Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2018., 22:10   #1
64. gastronomski natječaj - Yotam Ottolenghi

Nova natječajna tema koju je zadala zlakopriva, posvećena je izraelsko-britanskom chefu Yotamu Ottolenghiju.

Quote:
zlakopriva kaže:
Ako može, za novu temu bi stavila Yotam Ottolenghi, tj bilo koji njegov recept. Ima ih hrpa na internetu a vidim da i forumaši vole njegove recepte pa je ovo prilika za sve nas da isprobamo nešto novo!
Quote:
zlakopriva kaže:
Yotam Ottolenghi dolazi iz Izraela, vlasnik je nekoliko restorana i autor nekoliko kuharica (Jerusalem, Plenty, Sweet). Ima jako puno vegetarijanskih recepata iako on sam nije vegetarijanac. Ovako objašnjava svoju kuharsku filozofiju: I want drama in my mouth. Koristi dosta bliskoistočnih namirnica, začina i sastojaka poput ružine vodice, ružinih latica, za`atar (začin iz obitelji origana i timijana), tahinija i halve.

Dogovor je da se ne moramo striktno držati recepta jer nam nisu svi sastojci dostupni, ali svakako bi njegov recept trebao služiti kao glavna inspiracija i nit vodilja.

Da se ne prepadnete, oni koji nemaju kuharicu, jako puno recepata ima na netu, možda nađete i koji na HR uz malo truda, a cilj je da malo iziđemo iz comfort zone.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...

Zadnje uređivanje Pringles : 13.03.2018. at 12:40.
Pringles is offline  
Old 12.03.2018., 22:12   #2
Natječaj:
- natječaj traje od postavljanja do ponedjeljka 9.4.2018.; jela stavljena nakon toga neće biti u konkurenciji za glasanje
- natjecati se može sa samo jednim jelom
- za jelo koje se prijavljuje na natječaj potrebno je navesti (ispisati) sastojke i objasniti način izrade te ga prezentirati s minimalno 1 i maksimalno 5 fotografija
- jedna od fotografija mora na sebi imati cedulju (komad papira, listić) s natpisom "forum.hr"; jelo bez takve fotografije neće biti u konkurenciji za glasanje
- fotografije uploadajte preko https://postimages.org/
- dozvoljene dimenzije fotografije su 800x600
- teme natječaja smiju se ponavljati, ali jelo koje se prezentira ne smije biti već viđeno na natječajima
- popis nekadašnjih natječaja, zajedno s receptima s kojima su forumaši sudjelovali nalazi se ovdje: https://www.forum.hr/showthread.php?t=784348

- glasati na temi za glasanje mogu samo oni forumaši koji su u proteklih godinu dana na pdf-u Gastronomija ostavili minimalno 50 postova ili sudjeluju u natječaju bez obzira na broj postova

Izvannatječajna tema:
- jela koja želite prikazati u sklopu određene teme, ali s kojima se ne natječete, postajte na temi za izvannatječajna jela
- izvannatječajna jela trebaju također biti još neprikazana na forumu, spremana na temu natječaja od početka postavljanja natječaja pa sve do završetka glasanja, ali se ne natječu po izboru forumaša-kuhara
- izvannatječajna jela također treba prikazati fotografijama (minimalno 1, maksimalno 5) i detaljnim receptom s opisom izrade
- i na izvannatječajnoj fotografiji mora biti ceduljica s natpisom "forum.hr"

Tema za komentiranje:
- u svrhu komentiranja jela otvorena je posebna tema
- teme s natječajnim i izvannatječajnim jelima sadrže samo upise s receptima i fotografijama

Nagrada:
- pobjednik natječaja zadaje temu idućeg natječaja

Moderiranje:
- naknadne intervencije moderatora moguće su samo u slučaju da se neki detalj recepta zaboravio ili pogrešno napisao, potrebno je prilagoditi dimenzije fotografije ili je potrebno ponoviti njezin upload na https://postimages.org/
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...

