Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2016., 17:39   #1161
Svi imaju nekih mana :/ Nas Qlima je recimo relativno tih (pise 34-39db) ali mu je softver glup ko k...
MoschuS is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2016., 08:39   #1162
Quote:
danielić kaže: Pogledaj post
Ne znam jel se sjećate moje priče pa ću ukratko.

Kuća od betonskih blokova. U Slavoniji. Nije u blizini mora, rijeke ili šume. U kući se prostorije koje se koriste griju na drva i sve je ok. Međutim, kako je došla beba, odlučili smo si renovirati tu jednu sobu koja se godinama nije grijala. Bacili smo stari parket, stavili laminat, prekrecili, spustili strop, ugradili umjesto starog drvenog pvc prozor, stavili klimu. Čim smo počeli grijati na klimu iz kutova zidova s donje strane je počela izbijati voda. Niz zidove je curila voda. Po laminatu je bila voda.
Ovo što si napisala me navodi da problem kod tvoje kuće i te sobe nije toliko neodstatak izolacije nego način života. Naime, iz te sobe nije voda izbijala prije nego ste ju renovirali nego nakon renovacije.

To me navodi na zaključak da voda ne curi od nekud nego da se kondenzira iznutra, tako da boljom izolacijom neće problem riješiti sam od sebe jer vodu koju stvarate u kući negdje morate izbaciti bez obzira na izolaciju.

U slučaju bolje izolacije, a ne provjetravanja, voda će već naći put do nekog hladnijeg zida. Naravno visoka temperatura u sobi u tome pomaže pa će topliji zrak primiti više vode u sebe koju će prije ili kasnije izbaciti na zid.
__________________
Lilith forever: time sam i društveno odgovorna jer bih svojim popuštanjem pritiscima ili mamcima samo oštetila druge koji ne žele popustiti i pridonijela jačanju totalitarizma u društvu. uvijek sam bila društveno odgovorna
Banana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2016., 15:07   #1163
Quote:
Banana10 kaže: Pogledaj post
Ovo što si napisala me navodi da problem kod tvoje kuće i te sobe nije toliko neodstatak izolacije nego način života. Naime, iz te sobe nije voda izbijala prije nego ste ju renovirali nego nakon renovacije.

To me navodi na zaključak da voda ne curi od nekud nego da se kondenzira iznutra, tako da boljom izolacijom neće problem riješiti sam od sebe jer vodu koju stvarate u kući negdje morate izbaciti bez obzira na izolaciju.

U slučaju bolje izolacije, a ne provjetravanja, voda će već naći put do nekog hladnijeg zida. Naravno visoka temperatura u sobi u tome pomaže pa će topliji zrak primiti više vode u sebe koju će prije ili kasnije izbaciti na zid.
ovaj problem se rješava sa nekoliko poteza, ne samo s jednim.

izolacija nije JEDINA stvar koju treba napraviti, ali je uvjet bez kojeg se ne može. bez toplinske izolacije, goli betonski zidovi će uvijek biti prehladni i kondenzirat će vlagu u svakom načinu života. nisi uočio više puta spomenuto dovoljno grijanje, korištenje sušilice za rublje i nape, redovito kratko provjetravanje? do te mjere spomenuto da forumašica naglašava kako je to kuća u kojoj se ne kuha?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2016., 15:23   #1164
Red face

Odvlazivac nam je rijesio problem, ali kratkotrajno.. Izvukao je sve iz uida, ali se drugi dan pojavila vlaga ponovo. Mislim da je i veliki problem grijanje u toj sobi - klima i to jeftin Vivax uredjaj.

Na proljece ide vanjska izolacija (stiropor) i radijatori (centralno na drva). Susjed mi kaze da mozda niti to nece rijesiti problem jer vlaga mozda ide iz temelja. Iskreno se nadam da je u krivu
danielić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2016., 15:28   #1165
Quote:
danielić kaže: Pogledaj post
Odvlazivac nam je rijesio problem, ali kratkotrajno.. Izvukao je sve iz uida, ali se drugi dan pojavila vlaga ponovo. Mislim da je i veliki problem grijanje u toj sobi - klima i to jeftin Vivax uredjaj.

Na proljece ide vanjska izolacija (stiropor) i radijatori (centralno na drva). Susjed mi kaze da mozda niti to nece rijesiti problem jer vlaga mozda ide iz temelja. Iskreno se nadam da je u krivu
u tom slučaju, ovo s temeljima biste trebali utvrditi i riješiti prije postavljanja vanjske izolacije. nastavite grijati i koristiti odvlaživač, a na proljeće će se jasno vidjeti radi li se samo o kondenzaciji ili i o kapilarnoj vlazi koje se diže iz tla.

