Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2012., 15:38   #81
Dok su svi bili zdravi za Vazan nam je bilo do klope pa u istarskoj varijanti ide frigana spaleta, kobasice i zarebnik ako su prezivili i jaja sa sparugama ako sparuga ima, radic primo tajo i skalonja (vrsta mladog luka) te francuska pod obavezno.

Rucak juha, janjetina s krumpirom i pinca, ali bi se malo pojelo.

U petak prije Vazma manestra na bilo, bakalaj na bilo i pasutice.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 16:18   #82
Marty jedno pitanje. Jednom sam za Uskrs jela taj goranski (mislim da je to to) nešto (crijeva za kobase ako se ne varam)nadjeveno sa jajima i još nećim. Da li je to to? ako je i imaš recept molim te stavi ga
__________________
Ništa mi neće ovi dan pokvarit
Šefica prstena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 16:32   #83
Quote:
Šefica prstena kaže: Pogledaj post
Marty jedno pitanje. Jednom sam za Uskrs jela taj goranski (mislim da je to to) nešto (crijeva za kobase ako se ne varam)nadjeveno sa jajima i još nećim. Da li je to to? ako je i imaš recept molim te stavi ga
pokušat ću ti objasnit, iako se sve to radi odokativno kod nas

sastojci (sve odokativno)
30-40 jaja
šunka i špek (oko 400g)
1-2 srednja kruha
peršin, sol, papar, vegeta

znači, špek i šunka se narežu na kockice i stave se u tavicu prepržit na malo ulja...
kruh se nareže na kockice (cijeli, i kora)
jaja se razbiju u veliku posudu, i s pjenjačom ili mikserom izmješaju.
onda unutra dodaješ sve ostalo (špek, šunku i kruh), začiniš i puniš crijeva (sad neznam kako se točno zovu, ugl duguljasta su i široka nekih 5-6 cm...)
ili čak možeš staviti u one šuškave vrećice za meso i staviš kuhat u veliki lonac pun vode...
smjesa ti mora ispast onako "gnjecava", ne pregusta
glavno je da staviš pola smjese u crijevo, jer to nabubri kad se kuha pa lako pukne..
lagano probodeš par puta i pustiš nekih sat i pol da se kuha...
neki poslje čak stave u pećnicu zapeć...

evo nadam se da ću bar malo pomoć, inače sam još mlada, nemam svoju familiju pa uvijek pomažem mami i gledam kako se radi dok se ne odlučim sama napraviti :=)
marty_19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 16:46   #84
Je to je to!!! O baš ti hvala od srca. To mi je bilo ful dobro za jesti, morati ću i ovako odokativno probati napraviti.
__________________
Ništa mi neće ovi dan pokvarit
Šefica prstena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 17:08   #85
evo ipak ako će kom trebati recept za bribirski prisnac, tradicionalno uskršnje jelo:

- recept s bribirskog sajta:

BRIBIRSKI PRISNAC

15 jaj, jedan domaći čin friži sir, pol kila prorašćene slanini, mladi luk (more i kapula), pićo kvasa (more i bez njega), bele muki po potribi, masti po potribi, soli i papra kako ki voli

Va zdelu va koj se smišaju jaja klade se kvas i sir zrizan na pići komadići. Slanina i luk (isto zrizani na komadići) poprže se na masti dokli luk pićo ne omekša. Kad se ohlade smišaju se va jaja i sir, doda se sol, papar i muka, pak se još promiša. Mora bit gusto da lipo pada z žlice. Se se strese va tacu namazanu mastun i pomučenu mukun, pak se peče na sridnje jakon ognji okol tri kvarti ure.

- mamin recept (bolja modifikacija pokojne bake):

PRIMORSKI PRISNAC (Bribir, Vinodol)
slano


Na kockice velike 1,5 cm izrezati:
- 60 dkg dimljene šunke
- 30 dkg proraštenog špeka (da nije samo bijel, nego i crven)
- 60 dkg sira škripavca (može biti dimljen, ali nije uvjet)

U posebnoj zdjeli napraviti tekuće tijesto od:
- 8 cijelih jaja
- 3 jušne žlice masti ili margarina,
tome dodati mješavinu od:
- 1/2 kockice kvasca
- 1 jušna žlica šećera
- 4,5 dl toplog mlijeka,
a zatim postupno umiješati u to:
- 48 dkg glatkog brašna TIP 500 i
- papra i soli po ukusu,

vodeći računa da su i svi oni sastojci u kockicama slani.

Jasno je da se kvasac s mlijekom treba ranije podignuti do duple zapremine, ali kad ga se sjedini s jajima i brašnom onda više ne treba uzlaziti (što je različito od postupka kod svih drugih dizanih tijesta!).

Sad to žitko tijesto preliti preko gornjih kockica, pažljivo promiješati i istresti u 2 kuglof kalupa koja su ranije debelo margarinom podmazana i pobrašnjena. Ako se ne želiš zamarati s takvim oblikom onda upotrijebi 1 veliku tepsiju.

