Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2007., 19:56   #41
Quote:
saruh kaže:
...neka te Bog, tvoj i moj Stvoritelj, nagradi zbog iskrenosti....i kao čovjeka dobre volje....
Potpisujem.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 10:10   #42
Quote:
saruh kaže:
...neka te Bog, tvoj i moj Stvoritelj, nagradi zbog iskrenosti....i kao čovjeka dobre volje....
samarjanka kaže kako se srami što je htjela napraviti ono što vi radite (braniti pristup u svoje bogomolje ljudima druge vjere) i zbog toga se izvinjava, a ti i brat Derviš ju važno pohvalište

Da smo bukvalci, kao i vi, zaključili bismo kako se i vi sramite zbog toga što se čini u Meki

Ali nismo, pa znamo da se vi time ponosite
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 21:18   #43
Quote:
crtica kaže:
samarjanka kaže kako se srami što je htjela napraviti ono što vi radite (braniti pristup u svoje bogomolje ljudima druge vjere) i zbog toga se izvinjava, a ti i brat Derviš ju važno pohvalište

Da smo bukvalci, kao i vi, zaključili bismo kako se i vi sramite zbog toga što se čini u Meki

Ali nismo, pa znamo da se vi time ponosite
...pa zar to nije lijepa gesta samarjanke i naravno za pohvaliti.....ja sam u jednoj crkvi (mislim pravoslavnoj) ne znajući krenuo iza oltara na šta me sveštenik upozorio da je laicima zabranjeno.....ako je pravilo....poštujem......

....a evo me sjedim i sramim se..........dok mi islamsko učenje objasne ateisti, pa jevreji, pa hrišćani, pa.....meni ostane da sjedim i stidim se......
saruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 16:54   #44
Quote:
crtica kaže:
samarjanka kaže kako se srami što je htjela napraviti ono što vi radite (braniti pristup u svoje bogomolje ljudima druge vjere) i zbog toga se izvinjava, a ti i brat Derviš ju važno pohvalište

Da smo bukvalci, kao i vi, zaključili bismo kako se i vi sramite zbog toga što se čini u Meki

Ali nismo, pa znamo da se vi time ponosite
šta se to cini u Meki ... ako niste bili
kahtani is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 01:21   #45
Quote:
crtica kaže:
Po običaju, hvataš se za "bitne" stvari...

Sad će stići neki od kolega, sa hrpom tekstova o tome kako nemam pojma o hajju (nemam i to niti ne krijem),
...


a bome, ne znaš ni pisati....
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 01:45   #46
Quote:
Ri§ kaže:
Ikad?
Planirate li ići?
Jel to za vas tako bitno?
ZA one koji su bili, kako vam je bilo i što vam je to značilo?
1. Ne na hadždžu, nego na umri.
2. InšaAllah.
3. Allahu je najdraže pokajanje i od svakog iskreno pokajanje prima, nikad kasno nije, a kamo li pokajanje kraj Kabe.
4. Tako je bilo da tek sada razumijem opise dženneta, do tada nisam mogao da zamislim ono što se zamisliti ne može.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 01:48   #47
Quote:
rambi kaže:
Pa zabranili bi im pristup... baš kao što im je i sada zabranjen pristup u Meku.
Ma džaba bi išla, kada ništa nebi ni vidjela.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 17:24   #48
@crtica

...evo juče stigla grupa hadžija i pitam danas dvije žene da li su imale ikakvih ograničenja našta su se nasmijale....jedna kaže da je uspjela dotaći čak i Kabu što je pravo čudo u takvoj gužvi, a posebno ove godine je bilo dosta hadžija zato što je dan Arefata bio u petak......procjene idu i do 4 miliona.....čuvaj se dezinformacija.....moram te stalno upozoravati.....
saruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 18:04   #49
Prošle se godine u Saudiji razvila rasprava o tome da li ženama zabraniti pristup. To jest istina.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 20:41   #50
Quote:
rambi kaže:
Prošle se godine u Saudiji razvila rasprava o tome da li ženama zabraniti pristup. To jest istina.
I dalje stoji činjenica da je nemuslimanima prilaz Meki zabranjen... za razliku od, recimo, Jeruzalema, ili Rima, gdje je pristup dozvoljen svima. Pametnome dovoljno...
...svako može pokrenuti svakakvo pitanje....čak se moglo i desiti da dođe do zabrane...ali koliko bi to bilo utemeljeno na Zakonu....

