Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2007., 21:45   #1
Potencijalni kriminalci?

Vjerujete li da je svaki čovjek potencijalni kriminalac? To jest, vjerujete li da svaki čovjek ima svoju cijenu za koju bi bio spreman počiniti i najgadniju stvar (bilo to ubojstvo, genocid, silovanje, štogod)? I pod cijenu ne ubrajam samo materijalna dobra, makar i ona dolaze u obzir.
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.

Zadnje uređivanje adriatic : 06.03.2007. at 09:37. Reason: preciznost izražavanja
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 22:08   #2
Quote:
imi18 kaže: Pogledaj post
Da li vjerujete da su svi ljudi potencijalni kriminalci? To jest, da li vjerujete da svaki čovjek ima svoju cijenu za koju bi bio spreman počiniti i najgadniju stvar (bilo to ubojstvo, genocid, silovanje, štogod)? I pod cijenu ne ubrajam samo materijalna dobra, makar i ona dolaze u obzir.
Sve može biti potencijalno(moguće) u tom smislu riječi u svakom se krije zlo samo je pitanje koliko je čovjek sposoban prepoznati to zlo i reagirati u skladu sa moralnim načelima,mnogi koji čine zla nisu ni svjesni što čine,stoga mislim da onaj čovjek koji je više svjesniji mogućeg(potencijalnog) zla automatski je u manjoj mogućnosti i htjenju da to zlo i učini.
JA SAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 22:20   #3
Quote:
imi18 kaže: Pogledaj post
Da li vjerujete da su svi ljudi potencijalni kriminalci? To jest, da li vjerujete da svaki čovjek ima svoju cijenu za koju bi bio spreman počiniti i najgadniju stvar (bilo to ubojstvo, genocid, silovanje, štogod)? I pod cijenu ne ubrajam samo materijalna dobra, makar i ona dolaze u obzir.
Dali ovdje ubrajaš i samoubojstvo?
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 22:26   #4
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Dali ovdje ubrajaš i samoubojstvo?
Mislim da ne,jer onda nema koristi od materijalnih dobara ako se ubije
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 22:32   #5
Quote:
M3NT4L kaže: Pogledaj post
Mislim da ne,jer onda nema koristi od materijalnih dobara ako se ubije
Ali imi18 kaže i ovo:
Quote:
I pod cijenu ne ubrajam samo materijalna dobra, makar i ona dolaze u obzir.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 22:40   #6
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Ali imi18 kaže i ovo:
Da,ali kakvo zadovoljstvo on moze imati ako je mrtav?
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 22:45   #7
Quote:
imi18 kaže: Pogledaj post
Da li vjerujete da su svi ljudi potencijalni kriminalci? To jest, da li vjerujete da svaki čovjek ima svoju cijenu za koju bi bio spreman počiniti i najgadniju stvar (bilo to ubojstvo, genocid, silovanje, štogod)? I pod cijenu ne ubrajam samo materijalna dobra, makar i ona dolaze u obzir.
Pretpostavljam da misliš na normalno, mirnodobsko vrijeme. U tom slučaju vjerujem da svi ljudi nisu potencijalni kriminalci ( možda izraz nije najsretniji). Mislim, ni za kakvu cijenu ne bih nekome naudila tek tako.

