Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2015., 14:27   #181
Pigmentni glaukom (Krukenbergovo vreteno)

Poz svima. Imam 33 i dijagnosticiran pigmentni glaukom (Krukenbergovo vreteno na endotelu rožnice) sa rasapom šareničnog pigmenta . Jel ima tko sa takvim problemima? Kod kojeg glaukomatologa se liječite? Kakve su vam prognoze dane, imam pregršt pitanja... hvala i poz
blinkofeye is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 20:39   #182
inače, prije 6 mjeseci mi je ustanovljen hypertensio occularis ili visoki očni tlak. imao sam 33/34 u oba oka, sa koef zbog debljine rožnice -6. ispitivanje vidnog polja (Octopus) je ok, veli doktorica. prvo sam imao Travatan kapi, ali mi nisu odgovarale (konzervans) i sad imam Saflutan. s time da više puta kroz dan moram kapati Vizol jer imam i suhe oči. sljedeća kontrola mi je za 7 mjeseci, te bih zato i preporuku za nekog glaukomatologa u RH koje će mi pomoći, em odgovoriti na pitanja, em pomoći kako ublažiti tegobe... (nekako mi se čini da je 7 mjeseci preveliki razmak za tako nešto...)
blinkofeye is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 15:12   #183
nitko? El Gato Felix?
blinkofeye is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 14:34   #184
Referentni centar za laukom je vinogradska bolnica. Ja se lijecim kod doktora Ekert Miroslava u KBC Rebro. Dobio sam nedavno kapi Betoptic i kapam ujutro i navecer. Na kontrolu za 6 mjeseci. Nemam visok ocni tlak nego izmedju 12 i 18 mmHg. Ali su mi ocni zivci izgleda jako senzitivni na manje vrijednosti i ovo je preventivno. Ne znam kako ce se stvari razvijati u buducnosti kod mene. Mozda samo kontrola. No kao laik mislim da ces ti to svoje stanje jedno vrijemetrebati kontrolirati. Da li jos kojim dodatnim pregledom ili kapima ne znam.
sbgetz32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 03:17   #185
svjetlucava nit koja se spušta ispod oka

Lijepi pozdrav! Ponekad mi se dogodi da uz rub oka vidim kao neku svjetlucavu nit koja se spušta u polukrug ispod oka. To traje svega nekoliko sekundi i nevezano je uz aktivnosti. Imam jako malu dioptriju (+0,5) na oba oka. Prije godinu dana sam bila na pregledu i očni tlak je bio na granici. S obzirom da imam problema sa sinusima bolove oko očiju sam pripisivala tome, što je i vrlo vjerojatno. Zbrinjavaju me te neobične pojave, pa bi molila ako je netko imao slično iskustvo. Pojavilo se prvi puta prije par mjeseci i u prosjeku se javi jedanput tjedno. Inače, imam one mušice u vidnom polju, ali navodno da je to vrlo često i bezopasno. Imam 30 godina.

Unaprijed hvala!
anita222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 12:29   #186
glaukom?

Molim pomoć kod tumačenja nalaza:
(liječnik koji bi mi trebao uspostaviti dijagnozu je na godišnjem još mjesec dana)

zbog sumnje na glaukom na sistematskom pregledu( TOD 19,6mmHg i TOS 19,6mmHg)
radila tri pretrage:

1.
tri jutarnje tonometrije (svaki put na oba oka 5,5)

2.
pahimetrija
CCT
o.dex.553(-1)
o.sin. 560 (-1)

3.
vidno polje,(napisat ću samo za jedno oko,ionako je tehničarka rekla da je taj nalaz subjektivnog tipa)

Parameters: 31,4/4000asb III 100ms
Catch trials: 0/9 (0%) +, 1/9 (11%)-
Trail lens S/C/A: 0.0/0.0/0
Pupil (mm): 6,0
NV: T12 V2.1
Questions/repetitions: 183/0
Duration: 07:27

please,netko?
Rossa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 10:57   #187
Poštovana, iz ovog što ste naveli ne može se odgovoriti na Vaše pitanje. Rezultati tonometrije koje ste napisali očito su po Shiotzu, a za što je potrebna i težina utega na tonometru da bi se moglo pretvoriti u vrijednosti tlaka. A za vidno polje ste samo napisali parametre testiranja, ali ne i rezultate, a da ne govorim kako je grafički prikaz isto važan za konačnu dijagnozu...
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 19:16   #188
Cao


Da li mi neko moze pojasniti neke stvari oko tog glaukoma jer me doktorica isprepadala pre par dana. Nosim naocare od drugog osnovne, i dioptrija mi je samo rasla ....ali ne toliko kao kada sam zavrsio skolu i poceo raditi. Znaci radio sam dosta za racunarom, bukvalno 12 h dnevno sam buljio u racunar. Sve je bilo relativno dobro do pre 6 mjeseci. Sada mi npr svjetlo puno smeta, nebitno dnevno ili vjestacko...brzo me glava zaboli cak i ako sam vani negde na par h samo...ako je bas jako sunce itd...