...ne razumijem poentu...'pametnom dovoljno'.....kao...vidi kako smo mi tolerantni, a oni nisu......hadždž je muslimanski svekongres....mjesta gdje se vrše islamski obredi.....ja sam već gore spomenuo kada sam krenuo u jednoj crkvi iza oltara rečeno mi je da je zabranjeno....poštujem....u džamiji ti možeš prenoćiti u mihrabu......

...nego kada pričamo o toleranciji i uvažavanju zašto se ne spomenu ona fundamentalna pitanja....muslimani poštuju Mojsija, Davida, Isusa i stavljaju ih u isti rang sa Muhamedom a.s......ne držimo ih za lažne proroke....zatim....ehli-kitabije nisu kafiri.....znam kako ide u obrnutom smjeru....pa....?....
saruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 21:59   #51
Quote:
saruh kaže:
...svako može pokrenuti svakakvo pitanje....čak se moglo i desiti da dođe do zabrane...ali koliko bi to bilo utemeljeno na Zakonu....
Poanta moje rekacije je da se o tome razmišljalo, odnosno da crtica isto nije isisala iz prsta, kako joj se ovdje pokušava podmetnuti.

Quote:
saruh kaže:
. ...ne razumijem poentu...'pametnom dovoljno'.....kao...vidi kako smo mi tolerantni, a oni nisu......hadždž je muslimanski svekongres....mjesta gdje se vrše islamski obredi.....ja sam već gore spomenuo kada sam krenuo u jednoj crkvi iza oltara rečeno mi je da je zabranjeno....poštujem....u džamiji ti možeš prenoćiti u mihrabu......
Upravo tako... po ovome se vidi tko je, zapavo, tolerantan, a tko ne.

Quote:
saruh kaže:
...nego kada pričamo o toleranciji i uvažavanju zašto se ne spomenu ona fundamentalna pitanja....muslimani poštuju Mojsija, Davida, Isusa i stavljaju ih u isti rang sa Muhamedom a.s......ne držimo ih za lažne proroke....zatim....ehli-kitabije nisu kafiri.....znam kako ide u obrnutom smjeru....pa....?....
Poštuju

Muslimani prisvajaju Mošea, Davida... Isusa, a sve u cilju pokušaja dobivanja legitimiteta i pokušaja islamiziranja svih ostalih. Naravno, prije je islamizirao njih same. Tolerancija i poštivanje - yep

(https://www.forum.hr/showthread.php?t=124054)
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 16:13   #52
Quote:
rambi kaže:

Poštuju

Muslimani prisvajaju Mošea, Davida... Isusa, a sve u cilju pokušaja dobivanja legitimiteta i pokušaja islamiziranja svih ostalih. Naravno, prije je islamizirao njih same. Tolerancija i poštivanje - yep

(https://www.forum.hr/showthread.php?t=124054)
...prelistah prvu stranicu ove teme pa mi je odmah bila jasna poenta.....vječiti problem ugla gledanja......

Quote:
Vjera ili vjere

Teolozi i pisci historije religija obično raspravljaju o pojmu "VJERE" (vjera Ibrahimova, vjera jevreja, vjera islam). Svakog vjerovjesnika koji je imao vjerozakon oni smatraju donosiocem vjere. Također, i među narodom veoma je rasprostranjen ovaj termin.

Međutim, Kur'an ima poseban izraz i način govora, koji izvire iz njegovog specifičnog gledišta. Sa stanovišta Kur'ana, Božija vjera od Adema do Muhammeda (s.a.v.s.), jedna je vjera. Svi poslanici, i oni koji su imali vjerozakon i oni koji ga nisu imali, pozivali su jednom učenju. Principi vjerovjesničkog učenja koji se nazivaju vjerom bili su jedno.

