Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2012., 19:11   #1881
Pozdrav!

Vlasnik sam kuce od 200tinjak kvadrata na otoku Viru,htio bih poslije Nove Godine predat za legalizaciju.
Mozete li mi nabrojiti koji su mi dokumenti potrebni za predaju zahtjeva za legalizaciju?!
Nacrte vec imam i kuca je ucrtana u katastru!
Unaprijed hvala!
brale12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2012., 20:54   #1882
Devedeset i neke smo u Međimurju napravili kuću u građevinskoj zoni i sve je bilo legalno i sa dozvolama.

Zatim smo kasnije napravili garažu od 32 m2 i do nje nadstrešnicu od 12 m2. To je nekih 5 m od kuće. To nije prijavljeno, imamo lokacijsku dozvolu i ništa više.
Par godina kasnije na katu kuće napravio sam natkrivenu terasu od 10m2 tako da sam spojio na kuću i pustio dva stupa do dolje. Niti to nisam prijavio.

Do danas me nije puno zanimalo ovo oko legalizacije, ali sad vidim da bi me trebalo. Koliko sam shvatio za garažu sa nadstrešnicom trebam platiti nekih 500 kn + takse. Bez vodne i komunalne. Da li sam u pravu ?

Što sa terasom ?
odbojkašcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2012., 22:08   #1883
Quote:
Romantica kaže: Pogledaj post
Na zahtjevu koji ću slati piše ovo:

Zahtjevu prilažem:
- Tri primjerka geodetskog snimka
- Tri primjerka snimke izvedenog stanja nezakonito izgranene zgrade

Zahtjevu za donošenje rješenja o izvedenom stanju prilažem i:

► potvrdu nadležnog javnopravnog tijela iz članka 6. stavka 1. podstavka 2.
Zakona (NN 86/12) ako je zgrada izgranena unutar planiranog ili istraženog koridora prometne granevine,
► potvrdu nadležnog javnopravnog tijela iz članka 6. stavka 1. podstavka 3.
Zakona o postupanju s nezakonito izgranenim zgradama (NN 86/12) ako je
zgrada izgranena unutar planiranog ili istraženog koridora ili površine
komunikacijske građevine,
► potvrdu nadležnog javnopravnog tijela iz članka 6. stavka 2. podstavka 1.
Zakona o postupanju s nezakonito izgranenim zgradama (NN 86/12), ako je
zgrada izgranena unutar arheološkog nalazišta ili zone
► suglasnost Hrvatskih voda iz članka 6. stavka 2. podstavka 3. Zakona o
postupanju s nezakonito izgranenim zgradama (NN 86/12) ako je zgrada
izgranena na vodnom dobru,
► uvjerenje da je zgrada vidljiva na digitalnoj ortofoto karti iz članka 2. stavka 2. Zakonao postupanju s nezakonito izgranenim zgradama (NN 86/12),
odnosno da je evidentirana na katastarskom planu ili drugoj službenoj
kartografskoj podlozi do 21. lipnja 2011., ako ista nije nedvojbeno vidljiva na
DOF5/2011.

-----

Geodetski snimak i nacrt arhitekta ću imati. Imati ću i potvrdu da je kuća unutar građevinskog pojasa.
Ali koji je vrag ovo iza strelica? Treba li mi to pod obavezno ili je to za kuće na specifičnim područjima

Posebno me zanima ovo zadnje ... digitalna ortofoto karta. Jel to treba obavezno? Naime ja sam pokušala pronači svoju kuću na DOF5/2011, ali nje nema. Točnije karta se za područje Gline ne može toliko povečati. Dođe do toga da se vide ceste i poljane, a kad se klikne za daljnje povečanje, vrati na početak - kartu Hrvatske. Znači po tome mora potvrda jel tako? Samo gdje ako je kuća u okolici Gline to tražim u Glini ili ovdje u ZG?
Geodetski elaborat će sadržavati preklop s DOF-om, a ove sve nabrojene stvari su upravo za zgrade na specifičnim područjima - piše na kojim. Ne treba ti ni potvrda da je zgrada unutar građevinskog područja, to će iskazati arhitekt u obračunu za naknadu (Lk = 1, tj. koeficijent lokacije)

Quote:
Šaseradi kaže: Pogledaj post
Meni je prijatelj dobio potvrdu, kojom se njegov objekt neće rušiti, bez ozira na sve. Zato jer mu je to jedina nekretnina, odnosno jedina za cijelu obitelj,a sagradio ju je mjesecima nakon snimanja ortofoto plana.

