Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2013., 14:24   #1721
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Prebacio sam post u temu programi, a odmah da se razumijemo: program NE knjiži posebno prihod u novčanicama, posebno od kartica, knjiži sve zajedno kao prihod. Ako tebi nije malo čudno pisati račun-otpremnicu za uslugu - e pa meni jest... Što to otpremam? R-O se mora "srediti" preko materijalnog, sve to lijepo radi, ali usluga ne ide kroz materijalno.
Tko mi brani da racun otpremnicom fakturiram uslugu prijevoza robe ? Naravno da cudno zvuci ali to nije zabranjeno, isto kao sto nije zabranjeno staviti 5 artikala i 6-i "trosak postarine ili whatever".
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 15:13   #1722
ae

tko mu brani napraviti primku na 10000 komada za uslugu (definiranu u artiklima) po 0 kuna (ionako je sve prihod kod usluge) da pokrije minuse u količini. a taj se dio može ili 'tarifnog grupom' ili asortimanom, ili abc statusom, nekom klasifikacijom ili samom šifrom usluge/artikla odrediti za knjiženje na drugi konto (što inače knjigovođama stvara problem jer ne znaju iz naziva jel u pitanju usluga ili roba).
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 16:49   #1723
Pitao poreznu sljedeču situaciju,dobio odgovor koji ne razumim

Poduzeće je veleprodaja i nema naplate računa gotovinom niti karticama, sve se naplaćuje uplatom na račun. Jesam li obveznik fiskalizacije?




Društvo koje ostvaruje promet u veleprodaji naplatom svih računa uplatom na račun, je obveznik fiskalizacije te mora prilagoditi poslovanje kao svi obveznici fiskalizacije. Međutim, ako ne naplaćuje račune u gotovini, onda nije obveznik fiskalizacije izdavanja računa tako da izdaje račune putem prilagođenih naplatnih uređaja koje dostavlja elektroničkim putem na ovjeru u Poreznu upravu te stoga nije ni obvezan nabaviti ili prilagoditi naplatni uređaj.


jesu li mogli odgovorit sa da ili ne
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 17:10   #1724
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Pitao poreznu sljedeču situaciju,dobio odgovor koji ne razumim

Poduzeće je veleprodaja i nema naplate računa gotovinom niti karticama, sve se naplaćuje uplatom na račun. Jesam li obveznik fiskalizacije?




Društvo koje ostvaruje promet u veleprodaji naplatom svih računa uplatom na račun, je obveznik fiskalizacije te mora prilagoditi poslovanje kao svi obveznici fiskalizacije. Međutim, ako ne naplaćuje račune u gotovini, onda nije obveznik fiskalizacije izdavanja računa tako da izdaje račune putem prilagođenih naplatnih uređaja koje dostavlja elektroničkim putem na ovjeru u Poreznu upravu te stoga nije ni obvezan nabaviti ili prilagoditi naplatni uređaj.


jesu li mogli odgovorit sa da ili ne

Identična situacija, vodim veleprodaju (nula gotovine i kartica) i upravo se prebacujem na skroz novi softver s jako starog (ne samo zbog fiskalizacije, nego je došlo vrijeme, a i u moju je branšu s 1.1. uvedena stopa PDV-a od 5% nakon što smo godinama bili 0% - kaos)

Uglavnom, pitala sam dva poduzeća koja se bave izradom softvera isto to što si ti pitao poreznu.

Jedni još ne znaju.

Drugi vele da se treba prilagoditi fiskalizaciji na način da ti R-1 obrazac koji printaš (mi naše nosimo u poreznu na kraju mjeseca) sadrži podatke tipa vrijeme izdavanja računa i osobu, ime djelatnika, i da ne trebaju imati one kobasice od brojeva, Jir i sl. I da je to to

Zvali porezne savjetnike i nikoga ne možemo danima dobiti

Zadnje uređivanje ViktorViktorija : 01.02.2013. at 17:32.
ViktorViktorija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 17:24   #1725
Ovi drugi su u pravu jedino što mi nije jasno jesu li to naveli da treba i OIB radnika ispisati, ako da to ni pod razno (OIB nije zato da ga se baš svuda ispisuje, protuzakonito).