(ja bi na vašem mjestu čak pričekao do kolovoza, najsušeg i najtoplijeg dijela ljeta za postavljanje izolacije, tako da budem siguran da je stavljam na suho)
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2016., 18:24   #1166
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
ovaj problem se rješava sa nekoliko poteza, ne samo s jednim.

izolacija nije JEDINA stvar koju treba napraviti, ali je uvjet bez kojeg se ne može. bez toplinske izolacije, goli betonski zidovi će uvijek biti prehladni i kondenzirat će vlagu u svakom načinu života. nisi uočio više puta spomenuto dovoljno grijanje, korištenje sušilice za rublje i nape, redovito kratko provjetravanje? do te mjere spomenuto da forumašica naglašava kako je to kuća u kojoj se ne kuha?
Pa jel danielić rekla da nije bilo vlage dok nisu ušli u sobu i počeli ju grijati? Eto vidiš da se i bez izolacije može bez vlage. Sve ovisi o dosta faktora.

OK, izolacija će naravno pomoći jer će promijeniti te važne faktore, ali nije dovoljna, to sam htio naglasiti. Dalje, može se postaviti i pitanje ako već treba izolacija, koliko debelu staviti? Naravno, što deblja to je bolje ali je i skuplje.

Da bi se dobio odgovor na to pitanje treba nešto i izmjeriti, a to su prvo klima uvjeti u prostoriji/stanu/kući, pa onda i vanjski uvjeti zimi (nije isto gdje živiš, u ZG ili Spltu, npr), a naravno treba poznavati (izmjeriti) i toplinski otpor sadašnjeg golog neizoliranog zida.
__________________
Lilith forever: time sam i društveno odgovorna jer bih svojim popuštanjem pritiscima ili mamcima samo oštetila druge koji ne žele popustiti i pridonijela jačanju totalitarizma u društvu. uvijek sam bila društveno odgovorna
Banana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2016., 18:27   #1167
Quote:
danielić kaže: Pogledaj post
Odvlazivac nam je rijesio problem, ali kratkotrajno.. Izvukao je sve iz uida, ali se drugi dan pojavila vlaga ponovo. Mislim da je i veliki problem grijanje u toj sobi - klima i to jeftin Vivax uredjaj.

Na proljece ide vanjska izolacija (stiropor) i radijatori (centralno na drva). Susjed mi kaze da mozda niti to nece rijesiti problem jer vlaga mozda ide iz temelja. Iskreno se nadam da je u krivu
Ne znam je li susjed zna da su problemi s vlagom kapilarne ili kondenzacijske prirode. A u tvom slučaju ako nije bilo vlage prije useljenja u tu sobu, a dugo ste u kući, onda se skoro 100 % radi o kondenzacijskoj vlazi, pogotovo jer živite u skoro tropskim uvjetima sa neizoliranim zidovima.
__________________
Lilith forever: time sam i društveno odgovorna jer bih svojim popuštanjem pritiscima ili mamcima samo oštetila druge koji ne žele popustiti i pridonijela jačanju totalitarizma u društvu. uvijek sam bila društveno odgovorna
Banana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2016., 21:32   #1168
Majko mila, kolilo je tu faktora.. Uh..

Ta soba nije bila bas koristena.. Bila je gostinjska.. Obzirom da je dosla beba, preselili smo iz manje sobe u tu.. Prije je ta soba bila okrecena u bijelo i ja nikada nisam primjecivala vlagu na zidovima.. Sada kada smo je obojali u smedje, sada se vidi voda u coskovima.. Mozda je i orije bilo te vode, ma da ne toliko jer bih sigurno nesto primjetila dok sam ju cistila..

A sto u slucaju da se radi zbilja o tome da vlaga dolazi iz temelja? Onda moram kupiti odvlazivac i preko zime ga koristiti...
danielić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2016., 21:45   #1169
Banana10, ponavljaš iste stvari koje su tu već danieli napisane bar deset puta.

danielić, ako vam se diže vlaga iz tla, vidjet ćete to kad zatopli. ako je tako, morat će se riješiti hidroizolacija odozdo, za to ćete ipak trebati majstore. to jest, popravljat ćete to ako dugoročno ostajete u toj kući.

da, do onda morate nastaviti grijati i koristiti odvlaživač.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 08:36   #1170
Ne znam što smeta ponavljati stvari nekoliko puta? Evo još jednom ću, možda pomogne...

