Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2016., 17:09   #6061
Gledajući u kalorimetar u podstanici malo sam razmišljao kako bi bilo najbolje izračunati zajedničku potrošnju zgrade. Lijepo da svi stanari zatvore radijatore i ostatak što ostane znači cirkulira po zgradi ( imamo otvoreni sustav grijanja ). Vidimo koliko potrošimo u recimo 1 sat, puta 17 sati dnevno i dobijemo dnevnu potrošnju, puta 30 dana i dobijemo mjesečnu. I na kraju mjeseca od ukupno očitane vrijednosti oduzmemo našu zajedničku potrošnju i izračunamo omjer u postocima te po tome odaberemo omjer razdjelnici/zajednička potrošnja. Dali bi to držalo vodu?
crash2015 is offline  
Old 04.02.2016., 18:02   #6062
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
forumas 9009 zagovara teoriju u kojoj ste sad Vi sa tim starim radijatorskim ventilima, znaci sarafljenjem-prigusavanjem tih starih ventila po njemu bi isto tako trebali ostvariti ustedu, pricekajte da vam se on javi, mozda ima i koji korisni savjet za vas.
je moze, ako barem svakih pola sata trci oko radijatora, provjerava temperaturu sobe pa podesava ponovno ventile

Quote:
crash2015 kaže: Pogledaj post
Gledajući u kalorimetar u podstanici malo sam razmišljao kako bi bilo najbolje izračunati zajedničku potrošnju zgrade. Lijepo da svi stanari zatvore radijatore i ostatak što ostane znači cirkulira po zgradi ( imamo otvoreni sustav grijanja ). Vidimo koliko potrošimo u recimo 1 sat, puta 17 sati dnevno i dobijemo dnevnu potrošnju, puta 30 dana i dobijemo mjesečnu. I na kraju mjeseca od ukupno očitane vrijednosti oduzmemo našu zajedničku potrošnju i izračunamo omjer u postocima te po tome odaberemo omjer razdjelnici/zajednička potrošnja. Dali bi to držalo vodu?
ne bi. Voda nema istu temperaturu svaki sat, a kamoli svaki dan, pritisak isto nije isti pa samim tim ni protok vode... eto samo za pocetak
stikla is offline  
Old 05.02.2016., 11:38   #6063
subvencija FZOIU

Odobrena je subvencija za ugradnju razdjelnika i sjela je na račun zgrade.
Molim one koji su imali takvu situaciju da mi objasne kako se odvijao povrat novca suvlasnicima.
Tko je isplačivao novac (upravitelj, izvođač radova?) i na koji način?
Sally Cinnamon is offline  
Old 05.02.2016., 12:39   #6064
Quote:
Sally Cinnamon kaže: Pogledaj post
Odobrena je subvencija za ugradnju razdjelnika i sjela je na račun zgrade.
Molim one koji su imali takvu situaciju da mi objasne kako se odvijao povrat novca suvlasnicima.
Tko je isplačivao novac (upravitelj, izvođač radova?) i na koji način?
Ovisi kako je dogovoreno.

Na nekim zgradama su izvoditelji već unaprijed naplatili manji iznos (60%), a na drugim zgradama su im vraćali (izvoditelji jer je upravitelj dužan platiti dobiveni iznos izvoditelju u roku od 30 dana od kad ga primi) 40% nakon što su dobili od Fonda novce
Stickers is offline  
Old 05.02.2016., 13:18   #6065
A zasto ne novac ostaviti u pricuvi za daljnje odrzavanje ili poboljsanja u zgradi, ako su ih vec stanari izdvojili namjenski, eventualno za buducu ugradnju vodomjera.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Old 05.02.2016., 13:39   #6066
Nigdje u ugovorima nismo mogli pronaći kako je dogovoreno (u međuvremenu smo promijenili predstavnika), a plaćanje radova za zajedničke dijelove je bilo nešto avansno,a ostatak na 6 rata.
Svaki suvlasnik je plaćao ono što je ugrađeno u stan (razdjelnike, termoventile i prigušnice) osobno.
A što se tiče ostavljanje novca u pričuvi, mislim da to ne bi bilo u redu, jer je iz razloga ugradnje razdjelnika povećana pričuva na 5 kn.
Zašto bi 2x plaćali?
Gdje mogu saznati kako izvršiti povrat novca ljudima? ( upravitelj nam je rekao da pokupimo brojeve tekućih računa, pa će on izvršiti povrat) što meni izgleda kao nemoguća misija.
Sally Cinnamon is offline  
Old 05.02.2016., 14:11   #6067
Quote:
Sally Cinnamon kaže: Pogledaj post
Gdje mogu saznati kako izvršiti povrat novca ljudima? ( upravitelj nam je rekao da pokupimo brojeve tekućih računa, pa će on izvršiti povrat) što meni izgleda kao nemoguća misija.
pa ubacite ceduljicu svakom u sanducic da dodje pokupiti povrat kod nekoga od vas, ili kod samog predstavnika
stikla is offline  
Old 05.02.2016., 14:25   #6068
razdjelnici

