Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2008., 12:21   #21
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Jako loša metoda. Onda dolaziš do onoga što imamo kriminalizacijom marihuane - pokupiš 10 njih što "duvaju" u studentskom domu i imaš 10x veću učinkovitost od onog što je uhvatio velikog dilera. Ja sam npr. radio u par radnih skupina za donošenje zakona. Po čemu bi tu mjerio učinkovitost? Duljini propisa? Količini? Ili činjenici da li se zakon oživotvorio, za što treba jedno 5 godina za dobro procijeniti...
Pa valjda postoji nekakva sistematizacija s obzirom na slozenost poslova za odredjeno radno mjesto? Nemoj mi samo reci da se ne moze ustanoviti tko dobro radi svoj posao, a tko ne radi nista, pa da u drzavnom sluzbama jednostavno mora biti uranilovka.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 12:25   #22
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
zasto radnik ne bi bio nagradjen zbog svoje vjernosti firmi?
dodatak za minuli rad se daje na ukupan staž
kakve to veze ima sa vjernošču? jer možeš ić od firme do firem i ostvarivati ga
naravno ako biraš one u kojima se on i daje

Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
kada govorimo o drzavnim sluzbama, njima taj dodatak na ionako crkavicu od place jos i dobro dodje :
u privredi se isplaćuju puno jadnije crkavice
a i radno vrijeme može biti svakakvo, u državnoj službi bar znaš da ne moraš hrmbat po 10 i više sati dnevno zabadaf

Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
a niti taj dodatak poslodavcima stvara neke velike troskove
0,5% po godini staža sa svim doprinosima
nije velik trošak?
pa ne čini mi se baš



meni osobno je minuli rad malo jača glupost koju treba ukinuti
imam 23 godine staža, ne dobivam minuli rad i mislim da svakog treba platit prema odrađenom poslu
bio on početnik ili leto dan pred penziju
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 12:26   #23
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
na taj nacin nije moguce mjeriti ucinkovitost jer ne rade svi sluzbenici u drzavnim sluzbama upravne postupke. ovisi kakav je djelokrug rada pojedinog tijela. isto kao i zakoni koji se izradjuju u radnim skupinama sastavljenim od sluzbenika iz resora u koji zakon spada te vrlo cesto i socijalnih partnera, tako ce i pojedini projekti, koji imaju svoje trajanje kada su u "pokusnoj" fazi, zazivjeti tek za par godina.

osim toga, u prijedlogu novog zakona o placama stoji odredba da uspjesnost ocjenjuje sef, sto opet otvara prostor za manipulacije te pogodovanje onih koji su podobni kao i onih koji idu niz dlaku sefu.

i na kraju, uspjesnost ce se nagraditi samo ako ima sredstava u proracunu
ako celnicima tijela bude naredjeno da ne ocjenjuju svoje sluzbenike na nacin da isti na temelju ocjene ostvare nekakvo promaknuce jer u proracunu nema sredstava za to, itekako ce se paziti da ocjene ne budu previsoke.
Za pocetak uvesti normu za radna mjesta na kojima je to najlakse izvedivo i gdje se odmah vidi nerad - onima koji su najeksponiraniji prema gradjanstvu i gdje se sve odmah vidi. A sto se tice stimulacija, i sef ima sefa, i tako dalje po hijerarhiji, jer riba smrdi od glave. Ako to tako funkcionira po privatnim firmama, bankama, i slicno, nema razloga da se tako nesto ne bi moglo uvesti i u drzavnu sluzbu. Kao i ovjerena knjiga zalbe koju bi imao svaki sluzbenik.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 12:57   #24
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Za pocetak uvesti normu za radna mjesta na kojima je to najlakse izvedivo i gdje se odmah vidi nerad - onima koji su najeksponiraniji prema gradjanstvu i gdje se sve odmah vidi. A sto se tice stimulacija, i sef ima sefa, i tako dalje po hijerarhiji, jer riba smrdi od glave. Ako to tako funkcionira po privatnim firmama, bankama, i slicno, nema razloga da se tako nesto ne bi moglo uvesti i u drzavnu sluzbu. Kao i ovjerena knjiga zalbe koju bi imao svaki sluzbenik.
u velikim firmama stimulacija često ovisi o simpatiji šefa te po babi i stricu. najčešće najmanje dobiju oni koji bas i rade. Oni koji su došli po babi i stricu su uglavnom neradnici... a ti se imaju vremena ulizivati jer i ne trade.

radnik radi i šuti najčešće te nada se da će netko prepoznati njegov rad. a njima se ne bave šefovi jer u očima šefova su takvi nekolegijalni te nesusretljivi

to ti je začarani krug
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 13:00   #25
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Pa valjda postoji nekakva sistematizacija s obzirom na slozenost poslova za odredjeno radno mjesto? Nemoj mi samo reci da se ne moze ustanoviti tko dobro radi svoj posao, a tko ne radi nista, pa da u drzavnom sluzbama jednostavno mora biti uranilovka.
Može se procijeniti, ali na svim važnijim mjestima ta je procjena subjektivna - na kraju se doslovno najviše isplati sporo raditi, jer se stvori dojam "cijeli dan je na poslu", makar Tetris igrao. Pazi, netko može biti genijalac za nomotehniku i sastaviti dobar zakon za tjedan dana. Netko može biti loš, pa radi tri tjedna i vikende, i još loš propis napravi koji milijun štete, no dobije prekovremene sate jer se "naradio".

