Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2014., 16:50   #6581
Quote:
dankobo kaže: Pogledaj post
Ovaj tvoj post me je jako zainteresirao iz više razloga.
Ja sam (kako je to netko ovdje napisao) sobni ložač. Da bih smanjo snagu a usput i potrošnju, smanjio dobavu peleta na -30%. Tako se povećava razmak u radu puža. Nisam mjerio poptrošnju jer je vrijeme takvo da nema konstantnog rada peći.
Što se tiče problema oko iskakanja peleta, ja sam to riješio izradom šamotne ogradice visine 5cm oko ćikare. Dao sam bio i slike. Sada to ovako izgleda:
Ma te sobne peći nisu uopće problem! Doma imam Duchessu Idro,a i servisiram ih. Malo se treba prvi puta poigrati sa parametrima da bi dovoljno "začepio" ložište i prilagoditi ventilator dima dimnjaku. Doduše ako je podtlak dimnjaka prevelik ne možeš napraviti puno. Ne vidim točno koja je to peć,ali nisam siguran koliko ti pomaže ili odmaže ovaj šamot iza ložišta oko cijevi peleta. Plamen od peleta ima svoje IC zračenje i ona zadnja strana upija dobar dio toga zračenja,ostalo ide u prostor. Sa šamotom si spriječio upijanje,barem se meni tako čini.
Parametrom "pelet" u korisničkom meniju produžuješ interval rada između dva bacanja. U servisnom meniju možeš mijenjati duljinu rada pužnice i brzinu ventilatora dima. Ako ti trebaju kakvi parametri ili sl. samo mi reci koja je peć točno.
A što se tiče mjerenja potrošnje,imaš brojač sati rada u elektronici i ja njega koristim da bi imao uvid u to da li se potrošnja povećala ili smanjila. Zasada mi je potrošnja 1,2-1,4 kg/h prosjek ovisno o vanjskoj temperaturi ( za temperaturu 23,5-24 u stanu ), i s obzirom na (ne)izolaciju stana , to je odlično. Ovu godinu ću spustiti strop i staviti knauf i tervol na vanjske zidove pa će i potrošnja pasti.