A zašto nosite račune u poreznu (jel tražite povrat poreza ili nešto drugo je u pitanju)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 17:30   #1726
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
Ovi drugi su u pravu jedino što mi nije jasno jesu li to naveli da treba i OIB radnika ispisati, ako da to ni pod razno (OIB nije zato da ga se baš svuda ispisuje, protuzakonito).

A zašto nosite račune u poreznu (jel tražite povrat poreza ili nešto drugo je u pitanju)
Ne, ne OIB-e radnika, nego tvrtki (kupaca), naravno, to je i ranije bilo potrebno i to radimo od prvog dana. Evo maknula sam u ranijem postu zbunjujući dio rečenice, naravno da bi bilo ilegalno imatei Oibe ljudi na računima.

Da, tražimo povrat.
ViktorViktorija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 19:32   #1727
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
ae

tko mu brani napraviti primku na 10000 komada za uslugu (definiranu u artiklima) po 0 kuna (ionako je sve prihod kod usluge) da pokrije minuse u količini. a taj se dio može ili 'tarifnog grupom' ili asortimanom, ili abc statusom, nekom klasifikacijom ili samom šifrom usluge/artikla odrediti za knjiženje na drugi konto (što inače knjigovođama stvara problem jer ne znaju iz naziva jel u pitanju usluga ili roba).
Uslugom pokrivas minus kolicinu cega ?
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 19:33   #1728
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Nikada ne isključujem mogućnost da sam ja malo zabrljo i da mi zato ne želi prihvatiti isti broj za različite dokumente, pa ću opet probati, a ne sumnjam da neće i apis istražiti...

Ovaj tvoj način mi se sviđa zato što je u samoj oznaci i tip dokumenta i onda je teško pogriješiti. Samo sam za maloprodaju sve skinuo skinuo i ostavio samo MP - plaćanje preko POS - plaćanje gotovinom sa fiskalizacijom. Mislim da MP ne treba promatrati drugačije.

Ipak, razmišljam da se radi lakog prepoznavanja u VP zovu ovako: (ako je moguće?!?)

x/VP-R/1 (račun VP)
x/VP-R-O/1 (račun otpremnica, provjerio, može i crtica)
x/VP-PRED/1 (račun za predujam)
x/VP-STOR/1 (storno R za predujam)
itd, još ako treba još nekoliko

Sve isto za VP povlačenjem iz MP, sa M kao prvim slovom:

x/MP-VP-R/1 (program mi dopušta do 8 karaktera)

itd Nije glupo?? A ovo što razmatramo da može ovako - a može onako, otvara novo pitanje: pa to će biti opći kupus, svatko će drugačije?? Dok se neko ne dosjeti belaju pa nam i to posloži u njihove birokratske kalupe...
Ma možeš i tako, kako god je tebi lakše, samo to isto mora biti i u internom aktu, nije problem.

Jedino ovaj storno predujma...to ti je u biti predujam u minusu, ja ne bi za to otvarala posebnu oznaku, na izvještajima bi trebao sve lijepo vidjeti, plus i minus i jeli ti se sve zatvorilo tj.koji predujam ti je još otvoren,

Da skratiš broj posl.prostora koliko možeš...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 19:35   #1729
Quote:
ViktorViktorija kaže: Pogledaj post
Identična situacija, vodim veleprodaju (nula gotovine i kartica) i upravo se prebacujem na skroz novi softver s jako starog (ne samo zbog fiskalizacije, nego je došlo vrijeme, a i u moju je branšu s 1.1. uvedena stopa PDV-a od 5% nakon što smo godinama bili 0% - kaos)

Uglavnom, pitala sam dva poduzeća koja se bave izradom softvera isto to što si ti pitao poreznu.

Jedni još ne znaju.

Drugi vele da se treba prilagoditi fiskalizaciji na način da ti R-1 obrazac koji printaš (mi naše nosimo u poreznu na kraju mjeseca) sadrži podatke tipa vrijeme izdavanja računa i osobu, ime djelatnika, i da ne trebaju imati one kobasice od brojeva, Jir i sl. I da je to to

Zvali porezne savjetnike i nikoga ne možemo danima dobiti
Svi su vise manje obveznici fiskalizacije (osim onih koji su u zakonu navedeni da nisu), samo unutar toga postoje razlike tj. da li fiskaliziras racune ili ne.
Svejedno, fiskalizirao racune (gotovina) ili ne na svim racunima MORAS IMATI (osim onoga sto mora biti po prethodnim zakonima).
1.Vrijeme izdavanja
2.Oznaku osobe (alias, ime ili prezime i sl) koja je izdala racun (te oznake ili aliase ili whatever propisujes u internom aktu)
3.Nacin placanja. (Nacin placanja mora pisati i ako izdajes iskljucivo bezgotovinske racune).

