Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2014., 22:13   #6481
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
sory kaj upadam ko pravi pravcati padobranac,spominje se viadrus peč,imam U22 "mislim 35kW jer grijem 180m2" i ložim na drva,zadovoljan sam,da li se isplati i koliko košta ugradnja plamenika za pelet,ako ima original ili drugi zamjenski,imam i ferolijevu peč na ložu (koja ne radi več godinama i bila je predviđena za zamjenu na plinski brener -ipak prešao na viadrus i drva), tak da sigurno ima i feroli i viadrus i centrometal plamenike za pelet,u čemu je razlika između njih i da li se isplati staviti ikoji drugi osim viadrusov na U22,svaka pomoč je dobrodošla,zahvaljujem na razumijevanju!
uopče ti nebi savjetoval ugradnju plamenika na viadrus, preveliki potrošač, a ako ga ideš preraditi na njihov način onda to previše košta moj savjet ti je da preradiš feroli i na njega ugradiš feroli plamenik
ivek-k is offline  
Old 22.01.2014., 22:32   #6482
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
prema temperaturi ispušnih plinova???
prema temperaturi u ložitu???

tako rade viadrus peći na pelet.
prvo da objasnim plamenik je sa vertikalnim izgaranjem i piljevina upada odzgora tako da klapna ne dolazi u obzir. drugo temperatura ložišta zbog šampta je dugo konstantna, as kaj se tiće temperature ispušnih plinova oni nakon pola sata postanu hladni a piljevina još tinja. jedamput sam ju uspel upaliti nakon 8 sati das nije radilo
ivek-k is offline  
Old 22.01.2014., 23:28   #6483
u tom slučaju

tu fotocelija 100% ne moze...jedino na termoprekidac smjesten u piljevini/žaru...negdje gdje bi se u slucaju gaženja brzo ohladio, a da osjeti temperaturu piljevine koja tinja...samo ostaje problem doziranja kod dugog stajanja
renato2107 is offline  
Old 23.01.2014., 02:29   #6484
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
evo ovim putem se svima ispričavam jer to nije tema ovog foruma, ali trebam pomoč. zamislio sam ovako, na napajenje sam postavil digitalni termoprekidač sa pokazivačem temperature. on služi da u slučaju dizanja temperature u kotlu iznad zamišljene isključi cijeli sistem. poslije njega ide napajanje na ventilator preko potenciometra da mogu regulirati broj okretaja ventilatora a ujedno i snagu plamenika. drugi dio ide napajanje na elektromotor preko digitalnog tajmerana elektromagnetnu sklopku pošto je motor trofazni. misli sam i ja na fotočeliju ali ima problem. plamenik je konstruirani na način da ispod dovoda zraka ostaje 4-5 cm piljevine i ona tinja . nju fotočelija ne vidi ali nakon tri sata pokrenut ventilator i bez problema zapalio piljevinu. znači fotočelija neb i to dozvolila. trebam nekaj drugo. ne odgovara ni termoprekidač jer je plamenik šamotni obložen staklenom vunom pa ostaje dugo topli. LP
Kakve veze ima ventilator sa fotocelijom, fotocelija je tu prema puzu, ne mora biti prema ventilatoru. Rekao si da digitalni termostat gasi sistem na nekoj temperaturi, za pretpostaviti je da onda i pali sistem kad padne na neku temperaturu, sigurno ga rucno ne palis!? No dobro cak i da ga rucno palis, Ako se ugasi plamen, fotocelija ce izgasiti puz, ventilator ce ostati raditi, bar neces imati loziste zatrpano piljevinom. A kad palis sustav, upali se ventilator, zapali ono piljevine, fotocelija to vidi i upali puz. Znaci ako nestane plamena, zateci ces samo upaljen ventilator ali ne i puno loziste piljevine.
skyman is offline  
Old 23.01.2014., 07:45   #6485
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
prvo da objasnim plamenik je sa vertikalnim izgaranjem i piljevina upada odzgora tako da klapna ne dolazi u obzir. drugo temperatura ložišta zbog šampta je dugo konstantna, as kaj se tiće temperature ispušnih plinova oni nakon pola sata postanu hladni a piljevina još tinja. jedamput sam ju uspel upaliti nakon 8 sati das nije radilo
Ovo boldano ??? jel to odozgor znači kao kod centrometalovog Pelet Seta , ako je tako ne valja ti princip , koncepcija ložišta. Piljevina ne voli kad se početni žar ili vatra zaspe friškom piljevinom. Ma ne vole to ni peleti , ali hajde nekako se progura plamen kroz pelete u kahlici. Kad se vrše precizna mjerenja monoksida i kad se snima dijagram onda se vidi da kod svakog doziranja na trenutak monoksid skoči na par tisuća ppm , a onda kad se zrna razgore padne na 500 ppm.