A vjeruj mi da več ruše, pogotovo tu po južnoj Istri.
Neće se rušiti, ali će ishoditi rješenje o uvjetima građenja, pretpostavljam?

Quote:
Šaseradi kaže: Pogledaj post

... ali Vama i svima ostalima koji su bespravno gradili, sad je prilika!
Jest, prilika im je ako to mogu isfinancirati. Jer besplatno nije, to znamo.

Quote:
vvvvvvv kaže: Pogledaj post
Pa obujam zgrade utvrđuje se prema Pravilniku o načinu utvrđivanju obujma građevina za obračun komunalnog doprinosa (NN 136/06,135/10,14/10,55/12)

I sad gdje piše da ipak ima razlike u obračunu.

Kako računate brutto? Ja neračunam žbuku nego samo nosivi zid.
Brutto za volumen > bez žbuke (vanjske of course)

Pogledaj, veli samo da se ne uračunava žbuka, nema spomena o toplinskoj izolaciji, osim kod rekonstrukcije, pa nismo znali.

Quote:
brale12 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Vlasnik sam kuce od 200tinjak kvadrata na otoku Viru,htio bih poslije Nove Godine predat za legalizaciju.
Mozete li mi nabrojiti koji su mi dokumenti potrebni za predaju zahtjeva za legalizaciju?!
Nacrte vec imam i kuca je ucrtana u katastru!
Unaprijed hvala!
Snimka izvedenog stanja (od ovlaštenog arhitekta ili građevinara) i tri kopije katastarskog plana.

Quote:
odbojkašcro kaže: Pogledaj post
Devedeset i neke smo u Međimurju napravili kuću u građevinskoj zoni i sve je bilo legalno i sa dozvolama.

Zatim smo kasnije napravili garažu od 32 m2 i do nje nadstrešnicu od 12 m2. To je nekih 5 m od kuće. To nije prijavljeno, imamo lokacijsku dozvolu i ništa više.
Par godina kasnije na katu kuće napravio sam natkrivenu terasu od 10m2 tako da sam spojio na kuću i pustio dva stupa do dolje. Niti to nisam prijavio.

Do danas me nije puno zanimalo ovo oko legalizacije, ali sad vidim da bi me trebalo. Koliko sam shvatio za garažu sa nadstrešnicom trebam platiti nekih 500 kn + takse. Bez vodne i komunalne. Da li sam u pravu ?

Što sa terasom ?
Tja, kad kuća nije skroz legalna, ni ovaj objekt (garaža) ne može ići kao pomoćni (tj. samo naknada 500 kn, doprinosi ne). Jedino na blef, pa ako prođe. Nadstrešnica je manja od 15 m2, pa se ne treba legalizirati.

Nažalost, ta terasa je nelegalna dogradnja. Znači trebalo bi to legalizirati, napraviti snimku izvedenog stanja cjelokupne zgrade. Ako je terasa nenatkrivena, ne plaćaju se doprinosi. Plati se samo naknada za zadržavanje, ova minimalna - 500 kn.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 21.12.2012. at 22:14.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 01:11   #1884
Na što misliš kad kažeš "vrijeđanje"?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 01:29   #1885
Kada je već otvorena tema, mene zanima koji uvjeti moraju biti ispunjeni da bi imala pravo tužiti nekoga za uvredu? Računa li se i ako me netko vrijeđa putem e-maila, SMS-a?
Luda Tratinčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 10:38   #1886
Ako je netko voljan mi pomoci oko nekih nejasnoca vezanih za kupnju kuce.

Ovako stvari stoje.

Kupili bi jednu kucu u Zagrebu koja ima gradjevinsku dozvolu i vlasnicki list i sve je ucrtano. Radi se o dvojnom objektu.

E sad. Kad smo proucavali nacrte koje nam je vlasnica nekretnine dala vidjeli smo da ima 2 stvari koje odstupaju. ( Kuca je gradjena negdje 1975. god)
Uglavnom u nacrtiuma nema balkona na gornjem katu ( mali je balkon) i nema mali ulaz sa stubama s kojim se ulazi u kucu.

Hmmm, jel objekt onda legalan? Jel bismo mi morali novu legalizaciju raditi??

Nama gospodja tvrdi da je kontaktirala geodeta i on je rekao da je sve ok.