Razlike među nebeskim zakonima su počivale na dvije osnove: prva je bila u nizu sporednih, manje važnih, pitanja, koja su se razlikovala po vremenskim odrednicama i osobenostima sredine i naroda koji je pozivan. Svi su, pak, predstavljali različite oblike i različite dijelove jedne istine i svi su bili usmjereni ka istome cilju. Druga razlika se tiče nivoa podučavanja, jer su kasniji poslanici, ekvivalentno usavršavanju čovječanstva, svoje podučavanje, koje je imalo istu osnovu, izvršavali na višem nivou. Naprimjer, između poduka i učenja islama, vezano za početak, kraj, i svijet i učenja ranijih poslanika, sa stanovišta stepena složenosti problema, razlika je koliko od zemlje do neba. Drugim riječima kazano, ljudski rod, po pitanju podučavanja koje su vjerovjesnici vršili, sliči učeniku koji je proveden od prvog do posljednjeg razreda. To je bilo usavršavanje vjere, a ne diferenciranje između vjera. Kur'an nikada riječ vjera (din) nije naveo u množini (edjan). Sa kur'anskog stanovišta ono što je postojalo je vjera, a ne vjere. Jedna od razlika poslanika u odnosu na genije i velike filozofe zasniva se na činjenici da je svaki filozof imao svoje posebno učenje. Zbog toga su na svijetu uvijek postojale "filozofije", ne "filozofija". A Božiji poslanici su oduvijek potvrđivali jedan drugoga i podsticali. Nikada nisu jedan drugog negirali. Svaki od poslanika, ukoliko je živio na prostoru i u vremenu nekog drugog poslanika, donosio je zakone i naredbe poput njegovih.

Kur'an (a.š.), pojašnjava da poslanici čine jednu cjelinu. Raniji su najavljivali potonje, a kasniji su potvrđivali i pojačavali pređašnje. Kur'an (a.s.) jasno kazuje da su svi poslanici bili zaduženi da najavljuju i potvrđuju jedni druge i kaže:

"Allah je od svakog vjerovjesnika kome je Knjigu objavio i znanje dao - obavezu uzeo: 'Kada vam poslije dođe poslanik koji će potvrditi da je istina ono što imate, hoćete li mu sigurno povjerovati i sigurno ga pomagati? Da li pristajete i prihvatate da se na to Meni obavežete?' Oni su odgovorili: 'Pristajemo!'-'Budite onda svjedoci', rekao bi On, 'a i Ja ću s vama svjedočiti'." (Ali Imran, 81).

Kur'ani-kerim, koji Božiju vjeru, od Adema do Muhammeda (s.a.v.s.) predstavlja kao kontinuiran tok, a ne nekoliko rukavaca, zove je jednim imenom ISLAM. Naravno, ne želi se reći da je Božija vjera u svim periodima objave imala ovaj naziv i da je među ljudima bila poznata pod njim, nego se želi reći da stvarnost vjere ima bit koja se najbolje definiše riječju islam, pa zato i kaže:

"Kod Allaha je jedina vjera-vjera islam." (Ali Imran, 19).

"Ibrahim nije bio ni jevrej, ni kršćanin, već pravi vjernik, vjerovao je u Boga jednoga." (Ali Imran, 67).
...pitanje ostaje...da li se Bog obratio Muhamedu a.s. kao što se obratio Musa a.s., Davud a.s. i Isa a.s. ....?.......
saruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 18:46   #53
Nope... nema različitih kutova gledanja, već originala i kopija... kopija, koje graniče s kulturocidom...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 00:26   #54
Quote:
rambi kaže:
Nope... nema različitih kutova gledanja, već originala i kopija... kopija, koje graniče s kulturocidom...
...ma ja znam da ti tako misliš...već sam gore rekao.....samo sam htio da vidim tu misao materijalizovanu.....i kako definišeš to što se sada ja ne slažem sa ovom tvojom formulacijom jer tvrdiš da je samo jedan ugao posmatranja na stvari.....onda po tebi muslimani su___________.......jer smo ušli u fazu stepenovanja uvažavanja, a evo ovim tvojim komentarom se otvori mogućnost da na onoj temi nismo bili na frekvenciji.....
saruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 00:32   #55
Quote:
saruh kaže:
...ma ja znam da ti tako misliš...već sam gore rekao.....samo sam htio da vidim tu misao materijalizovanu.....i kako definišeš to što se sada ja ne slažem sa ovom tvojom formulacijom jer tvrdiš da je samo jedan ugao posmatranja na stvari.....onda po tebi muslimani su___________.......jer smo ušli u fazu stepenovanja uvažavanja, a evo ovim tvojim komentarom se otvori mogućnost da na onoj temi nismo bili na frekvenciji.....
Njihova je logika drugačija od naše. Ne znam točnu razliku da bi je definirao, ali sam s vremenom uočio da ima razlike. Rambi će na ovo vjerojatno reći da nismo dosegli njihov stupanj, ali nije točno. Jer mi isto to možemo reći i tako se, svak pun sebe, nastavit prepucavat. Suština je da su nam logike različite i dobro bi bilo da se upoznaju te razlike. Nejse, šta ti misliš o ovome?