Možeš mjeriti tipske postupke i rad na šalterima, a to ti opet najviše ovisi o tome kolika je negdje gužva, npr. u Zagrebu riješe puno više, ali to je zato jer u malom mjestu dođe 5 ljudi dnevno za putovnicu, a šalter mora postojati.

Kako bi mjerio npr. strategiju razvoja cestovnog prometa? Možeš sprtljati 100.000.000 kuna lošim poglavljem, a da izgleda odlično. Kako bi mjerio kvalitetu pripreme sastanka? Ili uspješnost pregovaranja s EU?

Što ideš prema više u hijerarhiji, to je rezultat manje objektivno mjerljiv, jer su poslovi takvi. A onda, zbog malih plaća dužnosnici su sretni da im uopće te posleve netko radi i sasvim su svjesni da najčešće nemaju kvalitetne ljude osim par idealista koji rade iznimno odgovoran posao za 5-6.000 kuna. Neki managerski pristup u upravi ne postoji, jer nemaš kadrove za to. Plaću od 8.000 kn probiješ sa zvanjima tipa savjetnik predsjednika Vlade. Osobni savjetnik ministra teško probije 7.000 kn. Sretan si ako ti se dobar stručnjak uopće pojavljuje na poslu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 14:26   #26
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Za pocetak uvesti normu za radna mjesta na kojima je to najlakse izvedivo i gdje se odmah vidi nerad - onima koji su najeksponiraniji prema gradjanstvu i gdje se sve odmah vidi. A sto se tice stimulacija, i sef ima sefa, i tako dalje po hijerarhiji, jer riba smrdi od glave. Ako to tako funkcionira po privatnim firmama, bankama, i slicno, nema razloga da se tako nesto ne bi moglo uvesti i u drzavnu sluzbu. Kao i ovjerena knjiga zalbe koju bi imao svaki sluzbenik.
svakako da bi trebalo uvesti reda u drzavnu upravu, slazem se, itekako bi trebalo, samo ne znam zaista kako to izvesti. neka se sredisnji drzavni ured za upravu i strucnjaci upravne znanosti bakcu s tim, to im je posao. no, taj problem nece rijesiti ukidanje minulog rada jer se minuli rad vrednuje i u javnim sluzbama kao i nekim firmama.

uostalom, dodatak bi se ukinuo sluzbenicima, a duznosnicima ne, fantasticno. a ako bi drzava svojim sluzbenicima ukinula taj dodatak, onda bi to pokrenulo lanac ukidanja tog dodatka i u javnim sluzbama te ostalim firmama u kojima se staz vrednuje. a duznosnicima isti i dalje ostaje

ne znam niti kako namjerava ukinuti drzavnim sluzbama taj dodatak kada je isti dogovoren kolektivnim ugovorom (pa bi na izmjenu kolektivnog ugovora trebali pristati sindikati drzavnih sluzbi) dok je kod duznosnika taj dodatak rijesen zakonom.

eto, ima i firmi u kojima se taj dodatak ne vrednuje. i, eto, slucajno bas i polly radi u takvoj firmi.


jednaka placa za jednaki rad? ok, al onda neka vlada ukine taj dodatak svima ili nikome, neka kaze da to nije u skladu s pravnom stecevinom eu pa neka to sve firme izbace iz kolektivnih ugovora. opet ona stara, svi su jednaki, samo su neki jednakiji.


sto s onima ciji rad se prema gradjanstvu ne vidi, a ciji je sef vrlo visoko pozicioniran? da vidite tek kako se onda trci i radi, tada moras biti na raspolaganju kada god se ovaj sjeti. i tu trce svi, bez obzira na staz i godine. a dobijes istu placu kao neki sluzbenicic koji cuci u nekom ministarstvu i ne znaju sto bi s njim pa ovaj slaze narodne novine po citave dane. prekovremene dobijes kada ti se on smiluje, a ista stvar je i s godisnjim odmorom. dakle, nije svugdje u drzavnoj upravi jednako. nije, ne...

mladi s vss odlaze iz drzavne uprave jer na horizontu nema nekakvog napredovanja temeljem uspjesnosti i bolje place. a i problem je sto u drzavnim sluzbama ima previse ljudi s sss, s kojima ne znaju sto bi, a otkaz im ne mogu dati, a s druge strane, premalo se vrednuje vss. nema nekakvog modela stimulacije kao u privredi. razlika u placi izmedju sss i vss sluzbenika je vrlo mala, dok je razlika u stupnju odgovornosti pak ogromna.