Ha?
To bi značilo da predstavnik digne novac i isplačuje na ruke???
Mislim da na to on neće pristati. ( ne bi ni ja)
Nama je bio prijedlog od strane izvođača da uplatimo novac na njihov račun, a oni će vraćati suvlasnicima.
Malo smo skeptični ( danas firme propadaju preko noći)!!
Sally Cinnamon is offline  
Old 05.02.2016., 16:54   #6069
Kod mene lova fonda sjela na pricuvu. Prebacili taj iznos izvodacu radova. Tko je platio sve odjednom dobio je 40% natrag na racun, a tko je uzeo na rate dobio je umanjene rate za 40%, tj ne mora platiti par zadnjih rata. U ponedjeljak je lova sjela izvodacu, u cetvrtak su suvlasnici dobili svoje novce. Sve proslo bez probema
crash2015 is offline  
Old 06.02.2016., 11:05   #6070
Sally Cinnamon
Quote:
Ha?
To bi značilo da predstavnik digne novac i isplačuje na ruke???
Mislim da na to on neće pristati. ( ne bi ni ja )
Nama je bio prijedlog od strane izvođača da uplatimo novac na njihov račun, a oni će vraćati suvlasnicima.
Malo smo skeptični ( danas firme propadaju preko noći)!!
Kako se ne znate snaći! Ako vam je novac za subvenciju već sjeo na pričuvu, ne morate to riješiti vamćanjem novca suvlasnicima, već tražite od upravitelja da za isti iznos umanji jednu (ili dvije) uplatnice za pričuvu za slijedeći/e mjesec/e.
IgorDRi is offline  
Old 06.02.2016., 11:11   #6071
Quote:
IgorDRi kaže: Pogledaj post
Sally Cinnamon


Kako se ne znate snaći! Ako vam je novac za subvenciju već sjeo na pričuvu, ne morate to riješiti vamćanjem novca suvlasnicima, već tražite od upravitelja da za isti iznos umanji jednu (ili dvije) uplatnice za pričuvu za slijedeći/e mjesec/e.
Zašto ne oroče novce.?Pa kažu da se sa kreditom može raditi što se hoće.
Poštarko is offline  
Old 06.02.2016., 11:25   #6072
crash2015
Quote:
Gledajući u kalorimetar u podstanici malo sam razmišljao kako bi bilo najbolje izračunati zajedničku potrošnju zgrade. Lijepo da svi stanari zatvore radijatore i ostatak što ostane znači cirkulira po zgradi ( imamo otvoreni sustav grijanja ). Vidimo koliko potrošimo u recimo 1 sat, puta 17 sati dnevno i dobijemo dnevnu potrošnju, puta 30 dana i dobijemo mjesečnu. I na kraju mjeseca od ukupno očitane vrijednosti oduzmemo našu zajedničku potrošnju i izračunamo omjer u postocima te po tome odaberemo omjer razdjelnici/zajednička potrošnja. Dali bi to držalo vodu?
Ne bi nikako držalo vodu!
Kada svi stanari imaju isključene radijatore u sistemu se cirkulacija vode reducira, stoga i gubici. Tako dobiveni podatak ne bi imao ništa zajedničko sa stvarnom godišnjom, kako je Ti nazivaš, zajedničkom potrošnjom zgrade. Za ispravno utvrđivanje gubitaka i „nenemjerne potrošnje“ treba napraviti termičku analizu zgrade projeciranu na cijelu sezonu grijanja uzimajući u računicu prosječnu temperaturu okoline (meteorološki podaci) za duži vremenski period (5-10 godina). Taj posao treba naručiti kod neke tvrtke koja projektira sisteme za centralno grijanje.
IgorDRi is offline  
Old 06.02.2016., 16:37   #6073
Quote:
crash2015 kaže: Pogledaj post
Kod mene lova fonda sjela na pricuvu. Prebacili taj iznos izvodacu radova. Tko je platio sve odjednom dobio je 40% natrag na racun, a tko je uzeo na rate dobio je umanjene rate za 40%, tj ne mora platiti par zadnjih rata. U ponedjeljak je lova sjela izvodacu, u cetvrtak su suvlasnici dobili svoje novce. Sve proslo bez probema
Ovo je bio prijedlog od pocetka, a cini mi se da ce tako i biti.
Malo nas je strah za novac, ali svaki drugi nacin je kompliciraniji.
Hvala svima na prijedlozima.
Sally Cinnamon is offline  
Old 08.02.2016., 11:13   #6074
Tu se pojavilo novo pitanje, možda i tema.
Ajmo razjasniti jednu stvar.
Tarifni element snage ili zakupljena snaga (sastavni i stalni, paušalni dio računa), zna li netko kako se stvara i čemu služi?
karter is offline  
Old 08.02.2016., 11:42   #6075
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Tu se pojavilo novo pitanje, možda i tema.
Ajmo razjasniti jednu stvar.
Tarifni element snage ili zakupljena snaga (sastavni i stalni, paušalni dio računa), zna li netko kako se stvara i čemu služi?
A sluzi tome da je toplana spremna isporuciti ti energiju kad ti to zatrazis. Ko amortizacija i servisiranje bojlera u etaznom plinskom grijanju. Moras platiti, makar se ne grijes, da se mozes grijati kad pozelis.
lukarak is offline  
Old 08.02.2016., 12:17   #6076
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
A sluzi tome da je toplana spremna isporuciti ti energiju kad ti to zatrazis. Ko amortizacija i servisiranje bojlera u etaznom plinskom grijanju. Moras platiti, makar se ne grijes, da se mozes grijati kad pozelis.
A kako su izračunali kolika količina energije mora biti na raspolaganju?
karter is offline  
Old 08.02.2016., 12:46   #6077
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
forumas 9009 zagovara teoriju u kojoj ste sad Vi sa tim starim radijatorskim ventilima, znaci sarafljenjem-prigusavanjem tih starih ventila po njemu bi isto tako trebali ostvariti ustedu, pricekajte da vam se on javi, mozda ima i koji korisni savjet za vas.
ne, nego se zašarafi samo 1 glavni ventil npr, za 1/3 i svi u zgradi imaju za 1/3 manje račune bez ikakve investicije.