Zadnje uređivanje bmwmilos : 02.02.2014. at 17:07.
bmwmilos is offline  
Old 02.02.2014., 17:10   #6582
ramzay
stari nik mi je brle1 imam gusnati junkers
razmišljal sam da napravim s njim kaj si dečki iz zg napravili s viadrusom da odrežem dno i postavim plamenik ispod kotla. Plamenik je trikizni
Kaj vi mislite o tom potezu?
nebitan123 is offline  
Old 02.02.2014., 17:12   #6583
da vas podsjetim:http:
//imageshack.com/a/img534/2635/207q.jpg
http://imageshack.com/a/img528/8254/206zo.jpg
http://imageshack.com/a/img27/3643/205eg.jpg
http://imageshack.com/a/img831/1384/22042012910.jpg
nebitan123 is offline  
Old 02.02.2014., 18:27   #6584
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
Ma te sobne peći nisu uopće problem! Doma imam Duchessu Idro,a i servisiram ih. Malo se treba prvi puta poigrati sa parametrima da bi dovoljno "začepio" ložište i prilagoditi ventilator dima dimnjaku. Doduše ako je podtlak dimnjaka prevelik ne možeš napraviti puno. Ne vidim točno koja je to peć,ali nisam siguran koliko ti pomaže ili odmaže ovaj šamot iza ložišta oko cijevi peleta. Plamen od peleta ima svoje IC zračenje i ona zadnja strana upija dobar dio toga zračenja,ostalo ide u prostor. Sa šamotom si spriječio upijanje,barem se meni tako čini.
Parametrom "pelet" u korisničkom meniju produžuješ interval rada između dva bacanja. U servisnom meniju možeš mijenjati duljinu rada pužnice i brzinu ventilatora dima. Ako ti trebaju kakvi parametri ili sl. samo mi reci koja je peć točno.
A što se tiče mjerenja potrošnje,imaš brojač sati rada u elektronici i ja njega koristim da bi imao uvid u to da li se potrošnja povećala ili smanjila. Zasada mi je potrošnja 1,2-1,4 kg/h prosjek ovisno o vanjskoj temperaturi ( za temperaturu 23,5-24 u stanu ), i s obzirom na (ne)izolaciju stana , to je odlično. Ovu godinu ću spustiti strop i staviti knauf i tervol na vanjske zidove pa će i potrošnja pasti.
Vido sam da ima meni u koji ja ne mogu ući. Radi se o peći Gardenia Red 365 od firme MCZ. Kupljena preko PUL-a iz kastva. Htio sam kupiti Idroflexu od Edilkamina, ali je ova bila preko 2000kn jeftinija i ovi iz Finvesta su mi napomenuli kako ih Dimšo više ne servisira itd.
Za sada sam zadovoljan s time da sam imao neke osobne intervencije; Centriranje i utišavanje puža te oblaganje ložišta. U odnosu na lani, potrošnja mi se čini puno manja a i pepela kao da je manje. Čistim samo nedjeljom.
No, ja sam od lani ugradio i termoventile na sve radijatore, tako da ne znam točno čemu pripisati to. Svježi zrak joj dovodim direktno, tako da mi ne troši kisik iz dnevne sobe.
Ovaj problem oko iskakanja peleta sam našao baš na forumu o Idroflexi i bilo je za kupiti ogradicu u Italiji.
Ovo oblaganje ložišta se je spominjalo često na ovom forumu a i na ebayu sam vidio da nude to, pa sam malo poradio. Šamotne cigle sam uzeo u Građi i tu su najpovoljnije. U Bauhausu imaju Schiedel, nešto skuplje ali radi se uglavnom o cijeni od 7-12 kn za ciglu 25x124x20 mm.
Ako imaš informacije o ovoj peći daj par uputstava što i kako moguprobati poboljšati rad. Jer, poboljšanja nikad dosta. Dokaz: Ovaj forum.
dankobo is offline  
Old 02.02.2014., 19:24   #6585
ovako nešto i mene zanima, u pitanju je viadrus u22, za nabavku plamenika je velika nepoznanica isto kao i za potrošnju peleta ako sada treba cca. 25m drva
mbukal is offline  
Old 02.02.2014., 19:52   #6586
ja sam zadovoljan sa potrošnjim ali uvjek može bolje
dobil sam mislim temp na izlazu 190 stupnja lamda 1.23 i iskoristivost 90posto
nebitan123 is offline  
Old 02.02.2014., 19:53   #6587
Zanima me na koji nacin se smanjuje rad puža?
accord is offline  
Old 02.02.2014., 20:13   #6588
Quote:
nebitan123 kaže: Pogledaj post
ramzay
stari nik mi je brle1 imam gusnati junkers
razmišljal sam da napravim s njim kaj si dečki iz zg napravili s viadrusom da odrežem dno i postavim plamenik ispod kotla. Plamenik je trikizni
Kaj vi mislite o tom potezu?
kako to misliš odrezati dno , kaj nije tu voda , kako to misliš zadihtati , zavariti
ramzay is offline  
Old 02.02.2014., 20:16   #6589
Quote:
accord kaže: Pogledaj post
Zanima me na koji nacin se smanjuje rad puža?
pojasni to pitanje koji je plamenik u pitanju ?? inače se radi preko upravljačke konzole promjenom parametara
ramzay is offline  
Old 02.02.2014., 21:29   #6590
Quote:
dankobo kaže: Pogledaj post
Centriranje i utišavanje puža te oblaganje ložišta. U odnosu na lani, potrošnja mi se čini puno manja a i pepela kao da je manje. Čistim samo nedjeljom.
No, ja sam od lani ugradio i termoventile na sve radijatore, tako da ne znam točno čemu pripisati to.
Šta si napravio po pitanju centriranja i utišavanja?
Termoventili su ti sigurno poprilično smanjili potrošnju. Pepel uglavnom ovisi o kvaliteti peleta ( pod uvjetom da je peć dobro naštelana ). Jer ako je ventilator dima prejak imaš puno više pepela!
bmwmilos is offline  
Old 02.02.2014., 22:11   #6591
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
pojasni to pitanje koji je plamenik u pitanju ?? inače se radi preko upravljačke konzole promjenom parametara
Plamenik mi je cppl35 a kotao 20kw.
Mislio sam povecati pauzu izmedu dobave peleta, trenutno je dobava 6sec, a pauza 9sec.
Mislio sam povecati na 12sec pauzu a dobavu ostaviti 6.
accord is offline  
Old 02.02.2014., 22:46   #6592
http://imageshack.com/a/img528/8254/206zo.jpg

