Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2009., 21:26   #1
Piometra

vetreinar sumnja da kuja ima piometru. da li je postupak vađenja maternice kod te piometre isto što i kastracija kuje?molim vas ako ima neki vet da mi odgovori ili bilo tko da zna sigurno....
dina1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 21:36   #2
piometra je gnojna upala maternice i ona se vadi isto kao i kod sterilizacije kuje. Dakle, kada kuja ima piometru, vrsi se sterilizacija.
Moze se lijeciti i konzervativno, terapija prostanglandinima.

i btw- nemoj da ti veterinar "sumnja" nego neka bude siguran!! pa to je vrlo ozbiljno stanje, cesto zavrsi smrcu ako se na vrijeme ne reagira! mrzim veterinare koji sumnjaju.

Zadnje uređivanje Lefti : 01.07.2009. at 21:38. Reason: add
Lefti is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 21:40   #3
ona dobiva neke injekcije tj antibiotike vec 6 dana,ali sada kad smo primjetili da dahce i pije uzasno puno vode veterinar je posumnjao na piometru pa me poslao sutra na rtg.medjutim rtg je 300kn a ja sam ionako htjela nju ustrojiti pa me sad zanima moze li taj vet sutra odmah nju ustrojiti i ustedim si tih 300kn koje bi inace morala dati za rtg....student sam i nemam bas novaca a zelim joj pomoci.....
dina1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 22:23   #4
Sumnja vjerovatno jer nema rtg. Cijena od 300kn za rtg snimku je smješno skupa, ako možeš odi negdje drugdje. Da procedura je ista kao kod sterilizacije, ljekovi pomažu, ali neće rješiti problem. Ako se pokaže da je piometra rješi to što prije!!!!
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 22:29   #5
hvala na pomoći. otići ću to snimit jer nemam drugog izbora, a nezelim riskirat. zivim u osijeku, veterinari su skuplji od doktora!!!
dina1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 22:51   #6
Probaj se onda dogovoriti s vetom da se to rješi isti dan ili sljedeći
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 00:01   #7
a gle, ja bi svejedno isla na rtg, da veterinar zna sto da ocekuje. Mozda to i nije bitno, ne znam. aj ti njega zovi sutra ujutro i reci da ju svejedno zelis sterilizirati, imala piometru ili ne, pa da li mu treba snimak?
Lefti is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 00:41   #8
Quote:
a gle, ja bi svejedno isla na rtg, da veterinar zna sto da ocekuje.
Je, tu ti rtg može pomoć pri dijagnozi. Cijena od 300kn je skupa, ali ako nemaš alternative da negdje drugdje slikaš plati.
Ako je piometra, nemoj čekati
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 11:12   #9
evo me...bila sam jutros na pregledu, radio je ultrazvuk njime se bolje viodi maternica i sve izgleda ok.cak je rekao da mu i jetra i bubrezi izgledaju ok.i secer smo mjerili nema ni to.sutra cemo vadit krv.....sad je sve malo prikriveno tim antibioticima sto joj je ovaj drugi vet davao,ali izgleda tj nadam se da nije nista strasno.skoro sam umrla od straha
dina1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 12:40   #10
Tih 6 dana antibiotika nije moglo 'prikriti' piometru. Da joj je curio gnoj iz rodnice , kujica pod temperaturom itd. tad bi se moglo sumnjati na piometru otvorenog tipa, to očito nije bio slučaj. Sumnja za zatvoreni tip piometre bi postojala da kujica ima visoku temperaturu i da joj je matenrica povećana, dakle i stomak povećan i napet. No sve to su tada samo sumnje i bolest se dijagnosticira rtg-om najbolje te brisom sekreta ako ga ima, tj. ako curi ( gnoj). Također piometra nastaje odmah nakon tjeranja, tj. tjeranje izgleda produženo, a onda kreću problemi. Ako se nije ni tjerala u zadnjih 3-4 tj. ni tu nema nikakve indikacije da bi mogla biti piometra.
Dakle ako maternica nije povećana, nema gnoja ni unutra niti curi, ne vidim od kud uopće sumnja na piometru
Uglavnom, mislim da biste trebali otiči kod veterinara koji će napraviti sve pretrage, uzeti krv i bris pa vidjeti što je kujici zapravo. Ne možete ju ni sterilizirati ni ići u takav podhvat ako je bolesna i boluje od nečeg što vi ni vet ne znate što je. Možda ima neku upalu dišnog sustava, možda mjehura, možda se samo prehladila no ići operirat kujicu nemojte dok ne bude potpuno zdrava.
Kod piometre se istina preporučuje hitan zahvat vađenja maternice i obavezno se radi kod zatvorenog tipa piometre, kod zatvorenog tipa se ne može liječiti kujica i stanje je hitno jer maternica može puknuti od pritiska gnoja koji ne izlazi van. Liječenje je moguće samo kod otvorenog tipa kad je cerviks otvoren i gnoj curi van no i tu je liječenje malo teži podhvat . Mi smo imali slučaj otvorene piometre, izliječili smo kujicu , imala je već dva legla nakon svega i zdrava je ko dren. Inače kad se u onom malom postotku izliječenja piometre ( samo otvorene) kujica izliječi to nije kraj jer se ista mora pariti na prvom idućem tjeranju i ako se inače ne radi o vrijednoj uzgojnoj kujici liječenje ionako nema nikakvog smisla, mislim na liječenje koktelima koji idu . Kujica se sterilizira i nadaš se da će bit sve ok u vezi toga jer ni sterilizacija pod piometrom nije baš bezazlena stvar koliko znam.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 12:51   #11
Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
Dakle ako maternica nije povećana, nema gnoja ni unutra niti curi, ne vidim od kud uopće sumnja na piometru
Postoje i manje tipični oblici piometre od ovog kojeg opisuješ. Kuja ne mora imati tako očite simptome. Inače se sterilizacija, tj. kastracija može obaviti tako da se izvade samo jajnici ili jajnici i maternica zajedno.
crnamaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 13:00   #12
Dina, meni je maca pred nekoliko dana sterilizirana zbog piometre. Nakon prošlotjednog tjeranja, primijetili smo da je posvuda počela mokriti a i nekako se potišteno držala. U ponedjeljak sam primijetila i gnojni iscjedak i nakon trka kod veterinara dijagnoza je odmah postavljena. Mici su vadili krv i zbog upale su joj jako visoki leukociti, tako da vjerujem da će ti krvna slika biti od velike pomoći.
Nemoj samo odugovlačiti s time, vrijeme kod piometre ima dosta važnu ulogu.
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 16:43   #13
Nema temperaturu, nema ni piometru kaze vet da ultrazvuk ne laze, a kaze da je na ultrazvuku vidio i bubrege u jetru i da i to izgleda ok.vadio secer isto ok.ovaj prvi vet kod kojeg inace idem je sumnjao na piometru jer dahce i pije uzasno puno vode,a prije antibiotika je bila toliko bezvoljna da sam mislila da ce uginit taj cas!sutra cemo vadit krv pa cemo valjda vidit sta je.mozda negdje neka upala je...joj.....sada je ok, jede,laje, trci....
dina1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 00:28   #14
Quote:
crnamaja kaže: Pogledaj post
Postoje i manje tipični oblici piometre od ovog kojeg opisuješ. Kuja ne mora imati tako očite simptome. Inače se sterilizacija, tj. kastracija može obaviti tako da se izvade samo jajnici ili jajnici i maternica zajedno.
Nastavlja se na tjeranje uvijek, temperatura je prisutna uvijek, nakupljanje gnoja u maternici uvijek samo može i ne mora curiti, bolje je kad curi.
Kod piometre se ne mogu izvaditi samo jajnici, bitno je da se izvadi maternica i to osobito kod zatvorenog tipa što prije moguće, stvar je obično vrlo hitna i opasna po život kujice.