TE JOS (ako fiskaliziras racune, znaci radis s gotovinom i/ili karticama):
4.ZKI
5.JIR

eto
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 20:34   #1730
Trebalo bi reći još nešto o pitijskom odgovoru porezne uprave:

Vi jeste obveznik fiskalizacije ali ne morate fiskalizirati račune.

Donesen je zakon. Onaj tko želi biti poduzetnik ne može se sakrivati iza izjave kako ne razumije. Poduzetnik mora razumjeti što je to fiskalizacija i što su njegove obveze. U protivnom ne može biti poduzetnik. Ne može se razumijevanje prebaciti na knjigovođu. To bi bilo slično kao da kažete ja ne razumijem što je to pdv i ne razumijem kako se izdaju računi. Poduzetništvo traži učenje i prilagodbu.

1. Biti samo obveznik fiskalizacije znači prilagoditi izgled računa onome što traži zakon o fiskalizaciji, donijeti interni akt i paziti da se svi računi izdaju u skladu s njim i još da nema rupa u brojevima računa.

2.Ako ne morate fiskalizirati račune to znači da se na vas ne odnosi obveza nabave 'kompjutora' (ako to ne želite) i da možete nastaviti izdavati račune rukom pisane (ako to želite). Ne morate imati internet. Možete fakturirati kao i do sada osim što morate zadovoljiti točku 1.
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 22:31   #1731
Quote:
21cent kaže: Pogledaj post
1. Biti samo obveznik fiskalizacije znači prilagoditi izgled računa onome što traži zakon o fiskalizaciji, donijeti interni akt i paziti da se svi računi izdaju u skladu s njim i još da nema rupa u brojevima računa.
Zakon propisuje sadržaj računa za potrebe provedbe postupka fiskalizacije pa se tu onda javlja dilema da li se to odnosi na sve obveznike fiskalizacije ili samo na one koji stvarno i fiskaliziraju račune. U članku 9. piše "Za potrebe provedbe postupka fiskalizacije....". Članak 11. kaže "Broj računa, koji je prema odredbama posebnih propisa sastavni dio računa, obveznici fiskalizacije iz članka 3. ovoga Zakona, kod provedbe postupka fiskalizacije iskazuju...".

Također piše u članku 12. ovo "Obveznik fiskalizacije dužan je radi provedbe postupka fiskalizacije izdavanja računa od Financijske agencije nabaviti digitalni certifikat....".

Ako za potrebu provedbe postupka fiskalizacije onaj tko račune piše na paragon blokovima mora prilagoditi sadržaj računa premda te račune ne fiskalizira, onda on, po tome kako je Zakon napisan, mora također nabaviti i digitalni certifikat jer fraza kojom se sve to propisuje je ista i glasi "za potrebe provedbe postupka fiskalizacije".

Uglavnom, Zakon izgleda kao da ga je pisala budala koja je taj posao dobila po partijskoj liniji, a ne netko inteligentan, sposoban i da je u stanju složiti par pasusa suvislih rečenica.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 23:09   #1732
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Zakon propisuje sadržaj računa za potrebe provedbe postupka fiskalizacije pa se tu onda javlja dilema da li se to odnosi na sve obveznike fiskalizacije ili samo na one koji stvarno i fiskaliziraju račune. U članku 9. piše "Za potrebe provedbe postupka fiskalizacije....". Članak 11. kaže "Broj računa, koji je prema odredbama posebnih propisa sastavni dio računa, obveznici fiskalizacije iz članka 3. ovoga Zakona, kod provedbe postupka fiskalizacije iskazuju...".

Također piše u članku 12. ovo "Obveznik fiskalizacije dužan je radi provedbe postupka fiskalizacije izdavanja računa od Financijske agencije nabaviti digitalni certifikat....".