Selam.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 01:02   #56
Quote:
Derviš kaže:
Njihova je logika drugačija od naše. Ne znam točnu razliku da bi je definirao, ali sam s vremenom uočio da ima razlike. Rambi će na ovo vjerojatno reći da nismo dosegli njihov stupanj, ali nije točno. Jer mi isto to možemo reći i tako se, svak pun sebe, nastavit prepucavat. Suština je da su nam logike različite i dobro bi bilo da se upoznaju te razlike. Nejse, šta ti misliš o ovome?

Selam.
...we selam....slažem se da nema logike ulaziti u prepucavanja.....hiljade komentara samo na ovom forumu idu u smjeru stavljanja akcenta na razlike i u tim razlikama traženja čije je gore, ružnije, nelogičnije, nazadnije....često iz vrlo sumnjivih izvora....e sada.... ako se krene u smjeru naglašavanja sličnosti opet neki dođu do postavki da je neko od nekoga kopirao i to nimalo dvosmisleno, a ja na to ne mogu reći AMIN......da vidimo šta će reći rambi......

p.s. ....u real life ima više tolerancije.... moje iskustvo.....
saruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 18:50   #57
Quote:
saruh kaže: Pogledaj post
...we selam....slažem se da nema logike ulaziti u prepucavanja.....hiljade komentara samo na ovom forumu idu u smjeru stavljanja akcenta na razlike i u tim razlikama traženja čije je gore, ružnije, nelogičnije, nazadnije....često iz vrlo sumnjivih izvora....e sada.... ako se krene u smjeru naglašavanja sličnosti opet neki dođu do postavki da je neko od nekoga kopirao i to nimalo dvosmisleno, a ja na to ne mogu reći AMIN......da vidimo šta će reći rambi......

p.s. ....u real life ima više tolerancije.... moje iskustvo.....
Rambi će reći da nije problem u tome što ste kopirali, nego u tome što, nakon što ste to uradili, pokušavate uvjeriti nas da smo original krivotvorili i da, ako ne prihvatimo vašu kopiju, dženet nam ne gine.

Prekinite da'witi pa ćete vidjeti kako može izgledati ovaj forum bez prepucavanja .
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 19:42   #58
Quote:
rambi kaže: Pogledaj post
Rambi će reći da nije problem u tome što ste kopirali, nego u tome što, nakon što ste to uradili, pokušavate uvjeriti nas da smo original krivotvorili i da, ako ne prihvatimo vašu kopiju, dženet nam ne gine.

Prekinite da'witi pa ćete vidjeti kako može izgledati ovaj forum bez prepucavanja .
...i ja imam rezerve spram teorije evolucije, ali ovo.....mislim....
....što i ove cifre nisu kopirane.....što i Harun Yahya ne podržava ovaj muzej....

http://www.sarajevo-x.com/clanak/070116056

...ne znam ko sa kakvim namjerama se ovdje loguje samo ja još nisam doživio da pročitam ni na jednom forumu da je neko rekao ne nekoj temi....evo ja poslije ove diskusije prihvatam islam....sumnjam u motive koje ti navodiš....ali sigurno jesu oni zbog čega i ti udariš po tastaturi.....
saruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2007., 05:23   #59
vidi kako su se naši dušebriznici uzvrpoljili oko muslimana i hadža, punih tolerancije.
sjetimo se samo kako su samo napali mladog Turčina koji nije znao sudjelovati u katoličkom molitvenom obredu.
Jedva jedvice je izvukao živu glavu i pobjegao iz crkve od poludjele rulje koja ga je lovila i po ulici.
Čak se i policija aktivirala u njegovom hvatanju, kažnjen je i prgnan iz Hrvatska.

Tu na forumu su ga nazvali teroroistom.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:46.