Odem na pregled pre par dana i doktorica u razgovoru sa kolegom...dok me pregledala kaze " gledaj ovo, glaukom u 45-oj 1 kroz 1 ( sto dodje kao 100% )"
propisala mi je nekakve kapi...mislio sam da se to ne moze dobiti u ranoj dobi...ali nakon sto sam procitao dobar deo ove teme...ne bih znao sta da mislim vise...
Takodjer me zanima da li se ovo kako bih rekao, stanje u kojem mi svjetlo jako smeta moze nekako leciti, ili se samo moze pogorsati ?

Takodjer mi je dala i ovo, to je valjda nova dioptrija...pa bih morao otici uraditi nove naocare. Btw imam 25 godina.

Sta bih trebao raditi, da odem u neku napredniju kliniku da mi provere stanje, jer znam da je to bolje ak se uoci u ranoj fazi ??

ShaggyShone is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 12:38   #189
Iz navedenog nije jasno imate li Vi i glaukom ili ne. O kakvim se kakvima radi, kako se zovu te kapi?

Priložen je samo nalaz kompjuterizirane refraktometrije iz kojeg je vidljivo kako imate visoku kratkovidnost udruženu s astigmatizmom. Svakako je potreban temeljit oftalmološki pregled kod ovako visokih dioptrija, ponajprije očne pozadine, radi procjene rizika za eventualne degeneracije mrežnice koje mogu povećati mogućnost za ablaciju mrežnice.

Nigdje se ne vidi je li mjeren očni tlak i koliko iznosi te kakav je izgled papile vidnog živca, je li rađena gonioskopija, vidno polje itd. iz čega bi se vidjelo imate li glaukom ili ne.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 14:18   #190
Visok očni tlak - mišljene, pls

Hej ho svima. Evo i mene u svijetu visokih očnih tlakova
Sve mi je ovo još novo pa bi mi godilo mišljenje iskusnijih.

Dakle, naočale nosim od davnina, s fazama ne nošenja, ali zadnjih godina redovno. Ima tu astigmatizma i slabovidnost desnog oka
(VOD: +2,25/-1,00 ax 90 = 0,6; VOS: +1,25/-1,00 ax * 90 = 1,0), ali sve u nekoj normali, a povišen očni tlak otkirven mi je pri zadnjem određivanju dioptrije te sam obavila sve one preglede i dobila ovakav nalaz:

T apl 24/24 mmHg
Gonioskopija: kut otvoren IV, umjerene pigmetacije 1-2
FUNDUS malo manji optički disk, bez promejene na NRR
VP uredan nalaz
OCT desno u gornjem kvadrantu u početnom dijelu TSNIT krivulje uleknuće kao i lijevo (malo manje), susp početni fokalni ispad

Liječenje i preporuke
Alphagan sol 2x

Doktorica je rekla, ukoliko sam dobro shvatila, da ne može baš reći da imam glaukom, ali budući da je tlak tako visok, trebam kapati kapi pa na kontrolu za 3 mjeseca.

Zanima me da li to znači da kapi moram kapati doživotno ili možda i ne?
Ako nije u pitanju glaukom, zar ne bi bilo bolje ići redovno na kontrole nego kapati te kapi?!
A malo me muči i to što se nadam ostati trudna pa ne znam kako bi to sve utjecalo jedno na drugo.

Napomena: Baka i tetka mi imaju glaukom


Hvalaa
ola O la is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 14:56   #191
pfff nemam pojma što bi ti rekla.
tako mi je i samoj, nemam baš kronični glaukom no imam povišen očni tlak. Ono kako sam ja otkrila jer sam stalno bila umorna i glava me boljela. da bi nakon svih mogućih pretraga skužili očni tlak. Oči kapam oko 3 godine, ujutro i navečer, kapi Timalen. Meni ne smeta doživotno kapanje jer se puno bolje osjećam i nema umora očiju.
Ako navečer ne kapam na vrijeme, pa kapam nešto kasnije, očni tlak mi bude povišen i oči me jako peku.

ne znam ni sama što ću kada budem trudna i da li to ima veze.
Timbalandica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 17:33   #192
Ja sam pitala svoju doktoricu za trudocu i kapi. Rekla mi je da se tad prestanu uzimati kapi i da je zanimljivo kako u trudnoci ocni tlak dodje u granice normale bez ikakvih kapi.
Al mozda najbolje ipak pitat svoga doktora u slucaju da ostanete trudne.
Inace, takodjer imam ocni tlak, kapi su Lumigan 0,1. Nemam ostecenja zivca i vidnog polja. Otkrila slucajno na pregledu prije godinu dana.