znači ovaj najdoljni dio gdje se nalazi pepeo je suh tu nema vode
taj dio mislim odrezati i postaviti ga na neko višlje postolje mozda čak i ozidano izvana siporex ili cigla pa sloj vune i iznutra šamot
time bi dobil da toplina prolazi kroz sve djelove gdje je voda i mogao bi ložiti na drva bez da skidam plamenik jer bi on bio natome doljnem dijelu koj bi dogradil
i naravno skroz dolje bi bila pepeljnjača
nebitan123 is offline  
Old 02.02.2014., 23:26   #6593
Quote:
nebitan123 kaže: Pogledaj post
http://imageshack.com/a/img528/8254/206zo.jpg

znači ovaj najdoljni dio gdje se nalazi pepeo je suh tu nema vode
taj dio mislim odrezati i postaviti ga na neko višlje postolje mozda čak i ozidano izvana siporex ili cigla pa sloj vune i iznutra šamot
time bi dobil da toplina prolazi kroz sve djelove gdje je voda i mogao bi ložiti na drva bez da skidam plamenik jer bi on bio natome doljnem dijelu koj bi dogradil
i naravno skroz dolje bi bila pepeljnjača
Ok , sad kužim i vidim rost u kom je voda, a ispod je suho.

Takvo rješenje ima jedan kotao rađen u Srbiji , o tome smo pisali ovdje , kod tog kotla je problem što je ložište malo , nisko i baklja se ne stigne formirati , već naleti na hladna rebra od rosta , i to kvari proces izgaranja .

Drugi je problem toplinska izolacija 5 stranica kocke ložišta , siporex se raspada negdje oko 600 C , i ne bi izdržao više od tjedan dana.

Mislim da je to dosta kompleksno pitanje , i da bi se mogao na tome ugruvati .
ramzay is offline  
Old 02.02.2014., 23:39   #6594
Pozdrav svima na ovome topicu :-)
Stvarno ljudi trebate imate zivaca oko ovog peleta.
Ja sam nedavno (~10 dana) ugradio pelet na svoju tri godine staru cm30ku pa istu malo peglam sa postavkama.
Svaka cast zmajdinu i ramzayu i drugima na informacijama vezano za pelet sistem.
cm30kw is offline  
Old 03.02.2014., 01:00   #6595
[QUOTE=ramzay;48606321][QUOTE=dadoposušje;48606197]
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post

Kad smo već dotakli tu temu .

1. Temperatura od 70 ( 77) C se ne smatra zdravom dolazi do spaljivanja prašine na radijatorima i zrak je " suh " iritira sluznicu kod djece .

2. Dječja koža je tanka i njihovi znatiželjni prstići lako zaglave u radijatorima koji su vreli.

3. Vreli zrak se diže pod strop i tamo je temperatura +60 , a noge su hladne , znači energija je tu u prostoru samo loše raspoređena, a to znači gubitak.

4. Ako je polazni vod 70 C onda nema te regulacije koja će održati 20 C u prostoru , govorim o objektu koji nema stiropor fasadu i nema PVC stolariju. U objektu sa stiropor fasadaom ( 5 cm ) i PVC stolarijom sada je polazni vod 36-38 C , sve preko toga je katastrofa od regulacije i čisti gubitak.

Po ovom današnjem vremenu u Zagrebu, u "mojoj kug fu dvorani" kući AIKIDA temperatura polaznog voda ne bi trebala biti veća od 46-48 C, odoh to provjerit jer još nismo našli donatora koji bi to postavio na server.

Svi se nešto hvale da imaju dobrog , da imaju najvećeg , ali kad im kažeš daj da ga vidimo na internetu onda se svi sakriju u mišju rupu
Nije dobro govoriti stvari koje nisu isprobane tj. uspješno provedene. Pogotovo ovo pod točkom 4.

Kao što sam već sto puta do sad opisao svoju kotlovnicu. Bosch 2000B 32Kw,ferroli, 3 putni mješni ventil, pumpa, radijatorski krug s lipovica radijatorima. Znači vulgaris kotlovnica da ne može biti jednostavnija.


Uglavnom da skratim priču, nakon jedno mjesec dana proučavanja odlučio sam to sve iskoristiti i bacit automatiku na zid koja će mi omogućit da to sve kontroliram u pola stupnja, naravno bez bacanja dodatnih para.