Zadnje uređivanje Pringles : 12.03.2018. at 23:20.
Pringles is offline  
Old 21.03.2018., 20:40   #3
CHEESECAKE SA RICOTTOM I LJEŠNJACIMA

- za kalup promjera 18-20cm
- oriđiđi recept se može naći ovdje; ja sam prepolovila sastojke i dodala začine

SASTOJCI:

112g maslaca sobne temp.
125g pečenih lješnjaka
50g badema
80g tamne čokolade
18g glatkog brašna
120g šećera
3 velika jaja
200g ricotta sira
1 vanilin burbon šećer
pola žličice cimeta
naribana korica 1 naranče
prstohvat soli

lješnjake samljeti sa brašnom, te ih pomiješati sa mljevenim bademima i nasjeckanom čokoladom. maslac i šećer miksati dok se ne dobije kremasta smjesa, pa umiješati jedan po jedan žutanjak. dodati mix orašastih plodova, brašna i čokolade sa začinima. nakon toga dodati ricottu i na kraju lagano umiješati snijeg od bjelanjaka.
kalup namastiti, te dno i stranice obložiti papirom za pečenje (neka bude duži za koji cm od stranica). smjesu staviti u kalup, te peći na 190° 50-60min (test čačkalicom). nakon otprilike pola sata kolač prekriti papirom za pečenje da ne zagori.
nakon što se kolač ohladi preliti ga sa ganache kremom ili nekom drugom po želji i ukrasiti.





gargamišamel is offline  
Old 25.03.2018., 15:30   #4
Salata od celera i leće sa lješnjacima i mentom

30g pečenih, nasjeckanih lješnjaka
100g leće
1 lovorov list
2 grančice majčine dušice
cca 300g celera, oguljen i narezan na štapiće debljine oko 1cm
2 velike žlice maslinovog ulja
1 velika žlica ulja od lješnjaka
2 žlice kvasine
oko 2 žlice nasjeckane mente
sol i papar po želji

Skuhati leću sa dodatkom lovorovog lista i majčine dušice (ja sam imala samo suhu u listićima pa sam nju stavila nakon što se leća skuhala, količina odokativna) dok nije al dente (cca 15-20 min). Ocijediti i dodati maslinovo ulje, ulje od lješnjaka, kvasinu, papar i soli po ukusu.

Dodati celer koji smo prethodno skuhali u dosta posoljene vode (8-12 min).
Dodati ako treba još kvasine, soli i papra.
Dodati lješnjake i mentu i poslužiti.


Zadnje uređivanje Pringles : 15.04.2018. at 23:48.
Magenta123 is offline  
Old 26.03.2018., 21:55   #5
Mejadra, Yotam Ottolenghi, "Jerusalem"

Ovdje možete naći originalnu verziju, moja je mrvicu modificirana.


Sastojci:

4 luka srednje veličine
malo kukuruznog brašna
suncokretovo ulje

250 grama zelene leće

1 žličica sjemenki kumina
200 grama basmati riže
maslinovo ulje
žlićica kurkume
žličica šećera
žličica allspicea
sol i papar
350 ml vode od kuhanja leće

nasjeckani list peršina

Postupak:
Narežite očišćeni luk na trakice, dobro posolite i posipajte kukuruznim brašnom, tek toliko da se uhvati na luk. U tavi s debelim dnom na suncokretovom ulju stavite pržiti luk u turama (moja tava je poprilično široka, pa sam ovo pržio u dvije ture, ukoliko vam je tava manja, možda će biti potrebno i u tri ture, bitno je da luka ne bude previše i da ne postane raskuhan, već da se hrskavo ispeče).

Za vrijeme prženja luka operite leću i stavite u posudu u kojoj ćete kuhati i zalijte s vodom. Nakon vrenja kuhati 12 minuta, leća treba malo omekšati, no ne smije biti u potpunosti skuhana. Ocijediti i sačuvati vodu od kuhanja leće.

Nakon prženja luka očistite ulje te stavite tostirati sjemenke kumina te ih na minutu popržite. U tavu dodajte opranu rižu, maslinovo ulje te ostatak začina. Miješajte da se sve sjedini pa dodajte kuhanu leću i 350 mililitara vode koja je preostala od kuhanja leće. Neka voda zavrije, a onda vatru smanjite na najmanje moguće, pokrijte poklopcem i ostavite 15ak minuta.

Nakon 15 minuta umetnite krpu između poklopca i tave, kako bi se upila sva suvišna para. Ostavite tako 10ak minuta.

Maknite poklopac, umiješajte polovicu prženog luka u mješavinu leće i riže, a drugu polovinu iskoristite za posipanje prilikom posluživanja. Dodajte i nasjeckani list peršina.

Poslužite uz salatu od krastavca, mladog luka i čvrstog jogurta.