Sent from my HTC Desire 601 using Tapatalk
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 20:05   #193
Baš vam puno hvala na tako brzim odgovorima.
Čini se da ću i sama na svakodnevno druženje s kapima... što drugo?!
Doduše, pročitah nešto i o "prirodnijim" načinima.

A istina, i meni je doktorica rekla o trudnoći i prestanku kapanja kapi, ali ipak me to kao malo brine. Pa mora biti period preklapanja dok ne skužiš da si trudna. Al recimo da to ne bi bio veći problem. Ma nek se samo ostane trudan

Btw, kako skužiti da je netko nešto pitao na temi ili da ti je netko odgovorio? Moraš li stalno provjeravati ili ima neka fora? (možda ovo ne smijem ovdje pitati, sry)

Hvala vam još jednom i sretno nam kapanje
ola O la is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 09:38   #194
mene je više strah toga kako ću ne kapati oči kad budem trudna.
jer znam kako mi je teško kad ne kapam, grozno mi je, imam osjećaj kao da će mi jabučice iskočiti iz duplji.

ja koristim Timalen kapi.

Nosim i naočale jer imam dioptriju -1,75. ostalih problema s očima nemam. sve je uredno. Bila sam na provjeri vidnog polja, ultrazvuku oka, gonioskopiji, pahimetriji i još nekima kojima ne znam ime
Timbalandica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 20:14   #195
Bila sam danas na OCT oka, molim vas - ako netko zna da mi koliko god kratko objasni nalaz, jer ga ne razumijem nikako


Macula Thickness: Macular Cube 512x128


OD:

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net...0b&oe=56DB273D

OS:

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net...00&oe=56DA463F


ONH and RNFL OU Analsys: Optic Disc Cube 200x200, OD, OS


https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net...c6&oe=56DA59C2


a ovo su ostali nalazi:
Uputna dg: H30 - Korioretinalna upala
Dg H35 - Ostali mrežični poremećaji
RAPD neg.
TAPL 15/15 mmHg
BM o.u. blaža hipermija spojnice bostrano, rožnica FI neg., bez infiltrata i precipitata, CA bistra, duboka, zjenica bo.
FOU: PNO jasnih granica, c/d 0,3, vaskularij uredan, makula se doima uredna, ne uočava se prijetećih zbivanja na retini
ECHO B scan o.dex: retina prileži, pokoji sitni nisko srednje ehogeni odjek pomičan na dinamičku ehografiju koji bi odgovarao opacitetima u CV
DG: Opacitates corp. vitrei o.dex.
Terapija: sol.Maxitrol, vitamin C
FOTOFUNDUS:
FOU: PNO jasnih granica, c/d 0,3, vaskularij i makula uredni, periferna retina stanjena, uz prosijavanje koroidalnih k.ž., nema rupture retine
Ishihara: uredan kolorni vid
DG: Opacitates corp.vitrei o.u.
Uz preporuku imunološke i reumatološke obrade

Zadnje uređivanje dessylessy : 03.03.2016. at 21:11.
dessylessy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 01:19   #196
Gdje je obavljen ovaj pregled

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
sbgetz32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 14:10   #197
Quote:
sbgetz32 kaže: Pogledaj post
Gdje je obavljen ovaj pregled

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
Bolnica, nije privatna poliklinika ako to misliš...
dessylessy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2016., 21:59   #198
Mislio sam na privatnu polikliniku obzirom na kolicinu informacija. Hvala na odgovoru.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
sbgetz32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 11:02   #199
ima li netko preporuku za privatnog doktora u zg za glaukom? Mami je dijagnosticiran glaukom ali bi rado čuli drugo mišljenje. Hvala
Dea2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 22:53   #200
Bilic vision, poliklinika svjetlost. Nema tu puno nauke. Za potpunu sliku pozeljno je napraviti OCT, Vidno polje i pregled ocnog zivca. Ne samo mjerenje tlaka. Sve to mozes obaviti na Rebru preko HZZO-a. Nemas potrebe placati.Meni je vremenski trebalo sve obaviti nekih godinu dana. I nisam nista platio. Inace referenti centar za glaukom ti je Vinogradska bolnica. Ja sam prosao sito i reseto zbog glaukoma. Dao para privatnicima zbog drugog misljenja i na kraju isto. Glaukom i tocka. Zivac mi je na desnom oku u banani kao i na lijevom. Mjerenje tlaka ne pokazuje povisene vrijednosti, uglavnom od 12 -17. Kapi imam iz predostroznosti kako bi sacuvao ocni zivac.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
sbgetz32 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:08.