaju razvijen nervni sustav stoga ne osjecaju bol.
Zivotinje, s druge strane, osjecaju bol i patnju dok ih ubijaju, i dok zive u nehumanim uvjetima, sabijene u uskim prostorima, gdje ih se na silu hrani velikim kolicinama hrane kako bi se sto brze udebljale, bez da ikad ugledaju svjetlo dana.

Dakle, biljke nisu manje ziva bica od zivotinja, ali trenutni prioritet je dokinuti patnju i bol onih koji imaju mozak i nervni sustav, dakle ljudi i zivotinja.

Nadam se da sam ti uspio objasniti, te da si shvatio da "nasa" eticka pravila nisu apsurdna.
Zbog tih "etickih" pravila, neki ljudi se osjecaju bolje jer rade ispravnu stvar brinu i za sebe i za druge, a neki drugi ljudi ne mare za nikakva eticka pravila.

S kojima bi ti radije zivio?
locutos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 18:16   #96
Quote:
locutos kaže: Pogledaj post
I sto si joj odgovorila? Da to tako mora biti?
Da je to tradicija?
Rekla sam joj istinu. Da ljudi jedu meso, jer su svejedi, ali ako ne želi da ne mora jesti. Međutim, ona voli meso i jede ga.

Btw, ne znam zašto misliš da je "posebna" - jednostavno je pronicljiva.

Međutim, u pravu si - većina ljudi vodi se, inače, u životu inercijom i ne razmišlja mnogo.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 18:16   #97
Quote:
Ra-Hoor-Khuit kaže: Pogledaj post
Sve to lijepo, divno i krasno izgleda u teoriji, ali praksa je malo minijaturno drugačija, a stvarnost okrutnija, bar sa te tvoje pinky točke gledišta..
Stvarnost jest okrutna. I zato "na moj pinky nacin" radim da se stvari poboljsaju za razliku od onih koje ili nije briga ni za sto, ili smatraju da su stvari takve kakve jesu i da se nista ne moze promijeniti.
Ovi posljednji ili ne izlaze na izbore, ili glasaju za hdz.
locutos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 18:22   #98
ne gledam ljude po onom što uzimaju nego po onom što daju.
__________________
Smisao je cirkularni labirint u umu onih koji ga traže: Radujmo se bez povoda. Slavimo bezdan, prepoznajmo emisare biločega, uzašle sanjare, lutalice po strasti. Uzađimo po tutnjavi pjesme, od Najvećeg Oka krhotina rasutih kroz prostranstvo ponora. Podajmo se opijumu razvrata duginih boja u tmini. Strmoglavljujem se i uzlazim.
Ra-Hoor-Khuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 18:22   #99
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
a jesi nasao crkvu pred kojom ces se moliti


ja sam osobno vegetarijanka 18 godina i smatram to svojim osobnim izborom i to je iskljucivo moja privatna stvar
ne osjecam se radi toga pozvanom da drugima solim pamet i tlacim propovijedima
zbog takvih daveza i postoji averzija prema vegetarijancima
Logika ti nije ispravna.
Ropstvo nije ukinuto zato sto je bila osobna stvar onih koji su bili robovlasnici i onih koji nisu bili robovlasnici.

Protivnici ropstva su digli glas i argumentirali svoja stajalista dok vecina ljudi nije razumjela pravednost ukidanja ropstva.

Odlucivanje o zivotu drugoga ne moze biti osobna i privatna stvar.

Nekada je postojala averzija protiv zagovornika jednakosti svih rasa i spolova.
Pocetkom 20 stoljeca je postojala averzija protiv strojeva koji ce oduzeti posao svim ljudima.
Prema mnogim novim stvarima ljudi imaju averzije. Ipak, vremenom ce neke od tih "novih" stvari biti prihvacene, a neke nece.

Takodjer, ne slazem se s tvojom izjavom da solim pamet i tlacim propovijedima.
Jednostavno argumentirano iznosim svoj stav.
Svatko je pozvan izreci svoje misljenje i ponuditi mi valjane protuargumente.
locutos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 18:24   #100
Quote:
Ra-Hoor-Khuit kaže: Pogledaj post
ne gledam ljude po onom što uzimaju nego po onom što daju.
Neki ljudi uzimaju zivote neduznih!
Ovi koji misle samo na sebe i svoj interes nista ne daju.

Prema tome, razjasni kriterije po kojima gledas ljude i sto zakljucujes na osnovu njih.

Osjecanje krivice je dobar prvi korak stoga te pozivam da napustis "sebicnu" stranu te da se pridruzis, sada ili nekad kasnije, "pozitivnoj" strani.


Prije odredjenog broja godina, sjecam se svog komentara, kad mi je ukazano na ne-eticnost jedenja mesa; moja prva reakcija bila je lagana ljutnja: "Sto cu ja jesti ako ne jedem meso?"
locutos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:03.