__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Old 29.03.2018., 15:27   #6
Guinness čokoladna torta s kremom od Baileys likera
knjiga Sweet, Yottam Ottolenghi i Helen Goh

Za okrugli kalup promjera 18 cm (prerezati na 2 dijela)
ili okrugli kalup promjera 16 cm (prerezati na tri dijela)

Biskvit:

120 ml Guinness piva
120 gr maslaca narezanog na kockice
30 gr prosijanog kakaaa
200 gr šećera
65 gr kiselog vrhnja
1 veliko jaje
malo extrakta vanilije
130 gr prosijanog brašna
prstohvat soli i 1 tsp sode bikarbone

Krema:

125 gr mascarpone sira
45 ml Baileys likera
40 gr prosijanog šećera u prahu

Ganache:

100 gr tamne čokolade
100 gr slatkog vrhnja
1 1/2 tsp omekšalog maslaca

Po želji čokoladne strugotine za ukras.


Za biskvit, otopiti maslac u široj posudi s pivom. Paziti da ne zakuha. Maknuti sa vatre i dodati prosijani kakao i šećer. Fino povezati da ne bude grudica i prebaciti u plastičnu posudu.
U posebnoj posudi prosijati brašno, sol i sodu bikarbonu.
Lagano tući jaje s vanilijom i kiselim vrhnjem. Dodati smjesi piva, kakaa i maslaca. Povezati i pomalo dodavati smjesu brašna.

Izliti u kalup premazan maslacem i peći na cca 195°C (bez ventilatora) oko 40 minuta. Čačkalica mora iz biskvita izlaziti čista. Ohladiti.

Za kremu tući mascarpone sa štaubom i likerom i mazati koru i poklopiti drugom korom.

Za ganache nasjeckati čokoladu i preliti je vrhnjem koje smo doveli do vrenja. Povezati i umiješati maslac, paziti da ne bude grudica. Ostaviti na sobnoj temperaturi dok se malo stisne i njime premazati tortu. Ukrasiti po želji.

[/url]


[/url]
zlakopriva is offline  
Old 06.04.2018., 08:59   #7
Pečena piletina s maslinama, datulama i kaparama



Ottolenghijeva gastronomska nit vodilja je: "I want drama in my mouth", a tko od jela traži dramu u ustima, može dobiti tragediju ili komediju. Ne znam što Ottolengi misli da je od toga ovim jelom postigao ali dramu sigurno je jer okusom kao da je ispalo iz kazana triju Macbethovih vještica.

Ottolenghi je neupitni umjetnik kobinacija okusa, a ovo je jedno od tri najbolja jela od peradi koje sam ikada probao.

Za početak, načinio sam minimalne izmjene Ottolenghijevog recepta. Umjesto zelenih upotrijebio sam crne Kalamata masline jer za mene, među stolnim maslinama, nemaju premca. Ne manje važno, originalne Iliada PDO Kalamata masline konzervirane su u smjesi crvenog vinskog octa, soli i malo maslinovog ulja, bez ikakvih konzervansa i aditiva pa sam tu izuzetno aromatičnu salamuru upotrijebio za marinadu umjesto čistog vinskog octa. Time sam još pojačao dramatski ton ovog jela pa mislim da se ni Yotam ne bi previše ljutio. Također, jelo nisam kuhao samo od bataka i zabataka nego od cijele mlade, domaće, šestmjesečne kukmaste turopoljske kokice. Šest pilećih nogu, koliko sam trebao, pravih domaćih piceka, trenutno nisam imao, a ovo jelo nisam htio raditi od farmskih brojlera.

Inspiraciju za ovo jelo Ottolenghi je dobio iz čuvenog recepta "Piletina Marbella" Julee Rosso objavljenom u knjizi "The Silver Palate Cookbook".

A sada, evo, kako je je to ispalo u mojoj izvedbi.



Sastojci:

-kokica 1,75 kg
-vezica mladog češnjaka (sitno narezanog)
-vrhom puna jušna žlica svježih listića origana
-5 jušnih žlica salamure od maslina
-3 jušne žlice Iliada Kalamata maslinovog ulja
-10 dag očišćenih Kalamata maslina
-5 dag kapara i 1 jušna žlica ulja u kojemu su konzervirane kapare
(ne koristim kapare iz rasola ili octa nego iz maslinovog ulja)
-8 kom Medjoul datula
-2 srednja lovorova lista
-1 dcl suhog bijelog vina (koristio sam Simčičev sivi pinot)
-pola jušne žlice melase od datula
-svježe mljeveni crni papar




Kokicu razrežite. Uzmite batke, zabatke, krila i prsa. Prsa odvojite od kosti i prerežite ih na pola. Sitniš i hrbat ostavite za juhu. Meso vrlo blago posolite jer salamura od maslina sadrži sol. Svježe mljeveni papar utrljajte u meso.

