Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2012., 14:32   #61
Smile Gastro Uskrs u našim domovima

Uskršnje vrijeme na gastronomski način

što i kako pripremate za Uskrs?
kakve su vaše košarice?
na koji način bojite pisanice?
kako ukrašavate svečani stol?

jaja, šunkice, digani kolači, peciva, svečani kolači, juhice, uskršnja drvca, zečeki, piceki,......na razne načine
narodni običaji ljepe naše i cijeloga svijeta

priče, recepti, uradi sam savjeti i fotografije
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 15:04   #62
Moja proslogodisnja jajo-dekoracija



Na zalost, a na moju radost nis drugo ne spremam jer smo na dorucku i rucku kod mame i sveki
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 15:15   #63
Menu našeg uskršnjeg doručka (kod staraca oko 11 h, ko neki brunch, tak da taj dan nema ručka ni praktično više niš, navečer opet malo svega toga u novi krug ):

- šarena jaja s naljkama, namazana špekom za sjaj (mama boja onim bojama iz vrećica, žena lukom i sl.)
- Prisnac (slano primorsko jelo, peče se u tacni u rerni, a dojdu šunka, prorašteni špek, sir, jaja, brašno i originalno mladi luk-mi bez)
- kuhana šunka
- par vrsti sireva
- filana jaja (riblja krema) u domestic mayoneza sosu
- mladi luk
- namaz/krema/pašteta od celera
- domaća majoneza dodatno sa strane (osnova Thomy nekad solatna, danas, nažalost, samo delikatesna pa onda + još dodaci itd.)
- pinca (ne uvijek)

- anđeoski kolač ili žito torta od slatkog

- rakije, likeri i butelje od tekućih pitanja-klasika

E sad, kak sve to kufaju žemskinje u familiji, nemojte me puno pitat... recept za prisnac sam ranije već objavio tu negdje na Gastru, pod primorska jela il tak nekaj ).
Ja obično lepim naljke (stari maže jaja korom od slanine) i postavljam/odnosim stol

Otpuhivanje/liječenje nakon traje danima....

A na misu u pol 10 na posvetu hrane nosimo od svega pomalo u maloj košarici s izvezenim miljeićem.

edit: ah, da, na Uskrsni pon. onda zato mlada janjetina s krompirom i šalatom za ručak oko 2-3 pod redovno.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 15:55   #64
ja sam ateist/agnostik i skoro svi u obitelji
ne slavimo bozic, uskrs, ne idemo u crkvu niti ista slicno
pa nema ni nikakvih posebnih ruckova, obicaja za uskrs i ostale religijske praznike

najgore mi je bilo u skoli pisati one sastavke na teme: uskrs u mom domu sto mi je donio mali isus pod bor, a uciteljica nikak da shvati da mi zaista ne kitimo jelku i ne farbamo nikakva jaja... osim onih na pimpek trgu
mislim da imam traume od toga sastavaka jel

ali volim neradni ponedjeljak
i volim sunku i kuhana jaja
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 16:02   #65
kod mene se uskrs vidi samo kod staraca.. bakalar na veliki petak, pisanice i kasni doručak (šunka, francuska, hren, rotkvice, jajca, mladi luk..) na uskrs.
eventualno i kasni ručak tipa janjetina i krumpir... makovnjača i orahnjača obavezno. voćna torta eventualno.
ukrasi isto samo kod staraca - cvijeće i pisanice.
godinama sam to zaobilazio jer sam uskrs tradicionalno provodio negdje na moru ili u prirodi, a tek zadnjih par godina više familijski.
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 16:15   #66
Kod nas onak tradicionalno - za doručak šunka i pisanice bojane u korama luka i običnim bojama, čisto zbog šarenila , mladi luk, hren, rotkvice, francuska salata.
Kasni ručak, koji u pravilu zbrljamo jer nitko ne može jesti, i svaki put govorimo kako slijedeće godine nećemo raditi ručak na Uskrs, već u ponedjeljak, ali ispadne "pa kako možemo bit bez ručka" , dakle janjetina, mladi krumpir i luk, salata.
Od slatkog obavezna pinca, voćna torta i poneki kolač.
ifigenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 16:19   #67
moji to slave, a ja volem finu hranu

obzirom da sam lijeno ateističko ( nastavi niz ) imam ispuhana jaja od prije par godina koja sam ukrasila lakovima/temperama i to recikliram svake godine
samo mijenjam posudicu

