Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2009., 16:00   #1
Bazgin sok

Bok,
Imam jedno pitanje i ne znam dali ga ga stavim na prehranu ili tu.
Naime zanima me što se događa. Ovako napravio sam bazign sok ali taj sok cijelo vrijeme ispušta neki zrak. Kakav je to zrak/plin i što se događa?

U bazgi je vodovodna voda što bi značilo voa + kamenac a ostalo tragovi. Bazga - to su valjda sve moguće stvari u tragovima. I ono što je najbitnije šečer (obični) i limunska kiselina.

E sada što se događa da se stvara neki plin? šešer fermentira ili kaj? I kako sto sve spriječiti?
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 16:48   #2
Znači dodao si šećer i limunsku kiselinu? Kakav okus ima taj bazgin sok - točnije ima li okus po gaziranom piću ili po negaziranom? Jer iz ovog opisa zaključujem da se događa isto što i u svim gaziranim pićima kad se ostave malo stajati (oslobađa se plin ugljikov dioksid, ne zbog fermentacije nego zbog reakcije u koju je uključena kiselina, što je sasvim normalno i poželjno). Naravno u roku od nekoliko dana ili tjedana će sigurno doći i do fermentacije ako nisi dodao i neki konzervans.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 17:01   #3
Koliko tog plina izlazi van?
Kad je počelo i postoji li kakova dinamika?
Kakav je sastav soka?

Štreberica je već dala dva moguća uzroka, a ja ću još jedan.
Ako uzmeš hladnu tekućinu i ostaviš ju na toplom, iz nje počne izlaziti zrak jer je slabije topljiv u toplijoj tekućini. Samo, toga ima malo i budu tek mjehurići po stijenci.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2009., 21:10   #4
Hmm.. isprobavao sam i na boci od 1,5l boci se dobije nekih 0.2 ili 0.3 dcl zraka u roku od 24 sata.
Okus je negazirani odnosno nikada nema onih balončića. čak i nakon kaj ispustim zrak (otvorim čep i zatovorim).

nije odmah počelo sa isparavanjem tog zraka nego je neko vrijeme trajalo status quo pa onda možda nakon 10 dana se počeo pojavljivati zrak.

Za konvezrvans sam koristio limunsku kiselinu. Omjer limunske je 100 grama na 3 litre vode na 3 kile šečera. (makar sam možda malo pretjerao sa vodom pa je možda 4 litre vode).

Za isparavanje vode- da ali nisam siguran dali je to zaista tako dugo. mislim dosta ja vremena prošlo i još se i dalje isparava taj zrak. I nema balončića uz rub (ali zašto bi i bilo uz rub jer je jako jako puno šečera. )
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2009., 00:05   #5
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
Hmm.. isprobavao sam i na boci od 1,5l boci se dobije nekih 0.2 ili 0.3 dcl zraka u roku od 24 sata.
Okus je negazirani odnosno nikada nema onih balončića. čak i nakon kaj ispustim zrak (otvorim čep i zatovorim).

nije odmah počelo sa isparavanjem tog zraka nego je neko vrijeme trajalo status quo pa onda možda nakon 10 dana se počeo pojavljivati zrak.

Za konvezrvans sam koristio limunsku kiselinu. Omjer limunske je 100 grama na 3 litre vode na 3 kile šečera. (makar sam možda malo pretjerao sa vodom pa je možda 4 litre vode).

Za isparavanje vode- da ali nisam siguran dali je to zaista tako dugo. mislim dosta ja vremena prošlo i još se i dalje isparava taj zrak. I nema balončića uz rub (ali zašto bi i bilo uz rub jer je jako jako puno šečera. )
a jel ti se kakva biomasa istalozila na dnu flaše? kakav je sok, jel istog izgleda, gustoce?
Anandaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2009., 09:28   #6
Jedan prijedlog da se potvrdi ili izbaci iz igre fermentacija:
Ako imaš vapna, razmuti ga u malo vode i to profiltriraj tako da dobiješ bistru otopinu. Dalje možeš ili nekako provoditi plin iz flaše u tu otopinu ili namočiti stakleni štapić ili tako nešto u otopinu i gledati mogućne promjene. Ako ima puno ugljikovog dioksida, otopina se zamuti od izlučenog kalcijevog karbonata.

Naravno, ako ide fermentacija, to će se brzo osjetiti na okusu.