Piljevina traži poseban pristup , najbolje i najjednostavnije se pokazalo kad se horizontalno gura sa šnekom u bogato šamotiran sarkofag , dno sarkofaga je od INOX čelika sa puno sitnih rupica , tako da silina zračne struje podiže čestice piljevine i one izgaraju u lebdečem sloju.

Kod te varijante se piljevina ima vremena i malo posušiti prije izgaranja na račun reflaksije IC zračenja sa šamota .

Doziranje je lako , preko žlice i poluge . a kod višesatnog prekida postoji šansa povratka plamena , žara , u bunker piljevine. Da bi se to spriječilo treba svako malo dodati friške piljevine tako da se žar odgura dalje od bunkera.

U slučaju da pogon šneke rikne ili nema struje , predviđeno je sigurnosno potapanje šneke vodeom . Uvijek je tu neki kanister sa desetak litara vode sa šlaufom, a na kraju šlaufa je pločica-čep od voska ili bolje od WOOD legure http://en.wikipedia.org/wiki/Wood's_metal

Kod piljevine je veliki problem miješanje u bunkeru , jer se napravi svod i šneka više ne izvlači piljevinu van . Pouzdani sustav za izvlačenje i miješanje imaju motore cca 1,5 kw i redukciju 300-500 tako da skidaju brzinu vrtnje na mješalici na 4-5 rpm . Reduktor tih karakteristika ja ne mogu podići sa poda, znači teži je od moje plavuše, i tu ne govorim o miješalici u silosu od 100 m3 već o dnevnom tanku goriva , par m3.
ramzay is offline  
Old 23.01.2014., 09:51   #6486
Quote:
renato2107 kaže: Pogledaj post
u tom slučaju

tu fotocelija 100% ne moze...jedino na termoprekidac smjesten u piljevini/žaru...negdje gdje bi se u slucaju gaženja brzo ohladio, a da osjeti temperaturu piljevine koja tinja...samo ostaje problem doziranja kod dugog stajanja
100% može ali ne od uljnog plamenika

problem je kaj cijela nova skalamerija košta cca soma eura s majstorom plus pdv
Peletko is offline  
Old 23.01.2014., 10:43   #6487
koliko sam skuzio ivek-k radi sistem da se sustav ne pali i gasi ko za pelete, nego da se jednom upali i tako radi, a kad treba mirovat onda tinja a ne gasi se potpuno...tako da jedino moze opcija sa klapnom i kako je ramzay opisao (tako i rade svi sistemi na piljevinu)
doziranje goriva bi se dalo izvesti nekako da dozira pokraj (na rub) žara, ali tu i dalje ostaje problem koliko dozirati
renato2107 is offline  
Old 23.01.2014., 17:39   #6488
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
uopče ti nebi savjetoval ugradnju plamenika na viadrus, preveliki potrošač, a ako ga ideš preraditi na njihov način onda to previše košta moj savjet ti je da preradiš feroli i na njega ugradiš feroli plamenik
Na ovo bi samo nadodal, pitati Kajperinju jel joj možda smeta kakav VKO od cca 30 kW jer isti postiže sa SUN 7 iskoristivost od 94% još ako je u bijeloj boji
Peletko is offline  
Old 24.01.2014., 08:41   #6489
Centrometal gorionik na viadrusu u22