Ona varijanta s određivanjem temperature polaznog voda u skladu s vanjskom temperaturom kod npr. acc20 me je odmah odbila, još najbolje da pratim koja je temperatura vani i da skačem do acca namještat temp polaznog voda, malo sutra.

Okupilo se nas par elektroničara i programera i reko idemo nešto na brzinu skrpat.

Faktore koje smo na prvu uzeli u obzir: pristojan kapacitet kotla, polazni vod vruć, aluminijski radijatori (brzo prenošenje topline).

Proučavali sve dostupne sobne termostate/sustave i ukrali par ideja od svakog.

Prvo što smo napravili je spojili pumpu na uronski termostat, budući da ferroli nema kontrolu za pumpu, koristili termostat s diferencijacijom od jedno 15-20 stupnjeva, uronski termostat ima diferencijaciju od 5-6 stupnjeva ali pravilnim pozicioniranjem u odnosu na sondu plamenika to se lako poveća. Uronski postavljen na 65 stupnjeva (pali pumpu kad sonda od ferrolija očita malo iznad 70, a gasi se kad sonda od ferrolija očita malo iznad 45 stupnjeva).

Taj uronski termostat je spojen na glavni naš sobni termostat tj. komad elektronike, znači u seriju su spojeni.

Rezultat, mali komad elektronike koji se ponaša ovako:

Npr kuća je na 18 stupnjeva, onaj komad elektronike podesimo na npr 22 stupnja. Upalimo grijanje, taj komad elektronike da zeleno svjetlo uronskom termostatu, on čeka da kotao ode preko 70 stupnjeva, pali pumpu. Pumpa krene filati vodu u aluminijske radijatore. I krene se zagrijavat prostor, i to relativno brzo jer dosta vruće vode prolazi radijatorima.

Kad sobni termostat očita 21.3 stupnja, gasi pumpu. Zašto? zato jer treba uračunat inerciju sustava u tu cijelu priču. Nakon što je ugasio pumpu, termostat čeka 20 minuta (ova postavka je podesiva ovisno o tipu radijatora i vrsti radijatora). Za to vrijeme se obično temperatura popne na 22 stupnja. Nakon toga elektronika očita 22 stupnja, i opet aktivira pumpu, ali samo na nekih 2,5 minute, tako da održava tu temperaturu. Znači ako je temperatura unutar +-0,7 stupnjava, aktivirat će pumpu samo na par min da održi temperaturu u kući. S takvim načinom rada temperatura varira unutar nekih 0,6 stupnjeva. Dalo bi se i bolje podešavajući postavku vremena mirovanja elektronike, ali iskreno nije mi se dalo jer i ovako jako dobro funkcionira.

Plamenik je podešen na 75 stupnjeva, kad se ugasi temperatura kotla ode na 82 stupnja. Tako da u jednom trenutku se nađe voda u radijatorima od 82 stupnja.

Plamenik radi u intervalima od 46-75 stupnjeva temperature kotla. Ne, nema kondenzacije u kotlu ako koga zanima, ali ni malo, provjereno 3242356435 puta u raznim prilikama.

Plamenik je podešen na 17 Kw i to u intervalim rada ventilatora od 5 faza. O tome sam opširnije pisao nedavno, ne mislim opet.

Taj komad elektronike se nalazi u mojih 130 loše izoliranih kvadrata i u kući s 200 jako dobro izoliranih kvadrata već skoro 2 mjeseca. I u obe kuće se snalazi odlično bez dodatnih podešavanja. Bilo je velikih varijacija u vanjskim temperaturama, ništa to nije zbunilo automatiku. Zašto? zato jer prati unutarnju sobnu temperaturu, boli je ona stvar za vanjsku temperaturu.

Čak i kod ovog prijatelja koji grije 200 kvadrata mrvicu i bolje radi jer su mu cijevi provedene po podu (samo za spajanje ventilatora, ne za podno grijanje). Pa kad mu krene ta vruća voda kroz tih malo cijevi po podu, zagrije pod, kao da ima podno grijanje, a ima 100 kvadrata pločica u tih 200 kvadrata.