Da limunska kiselina polako istjeruje ugljikov dioksid iz hidrogenkarbonata mi zvuči malo čudno.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2009., 09:30   #7
Jednostavno, sok je počeo fermentirati. To se i meni već događalo, naime, limunska kiselina nije konzervans pa tako šećer u otopini započinje vrenje i rezultat će biti alkoholni napitak od bazge ( uopće nije loše, pogotovo fino rashlađeno )
Očito si stavio premalo šećera. Ako ne želiš da se to dogodi prokuhaj sok i ponovo napuni u boce kad se ohladi.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2009., 09:09   #8
Quote:
Anandaa kaže: Pogledaj post
a jel ti se kakva biomasa istalozila na dnu flaše? kakav je sok, jel istog izgleda, gustoce?
Na dnu ima jako jako malo taloga. Onako tek da se pokrije dno.
Sok izgleda jednolično. izgleda dosta gusto ali je i dalje tekuć. Kapljica koja slučajno ostane na flaši možda zbog svoje gustoče i ljepljivosti tek u 50% slučajeva otkotura se do dna.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2009., 09:12   #9
Quote:
Anandaa kaže: Pogledaj post
a jel ti se kakva biomasa istalozila na dnu flaše? kakav je sok, jel istog izgleda, gustoce?
Na dnu ima jako jako malo taloga. Onako tek da se pokrije dno.
Sok izgleda jednolično. izgleda dosta gusto ali je i dalje tekuć. Kapljica koja slučajno ostane na flaši možda zbog svoje gustoče i ljepljivosti tek u 50% slučajeva otkotura se do dna.

Eh da zaboravih još nešto. Na vrhu se pojavio neki sloj relativno tanki a izgleda kao sitna sapunica kad odstoji.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2009., 09:18   #10
Baš samog vapna dome nemam. Najbliže cement ali i on se stvrdnul

Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Jednostavno, sok je počeo fermentirati. To se i meni već događalo, naime, limunska kiselina nije konzervans pa tako šećer u otopini započinje vrenje i rezultat će biti alkoholni napitak od bazge ( uopće nije loše, pogotovo fino rashlađeno )
Očito si stavio premalo šećera. Ako ne želiš da se to dogodi prokuhaj sok i ponovo napuni u boce kad se ohladi.
Ček sada mi ništa nije jasno. Da sam stavio više šečera ne bi fermentirao?
A zaustavljanje fermentacije se provodi tako da prokuham sok?

Osim malo alkohola ne bi trebao dobiti ništa drugo (eventualno malo octa)
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2009., 09:21   #11
Baš samog vapna dome nemam. Najbliže cement ali i on se stvrdnul

Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Jednostavno, sok je počeo fermentirati. To se i meni već događalo, naime, limunska kiselina nije konzervans pa tako šećer u otopini započinje vrenje i rezultat će biti alkoholni napitak od bazge ( uopće nije loše, pogotovo fino rashlađeno )
Očito si stavio premalo šećera. Ako ne želiš da se to dogodi prokuhaj sok i ponovo napuni u boce kad se ohladi.
Ček sada mi ništa nije jasno. Da sam stavio više šečera ne bi fermentirao?
A zaustavljanje fermentacije se provodi tako da prokuham sok?

Osim malo alkohola ne bi trebao dobiti ništa drugo (eventualno malo otca)
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 12:59   #12
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
Baš samog vapna dome nemam. Najbliže cement ali i on se stvrdnul



Ček sada mi ništa nije jasno. Da sam stavio više šečera ne bi fermentirao?
A zaustavljanje fermentacije se provodi tako da prokuham sok?

Osim malo alkohola ne bi trebao dobiti ništa drugo (eventualno malo otca)
U zrakau se, uz ostalo, nalaze i gljivice alkoholnog vrenja. ako zaslađena tekućina ( tvoj sirup, mošt itd. ) nije pasteriziran, započinje alkoholno vrenje tj. kvaščeve gljivice pretvaraju šećer u alkohol. S obzirom na prilično visoku koncentraciju šećera u ototpini, taj se proces neće odvijati do potpune razgradnje šećera već ćeš dobiti blago alkoholni sirup od bazge. Za vrenje vrlo slatkih sokova ( predikatne berbe, ledene berbe ) potrebne su posebne kvašćeve gljivice koje mogu "raditi" i pri višim koncentarcijama šećera. Ocat vjerojatno nećeš dobiti. Za to su potrebne octene bakterije i dovoljan pristup kisika iz zraka.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 21:37   #13
kako ti sad sok izgleda? sta se desava na dnu flase, a sta gore na soku?

ocito ti fermentira sok, sad kakvog ce biti okusa i dal je bolje ne piti ga tko zna. ja osobno ne volim divlje fementacije jer ne znas kojim putem je tekla, mozes dobiti i nekakvo otrovanje. Drugi put radi sok tocno onako kako u receptu pise, nemoj stavljati manje secera i vise vode jer time smanjujes koncentraciju secera i veci broj mikroorganizama moze rasti unutra.
Anandaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 14:29   #14
Trebao bi fotkati sok pa postam fotke.

U receptu tako piše. Ja sam možda malo zeznuo jer sam išao filtrirati pa mi je bazga ostala na krpi pa sam onda taj dio još malo otapao da dobijem više bazge.