E sad mi smo bili kod odvjetnika i njemu je sve to sumnjivo i totalno me lik preplasio i sta ja znam, pa je rekao da bi mi trebali uzeti jos sudskog vjestaka. ( jer bi to bilo nesto kao hipotekarni kredit ((ali ne od strane banke)) jer on nije siguran da ce u slucaju neplacanja oni moci doticnu nekretninu uopce prodati, ili ce se morati srusiti.

Ugl moje pitanje je jel sudski vjestak samo utvrdjuje vrijednost nekretnine ili provjerava svu dokumentaciju u vezi nekretnine i sve nacrte i odstupanja?

Ako itko moze pomoci unaprijed hvala,

LP
ichiruki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 15:14   #1887
@ichiruki - po svemu sudeći, objekt je legalan (osnovni korpus zgrade) sa ilegalnim nadogradnjicama. Može se legalizirati, čak mislim da ne bi bilo ni preskupo.
Ja bi išao rušiti cijenu za cca 15-20 tkn, pa i više, pa bi po kupnji sam legalizirao.
Odvjetnici su za stvari oko graditeljstva trube (najveći dio njih) i ne treba ih previše slušati oko toga, oko legalizacije su još veći lajbeki, ono što sam vidio je bilo 1 točan od 20, tako da
Sudski vještak za ocjenu dokumentacije - ma dosta vam je dobar arhitekt, sve će vam lijepo objasniti.
Naravno, ako je sve kako ste naveli u postu.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 17:58   #1888
Gingerina, hvala ti puno na pomoći i savjetima.
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 19:16   #1889
pozdrav svima, jedno pitanje..

kako se u iskazu površina zove dio koji se nalazi ispod balkona u prizemlju? natkriveni prolaz, terasa...? da li se tako nešto uopće stavlja u iskaz?
naime, balkon na prvom katu je na dva stupa i znam da se sam balkon množi sa koeficijentom 0,25, ali me zanima što je točno dio koji je ispod balkona, u prizemlju, taj dio je kao natkriven? ako me razumijete...
hvala!
gariful is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 21:05   #1890
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
@ichiruki - po svemu sudeći, objekt je legalan (osnovni korpus zgrade) sa ilegalnim nadogradnjicama. Može se legalizirati, čak mislim da ne bi bilo ni preskupo.
Ja bi išao rušiti cijenu za cca 15-20 tkn, pa i više, pa bi po kupnji sam legalizirao.
Odvjetnici su za stvari oko graditeljstva trube (najveći dio njih) i ne treba ih previše slušati oko toga, oko legalizacije su još veći lajbeki, ono što sam vidio je bilo 1 točan od 20, tako da
Sudski vještak za ocjenu dokumentacije - ma dosta vam je dobar arhitekt, sve će vam lijepo objasniti.
Naravno, ako je sve kako ste naveli u postu.
Ako u građevinskoj dozvoli nisu spomenuti nacrti, možda se i ne trebaju pokazivati? Arhitekt će znati jel kuća kakva jest sada može proći kao posve u skladu s građevinskom dozvolom.

Quote:
Romantica kaže: Pogledaj post
Gingerina, hvala ti puno na pomoći i savjetima.
Nema na čemu

Quote:
gariful kaže: Pogledaj post
pozdrav svima, jedno pitanje..

kako se u iskazu površina zove dio koji se nalazi ispod balkona u prizemlju? natkriveni prolaz, terasa...? da li se tako nešto uopće stavlja u iskaz?
naime, balkon na prvom katu je na dva stupa i znam da se sam balkon množi sa koeficijentom 0,25, ali me zanima što je točno dio koji je ispod balkona, u prizemlju, taj dio je kao natkriven? ako me razumijete...
hvala!
Ja ti to računam kao natkriveni prolaz - dakle, kvadratura = kubatura. A da nema stupova, ne bih uračunavala. Tako ja, a možda netko drugi ima drugo tumačenje. Uistinu, i ja sam se oko ovoga dvoumila i na kraju ovako odlučila raditi.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 03:25   #1891
Quote:
ichiruki kaže: Pogledaj post
E sad mi smo bili kod odvjetnika i njemu je sve to sumnjivo i totalno me lik preplasio i sta ja znam, pa je rekao da bi mi trebali uzeti jos sudskog vjestaka. ( jer bi to bilo nesto kao hipotekarni kredit ((ali ne od strane banke)) jer on nije siguran da ce u slucaju neplacanja oni moci doticnu nekretninu uopce prodati, ili ce se morati srusiti.
LP
Jedno pitanje: kako odvjetnik ove svoje sumnje argumentira, s obzirom da je kuća ucrtana u katastar i upisana u gruntovnicu (bez negativne zabilježbe, pretpostavljam)?
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 13:06   #1892
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Ako u građevinskoj dozvoli nisu spomenuti nacrti, možda se i ne trebaju pokazivati? Arhitekt će znati jel kuća kakva jest sada može proći kao posve u skladu s građevinskom dozvolom.
Točno, mislim da vaš pravnik ima u strahu velike oči, možda sve može proći tako kako je sada, bez dodatne papirologije, mada imate "batinu" da rušite cijenu kuće
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 15:39   #1893
Quote:
Luda Tratinčica kaže: Pogledaj post
Kada je već otvorena tema, mene zanima koji uvjeti moraju biti ispunjeni da bi imala pravo tužiti nekoga za uvredu? Računa li se i ako me netko vrijeđa putem e-maila, SMS-a?
Pa, ako je uvreda -- uvreda je. Ne gleda se je li dana na žlicu ili na gradele.