Pec viadrus u22 prepravljena sa pelet setom centrometal 35kw.Trenutno plamenik je u stalnom radu i plamen je stalno prisutan 24 sata.Dodat je novi mali puz za doziranje plamenika peletom i radi stalno sa pauzom 10 sec i radom od 6 sec ili 3 sec i sa promjenljivim impulsom u zavisnosti od temperature odrzava temperaturu 64-66C sa brzinom vrtnje ventilatora 960 rpm.Ovo je odvojena regulacija ali je kompletan nadzor plamenika pod CM regulacijom.Izlazna temperatura plinova 130-140C.Grije se oko 300m2.Ciscenje peci 10-15 dana.Pozdrav
nnike is offline  
Old 24.01.2014., 09:17   #6490
Wink

Quote:
nnike kaže: Pogledaj post
Pec viadrus u22 prepravljena sa pelet setom centrometal 35kw.Trenutno plamenik je u stalnom radu i plamen je stalno prisutan 24 sata.Dodat je novi mali puz za doziranje plamenika peletom i radi stalno sa pauzom 10 sec i radom od 6 sec ili 3 sec i sa promjenljivim impulsom u zavisnosti od temperature odrzava temperaturu 64-66C sa brzinom vrtnje ventilatora 960 rpm.Ovo je odvojena regulacija ali je kompletan nadzor plamenika pod CM regulacijom.Izlazna temperatura plinova 130-140C.Grije se oko 300m2.Ciscenje peci 10-15 dana.Pozdrav
Kolika je dnevna potrošnja peleta,smanjio ste broj obrtaja 1430(FP 12) na 960 rpm uz dodatno 170 rpm (FP30),uz pomenutim pauzom i radom puža,ispravite mi ,ako nisam pogodio,,,
dadoposušje is offline  
Old 24.01.2014., 20:31   #6491
Quote:
dadoposušje kaže: Pogledaj post
Kolika je dnevna potrošnja peleta,smanjio ste broj obrtaja 1430(FP 12) na 960 rpm uz dodatno 170 rpm (FP30),uz pomenutim pauzom i radom puža,ispravite mi ,ako nisam pogodio,,,
ovo pocrnjeno je upitno molim i ja da se javi
ivek-k is offline  
Old 26.01.2014., 05:37   #6492
Quote:
nnike kaže: Pogledaj post
Pec viadrus u22 prepravljena sa pelet setom centrometal 35kw.Trenutno plamenik je u stalnom radu i plamen je stalno prisutan 24 sata.Dodat je novi mali puz za doziranje plamenika peletom i radi stalno sa pauzom 10 sec i radom od 6 sec ili 3 sec i sa promjenljivim impulsom u zavisnosti od temperature odrzava temperaturu 64-66C sa brzinom vrtnje ventilatora 960 rpm.Ovo je odvojena regulacija ali je kompletan nadzor plamenika pod CM regulacijom.Izlazna temperatura plinova 130-140C.Grije se oko 300m2.Ciscenje peci 10-15 dana.Pozdrav
Tu se nešto korisnik zeznuo s ovim informacijama, uz stalan rad i ove gore parametre odokativno tu bi odlazilo preko 80kg peleta u 24 sata...što je nemoguće osim ako drži privatnu saunu ili grije manji plastenik s jednim slojem najlona
skyman is offline  
Old 26.01.2014., 12:14   #6493
Viadrus U22 sa centrometal gorionikom