Masline očistite od koštica. Odstranite koštice datulama i prerežite ih. Nježno izmiješajte sve sastojke osim vina i datuline melase. Meso dobro obložite ovom smjesom. Ostavite ga u hladnjaku dva dana da se marinira. Tijekom mariniranja meso više puta okrenite kako bi se dobro proželo sa svih strana.

Nakon dvodnevnog mariniranja izvadite posudu iz hladnjaka i ostavite oko 2 sata da dođe na sobnu temperaturu.



Kako se u mojoj izvedbi ipak ne radi o piletini nego o mladoj kokici ja sam meso prvo stavio peći u posudi u kojoj se mariniralo, poklopljeno, 40 minuta na 180 C, nakon čega sam sve premjestio u glineni pekač, prelio smjesom vina i datuline melase i pekao još 35 minuta otkriveno na 190 C.



Pečeno meso serviramo na zagrijanom tanjuru, posuto svježim origanom. Kako bih ovom predivnom jelu dodao još veću dozu dramatičnosti kao prilog poslužio sam basmati rižu kuhanu sa šafranom.




Dobar tek!
Pelle
Pellaprat is offline  
Old 08.04.2018., 18:19   #8
Socca punjena beluga lećom

Za ovo sam jelo iskomibinirala dva Ottolenghijeva recepta (Puy lentil galettes i Socca), oba iz kuharice Plenty.



Nadjev od beluga leće
1 šalica beluga leće (Yotam u svom receptu koristi puy leću)
2 lovorova lista

1/4 žličice mljevenog kumina (Yotam stavlja 2 žličice sjemenki)
2 žličice sjemenki korijandra
3 žlice maslinovog ulja (Yotam stavlja 5 žlica)
1 luk
2 češnja češnjaka
1 žlica aceta balsamica (moj dodatak)

1 grčki jogurt
3 žlice sjeckanog svježeg peršina (Yotam stavlja svježi korijandar)
3 žlice sjeckane svježe mente
sok 1 limuna (stavila sam malo manje)
sol i papar

2 šalice potočarke (Yotam stavlja baby špinat)

Leću isprati u cjedilu pod mlazom hladne vode pa zajedno s lovorovim listom kuhati u 2 šalice vode cca 25 min odnosno dok nije kuhana. Procijediti i ostaviti da se hladi.

Na suhoj tavici tostirati sjemenke korijandra pa ih zdrobiti u mužaru. U istoj toj tavici, na maslinovom ulju, prvo na jakoj, a kasnije na slabijoj vatri, dinstati luk koji smo malo posolili dok ne postane blago karameliziran ali još uvijek mekan. Dodati kumin, korijandar i bijeli luk pa dinstati još par minuta. Na kraju dodati aceto.

Luk pomiješati s kuhanom i ocijeđenom lećom, sjeckanom mentom i peršinom, soli, paprom i limunovim sokom. Odložiti sa strane i napraviti soccu.

Socca
1 i 3/4 šalice slanutkovog brašna
2 šalice vode
malo soli
1,5 žlica maslinovog ulja
2 bjelanjka stučena u snijeg

malo maslinovog ulja za pečenje

Pjenjačom pomiješati slanutkovo brašno, sol, maslinovo ulje i vodu u homogenu smjesu pa umiješati snijeg od bjelanjaka. Na zagrijanoj tavici premazanoj tankim slojem maslinovog ulja peći palačinke debele par milimetara (od ove vam smjese trebaju ispasti 4 palačinke). Tavicu premazati uljem prije stavljanja svake palačinke da se ne zalijepe. Pečene palačinke stavljati na tepsiju prekrivenu papirom za pečenje, pa kad su palačinke gotove, staviti ih u pećnicu zagrijanu na 170C na 5 minuta.

Na polovicu svake palačinke staviti 1/4 nadjeva, dodati potočarku i preklopiti.

U originalnim receptima se ovaj nadjev od leće stavlja na pečene jastučiće od lisnatog tijesta, a na soccu se stavlja karamelizirani luk i pečene cherry rajčice.

Jako sam zadovoljna s ovim receptom i kako je sve to skupa ispalo. Ono što ću drugi put izmijeniti je da ću utrostručiti količinu karameliziranog luka jer je prefin.

uploading images



__________________
Easily distracted by shiny objects.

Zadnje uređivanje Pringles : 15.04.2018. at 23:47.
coffeebreak is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:07.