Staviti u vruću pećnicu i peći 50 min. na 200 stupnjeva tako da dobiješ smeđu koricu. Kad je pečeno ostaviti neka se potpuno ohladi u istom kalupu i tek tada istresti, u protivnom bi sve sjelo.


Tko voli mladi luk, može ga poslužiti uz njega (inače po original receptu ide i u sam prisnac, no ne vole svi luk pa.... ). Dobar tek!
DeeJay Dee is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 00:13   #86
Quote:
marty_19 kaže: Pogledaj post
@ Doria: toliko jaja ?
jel MD dečko? super doručak imate
i šta je ovo u zdjelicama?
Yes, ali pojedu se vecinom
MD = moj dragi, svi imaju MM-ove, pa da je moj poseban
Zdjelice su kravlji sir i vrhnje, lijeva s crvenom paprikom, srednja s kobasicom i desna s vlascem
Doria is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 09:08   #87
Quote:
Doria kaže: Pogledaj post
Yes, ali pojedu se vecinom
MD = moj dragi, svi imaju MM-ove, pa da je moj poseban
Zdjelice su kravlji sir i vrhnje, lijeva s crvenom paprikom, srednja s kobasicom i desna s vlascem
Od svih tradicionalnih jela za Uskrs,ja sam najviše voljela savijaču od mladog luka i kuhane šunke koju je moja baka pekla od "ostanjaka" nekoliko dana iza Uskrsa.
A nemaju svi Mmove,ja imam čmžja.
hehehe
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 14:44   #88
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
A nemaju svi Mmove,ja imam čmžja.
hehehe
MM ; MŽ ; MD ; ČMŽ ; ŽMŽ ; cijela razlika je jedno obično ceduljče ne puno vrednije od ovog forum.hr
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 14:41   #89
Ja sam zadrzala "svoje" goranske obicaje. Ujutro na Uskrs sva hrana se nosi na posvetu u crkvu. Jaja, kuhana sunka, hren, sir, kruh, rotkvice i nezaobilazan goranski nadjev (u mom kraju se ne puni u crijeva nego se radi malo gusca smjesa od koje se prave loptice koje se onda kuhaju u vodi u kojoj se prethodno skuhala sunka. razlika je i u sastavu jer ne ide luk). Za rucak obicno juha, neko pecenje, krumpir, kolaci.... (naravno sve se samo zbrljavi jer se svi cijeli dan "dave" ponajvise u goranskom nadjevu. Pisanice ukrasavam tradicionalnom tehnikom i u tradicionalnim goranskim bojama (zuta, crvena i crna), to moram naglasiti jer su neki komentirali da izgledaju sumorno, valjda zbog te crne boje....


Uploaded with ImageShack.us
__________________
tigar 09.08.2010. i zmaj 11.07.2012....
nangaparbat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 15:20   #90
ti si sama radila ove pisanice? predivne su!
ifigenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 15:24   #91
Da, sama. Hvala!
__________________
tigar 09.08.2010. i zmaj 11.07.2012....
nangaparbat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 15:35   #92
Quote:
nangaparbat kaže: Pogledaj post
Da, sama. Hvala!
prekrasne su
svaka čast na vještini i strpljenju
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 16:01   #93
nanga, prekrasne pisanice!
__________________
Be bold. Or italic. Never regular.
maredoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 17:59   #94
predivno, svaka čast, kapa dole!
DeeJay Dee is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 21:55   #95
Sumorno? nikako, meni su predivne
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 22:00   #96
S druge strane Kupe, u Beloj (Beli) Krajini, su slične pisanice. Obično se oslikavaju ispuhane ljuske jaja:



I da, prekrasne su, nangaparbat
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 22:08   #97
na koji način se oslikavaju te pisanice??
kad sam bila mala, mi smo ih slično oslikavali, ali neznam više kako
marty_19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 22:22   #98
Natrljaju se voskom, onda se nožićem ostruže samo dio, koji će biti jedne boje, onda se jaje potopi u tu boju dok se kora ne pofarba. Onda se sloj voska obnovi i nožićem ostruže dio u drugoj boji... Boje su obično dvije ili tri, u tradicionalnim uzorcima.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 22:49   #99
ili se voskom crta uzorak na ljusci, pofarba i onda vosak skine
postoje pisaljke za vosak a može i perom
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 10:26   #100
Voskom se prvo iscrta uzorak i onda se jaje stavi u boju (prvo se kreće od svjetlijih boja, npr, ja uvijek žutu), onda se dio koji želim da ostane žut opet prekrije voskom i opet u boju, ali crvenu. Onda opet vosak na crvenu pa u crnu boju. Na kraju se vosak skida tako da se jaje zagrije pa se vosak obriše papirom. Kad je sve gotovo ispušem jaja i cuvam ih jer mi se ne ispalti svake godine ponovo raditi s kuhanim obzirom da najmanje 3 sata treba za jedno. I prelakiram ih lakom za brodove....

@Cats porijeklom sam s granice Bele Krajine i Hrvatske tako da su nam gotovo jednaki obicaji
__________________
tigar 09.08.2010. i zmaj 11.07.2012....
nangaparbat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:15.