što se hrane tiče
tradicija: kuhana jaja, šunka, domaći sir i tako to za doručak

ručak je obično puretina + mlinci i francuska

od kolača ove godine planiram neku prhku pitu ( kradem s natječaja ) uz naš tradicionalni kolač "Jaje na oko" koji radimo u 2 verzije ( jednu s marelicama drugu s ananasom i višnjom ako nekog zanima stavit ćem i recepte)

a majka uvijek nabere svježe grančice od okolnih ukrasnih grmova i na to povješa moja reciklirana jaja pa to glumi ukras na stolu
__________________
Prvo reci ne, onda pregovaraj
Ange ou Demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 16:21   #68
Quote:
Zla patka kaže: Pogledaj post
ja sam ateist/agnostik i skoro svi u obitelji
....
ali volim neradni ponedjeljak
i volim sunku i kuhana jaja
isto tako
a kako će proći ovaj bumo vidli, prošli se svelo sam na nas dvoje ali nas šunka, jajca, rotkvice, lukac i francuska nisu zaobišli
a bilo je i


ona jajca tamo je nekad zver farbala, to mu je bilo prvo susjedstvo
ja sam uvijek bila fina i nikad to nisam radila (tj. martinovka je malo predaleko )
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 16:29   #69
Kad sam bila mala je za Uskrs dolazio paket od moje bake. Napravila bi duguljastu pletenicu od žutog tijesta, nešto kao za pince ali sočnije, i u nju utaknula pofarbano jaje. Svaki od njenih 12 unuka je dobio jednu. Pince su mi tad bile bljak, ali bakine pletenice sam obožavala Nažalost, nešto tako fino kao te pletenice nisam nikad kasnije našla

Zadnjih godina se ne bavim prigodnim dekoracijama (iako bi bilo zainteresiranih za dekonstrukciju istih ), a i posebni meniji, ako sam doma, pošto ne slavim ni ja a ni nitko od najbližih) nisu u igri.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 16:30   #70
Kod mojih svekija se Uskrs bas slavi
Prvo tuckamo pofarbana jajca medusobno onda se ide za stol: dve tri vrste sunke, francuska, jaja u hrenu... Nema bas neke stalne postave ni slanog ni slatkog
Prvo se zapali svijeca pa se pomolimo, pa jedemo pa se ta svijeca gasi

Kod mojih se samo uskrsno jede
Isto standard postava manje vise, tu i tam mama ubaci neku novotariju
Meni ustvari treba samo sunkica i francuska, ostalo me uopce ne zanima

Jednog dana ce bit klincu zanimljivo objasnit zakaj se kod jednih moli a kod drugih ne
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 16:50   #71
Mojoj familiji Uskrs je gastronomski i na svaki drugi način,krajnje nezanimljiv.Zadnji su se put delalae pisanice za vrtić.
Ne volimo kuhana jaja,nismo ljubitelji kuhane šunke,mladi luk se kod nas kombinira samo s roštiljancima...
Obično ga detaljno izignoriramo i nekamo otputujemo.
A ako,iz bilo kojega razloga ostajemo doma onda se skuha neki dobar ručak i posve preko volje pofarba u luku par jaja.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 16:52   #72
@sole
jao fakat - rotkva, hren, to skroz zaboravih

i da, na velki petak također bakalar, bilo na crveno ili na bijelo (ili oba ) ili onaj bianco, na istarski, pašteta. ili svo troje
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 19:14   #73
Kod mene se umjereno slavi. Što se hrane tiče, podređeno je dječjem ukusu, meni i mužu tak svejedno, njemu bitno da ima mladog luka, najčešće bude neka pečenka uz to i neki kolač, ili dva.
Nema nekih posebnih priprema, osim "proljetnog" čišćenja vrta, grmlja svega što uz to ide. Kuća se ionak stalno čisti.
Mene opušta farbanje jaja, pri tom ne mislim da ono umakanje u obojanu vodicu niti na naljepnice. Tipa zečeki i tak....
Jedne sam godine trudna obojala i oslikala preko stotinu jaja, ručno sve, a skoro sam ih sve uspjela prodati. Od te godine imala sam dvije godine stanke, dok nisam zaboravila i dok djeca nisu malo poodrasla.
Sad svake godine izmišljamo "toplu vodu" na temu bojanja i ukrašavanja jaja i to bude onak baš zanimljivo kad se radi s djecom.
Iako najčešće oni svoje pozavršavaju u pola sata, a ja ostanem trackat i mackat do iza ponoći.
Svakih par godina za te dane putujemo na sjever, a ni tih 3000 km puta nas ne spriječava da obilježimo Uskrs,. A jednom sam vidjela i živog zeca.
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 23:09   #74
kod nas isto nema nešto posebno