Što se tiče peći, prolazi kroz jedno 12 paljenja dnevno. Sad kad netko iskoči, joj pa bacaš pelet svaki put kad ti se peć pali. Ne bacam ja ništa, to je riješeno varijabilnim podešavanjem ventilatora kroz faze rada (već sam pisao o tome). Ne znam kako je kod cm plamenika i onih ogromnih cm pećurina/kotlovčina gdje plamen djeluje kao šibica u dvorani i zidovi peći se ohlade između paljenja, ali kod ferrolija i 2000b s dodatnom izolacijom se ništa/zanemarivo ne gubi .

Sama potrošnja je pokazatelj, 130 kvadrata, jedna od četri strane kuće 10 cm stiropor fasada, ostatak žbuka, dva prozora od 700kn iz pevca, 5 industrogradnjinih od prije 20 godina koji jedva dihtaju i jedna drvena vrata kroz koja se može vidjeti danja svjetolost kroz mikrofrakture ispucalog drveta, grije se samo prizemlje i soba na katu, ostatak kata hladan, krov samo daske i crijep, montažna deka, nije betonska (tako da pomaže malo):

još ove sezone nisam probio granicu od dvije vreće u 24 sata grijanja, obično mi ostane oko 4-5kg u drugoj vreći na ovim minusima (dnevna od 09-24h 22 stupnja, noćna 24-09h 20 stupnjeva). Kuća je u okolici zagreba, gdje je u prosjeku uvijek 2 stupnja niže nego u gradu (vjetar često puše). Kad se iduće godine dovrši fasada i zamjeni stolarija, još će to ići dolje.

Tu je također još bilo modifikacija ispuha peći, gdje je peć spojena na ventilator za ispuh, ali to je već druga duga priča jer sam imao prejak dimnjak. Ali je opet važno jer gubitaka kroz dimnjak više namam, prije sam gubio u prosjeku oko 1 stupanj svakih 10 minuta čisto kad stoji peć bez pumpe.

Ne bi vjerovali koje gubitke može prouzročiti peć u hladnom prostoru i cijevi koje nisu dobro izolirane u toj kotlovnici, a tek jak dimnjak, boli glava.

Zadnje uređivanje skyman : 03.02.2014. at 01:15.
skyman is offline  
Old 03.02.2014., 02:14   #6596
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Prvo što smo napravili je spojili pumpu na uronski termostat, budući da ferroli nema kontrolu za pumpu, koristili termostat s diferencijacijom od jedno 15-20 stupnjeva, uronski termostat ima diferencijaciju od 5-6 stupnjeva ali pravilnim pozicioniranjem u odnosu na sondu plamenika to se lako poveća. Uronski postavljen na 65 stupnjeva (pali pumpu kad sonda od ferrolija očita malo iznad 70, a gasi se kad sonda od ferrolija očita malo iznad 45 stupnjeva).

Taj uronski termostat je spojen na glavni naš sobni termostat tj. komad elektronike, znači u seriju su spojeni.

Rezultat, mali komad elektronike koji se ponaša ovako:

Npr kuća je na 18 stupnjeva, onaj komad elektronike podesimo na npr 22 stupnja. Upalimo grijanje, taj komad elektronike da zeleno svjetlo uronskom termostatu, on čeka da kotao ode preko 70 stupnjeva, pali pumpu. Pumpa krene filati vodu u aluminijske radijatore. I krene se zagrijavat prostor, i to relativno brzo jer dosta vruće vode prolazi radijatorima.

Kad sobni termostat očita 21.3 stupnja, gasi pumpu. Zašto? zato jer treba uračunat inerciju sustava u tu cijelu priču. Nakon što je ugasio pumpu, termostat čeka 20 minuta (ova postavka je podesiva ovisno o tipu radijatora i vrsti radijatora). Za to vrijeme se obično temperatura popne na 22 stupnja. Nakon toga elektronika očita 22 stupnja, i opet aktivira pumpu, ali samo na nekih 2,5 minute, tako da održava tu temperaturu. Znači ako je temperatura unutar +-0,7 stupnjava, aktivirat će pumpu samo na par min da održi temperaturu u kući. S takvim načinom rada temperatura varira unutar nekih 0,6 stupnjeva. Dalo bi se i bolje podešavajući postavku vremena mirovanja elektronike, ali iskreno nije mi se dalo jer i ovako jako dobro funkcionira.
pozdrav,

