Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2009., 13:09   #21
piše i da nisu za osobe s niskim tlakom a moj je jako nizak, sta da radim? odustanem od toga?! totalno sam zbunjena... još se ni alkohol ne smije pit... bolje mi je bilo sa rythonormom.
djevojka-broj-8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 15:12   #22
Quote:
djevojka-broj-8 kaže: Pogledaj post
piše i da nisu za osobe s niskim tlakom a moj je jako nizak, sta da radim? odustanem od toga?! totalno sam zbunjena... još se ni alkohol ne smije pit... bolje mi je bilo sa rythonormom.
Alkohol i sam po sebi izaziva tahikardije...
Beta blokator+alkohol=dobitna kombinacija, tahikardije su još veće i osjećaš se kao da te vlak pregazio. Jednom isprobano i nikad više.
ja555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 11:18   #23
onda kad planiram pit da ne popijem tabletu? ak popijem navecer koju casu da ne popijem tabl tad? kolko je uopce za organizam dobro prekidat uzimanje tableta, cesto ju zaboravim popit..
djevojka-broj-8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 10:01   #24
Bolje ti je da se skineš s propranolola kad već ionako ne uzimaš to kako treba i imaš tegobe. Nastavi s propafenonom (Rytmonorm, Propafenon Genericon ili Propafenon Alkaloid) Specijalist će ti odrediti dozu.
Blomberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 12:13   #25
Bok Blmerang,

Tvoje misljenje u razlici Ramipril vs lizinopril .

Kolko sam skuzio ovom drugom nije osnovni princip funkcije razgradnja u jetri.. pa...
occasional is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 23:17   #26
Quote:
occasional kaže: Pogledaj post
Ramipril vs lizinopril .

Kolko sam skuzio ovom drugom nije osnovni princip funkcije razgradnja u jetri.. pa...
Ramipril se mora metabolizirati u jetri do bioaktivnog ramiprilata koji djeluje i ako je jetrena fukncija oštećena, tj enzim esteraza ne može razgraditi ramipril, doći će do drastičnog porasta ramiprila u plazmi koji ne djeluje. Zato treba napraviti dobru anamnezu. Inače ramipril je vrlo dobar ACE i pokazao se je uspješnijim od lizinoprila po pitanju korisnih učinaka nakon infarkta miokarda i CVI-a.
Najmanje jednom godišnje treba kontrolirati jetrene enzime.

Lizinopril se ne metabolizira i eliminira se putem bubrega. Uglavnom nema problema dok nije glomer. filtracija manja od 30ml/min. ACE inhibitori s aktivnom tvari lizinopril su najpropisivaniji ACE u RH. Starije treba češće kontrolirati.
Blomberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 23:26   #27
pijem concor 1,25 nekih mjesec dana. prvi tjedan sam imala nuspojave poput pritiska u prsima- kao da mi netko stišće srce da ne kuca prebrzo, bila sam strašno malaksala i umorna, ali to se smirilo, kao i preskakanja srca i ubrzan puls zbog sindroma preekscitacije zbog kojeg sam i concor dobila.

no.

u zadnja dva dana osjećam da su se te nuspojave vratile, i čini mi se jače. da ne spominjem jako česta preskakanja srca. sutra putujem i ne znam da li da sačekam do sljedećeg ponedjeljka da se javim doktorici ili da sutra odem hitno prije puta? kardiologu ne mogu, tak da mi samo dr.opće prakse ostaje.