na veliki petak ispečem neku ribu, prilog kako kad

farbam jajca u razne boje, .., kak mi se kad da i to stoji na stolu, ta ne jedemo, imam i neko cvijeće na stolu, pa bombone jaja, kakva grana...i tak

francuska, šunka, rotkvice, m luk, hren, skuham sebi i mužu jaja, dečki ne jedu

za ručak juhu, neko meso, prilog, razne salate......uobičajeno, dođe mi mama, pa kuham kaj bu se pojelo donekle, nismo neki jelci a da nakuhavam nema smisla

dvije, tri vrste kolača i to je to

košaricu ne nosimo u crkvu, jedemo obično muž i ja pa dečki kad se ustanu
sparina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 23:56   #75
Kod nas se Uskrs slavi(o). U petak su se farbala jaja (sad je to premjesteno na subotu jer svi radimo), u nedjelju se ujutro islo na misu na blagoslov hrane (mi djeca to vise ne radimo, baka odnese svoju kosaricu). Hrana je tradicionalna (s time da kod nas francuska ne spada u tradiciju).
Farbanje jaja, baka ih nesto ispuse nesto su klasicna kuhana. Ima ih i od luka, ima i s drugim bojama. Tradicijski se nadje cijela obitelj i bliski prijatelji, pa nas 10-15 kako koji put farba jaja.. obicno 80-100 komada . Nakon popodnevnog farbanja slijedi vecera.. jaja dakle, mladi luk, rotkvice, sir, cikla s hrenom, sunka u kruhu itd. Nedjelju je vise manje ista klopa na rasporedu.
No, evo nesto od toga u slikama.

Stol za farbanje:



Uskrsnji dorucak prosle godine za MD i mene



Dida i baka inace svake godine najljepse pisanice spremaju, tako da imaju zbirku staru preko 50 godina.. to svake godine izvade da se vidi. Izvade se i kojekakvih ukrasici. Tu naviku i ja imam (ukrasa jel), a mama je pocela i vlastitu zbirku najljepsih jaja. Kad sam bila mala je bome bilo i trazenja pisanica po vrtu, to se tokom godina izgubilo, a kad je moja sestra bila mala nekak nije zainteresirana, pa se eto to ne radi vise.

Zadnjih par godina u nedjelju idemo na rucak kod bake, stol tamo je ovakav npr:



Od kolaca tradicijski samo kuglof. Drugo slatko sto god nam se da.

Zadnje uređivanje L3go : 28.03.2015. at 17:27. Reason: img
Doria is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 16:33   #76
mi cesto zbrisemo na more za uskrs.
za rucak obavezno mlada janjetina (ona bracka skuplja od tozla )mladi luk,krompirici.
zbog kratkoce vremena radim neke jednostavne kolace.

volim da farbam jaja,sto u luku(sa famoznom najlonkom i raznim listicima)sto sa bojama i kojekakvim ukrasima koje kreiram sama vec prema raspolozenju. sa uzitkom to radim.
nekad sam farbala mnogo jaja a sad jedva desetak.
milkyp3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 16:50   #77
evo fotkica od prosle godine
milkyp3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 11:44   #78
Najdraže za Uskrs mi je bilo kad su djeca bila mala pustiti ih da na taraci pituravaju sami jaja.Oni su uživali u tome.I oni bi iza bili cijeli u bojama o stolu i podu da ne pričam ,ali njihova sreća neprocjenivo.
Za veliki petak spremam bakalar.Meni je na Uskrs najdraži doručak,ali nažalost ja obično radim pa ga rjetko imam priliku proslaviti obiteljski.Inače za razliku od Božića i pretjerivanja s kolačima za Uskrs napravim jedan ili najviše dva kolača.
A najdraže mi je iskorištavanje jaja kasnije u šparogama,žučenici i paziji
ivkaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 13:42   #79
Jaja, luk, šunka pečena u tijestu, pinca.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 15:09   #80
evo i mene
Uskrs mi je omiljen blagdan što se tiče hrane, i otkad znam za sebe jede se ovo:

http://s355.photobucket.com/albums/r..._7991665_n.jpg
: kuhana domaća šunkica
: mladi luk
: hren
: slatki i obični kruh
: goranski nadjev ili "želudac"
: i svašta od kolača,nema neki određeni...

@ Doria: toliko jaja ?
jel MD dečko? super doručak imate
i šta je ovo u zdjelicama?
marty_19 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:46.