ja sam dao samo neke informacije da bi se uopste razmisljalo o ovakvim rjesenjima.ovo je sistem bosanske varijante prilagoden postojecem prostoru a to je grijanje tri odvojena prostora,dio vanjskih vodova da se povezu objekti,izolacija objekata,novi objekt stiropor 10cm(300m2 koristi se 150m2), stari objekat kameni zidovi drveni otvori termo stakla(80m2), objekat samo sa unutarnjom termo izolacijom stiropor 3cm (50m2).Tri cetvrtine prostora se griju 24h a ostatak 16h.Svi radijatori imaju termo glave i svi podesavaju sebi zeljenu temperaturu a voda ima konstantnu temperaturu 64-68 odstupanje 2-3 stepena u rjedim slucajevima.Ponovo isticem pec stalno ima plamen veci ili manji zavisno od temperature (Impuls 6sec ili 3sec),mali plamen u velikoj peci sa turbulatorima i pregradom za direktni prolazak plamena.Ovo je sve daleko od nekog kvalitetnog i vro optimalnog rjesenja,ali sam zelio pokazati da i ovo funkcionise bez problema i da ne moram sjediti u kotlovnici a svi imaju grijanje.Sad najvaznije uz sve ovo navedeno potrosnja 60kg, vanjska temperatura 0 jutarnja dnevna 7-8.Sve informacije mogu biti -+ 10 posto ali ja sam sa tim zadovoljan do daljneg,ili sve ponovo.
nnike is offline  
Old 26.01.2014., 14:58   #6494
kak vam se sviđa ovaj spremnik za sječku i kotel
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/31/5r39.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/800...0/802/fgzq.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/46/ll4v.jpg
a sječka je više ko kompost
i to u sr njemački
nebitan123 is offline  
Old 26.01.2014., 19:02   #6495
nije to nist posebno i nije kompost dok se redovito koristi i dok je natkriveno sjecka bez problmema ceka pol godine normalno da je jedan dio pretrune al to ti velki kotlovi prozvacu
kod mene u firmi je kotel od HGD na sjecku cak sam bil skepitk na izgled surovine al sve on to proguta
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 26.01.2014., 20:21   #6496
guta i ovaj ali je sranje kaj dela puno pepela a sječka je stvarno koma
i još je sranje kaj se pepel z tajfuna mora posebno zbrinjavati
nebitan123 is offline  
Old 27.01.2014., 19:36   #6497
Problem s prostorom

Ufffff,.....
Odlučio sam preći na pelet. Sada se grijem na ulje i potrošim blizu 2 000 litara lože kroz godinu (grijanje i topla voda).
Ono što mi je problem jeste da mi je kotlovnica dosta mala (projektirana za grijanje na plin - a plin nikako da dođe), pa sam primoran potražiti najmanju moguću peć.
Molim za preporuke!

Btw, grije se oko 160-170 m2 prostora. Kuća je relativno solidno izolirana: Winerbergerov termo blok 30 cm, 10 cm stiropor fasada, plastična fasada za low e staklima, 6 cm izolacije u podu, 12-15 cm vune na tavanu, dnevna soba orjenitrana na jugozapad. Mislim da bi kotao od 20-25 KW mogao uredno sve pokriti (postojeći je 35 kw).

Hvala,
Flo
Flo_Master is offline  
Old 27.01.2014., 19:41   #6498
I još jedno slovo....

Imam Ferroli GN1 N 03 pec sa Girch plamenikom na lož ulje.
Vidio sam da je moguće pregraditi ovu peć na pelet, ali nisam siguran da to ima smisla obzirom da ne želim svaki drugi dan čistiti ložište.
A baš bi mi pasala peć takvih (ili čak manjih) dimenzija.
Flo_Master is offline  
Old 27.01.2014., 19:52   #6499
Quote:
Flo_Master kaže: Pogledaj post
Imam Ferroli GN1 N 03 pec sa Girch plamenikom na lož ulje.
Vidio sam da je moguće pregraditi ovu peć na pelet, ali nisam siguran da to ima smisla obzirom da ne želim svaki drugi dan čistiti ložište.
A baš bi mi pasala peć takvih (ili čak manjih) dimenzija.
koliko je velika ta tvoja špajza
ramzay is offline  
Old 27.01.2014., 20:17   #6500
Premjerih kotlovnicu upravo sada

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
koliko je velika ta tvoja špajza
Špajza ima nepunih 5 kvadrata . Sad sam premjerio. A nepunih 5 kvadrata je što je u toj kvadraturi smješten i dimnjak.
Tu je bojler od 300 litara, spremnik za ulje od 1500 litara jedna stalaža (za gume, alat, crijevo za vodu i umivaonik.
Malena je to kotlovnica, ali komotna za plinsku instalaciju i "sasvim dovoljna" za uljnu instalaciju.

A sad, kad vidim neke preporuke da peć mora biti udaljena metar od zida, dođe mi da se

Zadnje uređivanje Flo_Master : 27.01.2014. at 21:02. Reason: Unošenje preciznih podataka
Flo_Master is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:55.