A da sam prokuhao, što sam trebao prokuhati? sve (bazga šečeć vodu) ili samo bazgu i vodu ili samo vodu? Pa onda limunsku dodati na kraju?
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 18:16   #15
Quote:
Anandaa kaže: Pogledaj post
kako ti sad sok izgleda? sta se desava na dnu flase, a sta gore na soku?

ocito ti fermentira sok, sad kakvog ce biti okusa i dal je bolje ne piti ga tko zna. ja osobno ne volim divlje fementacije jer ne znas kojim putem je tekla, mozes dobiti i nekakvo otrovanje. Drugi put radi sok tocno onako kako u receptu pise, nemoj stavljati manje secera i vise vode jer time smanjujes koncentraciju secera i veci broj mikroorganizama moze rasti unutra.
Nemoj plašit' Demostena, jer "divlje" fermentacije su spontane od tzv. divljih kvasaca i jednako tako fermentiraju šećer u alkohol, no za preradu grožđanog soka u vino, koriste se selekcionirani kvasci za određene sorte grožđa eda bi se bolje očuvala i istaknula aroma. Nema straha od trovanja.
U boci imam još oko litre fermentiranog bazgovog sirupa. Okus nije nimalo promijenjen a jako ohlađen je baš dobar kao aperitiv.

@ Demosten : kod priprave soka od bazge trebalo je sljedeće: nakon maceracije cvjetova procijediti tekućinu i zagrijati do 60 C uz dodavanje potrebne količine šećera te tako vruće uliti u prethodno sterilizirane boce ( ja to radim u mikrovalki, pola dcl vode u bocu, boce u mikrovalku i navinem dok ne zakipi )
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 23:11   #16
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Nemoj plašit' Demostena, jer "divlje" fermentacije su spontane od tzv. divljih kvasaca i jednako tako fermentiraju šećer u alkohol, no za preradu grožđanog soka u vino, koriste se selekcionirani kvasci za određene sorte grožđa eda bi se bolje očuvala i istaknula aroma. Nema straha od trovanja.
pa cuj, grozđe i bazgin sok nisu isto. grozđe sadrzi, ovisno o vrsti, određenu kolicinu secera, a naknadno ga se ne dodaje puno pa samim time i fermentacija ne tece isto. Ne znam koju koncentraciju njegov sok sadrži, al koliko sam skuzila u bazgin sok se dodaje dosta secera, tako da njemu mogu rasti u nutra osmofilni kvasci, bakterije i plijesni. Nije mi namjera nikoga plasiti samo mislim kako nije pametno piti nesto sto se pocelo kvariti. U svom soku on ne mora imati istu mikrobnu populaciju kakvu si ti imao. osim toga vino se ne sumpori bez razloga. Iz vina se uklanjaju kvasci, a dal ce on ukloniti svoje veselo drustvo iz soka ili ce ga popiti? Nek radi sta ga volja, al dobro je upozoriti
Anandaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 23:23   #17
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
Trebao bi fotkati sok pa postam fotke.

U receptu tako piše. Ja sam možda malo zeznuo jer sam išao filtrirati pa mi je bazga ostala na krpi pa sam onda taj dio još malo otapao da dobijem više bazge.

A da sam prokuhao, što sam trebao prokuhati? sve (bazga šečeć vodu) ili samo bazgu i vodu ili samo vodu? Pa onda limunsku dodati na kraju?

e pa ne znam kako se taj sok priprema, to pogledaj negdje. no moras raditi onako kako pise jer si tada siguran da se nece pokvariti! secer i limunska kiselina u pravilnim koncentracijama sprijece rast mikroorganizama u hrani. prokuhavanje svakako pomaze u tome. opcenito se prije nego ista ides raditi dobro raspitaj kako i zasto se sto koristi, time stedis vrijeme, novac i sok
Anandaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 08:22   #18
Hmm... Pa rekli su mi u receptu ovakvu kombinaciju.
Otopim bazgu u vodi (minimum 2 sata maksimum prek noći), iscijedim, dodam šećer, i limunsku kiselinu i to je to.
Taj omjer šečera i vode je bio skoro 1:1 (kila : litra). S tim da se šećer jedva uspio otopiti. skoro je nastupilo potpuno zasičenje i trebao sam više od sat i pol miješati da se sve otopi.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 08:23   #19
E bili kaj pomoglo da zamrznem sok u dubokom. Bili se onda fermentacija zaustavila jer bo je sve zaleđeno?
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 12:51   #20
Quote:
Anandaa kaže: Pogledaj post
pa cuj, grozđe i bazgin sok nisu isto. grozđe sadrzi, ovisno o vrsti, određenu kolicinu secera, a naknadno ga se ne dodaje puno pa samim time i fermentacija ne tece isto. Ne znam koju koncentraciju njegov sok sadrži, al koliko sam skuzila u bazgin sok se dodaje dosta secera, tako da njemu mogu rasti u nutra osmofilni kvasci, bakterije i plijesni. Nije mi namjera nikoga plasiti samo mislim kako nije pametno piti nesto sto se pocelo kvariti. U svom soku on ne mora imati istu mikrobnu populaciju kakvu si ti imao. osim toga vino se ne sumpori bez razloga. Iz vina se uklanjaju kvasci, a dal ce on ukloniti svoje veselo drustvo iz soka ili ce ga popiti? Nek radi sta ga volja, al dobro je upozoriti
U pravu si, no to bi išlo uz obilan pristup zraka, dočim u zatvorenoj boci i uz koncentraciju šećera voda:šećer, 1:1 mislim da nema bojazni za sve gore navedeno.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:03.