Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2016., 21:41   #561
Još su otvorene sve opcije za grijanje nisam pametan, ja se u Rijeci grijem na klimu 3.5 kw i nje mi je dosta paljenje gašenje buka puhanje i vanjska jedinica bučna.

Imam pomoćni objekat udaljen od kuće 6 metara nekadašnja sušara cca 4.5 m2 sada se upotrebljava kao ljetna kuhinja i tu možda napraviti kotlovnicu, nešto sam crtao kombinirao pa dali bi ovo bilo izvedivo s tim da bi još jedan vod bio za cca 30 m2 za staklenik.

Idući tjedan idem kod jednog centrelaša da vidim šta govori mada mi ženi nikako ne odgovara loženje ona bi na pelete a peć na pelete nemože u kuću nego opet na ovu verziju od kotlovnice.

Slika kako sam zamislio, ako bi išao na ovako nešto onda bi išlo sa spremnikom tople vode i kombinovani bojler za kupatilo.
U obzir dolazi podno grijanje radijatore nevolim vidjeti i oni u svakom slučaju ne dolaze u obzir sam sam radio neki proračun dali je to realna snaga za ovaj objekat.
Dali bi ovo bilo dobro rješenje..
BatmanBg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 21:14   #562
Quote:
missh kaže: Pogledaj post
Molim vas za pomoć...roditelji su mi godinama koristili termo peć koja je već dala svoje i sada traže nešto novo. Oni, naravno, žele ponovo isto jer su navikli na nju, ali čitam kako termo peći troše čak i više nego neki drugi grijaći sistemi (nisu naveli koji) i kako zbog staklene vune može izazvati zdravstvene tegobe.
Da li netko zna više o tome i biste li ju preporučili ili ne?
Možda norveški radijator kao druga varijanta? Klimu ne žele.
Samo grijanje na struju dolazi u obzir, a prostor koji bi trebalo grijati je oko 25-30 m2.
Penzići su, tako da je svaka ušteda dobrodošla..
Meni nije jasno kako je TA peć "dala svoje"?
Pa u njoj se stvarno nema što pokvariti/raspasti/dotrajati. Ako crkne grijač ili ventilator, promjeniš i piči dalje. Imam TA peć staru 35god, prije 10god promjenjen ventilator i to je to. Ljetos sam je vizualno obnovio (limove skinuo, pjeskario i plastificirao u modernu boju).
Ako imaš dvotarifno brojilo, TA peć je daleko bolja opcija nego norveški radijatori.
Gdje se kuća nalazi? kakva je izolacija? Ja bi radije uložio 500-1000kn u staru peć i novi prozor nego u norveške ili švedske radijatore.

Quote:
BatmanBg kaže: Pogledaj post
Molim neku preporuku, za malu kuću površin grijanog prostora od 47 m2.
Pošto trnutno ne živim u u ovoj kući nego dođem par puta godišnje nisam razmišljao puno o grijanju trenutno je jedna peć na drva za prvu pomoć a pošto ću sada sve više i više boraviti vrijeme je napraviti grijanje.
Na pod je stavljen stiropor od 4 cm u estrih po cijelom prostoru osim kupaone i na plafon je u svim prostorijama postavljen stiropor od 4 cm a ispod krova na gornju ploču će ići minimalno 5 cm stiropora dodatne izolacije.
Kažeš da imaš već glazuru. Onda je malo glupo sve kopati pa raditi na novo (osim ako nemaš viška novaca). Koliko su stari prozori, tj kakva su stakla? dali su low-e? ako nisu, razmisli da skineš ta stakla pa staviš Low-e. Na tavan stavi svakako više od 5cm izolacije.

Dali si razmišljao o opciji da ugradiš te kablove, i to ti bude ajmo reći glavno grijanje,a za pripomoć i rezervu ostaviš običnu peć na drva.
Za dana kad će vani biti -10, i ako slučajno nestane struje.
Mislim da nisi rekao najvažniju stvar, a to je koliko novaca si spreman potrošiti na sve to.
Meni peć na pelete nije neka ekstra opcija, čisto zato jer ne radi bez struje. Ako nestane struje možeš se slikati.

Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Termo peci.....radiajtor na struju......norveski radijatori.....konvektori.....i sve ostale grijalice koje u sebi imaju grijac trose otprilike isto.

Klime inverteri trose u prosjeku 4 puta manje......ali to oni nece pa cemo to zaobic.



Nju punis na jeftinoj....dok npr norveski radijatori rade vecinom na skupoj.......to ti je slicno kao da poredis gorivo po 1€ litar ili po 0,5€ litar.