Ako za potrebu provedbe postupka fiskalizacije onaj tko račune piše na paragon blokovima mora prilagoditi sadržaj računa premda te račune ne fiskalizira, onda on, po tome kako je Zakon napisan, mora također nabaviti i digitalni certifikat jer fraza kojom se sve to propisuje je ista i glasi "za potrebe provedbe postupka fiskalizacije".

Uglavnom, Zakon izgleda kao da ga je pisala budala koja je taj posao dobila po partijskoj liniji, a ne netko inteligentan, sposoban i da je u stanju složiti par pasusa suvislih rečenica.


III. SADRŽAJ RAČUNA

Članak 9.

(1) Za potrebe provedbe postupka fiskalizacije račun, osim podataka propisanih posebnim propisima, mora sadržavati ove podatke:

1. vrijeme izdavanja računa (sat i minuta),

2. oznaku operatera (osobe) na naplatnom uređaju,

3. oznaku načina plaćanja računa – novčanice, kartica, ček, transakcijski račun, ostalo,

4. Jedinstveni identifikator računa i

5. zaštitni kod izdavatelja obveznika fiskalizacije.

(2) Obveznici fiskalizacije iz članka 3. ovoga Zakona dužni su na računu iskazati sve podatke propisane stavkom 1. ovoga članka bez obzira na način na koji se obavlja naplata računa.

(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, obveznici fiskalizacije koji ostvareni promet naplaćuju sredstvom koje se ne smatra gotovinom prema članku 2. točki 5. ovoga Zakona, nisu dužni iskazati podatke iz stavka 1. točaka 4. i 5. ovoga članka.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 08:40   #1733
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
Uslugom pokrivas minus kolicinu cega ?
tzv. 'otpremljenih usluga'. Program tada nije imao na računima za artikle i mogućnost usluga (sada ima) pa se zaobilazilo na ovaj način (račun za usluge i bilo što drugo bio zaseban). Ima dozvola odlaska u minus (na izbor) sa trenutnim stanjima ali kod knjiženja u kartice robe mora postojati stanje (program ima dva stanja zbog omogućavanja fakturiranja a da ulazni dio nije kompletno završen). Kako za usluge nema ulaza onda se napravila primka od samog sebe za tu uslugu s vrijednosti 0. Interni štos za zaobilaženje problema. Pa da ljudi ne rade dva dokumenta onda se to zaobilazilo na taj način.

Znaš i sam kako se kod nas radi (prvo prodaj pa onda računaj nabavu i troškove te nabave)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 10:13   #1734
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Uglavnom, Zakon izgleda kao da ga je pisala budala koja je taj posao dobila po partijskoj liniji, a ne netko inteligentan, sposoban i da je u stanju složiti par pasusa suvislih rečenica.
U nacelu se slazem s tobom mada ne vjerujem da je zakon pisala budala.Pisao ga je netko tko ima visoku naobrazbu ali nema niti jednog dana radnog staza u stvarnom zivotu i tu su svi nasi problemi. Pa zar nas uostalom nisu silni magistri i doktori znanosti doveli tu di jesmo ? Ovaj zakon je nazalost preslik situacije u nasem drustvu.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 12:19   #1735
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
III. SADRŽAJ RAČUNA

Članak 9.

(1) Za potrebe provedbe postupka fiskalizacije račun, osim podataka propisanih posebnim propisima, mora sadržavati ove podatke:

1. vrijeme izdavanja računa (sat i minuta),

2. oznaku operatera (osobe) na naplatnom uređaju,

3. oznaku načina plaćanja računa – novčanice, kartica, ček, transakcijski račun, ostalo,

4. Jedinstveni identifikator računa i

5. zaštitni kod izdavatelja obveznika fiskalizacije.

(2) Obveznici fiskalizacije iz članka 3. ovoga Zakona dužni su na računu iskazati sve podatke propisane stavkom 1. ovoga članka bez obzira na način na koji se obavlja naplata računa.