U nenormalnom vremenu, ratu ili nekim izrazito negativnim i stresnim okolnostima, kada čovjek nema vremena promisliti i ispitati samog sebe, moguće je da učini nešto loše, možda u afektu, strahu ili bijesu, ali opet mislim da se ne može generalizirati.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 22:45   #8
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Dali ovdje ubrajaš i samoubojstvo?
Ne. Misli se na zlo protiv drugoga ili protiv društva općenito, ne protiv sebe, to je druga stvar. To je bar moje mišljanje, uostalom, mislim da je to jako individualan pojam.
Dakle, što god je tebi "najgadnija stvar"
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 22:52   #9
Quote:
JA SAM kaže: Pogledaj post
Sve može biti potencijalno(moguće) u tom smislu riječi u svakom se krije zlo samo je pitanje koliko je čovjek sposoban prepoznati to zlo i reagirati u skladu sa moralnim načelima,mnogi koji čine zla nisu ni svjesni što čine,stoga mislim da onaj čovjek koji je više svjesniji mogućeg(potencijalnog) zla automatski je u manjoj mogućnosti i htjenju da to zlo i učini.
A što su ta "moralna načela"? Nije li moral nadasve individualan pojam?
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 23:24   #10
Sve ovisi o količini moralne svijesti.
Dvije su krajnosti:
Moralnost (ili potiskivanje ega) na jednoj, i natjecateljstvo (ili uzdizanje ega)
na drugoj strani.
Tko je na jednoj strani žrtvovat će vlastiti ego (čak do vlastite smrti)
a tko na drugoj žrtvovat će sve za vlastiti ego.
Kako potićemo natjecateljstvo tako slabimo moral pa je i tržišna cijena nedjela
sve manja i manja.
Danas su ljudi za šaku škuda(vlastiti ego) spremni učiniti najmonstruozniji zločin.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 23:46   #11
Quote:
imi18 kaže: Pogledaj post
Nije li moral nadasve individualan pojam?
Ako nema morala onda je "moral nadasve individualan pojam".
Dakle gdje vlada natjecateljstvo nema morala.
Ako se natjećemo da jedni drugima utuvimo što je moral, onda radimo isto
kao kad tućemo djete po guzici da mu utuvimo da se ono više ne tuće u školi.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 23:49   #12
Quote:
imi18 kaže: Pogledaj post
A što su ta "moralna načela"? Nije li moral nadasve individualan pojam?
Moral je skup nepisanih pravila i običaja koji utvrđuju međuljudske odnose i prosuđuju što je dobro, a što zlo. Moral je nešto objektivno kao oblik društvene svjesti, sistem običaja, navika, normi. To zahtjev društva za određenim ponašanjem, odnosno, principima koji određuju kako nešto treba biti. On je relativan, nije isti u svim društvenim grupama i povjesnim periodima ali su zato centralne vrijednosti morala : dobro, ispravno i pravedno.Dobro je najveća moralna vrijednost. To je ljudska osobina koja odgovara biti čovjeka. Čovječnost je dužnost svakog pojedinca, uslov dobrog života. To podrazumijeva suradnju sa drugim ljudima, dijalog, ljubav i dostojanstvo osobe.
Moral nije nadasve individualan pojam.
Ne čini drugom ono što ne bi želio da tebi čine(ovo može biti kao neki osobni "individualni orijentir")
Uzeto iz Wikipedie a nešto i iz Biblije.
JA SAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 09:48   #13
Nisam na tržištu

Quote:
imi18 kaže: Pogledaj post
Vjerujete li da je svaki čovjek potencijalni kriminalac? To jest, vjerujete li da svaki čovjek ima svoju cijenu za koju bi bio spreman počiniti i najgadniju stvar (bilo to ubojstvo, genocid, silovanje, štogod)? I pod cijenu ne ubrajam samo materijalna dobra, makar i ona dolaze u obzir.
Malo sam ti sredio tekst. Nadam se da nisam promijenio smisao.
Na prvo pitanje ne mogu odgovoriti jer nije definirano što je to kriminalac.
Kako ja shvaćam tu riječ, odgovor je NE.
Ja nemam "svoju cijenu", tj. sasvim mi je svejedno da li bi mi netko nudio milijune ili milijarde, ne bih uradio nešto protivno svojoj savjesti.
Vjerujem da postoje mnogi koji su spremni činiti zločine za odgovarajuću naknadu,
ali mislim da su oni ipak neznatna manjina čovječanstva.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 17:08   #14
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post
Malo sam ti sredio tekst. Nadam se da nisam promijenio smisao.
Na prvo pitanje ne mogu odgovoriti jer nije definirano što je to kriminalac.
Kako ja shvaćam tu riječ, odgovor je NE.
Ja nemam "svoju cijenu", tj. sasvim mi je svejedno da li bi mi netko nudio milijune ili milijarde, ne bih uradio nešto protivno svojoj savjesti.
Vjerujem da postoje mnogi koji su spremni činiti zločine za odgovarajuću naknadu,
ali mislim da su oni ipak neznatna manjina čovječanstva.
Okej, ali recimo da se ovdje ne radi o novcima. Recimo da se tu radi o ugroženosti nekoga/nečega do čega je tebi stalo. Da li to mijenja ishod?