i zasto je taj dodatak problem u drzavnoj upravi, a nije problem u nekoj firmi koja daje stimulaciju na osnovnu placu? pa zato kaj nije problem u dodatku, vec u stimulaciji i napredovanju temeljem ucinkovitosti i uspjesnosti koji se moze uvesti i uz taj dodatak za minuli rad te opcenitom vrednovanju rada, uopce svrsishodnosti unutrasnje organizacije drzavnih tijela i prevelikom broju sluzbenika.

dakle, mi zapravo pricamo o reformi drzavne uprave. cinjenica jest da drzavna uprava nije efikasna, isto kao sto nisu efikasna niti pravosudna tijela, osobito sudovi, to nam kaze i statistika koja se tice sporova pred sudovima te broj nerijesenih predmeta. jer cijena rada se svugdje sastoji od cijene minulog te cijene tekuceg rada (osim u firmama koje funkcioniraju po cistoj kapitalistickoj koncepciji, a gdje se minuli rad ne vrednuje - zasto? pa nema kolektivnog ugovora niti sindikata koji bi to dogovorio s poslodavcem, a nema niti drugih prava koja obicno budu u kolektivnom ugovoru). taj dodatak ce dobiti i netko sposoban tko zeli raditi, a na temelju svojeg staza, isto kao i netko tko je aljkav i slepa se na nekog drugog. sto ces. no, to je problem koji mora rijesiti njegov sef sankcijama i slicno, a ne da se zbog toga kaznjavaju radnici koji rade odlicno i imaju puno staza.

obicno kad jednom dodju u drzavnu sluzbu ili neku veliku dobru firmu, ljudi ostaju tamo do mirovine, pa zapravo onaj rad koji su ulozili tijekom radnog vijeka jest rad upravo u toj firmi ili drzavnom tijelu.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 15:15   #27
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
ne znam niti kako namjerava ukinuti drzavnim sluzbama taj dodatak kada je isti dogovoren kolektivnim ugovorom (pa bi na izmjenu kolektivnog ugovora trebali pristati sindikati drzavnih sluzbi) dok je kod duznosnika taj dodatak rijesen zakonom.
i da novi zakon o placama ne predvidi taj dodatak (no, na taj zakon i pratece uredbe drzavne sluzbe ce se nacekati), opet se radi o stecenom pravu temeljem kolektivnog ugovora, a dogovoreno je da se stecena prava u pogledu placa ne diraju. zakon je trebao rijesiti pitanje platnih razreda, koeficijenata te stimulacije na osnovu uspjesnosti.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 18:23   #28
Quote:
mobyXXL kaže: Pogledaj post
u čem je problem ? Moj stari ima 25 godina staža i stručnjak je za svoj posao. Radi u državnoj službi. Prije 2 godine je dobio kolegu koji sad ima 10 godina staža i ima negdje 500 kn manju plaću upravo zbog dodatka. Al stari za razliku od njega nešto zna i hoće i morao je učiti njega poslu jer je ovaj prije radio kao električar koji je došao na poslove održavanja telekomunikacijskih sistema i elektronike. Pa pokaži mu nauči ga... i još radi svoj posao. S tim da taj dečko ni dan danas nije sve svladao nego mora još učiti. Srećom vrijedan je i želi naučiti pa će bit nešto od njega. S druge strane ima par godina mlađeg kolegu kojeg "boli ***** za posao" svaki dan ode u podne doma na pivu i ručak i ne hebe ga. I taj ima isto koliko i stari koji odradi svojih 8 sati pošteno i dođe kad nekaj rikne i nedjeljom i blagdanom.
A druga strana medalje je;moj kolega sa 20 godina radnog staža ima da ne pretjeram 5x manje znanja od mene sa 8 god. staža i boli ga racku za sve nit se trudi,nit ima volju i oprostite mi frajer je malo priglup,a ima 1800 kn veću plaću.
E sad dal je to fer,mislim da bi plaća trebala bit u skladu sa sposobnošču radnika,a ne sa godinama staža.
__________________
If I do something bad and there's no one there to catch me,does that make me good?
No_One_Knows is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 10:06   #29
imam pitanje Dali je moguće da se iznos minulog rada na plaći smanjuje ako si u tom mjesecu bio na bolovanju ili godišnjem? Nebi li to trebao biti fiksni iznos koji se plaća na osnovu godina radnog staža? Radim u bolnici, dali to ovisi o samoj upravi ustanove ili na razini države?
misspiggy321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2019., 23:43   #30
pozdrav ljudi, dižem temu iz prahistorije... sadašnji poslodavac mi plaća minuli rad, imam pravo na 2,5%, nije bog zna puno, ali me zanima - svaka mjesečna netto plaća definirana ugovorom se uvećava za iznos od 2,5%? ili brutto plaća? ili ništa od navedenog, kako to uopće funkcionira?
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2021., 14:36   #31
Minuli rad

Minuli rad je dodatak na osnovnu plaću radnika temeljem ukupnog radnog staža. Minuli rad nije propisan Zakonom radu.
https://seminar.hr/minuli-rad/
Emanuel 44 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:26.