@danielić
"Kuća od betonskih blokova. U Slavoniji. Nije u blizini mora, rijeke ili šume. U kući se prostorije koje se koriste griju na drva i sve je ok. Međutim, kako je došla beba, odlučili smo si renovirati tu jednu sobu koja se godinama nije grijala."

ugradili umjesto starog drvenog pvc prozor

Upalim odvlaživač i očita mi 98%

Stalno na 28 preko dana, preko noci na 25. Bude u sobi toplo.

@uzadnjicas
danielić, ako vam se diže vlaga iz tla, vidjet ćete to kad zatopli. ako je tako, morat će se riješiti hidroizolacija odozdo, za to ćete ipak trebati majstore. to jest, popravljat ćete to ako dugoročno ostajete u toj kući.

da, do onda morate nastaviti grijati i koristiti odvlaživač.


Na osnovu ovoga što sam citirao, ne treba se tu više što vidjeti. Jasno je da se ne radi o kapilarnoj vlazi, nego o kondenzacijskoj vlazi jer nije vlažilo prije uporabe te sobe. Kuća je na istim temeljima, pa ako nije vlažilo u prostorijama gdje se grijalo prije neće niti u toj sobi iz temelja vlažiti.

Držati unutarnju klimu na tropskoj klimi, uz hladne neizolirane zidove je recept za proizvodnju vode iz zraka, a korištenje odvlaživača u sobi gdje je prozor uz vanjske niske temperaure je besmisleno, a grijanje sobe na tako visokoj temperaturi je kontraproduktivno.

Ja bih u ovom slučaju:

1) vratio odvlaživač susjedi
2) kupio vlagomjer i termometar i mjerio u sobi vlagu
3) kupio beskontaktni mjerač temperature i mjerio temperaturu hladnog zida
3) otvarao prozor čim se vlaga digne iznad cca 65 % vlage
4) spustio temperaturu na 20 stupnjeva.
5) zapisivao vrijednosti temperature, vlage, zida
6) pokušao doznati toplinski otpor betonskih blokova od kojih je kuća sagrađena, ili ga izmjeriti
7) dati nekom tko se razumije izmjerene podatke tijekom zime da izračuna potrebnu debljinu izolacije - ako je potrebno
__________________
Lilith forever: time sam i društveno odgovorna jer bih svojim popuštanjem pritiscima ili mamcima samo oštetila druge koji ne žele popustiti i pridonijela jačanju totalitarizma u društvu. uvijek sam bila društveno odgovorna
Banana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 09:23   #1171
da, najvjerojatnije se radi o kondenzaciji (što sam napisao u prvoj rečenici, post #193 na grijanju klimama), ali je moguće da ima i kapilarne vlage odozdola koja se prije nije vidjela jer se soba nije grijala i nije koristila. u hladnoj prostoriji koja se ne koristi nećeš jasno uočiti specifične mrlje uz pod.

ovo sve što je Banana naveo je točno - ako se to može raditi, ali je preskočio detalj da oni spavaju u toj sobi i to s malom bebom, te da su zidovi bili JAKO mokri, curilo je niz njih, pa samo provjetravanje nije bilo dovoljno niti praktično. također nije uočio da njima ta klima ne grije dovoljno, makar je narihtana na maksimum u sobi nije jako toplo, jer joj kapacitet nije odgovarajući.

da si kupi termometar i higrometar i da lufta smo isto već rekli, i pokazivali slikom... i kako se riješiti plijesni s obzirom na malo dijete u sobi... no i to što kažeš, valjda ne škodi ponoviti jedno te isto još par puta.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 16:29   #1172
Preselili smo se s bebom u drugu sobu koja je spojena s boravkom u kojem imamo kamin na drva. Ta soba bude cijeli dan otvorena i u njoj je ok za spavanje.
danielić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 18:52   #1173
citam sve ove postove i otvaram linkove pa sam nasao ovaj odvlazivac

https://www.trotec24.com/en-de/machi...FQkIwwodU_gBDQ

pa me interesira Vase misljenje o njemu? dali se isplati uzeti za te novce ili ima nesto bolje?
hvala
noah26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 20:07   #1174
kupili smo ovaj tarrington house odlazivac i fantastican je.
u jutro nema ni jedne kapi na prozoru i vratima, a kad ga stavimo u kupaonicu, ne trebamo ni grijanje paliti koliko toplo bude