(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, obveznici fiskalizacije koji ostvareni promet naplaćuju sredstvom koje se ne smatra gotovinom prema članku 2. točki 5. ovoga Zakona, nisu dužni iskazati podatke iz stavka 1. točaka 4. i 5. ovoga članka.
Iako je na prvi pogled jasno, ovo se moze dvojako protumaciti...
Znaci li boldano da oni koji "ostvareni promet naplaćuju sredstvom koje se ne smatra gotovinom" (dakle - oni koji uopce ne rade s gotovinom) ne moraju imati vrijeme na racunu ili ipak i oni koji posluju s gotovinom ne moraju imati vrijeme na racunu kada ispisuju transakcijski racun tj. virman.
Rekla bih da je ovo drugo tj. da na virmanu ne treba pisati vrijeme, bez obzira posluje li se samo s virmanima ili i virmanima i gotovinom, ali ...
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 12:28   #1736
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Iako je na prvi pogled jasno, ovo se moze dvojako protumaciti...
Znaci li boldano da oni koji "ostvareni promet naplaćuju sredstvom koje se ne smatra gotovinom" (dakle - oni koji uopce ne rade s gotovinom) ne moraju imati vrijeme na racunu ili ipak i oni koji posluju s gotovinom ne moraju imati vrijeme na racunu kada ispisuju transakcijski racun tj. virman.
Rekla bih da je ovo drugo tj. da na virmanu ne treba pisati vrijeme, bez obzira posluje li se samo s virmanima ili i virmanima i gotovinom, ali ...
Točke 4 i 5 su ZKI i JIR, ostalo moraju imati, uključujući i vrijeme
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 15:07   #1737
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
tzv. 'otpremljenih usluga'. Program tada nije imao na računima za artikle i mogućnost usluga (sada ima) pa se zaobilazilo na ovaj način (račun za usluge i bilo što drugo bio zaseban). Ima dozvola odlaska u minus (na izbor) sa trenutnim stanjima ali kod knjiženja u kartice robe mora postojati stanje (program ima dva stanja zbog omogućavanja fakturiranja a da ulazni dio nije kompletno završen). Kako za usluge nema ulaza onda se napravila primka od samog sebe za tu uslugu s vrijednosti 0. Interni štos za zaobilaženje problema. Pa da ljudi ne rade dva dokumenta onda se to zaobilazilo na taj način.

Znaš i sam kako se kod nas radi (prvo prodaj pa onda računaj nabavu i troškove te nabave)
Da, ako ćemo sami sebi komplicirati još više, onda može sve tako, mogu zaprimiti 20 usluga tipa W i 18 tipa Z.... ma dajte, pa nismo u 20 stoljeću. NE MOŽE se pisati račun otpremnica, ako program svu robu sa te R-O SKIDA sa skladišta. Petljanje na način da dodajem lažni artikal usluga ova, pa ona (desetak najmanje) je prilično nategnuto.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 15:10   #1738
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Iako je na prvi pogled jasno, ovo se moze dvojako protumaciti...
Znaci li boldano da oni koji "ostvareni promet naplaćuju sredstvom koje se ne smatra gotovinom" (dakle - oni koji uopce ne rade s gotovinom) ne moraju imati vrijeme na racunu ili ipak i oni koji posluju s gotovinom ne moraju imati vrijeme na racunu kada ispisuju transakcijski racun tj. virman.
Rekla bih da je ovo drugo tj. da na virmanu ne treba pisati vrijeme, bez obzira posluje li se samo s virmanima ili i virmanima i gotovinom, ali ...
A zašto sada povezuješ račun i virman - ništa ne razumijem?? Virman sigurno nije gotovina, pa računi koji su njime plaćeni nisu bitni, ne šalju se nigdje. A da vukl bude sit, stavi i vrijeme na račun, pa neka se vesele ako ikada pogledaju.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 15:42   #1739
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
A da vukl bude sit, stavi i vrijeme na račun, pa neka se vesele ako ikada pogledaju.
Baš tako, iako mi to s vremenom uopće nije jasno zašto im treba. Kad radim svoje veleprodajne račune, radim ih po komisijskim odjavama, nekada i u 10 navečer ako sam zaglavila na poslu. Kakve veze ima?
ViktorViktorija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 16:01   #1740
Quote:
ViktorViktorija kaže: Pogledaj post
Baš tako, iako mi to s vremenom uopće nije jasno zašto im treba. Kad radim svoje veleprodajne račune, radim ih po komisijskim odjavama, nekada i u 10 navečer ako sam zaglavila na poslu. Kakve veze ima?
Ma daj... pa do 24:00 je sve ok. KOd mene vrijeme zna biti: 03:30... Neka se vesele što radna raja dirinči i danju i noću.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:57.