ostalo sam pobrisao jer mi ona gomila nije interesantna poput ovog. Doduse nisam bas shvatio sto je par programera isprogramiralo u onom "komadu elektronike" kako nazivaš termostat ... ali nema veze.
Svejedno mi je interesantno ovo odozgora.
Dakle BEZ OBZIRA NA VANJSKU temperaturu (jer ti to nije interesantno jel) ti odrzavas temp u kuci konstantnom IAKO temperatura vode koju saljes u radijatore je ponekad 45 a ponekad 82 (iz tvog teksta). Pri tom "programirani" termostat UVIJEK (nakon postignute prvotne temperature) čeka 2,5 minute prije negoli pokrene pumpu iznova !?
Pri tom NEBITNA vanjska temperatura (nebitno jel -10 ili +10). Nebitno jel voda u radijatorima +45 ili + 82). PAli i gasi pumpu.
Svaka čast.
Patentiraj to i zgrni novce.
I s***i sve ove koji proizvode i (pre)skupo prodaju automatike.

pozdrav

p.s.
i CM ima "varijabilno" podesavanje u fazama rada. Hmmm, ne znam ustvari koji nema.
Rijeka555 is offline  
Old 03.02.2014., 04:00   #6597
Quote:
Rijeka555 kaže: Pogledaj post
pozdrav,

ostalo sam pobrisao jer mi ona gomila nije interesantna poput ovog. Doduse nisam bas shvatio sto je par programera isprogramiralo u onom "komadu elektronike" kako nazivaš termostat ... ali nema veze.
Svejedno mi je interesantno ovo odozgora.
Dakle BEZ OBZIRA NA VANJSKU temperaturu (jer ti to nije interesantno jel) ti odrzavas temp u kuci konstantnom IAKO temperatura vode koju saljes u radijatore je ponekad 45 a ponekad 82 (iz tvog teksta). Pri tom "programirani" termostat UVIJEK (nakon postignute prvotne temperature) čeka 2,5 minute prije negoli pokrene pumpu iznova !?
Pri tom NEBITNA vanjska temperatura (nebitno jel -10 ili +10). Nebitno jel voda u radijatorima +45 ili + 82). PAli i gasi pumpu.
Svaka čast.
Patentiraj to i zgrni novce.
I s***i sve ove koji proizvode i (pre)skupo prodaju automatike.

pozdrav

p.s.
i CM ima "varijabilno" podesavanje u fazama rada. Hmmm, ne znam ustvari koji nema.

Ne ne, krivo ste shvatili, ne šalje nikad temperaturu vode ispod 70 stupnjeva.

Znači uronski termostat isto daje zeleno svjetlo radu pumpe, znači ako taj komad elektronike želi aktivirati pumpu, a uronski termostat nije dao dopuštenje, ništa od toga. Naravno to se rijetko kad dogodi da ta elektronika želi aktivirati pumpu a da temp u kotlu nije iznad 70 stupnjeva, zašto?..zato što plamenik u međuvremenu postigne opet temperaturu iznad 70 stupnjeva.

I ne čeka 2,5 minute, nego čeka 20 minuta (ovo je varijabilna postavka) i onda provjerava da li je temperatura u odnosu +-0,7 stupnjeva od zadate. Ako je bliža "nuli" u + intervalu (u ovom slučaju je ta "nula" postavljena temperatura) radit će možda minutu više da održi temperaturu, npr kad je hladnije vani, temp brže varira. Što je temperatura veća od "nule" radit će pumpa proporcijano u manjim intervalima da održi temperaturu, budući da je vruća voda to su jako mali intervali rada. Tako da kad je toplije vani (temperatura u kući neće padati istom brzinom kao kad je hladnije) znači biti će ćešće u večem + u odnosu na postavljenu temperaturu jer ne pada tako brzo temperatura i naravni manji će biti intervali rada pumpe svakih 20 minuta, znači ne šalje 2,5 minute vodu u radijatore svaki put, 2,5 minute rada pumpe na snazi 2 bi poslalo dosta vruće vode u radijatore i temperatura bi otišla previše gore ako je vani toplije vrijeme, znači ovisno koliko je u + od zadate temperature će proporcijalno rasti ili se smanjivati intervali rada. Ovo se podešava i u skladu s brzinom pumpe, naravno ovisno o veličini radijatorskog sustava.