smanjeno grijanje za 1/3 će se kompenzirati tako da stanari smanje otvaranje prozora za 1/3
9009 is offline  
Old 08.02.2016., 13:42   #6078
Bravo, jos si pojednostavnio stvar, tebe treba za ministra zastite okolisa, morat cemo animirati Grmoju da imamo covjeka za Most.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Old 10.02.2016., 10:02   #6079
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Tu se pojavilo novo pitanje, možda i tema.
Ajmo razjasniti jednu stvar.
Tarifni element snage ili zakupljena snaga (sastavni i stalni, paušalni dio računa), zna li netko kako se stvara i čemu služi?
Vidim da nitko ništa ne kaže, pa bih ja razjasnio na što ustvari mislim, a molim da mi netko stručniji pomogne i ispravi me.
Mrežna pravila za distribuciju toplinske energije (NN 35/14) člankom 26 predviđaju slijedeće:
(1) U slučaju da je izvršena rekonstrukcija zgrade/građevine na način da je smanjena potrebna količina toplinske energije za grijanje, odnosno da je zgrada/građevina energetski učinkovitija, kupac toplinske energije ima pravo od distributera toplinske energije zahtijevati smanjenje priključne snage na obračunskom mjernom mjestu i izdavanje nove termoenergetske suglasnosti.
Sve to znači da bi i paušal, tj. dio koji se odnosi na tarifni element snage morao biti promjenljiv, tj. manji u slučaju bilo kakve poboljšice vezane za preinake na zgradi napravljene u svrhu energetske učinkovitosti!
Stvarnost je drukčija.
Nisam još čuo da je neka zgrada nakon što je popločana stiroporom vrijednosti kojih milijun kuna, uspjela smanjiti svojim stanarima paušal zbog toga što im sada treba manje energije da bi zagrijali stan.
Ne znam da li se ti zahtjevi odbijaju kao neosnovani, ili ljudi jednostavno ne traže jer ne znaju da je to moguće?
Evo npr. Igor dri kaže da mu popločavaju neboder kamenom vunom, pa vjerujem da će onda i tražiti promjenu termoenergetske suglasnosti i tako si smanjiti paušal, zar ne Igore?
karter is offline  
Old 10.02.2016., 10:18   #6080
interesantno... vjerujem da je malo tko na to mislio
stikla is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:23.