vrijedi svake lipe
http://s.popustolovac.hr/attachments...=0&w=780&h=800
titulus_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 21:05   #1175
Titulus za koju m2 ili m3 je predviđen?
Bubinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 22:58   #1176
mislim do 52 ili 57. jedno od tog dvoje.
nama on ne stoji na mjestu. cesto ga preko noci stavim u kupaonicu da ga ne cujemo, a preko dana uz stalak za sušenje odjece.
titulus_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 10:53   #1177
da podijelim nase iskustvo, mozda nekom pomogne a mozda vam i odmogne , mi smo jucer uzeli Trotec 69E i to iz dva razloga:
1. s obzirom da je cura trudna i na cuvanju je boravi cijeli dan u stanu, unatoc otvaranju prozora pocela nam se pojavljivati plijesan u stanu i to jako, u dvije sobe (orijentacija stana sjever-jug, uopce nema nikakve izolacije osim debelih zidova u koje se uvukla vlaga pa su na dodir hladni i vlazni, stara soc.-kom. gradnja, cca 1968-1970.)

2. drugi razlog posto cemo imati puno robe i odjece za prati/susiti i nemamo kamo smjestiti susilicu a imamo mali stan citao sam da se sa odvlazivacem moze susiti odjeca pa smo ga i zbog toga odlucili uzeti.

Troteca smo gledali na vise mjesta a uzeli smo ga na kraju u Saturu, pokazalo se da oni imaju najbolji izbor, recimo ovo je novi model i nisam ga nigdje vidio osim kod njih a gledao sam te odvlazivace kod Ferleža, nekakva mikroklima firma, i jos jedna, zasto Trotec, zbog odredjenih zahtjeva koje smo imali kod kupovine:

ovaj model smo uzeli po preporuci jer smo trazili tiši model zbog bebe koja ce se roditi uskoro pa da nam ne ronda jos jedan uredjaj po stanu. Primjer: gledao sam Tarrington House ovaj sto je stavljen gore dva tri posta vise, i nasao sam ne taj ali nekakav njihov jaci model, pise da kod normalnog rada razina buke je 50db dok ovaj nas Trotec je normalni rad 43db i ima jos i quiet mod rada, tada buči 41db.

sam uredjaj izgleda super, tipke imaju cool osvijetljenje, nekoliko gumbica je na vrhu - mod rada ventilatora, mod rada -quiet, dry, normal i jos jedan neki - nisam zapamtio , gumb za timer, on/off i naprijed tipka da se podesi do kojeg postoka vlage radi i display koji prikazuje i kada se namjesta razina vlage i kolika je trenutna razina vlage u prostoru. uglavnom cool design, jednostavan i čist, meni se svidja, ako bas mozemo/moramo cijeniti dizajn neceg kao sto je odvlazivac

Sam uredjaj je dosta tezak pa bas i nije za trudnu zenu da ga vuce uokolo, relativno lako se skida prednji poklopac da se dodje do filtera za zrak, malo je teze doci do posude za vodu, ali mi jos to pazljivo uklanjamo da ne bi nesto strgali, lako moguce je da ga treba malo jace povuci da se posuda lakse izvlaci ali zasad ga pokusavamo maziti i paziti.
Ovo su dosad sve pozitivne stvari, cak i tezina uredjaja nije nesto sto nam smeta, ako ga netko nece micati to mu mozda uopce nece problem.

Ono sto zaista nalazim jedino negativno je to sto mislim da mu je snaga premala, ili zaista ima toliko vlage kod nas u stanu, ali da radi cca 3 sata i vlaznost sa 70 spusti na jedva 63 to mi je tesko za povjerovati, trebali smo mozda uzeti ipak neki jaci model, radi cijeli dan od jucer s prekidima, uglavnom koliko sam vidio na displayu naprijed vlaga se krece od cca 70-60% kod nas, s tim da sam ja uredjaj za pocetak namjestio da radi dok ne spusti razinu vlage na 50% a to se jos nije dogodilo.

druga stvar koja me brine - zasto smo ga zapravo i gasili i prekidali mu rad - je kolicina struje koju ce potrositi, ako proguglate bilo koji uredjaj pise koliko struje trosi ali realno nemam sliku dok nam ne dodje racun, zato ga gasimo tijekom dana kad vlaznost spusti na 60% i po noci radi duze.