Sa ovim "potencijalni kriminalac" sam se krivo izrazila, misli se upravo na tu spremnost za uraditi nešto protivno svojoj savjesti.
Dakle, da preformuliram: Mislite li da je svaki čovjek sposoban uraditi nešto protivno svojoj savjesti za određenu cijenu (opet naglašavam da se ne misli samo na novce)?
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 19:32   #15
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post
Ja nemam "svoju cijenu", tj. sasvim mi je svejedno da li bi mi netko nudio milijune ili milijarde, ne bih uradio nešto protivno svojoj savjesti.
Savijest je dresirana zvjerka.
Dresirana je po principu "jeftino kupi, pa skupo prodaj".
Ne vjerujem da plaćaš TV pretplatu iako gledaš TV.
Ne vjerujem da plaćaš javni prijevoz ako se voziš "samo jednu stanicu"
Ne mislim da konkretno to ti radiš, samo hoću reći da čovjek zaćas opravda svoju savijest.
Što misliš dali je stvar savijesti stati na crveno(na semaforu) iako nigdje nema
žive duše?

U svoju savjest možeš biti siguran jednako kao i u svog psa.
Tvojoj ženi neće ništa, ali susjedu bi rastrgao.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 19:39   #16
Quote:
imi18 kaže: Pogledaj post
Vjerujete li da je svaki čovjek potencijalni kriminalac? To jest, vjerujete li da svaki čovjek ima svoju cijenu za koju bi bio spreman počiniti i najgadniju stvar (bilo to ubojstvo, genocid, silovanje, štogod)? I pod cijenu ne ubrajam samo materijalna dobra, makar i ona dolaze u obzir.
Da.
Walpurgas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 19:44   #17
Quote:
imi18 kaže: Pogledaj post
Mislite li da je svaki čovjek sposoban uraditi nešto protivno svojoj savjesti za određenu cijenu (opet naglašavam da se ne misli samo na novce)?
Mislim da možda neće protivno savijesti, ali će zaćas rastegnuti granice iste
ovisno o količini dobrobiti za svoj ego.
Prilika čini "lopova".
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 20:10   #18
Da,jer postoje situacije u kojima je baš svakog čovjeka moguće dovesti.da počini kriminalno djelo...
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 21:05   #19
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Prilika čini "lopova".
Ne slažem se. Nema " prilike " osim u svijesti - sami je stvaramo. Čim smo svjesni " prilike " to je već potencijal za nešto što priliku i čini. Dakle, prije bih rekla da je obratno - da " lopov " čini priliku.
 
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 21:37   #20
Quote:
viviana kaže: Pogledaj post
Ne slažem se. Nema " prilike " osim u svijesti - sami je stvaramo. Čim smo svjesni " prilike " to je već potencijal za nešto što priliku i čini. Dakle, prije bih rekla da je obratno - da " lopov " čini priliku.
Ideš ulicom i nađeš sto kuna.
Jel to sreća ili je "prilika"?
Odnosno: jesam li ja lopov ako mi se ukaže ovakva "prilika"?
Ili još jedan primjer:
Prazno mjesto u tramvaju je "prilika" koja u glavi onog koji je hvata stvara
uvjerenje da je upravo on taj koji je mora i uhvatiti.
Dakle kad nebi bilo "lopova" nebi bilo ni slobodnog mjesta u tramvaju.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:55.