Ta pec ce najmanje trosit od svih grijalica na struju ako imate jeftinu tarifu.
Slažem se, osim toga prednsot Ta peći je masa, što ima nekakvu toplinsku inerciju, pa grije uvjek podjednako, slično kaljevoj peći.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 22:44   #563
Dakle...novi moment u svezi vode koja iz radijatora ide u pod za podno grijanje. Kaze mestar da se voda dovoljno ohladi dok iz radijatora dodje u pod !! hmm, znaci ne stavlja termostat ni senzor
storm70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 12:24   #564
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Kažeš da imaš već glazuru. Onda je malo glupo sve kopati pa raditi na novo (osim ako nemaš viška novaca). Koliko su stari prozori, tj kakva su stakla? dali su low-e? ako nisu, razmisli da skineš ta stakla pa staviš Low-e. Na tavan stavi svakako više od 5cm izolacije.

Dali si razmišljao o opciji da ugradiš te kablove, i to ti bude ajmo reći glavno grijanje,a za pripomoć i rezervu ostaviš običnu peć na drva.
Za dana kad će vani biti -10, i ako slučajno nestane struje.
Mislim da nisi rekao najvažniju stvar, a to je koliko novaca si spreman potrošiti na sve to.
Meni peć na pelete nije neka ekstra opcija, čisto zato jer ne radi bez struje. Ako nestane struje možeš se slikati..
Raspitao sam se malo za cijene radova koje sam gore naveo i iznosili bi od 3.500-4.000 km.
Laminat u spavaćoj i dnevnom moram skinuti bez obzira a razlog su prošle poplave koje su bile a vani je bila toliko voda visoka da je ušla ispod estriha i laminat malo izvitoperio zbog toga bi išao na komplet keramiku.

Vanjske 2 reda cigle od cokla sam stavio hidroizolaciju za ubuduće da ne prođe voda to se desilo 1 ali nikad se nezna.
Vanjska stolarija je kupljena prije 6-7 godina marka Kimberling e sad kakva su stakla to neznam, najpovoljnija za mene je solucija postaviti ove grijaće kabele koje imam i onda keramiku.

Razlika u skidanju starog estriha i postavljanje novog nije neki veliki trošak materijal i rad nije skup a neznam i kako su majstori uradili pod mene nije bilo dogovoreno je stiropor e sad šta su dole sve stavili to je sve upitno ako sve budem lupao biću dole dok traju radovi.
Za primjer kad sam dogovarao za fasadu rekao sam da postave priključni profil za prozore i vrata ili APL profil kažu da to nitko ne radi, neka ne rade ja hoću tako sam se dogovorio da je sve što treba moj materijal da se ne špara kao u svemu.

Najviše košta kad se prvi put ne napravi kako treba nego uvijek na neku brzinu pa kasnije vidiš greške pa onda nanovo nikog ne krivim osim sebe.

BatmanBg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 22:32   #565
Pozdrav....

Čitajuć ovu temu danas,došao sam do zaključka da su inverterske klime povoljne za grijanje na struju.....

Trenutno sam u fazi gledanja svih opcija,jer planiram kupnju kuće u roch bau izvedbi u kojoj je predviđeno grijanje na struju ili drva.

S obzirom da u kući gdje živim koristim plin,logično mi je ić na struju, s obzirom da ne posjedujem ni šumu nit želju za grijanjem na drva tj. sve što s tim dolazi.

U kući koju planiram kupiti; plin nije baš pretjerano blizu....pa smatram da investicija od preko 35 000kn(dakle priključak,brojilo,bojler,spremnik,centralno itd) i nije naj jeftinije rješenje.
Kuća je cca 90 kvadrata,niska prizemnica....energetski certifikat B....dakle klasična cigla +12cm grafitni stiropor.....strop bi bio 20+10cm izolacije tj. mineralne vune.....a glazure su na nekih 5cm stiropora,ako se ne varam. PVC stolarija....neka klasična....

dakle u dotične kvadrate bi stale 3 spavače sobe,kuhinja s dnevnim boravkom i kupaonica+nešto hodnika.

Ako idem na inverterske klime.....koliko shvačam il bi sve prostorije trebale bit otvorene kako bi ih klima zagrijala....ili svaki prostor treba imat nešto svoje....što onda sigurno nije jeftino....
Svaki savjet je dobrodošao,jer nisam još ništa odlučio već istražujem koje bi bilo naj bolje rješenje.
Marcoone is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 22:48   #566
Nisi napisao u kojem kraju se nalaziš? Kakve su vanjske temperature tamo?

Ja bih uvjek stavio dimnjak i peć za rezervu, ako nestane struje da se ne smrznem. Lako je nama odraslima, postane nezgodno kad imaš malu djecu u kući. I na tavan stavi 30kg briketa neka stoje, neće im ništa biti.

Inače, ja bi na tavan stavio bar 15cm izolacije.

Glazure već imaš, znači otpada TP+podno grijanje?
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 08:58   #567
Kuća bude u Zagorju....naglasak na bude...za sad je na papiru...tako da su sve opcije otvorene....no plin mi je daleko od parcele tak da tražim neko drugo rješenje....a čitajuć ovu temu,vidim da su klime sa inverterima naj isplativije rješenje.