Jos jedan dodatni minus mu je sto sam puno citao prica da odvlazivaci izbacuju vruci zrak van, koliko osjetim ovaj nas izbacuje samo hladan, nadao sam se da ce nam pomoci sa odrzavanjem temperature stana pa da barem smanjimo grijanje ali nazalost ovaj naš tako ne radi.

eto to je to, ovo nije reklama ni placeni oglas nego pravi review od para koji koristi uredjaj.
nadam se da ce nekome pomoci, ja sam citao ovu temu ali osim savjeta saniranja zidova, plijesni i gljivica (postoji na gradjevini pod interijeri tema za to) nisam nasao ni jedan pravi review uredjaja osim u par postova, cast iznimcima.
__________________
peacock.. it's the cock the size of a pea :P
peacock is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 15:28   #1178
Quote:
peacock kaže: Pogledaj post
Ono sto zaista nalazim jedino negativno je to sto mislim da mu je snaga premala, ili zaista ima toliko vlage kod nas u stanu, ali da radi cca 3 sata i vlaznost sa 70 spusti na jedva 63 to mi je tesko za povjerovati, trebali smo mozda uzeti ipak neki jaci model, radi cijeli dan od jucer s prekidima, uglavnom koliko sam vidio na displayu naprijed vlaga se krece od cca 70-60% kod nas, s tim da sam ja uredjaj za pocetak namjestio da radi dok ne spusti razinu vlage na 50% a to se jos nije dogodilo.
Cime mjerite vlaznost i gdje.......da li na nekom externom vlagomjeru......i da li mjerite pored odvlazivaca ili je negdje udaljen.

Nazalost svi odvlazivaci rade isto......nema tu neke mudrolije........vama je bilo bitno da je sto tisi........a podrazumijeva se ako je tisi da slabije duva.......a dalje se podrazumijeva ako slabije duva da onda teze dopire svuda.

Odvlazivac koji duva jace.......glasniji je......ali vise zraka prolazi kroz njeg......vise m2 pokrije.......dobra stvar je kad se krilce na izduvu moze malo podesavati da se zrak usmjeri dalje od odvlazivaca.

Ako te zanima potrosnja.......nabavi si ovako nesto.....ustekas odvlazivac u ovaj uredjaj......i na displeju ti sve pise....i trenutna potrosnja......i sabira koliko ukupno trosi......i svasta nesto jos.

rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 18:35   #1179
Quote:
peacock kaže: Pogledaj post

druga stvar koja me brine - zasto smo ga zapravo i gasili i prekidali mu rad - je kolicina struje koju ce potrositi, ako proguglate bilo koji uredjaj pise koliko struje trosi ali realno nemam sliku dok nam ne dodje racun, zato ga gasimo tijekom dana kad vlaznost spusti na 60% i po noci radi duze.

Jos jedan dodatni minus mu je sto sam puno citao prica da odvlazivaci izbacuju vruci zrak van, koliko osjetim ovaj nas izbacuje samo hladan, nadao sam se da ce nam pomoci sa odrzavanjem temperature stana pa da barem smanjimo grijanje ali nazalost ovaj naš tako ne radi.
Pa potrošnju struje ti je lako izračunati, ovaj tvoj ako radi non-stop 1 h potroši cca 350 W, što je cca 36 lipa više tarife ili 18 lipa jeftinije tarife (ako imaš dvotarifno brojilo). Pa sad zbrajaj sate ili kupi mjerač kao što je predložio rovaccc.

To što je tvoj subjektivni dojam da puše hladno, ne znači da se u tom prostoru potrošena električna energija na koncu nije pretvorila u toplinsku. Dakle, sigurno radi kao malo ogrjevno tijelo, npr kalorifer od 350 W.

Samo subjektivni osjećaj će biti da ti je hladnije ako puše u tebe, zato ga lijepo stavi dalje od sebe i okreni.
sunce_more is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 18:36   #1180
Da sad ne citam cijelu temu mozda mi netko moze dat savjet. Kuca mi ima losu izolaciju i po zimi a i u jesen prozori su mi skroz mokri, godinu ili dvije nakon krecenja zidova se pojavi plijesan a najgore od svega mi je kaj odjeca upije taj neugodni miris. Neznam kaj da uzmem, neki isusivac na struju ili nesto obicnije kaj isto skuplja vlagu. Pretpostavljam da je na struju bolje i skuplje rjesenje. Al neznam nista, ni koji model ni nista pa zato molim pomoc. Soba ima 16 kvadrata.
__________________
I watched as fear took the old men's gaze, Hopes of the young in troubled graves, 'I see no day' I heard him say So grey is the face of every mortal
fairy feller is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:29.