dina1234 drago mi je da nije tako nešto
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 13:34   #15
Oporavak nakon operacije piometre

Pozdrav,

pesica mi je u utorak hitno operirana s dijagnozom piometre. Operacija je dobro prošla. prvu noć je provela na faksu, a od srijede je doma. Jučer smo vadili krv i ima jako povišene leukocite te je uz jedan natibiotik koji dobija dobila još jedan koji se daje intravenozno, svakih 8 sati. Jučer i prekjučer je jela. Nije puno, ali je jela. Vodu pije normalno. Obavlja i veliku i malu nuždu. Šav je super.

Ono što mene muči je to što danas neće jesti. Pojela je samo jednu paštetu (to jako voli) i ujutro malo konzerve. Vodu pije. Nekak mi je dosta umorna i malo čudna. Da li bi to moglo biti od svih tih silnih lijekova?
A i danas su ju ujutro opet izmučili na faksu.
Nožda joj jednostavno treba više odmora. Inače (kad je zdrava) jede samo jednom dnevno, popodne oko 5 sati.

Ne znam, ali ful se brinem. Iskustva, savjeti?
petraa07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 14:07   #16
Čuj piometra nije bezopasna pa ni poslije operacije i dalje mora primati antibiotike . Ne znam koja joj je bila dijagnoza, dal je infekcija zahvatila samo maternicu ili se proširila? Uglavnom, te stvari moraš ispitati s veterinarom kojem je na brizi, on će ti najbolje reći što, kako i zašto. Je bitno je da jede, probaj joj davati nešto što jako voli ( svježeg mesa recimo?) samo da jede da se brže i lakše oporavi.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 14:31   #17
Preporučila bi ti Calopet pastu. Samo pazi da doziranje odgovara njenoj težini.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 14:36   #18
Ne, temperatura nije uvijek prisutna.

Naravno da se maternica mora izvaditi ako je u pitanju piometra. Ako se radi samo o kastraciji tj. o sterilizaciji, ona se može obaviti tako da se izvade samo jajnici ili jajnici i maternica zajedno. Kad sam to napisala, zapravo sam odgovarala na prvi post u kojem dina1234 pita je li operacija piometre i kastracija isto.
crnamaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 14:36   #19
Ne bi ni Imunoboost bio loš, dapače.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 15:12   #20
evo uspjela sam ju nagovoriti da malo pojede.... tijesta i safta, ali meso nije htjela .... čudnovata ta moja pesica... tak da mi je malo lakše...

inače ja sam joj kupila one konzerve od Royal Canina poslije operacije, one su navodno super, al joj se očito više ne sviđaju.

Probat ću kupit i te paste ako neće ništa htjeti.

Hvala svima

Ako netko ima još isskustva, pišite...
petraa07 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:04.