Dimnjak bude obavezatno....a peć/kamin ako zatreba.

Kuća nebude imala tavan...već bude spušten strop izveden iz knaufa na koji planiram stavit 20cm vune....a 10cm između rogova konstrukcije krova...

A za podno grijanje ne znam koliko je isplativo ako ide preko struje.

Što se fasade tiče....jasno mi je da svaki cm izolacije...puno znači i brzo se isplati.
Marcoone is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 10:03   #568
Mislio sam podno na toplinsku pumpu. Ne na električni grjač.

Ne kužim, dali ta kuća već postoji, u roh-bau stanju, ili je tek planiraš graditi?
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 10:17   #569
Tek je u planu....tj.idejni plan je gotov...no još se daju neke stvari mjenjat....zato pitam koji sistem grijanja bi bio naj povoljniji s obzirom da sam izabrao struju kao energent.
Marcoone is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 10:29   #570
Onda najprije "preori" imanje i "posadi" cijevi za toplinsku pumpu!
Skoro svi trgovački centri se tako griju.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 12:13   #571
Može malo detaljnije ili neki link
Marcoone is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 23:19   #572
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Onda najprije "preori" imanje i "posadi" cijevi za toplinsku pumpu!
Skoro svi trgovački centri se tako griju.
Danas sam malo "googlao" pa sam došao do velik broj informacija o dotičnom sistemu grijanja.....

Sad još treba vidjet koliko to sve košta....dakle od "sadnje" cijevi ili bušenje za sondu......instalacija podnog,pumpa radovi itd....

Vidim da ima i subvencija(tobože ne još za ovu godinu).....pa možda i to pričekat itd...

Uglavnom hvala na informacijama!
Marcoone is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 09:55   #573
Quote:
Marcoone kaže: Pogledaj post
....dakle od "sadnje" cijevi ili bušenje za sondu......
Nisam "ljubitelj" sonda sustava iako je jeftiniji. Moraš dobro proučiti podzemlje i kapacitet podzemnih voda da se nešto ne dogodi, kao nedostatak vode.....iz bilo kojeg razloga. Sonda sustav je jeftiniji, ali...
Recimo LIDL u Sisku ispod parkirališta (oko 1-1,5 m duboko) ima instalaciju cijevi za TP.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 13:07   #574
Da li je itko radio ikakav detaljan izracun isplativosti tih sustava?

Dakle, rok trajanja, razlika u ustedi izmedu najobicnijih peci na pelete, plin ili struju ali bez busenja sondi ili postavljanja u zemlju.

Jer ako govorimo u danasnje vrijeme kad su svi svjesni potrebe za izolacijom, kad se na zidove, stropove i podove trpa stvarno mnogo izolacije, kad skoro da i nema stolarije u ponudi iznad 1.2/1.3W/m2K potrosnje energije je toliko mala da me zanima koliki je vremenski period povrata investicije?

Veliki trgovacki i proizvodni centri su drugo, tamo su velike potrebe i tamo to ima smisla ali ovdje govorimo o obiteljskim kucama do 200-300m2 maksimalno, i to dosta cesto u zadnje vrijeme sa niskotemperaturnim podnim grijanjem koje jos dodatno smanjuje potrosnju.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 17:32   #575
Po meni je problem kod takvih sustava upravo isplativost, koju ako gledaš čisto kroz nećeš nikad ništa napraviti. Tipa kreneš od fasade i takvih stvari, redovito su povrati reda 20 godina sa nekim skupljim energentom. Pa onda toplinske pumpe, kad dođeš do toga da ti kuću grije pumpa vršne snage desetak kilovata, kroz sve to ispadne račun da se direkt na struju možeš grijat godinama samo od razlike u cijeni početnog ulaganja.
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 18:10   #576
Meni sad palo na pamet da uzmem solarnu elektranu od 10KW....pa se grijem na jednu inverter klimu koju već imam(samo premjestim iz dosadašnje kuće na novu kuću) i nekoliko konvektor radijatora......jer definitivno kuća bude izolirana sa svih strana poprilično......

No to je još uvijek samo ideja u razmatranju.....
Marcoone is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 21:49   #577
Hmm...i onda opet kreneš od toga koliko 10 kW elektrane ispadne krznenih zivotinjica..
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 22:51   #578
Ni jedna opcija nije besplatna....no za obnovljive izvore energije daju subvencije....pa možda i to probat ostvarit....

Uglavnom čekam odgovore s x strana da vidim što je i koliko isplativo.
Marcoone is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 17:03   #579
Koji je danas najpovoljniji način grijanja? Imam izvedenu instalaciju za podno grijanje i predviđena je peć na pelete u kotlovnici. Pošto peć još nisam kupio, otvorene su opcije, peleti, toplinska pumpa, plin, nafta itd... Što staviti?
V@is is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 17:29   #580
Koliko troši kuća? Možda se isplati TP. A za veće minuse potpompgnuta nečim drugim.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:00.