I krivo sam gore to objasno, ako se podesi npr na 21 stupanj. Temperatura će se kretati u intervalu od 21,3 stupnja do 21.9 stupnjeva. Znači ako želim 21, 5. Oduzmemo 0,5 stupnjeva i tu temperaturu unesemo u sklop. Ovo je u principu programerski nedostatak, to bi trebalo ispraviti, da onda sam program oduzme 0,5 od postavljene i proračune radi sukladno tome.

Malo je komplicirano objasniti kad se to ne vidi u radu, teško je to ovdje opisati. Ima još tu par logika koje su implementirane da ne idem u detalje, ovo gore je osnovni princip kako radi.

Ali ne razumijem, zašto bi mi bila važna vanjska temperatura?

Ako je vani hladnije, shodno tome unutarnja temperatura će brže padati/sporije rasti. Varijabilnost unutarnje temperature ovisi o vanjskoj temperaturi sama po sebi, zašto bi mjerio i vanjsku temperaturu. Nema smisla uvoditi nepotrebne varijable.

Zadnje uređivanje skyman : 03.02.2014. at 04:28.
skyman is offline  
Old 03.02.2014., 05:46   #6598
skyman
Koja je u toj regulaciji uloga miš ventila? Imam sličnu regulaciju (miš ventil nije ugrađen), a sobni termostat ima podešenu diferenciju od +-0,1°C (može se podešavati od 0,1-0,3). Znači, na pr, sobna podešena na 22°C, a termostat pali pumpu na 21,9, a gasi na 22,1 i zbog inercije ode na 22,2. Jedino je problem, u subjektivnom osjećaju, da su radijatori hladni, dok termostat ne kresne opet pumpu. I da, Ferroli održava temp. vode u kotlu 55-65°C.
stari1 is offline  
Old 03.02.2014., 08:50   #6599
Vidim da noćne ptice zakuhavaju temu automatske regulacije na pogrešnom topicu , a tamo https://www.forum.hr/showthread.php?t=708500&page=56 se isto zakuhava sitacija oko termoglava na radijatorima i ostaloj regulaciji , bilo bi dobro po mom mišljenji da ovu priču preselimo tamo da se ne rasplinjavamo.

I mala ispravka pogrešnog navoda skyman citira moj post , a mojom greškom je došlo do toga da kao da je Lee napisao inkriminiranu rečenicu , dakle ja sam to napisao i stojim i dalje iza te rečenice- citiram

4. Ako je polazni vod 70 C onda nema te regulacije koja će održati 20 C u prostoru , govorim o objektu koji nema stiropor fasadu i nema PVC stolariju. U objektu sa stiropor fasadaom ( 5 cm ) i PVC stolarijom sada je polazni vod 36-38 C , sve preko toga je katastrofa od regulacije i čisti gubitak.
ramzay is offline  
Old 03.02.2014., 09:48   #6600
Dobro jutro svima

Ako moze misljenje vas strucnijih, sinoc sam ispraznio tank da pogledam potrosnju i nemogu da vjerujem!!!

CM 30kw
Elektronika CM
P5 30kw podeseno na fabrickim postavkama
160kvadrata

Izolacija/kuca:
- dupli red pecene 30cm cigle + 10cm stiropor
- betonske ploca, monta, stiropor, estrich, parket 2cm
- krov stiropor iznutra pa betonska ploca, kamena vuna, "neka specijalna termo folija" (nemogu se sjetit sta/koja je) i lim
- stolarija super 8 komora sve dihtuje za 10
- radijatori prvi sprat gusani
- radijatori drugi sprat alu
- nema termostat
- nema miš ventil (u toku su kontakti sa majstorima)
- temp nastimana 65 stepeni

Malo vise info:
- pec je novije proizvodnje sa turbulatorima i nema klapnu na izlazu ka dimnjaku
- prije jutrosnjeg paljena je ociscena od turbulatora do gorionika sva
- radio je 5-6 dana nisam vidio veliku koncentraciju sljake na gorioniku (neznam tacno koliko je vreca u tanku pa sam zato probao ovako na prazan da vidim potrosnju)


Grijanje starta u 6:00 do 10:00 a vec u 7:45 jedna vreca nestala - vanjska temp 0 stepeni.
Da li je moguće da za 2 sata potrosi 15kg ??

Zadnje uređivanje cm30kw : 03.02.2014. at 10:06.
cm30kw is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:12.