imate li kakvih iskustava, da li se vama tako nešto događalo i znate li na što bi moglo upućivati?
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 00:28   #28
Quote:
ja555 kaže: Pogledaj post
Evo da se i ja uključim u diskusiju.
Ja imam tek 18 godina i već dvije godine sam na Irumedu 20mg.
Početkom 9-tog mjeseca prošle godine zbog tahikardija mi je pedijatar propisao Ormidol 25mg.
Inače sam dosta anksiozna osoba i svaki put kad sam bio na Ekg-u me uhvatio napad panike i otkucaji bi bili oko 120.
Radio sam sve moguće pretrage: Ekg, hormoni štitnjače, kortizol...
Uglavnom, nalazi su svi bili uredni i izgleda da je sve o stresa i debljine s kojom ratujem.
Prije dva mjeseca sam bio kod kardiologa na kontroli i sa njegove strane je sve u redu. Zatim me on uputio kod endokrinologa, i tamo je sve bilo dobro, samo što je Endokrinolog zamijenio Ormidol sa Nebiletom 2,5mg i mogu reći da su puno djelotvornije od Ormidola.
mozda malo kasnim sa pisanjem, ali nema veze, uglavnom mislim da se ovdje primarno treba konzultirati sa psihijatrom sada kad je somatski dio iskljucen, iako je on od pocetka trebo biti konzultiran, paraleleno sa silnim ovim dr doktorima, postoji sansa da pravilnom psihoterapijom, te farmakoloskom ovisno o procjeni psihijatra, ce se stanje znacajno popravit, jer tako mlad najvjerojatnije nemas promjene na srcu kao posljedica nepravilnih navika, a jedino bi jos pametno bilo uraditi elektrofizioloska ispitivanja srca da se otkrije ev ektopicni centar, otherwise psihijatar....
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 01:35   #29
Quote:
nephthys kaže: Pogledaj post
pijem concor 1,25 nekih mjesec dana. prvi tjedan sam imala nuspojave poput pritiska u prsima- kao da mi netko stišće srce da ne kuca prebrzo, bila sam strašno malaksala i umorna, ali to se smirilo, kao i preskakanja srca i ubrzan puls zbog sindroma preekscitacije zbog kojeg sam i concor dobila.

no.

u zadnja dva dana osjećam da su se te nuspojave vratile, i čini mi se jače. da ne spominjem jako česta preskakanja srca. sutra putujem i ne znam da li da sačekam do sljedećeg ponedjeljka da se javim doktorici ili da sutra odem hitno prije puta? kardiologu ne mogu, tak da mi samo dr.opće prakse ostaje.

imate li kakvih iskustava, da li se vama tako nešto događalo i znate li na što bi moglo upućivati?
To samo znači da ti ova doza concora ne djeluje.
Ne, to nije od concora. Moraš do kardiologa da ti odredi novu dozu ili što već. Možda ćeš morati do endokrinologa.
Možda te uputi i k psihologu/psihijatru.

Liječnik opće prakse ne smije titrirati visoko selektivne BB kao što je bisoprolol/nebivolol
Na minimalnoj si dozi koja se uopće i propisuje za bisoprolol(concor), tako da takvi simptomi ti od tog sigurno nisu. Doze kod nekih idu i do 20mg, ovisno o dijagnozama.
Blomberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 15:47   #30
Quote:
Blomberg kaže: Pogledaj post
To samo znači da ti ova doza concora ne djeluje.
Ne, to nije od concora. Moraš do kardiologa da ti odredi novu dozu ili što već. Možda ćeš morati do endokrinologa.
Možda te uputi i k psihologu/psihijatru.

Liječnik opće prakse ne smije titrirati visoko selektivne BB kao što je bisoprolol/nebivolol
Na minimalnoj si dozi koja se uopće i propisuje za bisoprolol(concor), tako da takvi simptomi ti od tog sigurno nisu. Doze kod nekih idu i do 20mg, ovisno o dijagnozama.
zašto kod psihijatra?
ako misliš na paniku ili anksioznost- nije

na kraju su se nuspojave opet smirile, pa ću kada uspijem kod kardiologa.

hvala na odgovoru!
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 20:35   #31
lodoz