Ono što je ovdje važno jest razumjeti je li nešto samo po sebi uvreda ili nije. Zakon u čl. 199. ne definira što bi to bila uvreda, pa treba vidjeti kakva je praksa.

Pretragom Googlea se mogu naći neki radovi o tome, ovaj djeluje zanimljivo, pogotovo pogl. 2.1. gdje se dosta iscrpno objašnjava što je to uvreda:

- Badrov, Kaznena djela protiv časti i ugleda u hrvatskom kaznenom pravu

Također se dobiva i druga tema s ovog foruma s daljnom diskusijom:

- https://www.forum.hr/showthread.php?t=173227
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 18:36   #1894
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Ja ti to računam kao natkriveni prolaz - dakle, kvadratura = kubatura. A da nema stupova, ne bih uračunavala. Tako ja, a možda netko drugi ima drugo tumačenje. Uistinu, i ja sam se oko ovoga dvoumila i na kraju ovako odlučila raditi.
da.. tako i ja radim, ali nisam bila sigurna u to 100%. jel ti do sada tako prolazilo?

jos jedno pitanje, da li je potrebno legalizirati celicnu konstrukciju nadstresnice? znaci, to je nekakva nadrstresnica iznad parkirnih mjesta izradjena od celicnih profila i ljeti se samo preko toga nategne tenda da radi sjenu autima. zimi se tenda skine i ostane samo konstrukcija bez pokrova. da li to ulazi u povrsinu i da li to geodet mora snimiti?
gariful is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 18:40   #1895
Pa ta nadstrešnica isto tako može bit pokrivena i lozom ili penjačicom. kako nema nikakav ozbiljni pokrov, ja to nebi ni zvao građevinom.
kolko znam za plastenike bez betonskih temelja ne treba dozvola, a natkriveni su stalno (ali se može reći da nisu ozbiljna konstrukcija)
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 19:24   #1896
Hvala Gingerina!
brale12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 21:17   #1897
Quote:
gariful kaže: Pogledaj post
da.. tako i ja radim, ali nisam bila sigurna u to 100%. jel ti do sada tako prolazilo?

jos jedno pitanje, da li je potrebno legalizirati celicnu konstrukciju nadstresnice? znaci, to je nekakva nadrstresnica iznad parkirnih mjesta izradjena od celicnih profila i ljeti se samo preko toga nategne tenda da radi sjenu autima. zimi se tenda skine i ostane samo konstrukcija bez pokrova. da li to ulazi u povrsinu i da li to geodet mora snimiti?
Do sada ja nisam s tim imala problema, a možda sam imala sreće, nitko nije ništa prigovarao

Ove lagane metalne konstrukcije za pergolu nit crtam, nit uračunavam, nit to geodet snimi - i to prolazi.

E, sad sam se sjetila - što veliš da za balkon upotrebljavaš koeficijent 0,25.
To je za točno za GPB (i NKP), ali u volumen se balkon ne uračunava, jer nije niti natkriven niti omeđen s vanjske strane.

Quote:
brale12 kaže: Pogledaj post
Hvala Gingerina!
Nema na čemu!
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 23.12.2012. at 21:29.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 23:18   #1898
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Ove lagane metalne konstrukcije za pergolu nit crtam, nit uračunavam, nit to geodet snimi - i to prolazi.