Mom suprugu je pripisan Lodoz 2,5 mg/6,25 mg. Obzirom da je izgubio uputstvo za upotrebu molim vas da mi odgovorite kad sa pije 2,5 mg kada 6,25 mg. Hvala unaprijed!
tiny ksantipa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 11:38   #32
dobio sam rytmonorm za blagi oblik tahikardije (tako mi je receno) i receno mi je da pijem po jedan (150mg) ako me uhvati tahikardija ili "lupanje", ali najveci mi je problem sto ja nekuzim kad ubrzano lupa, a kada mi "lupa jako" onda rytmonorm bas i nema ucinka. postoji velika mogucnost anksioznosti, kako je sa takvim uzimanjem rytmonorma i sa prekidanjem i prelaženjem eventualno na AD?
White Strike is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 16:06   #33
Quote:
White Strike kaže: Pogledaj post
dobio sam rytmonorm za blagi oblik tahikardije (tako mi je receno) i receno mi je da pijem po jedan (150mg) ako me uhvati tahikardija ili "lupanje", ali najveci mi je problem sto ja nekuzim kad ubrzano lupa, a kada mi "lupa jako" onda rytmonorm bas i nema ucinka. postoji velika mogucnost anksioznosti, kako je sa takvim uzimanjem rytmonorma i sa prekidanjem i prelaženjem eventualno na AD?
1.Prepišite dijagnozu.
2.Koliki su vam otkucaji,i imali kakve patologije (sa nalaza EKG)?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 10:30   #34
nalazi EKG hvala bogu čisti (cca. 7 komada), otkucaju preko noći 45, u mirovanju od 65-80, osim te anomalije u mirovanju 158 otkucaja. nazalost sada sam na poslu, a papiri doma, pa za sutra prepišem. hvala
White Strike is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 10:55   #35
Quote:
fahrenheit1 kaže: Pogledaj post
Da se "prikrpam" temi. Koliko ja opasno ili mozda bolje reci stetno piti beta blokatore, u mom slucaju atenolol u malim kolicinama (12,5 mg) po potrebi, recimo 2-3 puta tjedno. Tlak mi je ajmo rec granicni. Sistolicki najvise do 145, dijastolicki do 90. Najcesece oko 130-135 sa cca sa 80-85. Ponekad zbog stresa i bržih otkucaja ili kad mi "skoci tlak" posegnem za njim u navedenim kolicinama, i pomogne.
Nisam prosao nikakvu internisticku obradu.
e ovo i ja radim.

meni je doduše prepisan, pola tablete dnevno. ne zbog tlaka, nego zbog tahikardije.
i sad, ja uopće niti ne osjetim da ga nisam popila 3 dana...prekinula bih s tim potpuno, ali me strah. jer, koliko znam, ne smijem to bez nadzora liječnika.

a što se liječnika tiče, stvarno ne znam kako bih mu objasnila kako sam došla do ovakvog doziranja! a ako prešutim taj podatak, opet nije dobro.
*SpHeRe* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 10:10   #36
Quote:
*SpHeRe* kaže: Pogledaj post
e ovo i ja radim.

meni je doduše prepisan, pola tablete dnevno. ne zbog tlaka, nego zbog tahikardije.
i sad, ja uopće niti ne osjetim da ga nisam popila 3 dana...prekinula bih s tim potpuno, ali me strah. jer, koliko znam, ne smijem to bez nadzora liječnika.

a što se liječnika tiče, stvarno ne znam kako bih mu objasnila kako sam došla do ovakvog doziranja! a ako prešutim taj podatak, opet nije dobro.
Tko vam ga je preopisao?
Koja vam je dijagnoza?
Ovo mi nije jasno.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 22:25   #37
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Tko vam ga je preopisao?
Koja vam je dijagnoza?
Ovo mi nije jasno.
kardiolog, ali nemam nikakvu dijagnozu vezanu za srce. nego se moj panični i anksiozni poremećaj manifestira kao tahikardija, stezanje oko srca i slično...u vrijeme kad mi je prepisan, trebao mi je za normalno funkcioniranje. jer puls mi se nije spuštao ispod 140...

a boldano...pa ne znam kako bhi mu rekla da sam počela piti tablete svaka 3-4 dana, umjesto da ih pijem svaki dan!
*SpHeRe* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 11:08   #38
Quote:
*SpHeRe* kaže: Pogledaj post
kardiolog, ali nemam nikakvu dijagnozu vezanu za srce. nego se moj panični i anksiozni poremećaj manifestira kao tahikardija, stezanje oko srca i slično...u vrijeme kad mi je prepisan, trebao mi je za normalno funkcioniranje. jer puls mi se nije spuštao ispod 140...

a boldano...pa ne znam kako bhi mu rekla da sam počela piti tablete svaka 3-4 dana, umjesto da ih pijem svaki dan!
Trebate uzimati redovno. prekidanje je jednostavno,pogotovo u ovakvim slučajevima,ali samo u konzultaciji s vašim dr.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 22:30   #39
može li mi netko reći koje su opasnosti prekida uzimanja (ili neredovitog uzimanja) betablokatora nakon dugog korištenja?
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 23:28   #40
Quote:
-Cruella- kaže: Pogledaj post
može li mi netko reći koje su opasnosti prekida uzimanja (ili neredovitog uzimanja) betablokatora nakon dugog korištenja?
pročitaj što piše u prethodnim postovima, moraš se o tome dogovoriti sa doktorom, i postupno smanjivati dozu, pogotovo ako ga dugo koristiš
dobracura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:07.