E, sad sam se sjetila - što veliš da za balkon upotrebljavaš koeficijent 0,25.
To je za točno za GPB (i NKP), ali u volumen se balkon ne uračunava, jer nije niti natkriven niti omeđen s vanjske strane.
da, balkon mi je 0,25 i njega ne kontam u volumen, ali ako navedem ono dolje da je natkriveni prolaz onda ide sa koeficijentom 0,25 u povrsine i u volumen ide stvarna povrsina x 1 m zar ne?

hvala na odgovoru!
gariful is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 23:27   #1899
pozdrav, imam sljedeću situaciju: kuću s građevinskom, sve legalno, nemam uporabnu i nije ucrtana, uz to imam natkriven ulaz, nadstrešnica na 2 stupa- van projekta i garaža s kotlovnicom 8x7 van projekta, moram li to legalizirati? što će se dogoditi ukoliko ništa ne poduzmem? koliko bi me to koštalo? koja mi je najbolja opcija? molim odgovor. hvala
ivy555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 01:38   #1900
Quote:
gariful kaže: Pogledaj post
da, balkon mi je 0,25 i njega ne kontam u volumen, ali ako navedem ono dolje da je natkriveni prolaz onda ide sa koeficijentom 0,25 u povrsine i u volumen ide stvarna povrsina x 1 m zar ne?

hvala na odgovoru!
Točno.

Evo, iz Pravilnika o načinu obračuna površine i obujma u projektima zgrada

Članak 5.
Građevinska (bruto) površina zgrade za određene prostore, odnosno dijelove zgrade, ako ovim Pravilnikom nije propisano drukčije, obračunava se sa sljedećim koeficijentima:
prostor/ dio zgrade koeficijent
balkon, nenatkrivena terasa, natkriveni prolaz, nadstrešnica 0,25
lođa i otvoreno vanjsko stubište 0,75
etaža garaže, odnosno parkirališnih prostora koja se s najmanje 75% svojeg obujma nalazi ispod površine konačno uređenog i zaravnanog terena uz pročelje zgrade 0,25
podrum s pomoćnim prostorom i natkrivena terasa 0,50

Quote:
ivy555 kaže: Pogledaj post
pozdrav, imam sljedeću situaciju: kuću s građevinskom, sve legalno, nemam uporabnu i nije ucrtana, uz to imam natkriven ulaz, nadstrešnica na 2 stupa- van projekta i garaža s kotlovnicom 8x7 van projekta, moram li to legalizirati? što će se dogoditi ukoliko ništa ne poduzmem? koliko bi me to koštalo? koja mi je najbolja opcija? molim odgovor. hvala
Koje godine je građena kuća? Možda uporabna i nije potrebna?
Ako je kuća građena temeljem dozvole izdane od 20.6.1991 do 2007, treba ishoditi uvjerenje za uporabu.
Ako je nadstrešnica manja od 15 m2, nije potrebna dozvola.
Kotlovnica bi se legalizirala kao jednostavna građevina, ne može kao pomoćni objekt jer prelazi 50 m2.
Koliko bi koštalo ovisi najviše o visini komunalnog doprinosa u tvom konkretnom mjestu, jer to ti je glavna stavka. Znači, prvo to saznati.

Jednostavna građevina se legalizira po Članku 13:

Članak 13.
Zahtjevu za donošenje rješenja o izvedenom stanju za nezakonito izgrađenu zgradu čija građevinska (bruto) površina nije veća od 100 m² i zgradu za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija građevinska (bruto) površina nije veća od 400 m² (u daljnjem tekstu: jednostavna zgrada), ako ovim Zakonom nije propisano drukčije, podnositelj zahtjeva prilaže:
– tri primjerka geodetskog snimka, odnosno kopije katastarskog plana ako je nezakonito izgrađena zgrada evidentirana na katastarskom planu,
– iskaz površina i obračunske veličine zgrade (građevinska (bruto) površina, broj etaža i visina zgrade (u metrima), te obračunske veličine zgrade prema posebnim propisima kojima se uređuje obračun komunalnog doprinosa i vodnog doprinosa) koji je izradio ovlašteni arhitekt ili ovlašteni inženjer građevinarstva,
– foto dokumentaciju (najmanje četiri fotografije u boji ili crno bijele koje prikazuju sva pročelja zgrade) i
– iskaz podataka za obračun naknade za zadržavanje zgrade u prostoru prema kriterijima iz članka 27. ovoga Zakona koji je izradio ovlašteni arhitekt ili ovlašteni inženjer građevinarstva.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:19.