Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2008., 20:00   #61
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Onda je najisplativija struja! Postoji samo početna investicija
Da, a mjesečne rate valjda plaća susjed.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 21:02   #62
Čitam malo ove postove pa da kažem koju "pametnu".Grijao sam se na drva i ugalj,ložu i na kraju na plin,naravno govorim o centralnom grijanju.Grijao se prostor od oko 160m2.Kao klinac sjećam se punog dvorišta drva(20-30metara),tona i tona uglja,a nakon toga kante i kante pepela.Za ložu malo malo zovi cisternu itd...Sada se grijem na plin i jako sam zadovoljan samo se ustaneš i okreneš koju hočeš temp. i toplo za par minuta.Razlika u novcu između drva i plina bar koliko sam ja računao nije nešto posebno s obzirom na konfor.Zbrojio sam cijenu drva koja sam trošio i rezanje istih, sa druge strane sve račune od jedne godine(plina,(grijanje i potrošna voda)) i kao što sam rekao zanemariva razlika.
__________________
ne vjerovali ili da
bubyx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 23:33   #63
Quote:
bubi.crovk kaže: Pogledaj post
Čitam malo ove postove pa da kažem koju "pametnu".Grijao sam se na drva i ugalj,ložu i na kraju na plin,naravno govorim o centralnom grijanju.Grijao se prostor od oko 160m2.Kao klinac sjećam se punog dvorišta drva(20-30metara),tona i tona uglja,a nakon toga kante i kante
tak je i u teoriji, a kak vidis i u praksi se potvrdjuje.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 12:32   #64
Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post
Da, a mjesečne rate valjda plaća susjed.
Bilo bi dobro!
Dobra izolacija kuće + grijanje na struju ne mora biti ubistvo za đep!
Metni na papir početnu investiciju recimo za plin (gradski ili rezervoar), dodaj tome održavanje plinske peći, dodaj tome prostor koji ta skalamerija zauzme, pa nema grijanja kad nema plina...
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 21:18   #65
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Dobra izolacija kuće + grijanje na struju ne mora biti ubistvo za đep!
Ja računam grijanje i pripremu tople sanitarne vode pod jednu stavku jer mi se grije iz istog izvora. Za kuću, prosjećnih 150 kvadrata teško da će me netko uvjeriti da je povoljnije od plina. Nekako se svi slažu da je plin kao izvor energije jeftiniji od struje. Barem za sada.


Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Metni na papir početnu investiciju recimo za plin (gradski ili rezervoar),
Koliko se sjećam, plinski priključak me došao jeftinije od strujnog. A bogme, ako se hoćeš grijati na struju, onda teško da ćeš moći uzeti onaj najjeftiniji priključak jer nećeš imati dovoljno zakupljene snage kad treba zimi kuću grijati + pegla + vešmašina + sve ostalo. Govorim napamet, ali sve mi se čini da po pitanju početne investicije ne stoji struja baš najbolje.

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
dodaj tome održavanje plinske peći,
Evo, prvi puta nakon izgradnje kuće sam ove godine (treća sezona) pozvao majstora na servis kotla. Cijena 400 kuna. Sve što je trebalo raditi jest malo propuhati plamenik. Ništa više. (Buderus sustav za grijanje + pripremu tople vode). Sljedeći servis me gleda za dvije godine.

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
dodaj tome prostor koji ta skalamerija zauzme,
Tko ima kuću, to stvarno ne bi trebao biti problem. Valjda se računa na kotlovnicu. A u stanu se koriste zidni bojleri i problem opet riješen.

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
pa nema grijanja kad nema plina...
To je točno. Samo da nadodam, kad nema struje, također nema grijanja. A plina je u zadnje tri godine kod mene nestalo točno 0 puta, a struja se iskapča svako toliko kada su radovi, a o nestanku struje kad je nevrijeme da i ne govorim. Tako je barem na selu. U gradu je situacija bolja.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 13:33   #66
drva forever
ratep is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 09:50   #67
Kod mene je situacija slijedeća. Imam novi stan od 80m2 sa dobrom toplinskom izolacijom. Stan grijem i hladim sa klima uređajem Fujitsu koji sam platio 11000 kn i koji grije do -15C sa inverterom. Garancija je 7 godina. 6kW grijanje, 4,5 kW hlađenje. Klima radi non stop na grijanju od listopada do travnja. Ljeti hladi non stop tokom srpnja i kolovoza. Zimi plaćam 350 kn struje više radi klime, ljeti 100 kn više. Zimi držim temp na 23C, a ljeti na 26C. Potrošnu vodu grijem sa normalnim bojlerom na struju Gorenje 2 kW sa najboljom izolacijom koja ima na raspolaganju za Gorenje bojler. Klima je u centralnom dijelu db iz kojega vode vrata prema svim ostalim prostorijama zasebno.
Na mjestu gdje živim zimi temperature idu do min -8C.
Pit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 15:41   #68
Koliko je kW dovoljno za stan od 50m2?

Pokusavam doci do informacije no nisam naisla jos na prave odgovore. Mozda jos nekome budu od pomoci slicne informacije te se stoga obracam ovom dobrom drustvu u potrazi za pomoci/savjetom:
U ugovoru sa HEP-om stoji da mi je prikljucna snaga 7,3kW. Imam limitator koji mi je bio nedovoljan i zatrazila sam pojacanje snage do tih 7kW (bez placanja). Limitator je do sada neprestano iskapcao cak i kad je potrosnja bila svedena na minimum. To je zaista nedovoljna snaga za jedan stan u potpunosti ovisan o elektricnoj energiji (3 uljna radijatora, 1 bojler, televizija, kompjuter, frizider sa zamrzivacem, perilica rublja, stednjak, rasvjeta, mali kucanski aparati). Buduci da nemam mogucnosti uvođenja plina ili centralnog grijanja ne znam sto mi je raditi kako bih poboljsala funkcionalnost sve te opreme a da mi limitator ne iskace.
Napominjem da se ovim nacinom grijanja postize dosta dobar ugođaj u stanu ali je problem sto se nista osim 3 radijatora i bojlera vise istodobno ne moze upaliti (uz minimalnu rasvjetu).
Stan se sastoji od:
- 3 odvojene sobe u kojima se boravi/spava/uci (svaka oko 10-tak m2) i koje se griju te su opremljene TV-om kompjuterom i rasvjetom. Sobe su naravno u potpunosti odvojene vratima i vecinu se dana drze vrata zatvorenima. U svakoj je jedan prozor. Trenutno se radijatori koriste na pola snage, znaci svaki trosi 1kW (od originalnih 2)
- hodnika (5m2) iz kojeg se ulazi u kuhinju (10m2) koja nije odvojena vratima. Ima 1 prozor
- kupatila (3m2)

Moje nedoumice su sljedece:
1. Da nadokupim snage do 10kW sto ce me kostati oko 4.000,00kn. No hoce li to biti u konacnici dovoljno? Ima li netko pri ruci ugovor sa HEP-om u kojem pise kolika je prikljucna snaga doticnog stambenog prostora? Mozda je to sto trazim previse za jedan obican stan, ne znam. Ljudi se razbacuju perilicama/susilicama/klimama itd pa mi se cini da se neograniceno trose ti kW
2. Da stavim mramoterm ploce od 800W u svaku prostoriju (3 sobe i hodnik) sto ce me kostati takodjer oko 4.000,00kn ali ce snaga biti puno manja
3. Da stavim klima uređaj u hodnik a radijatori ostaju i dalje u sobama. Sto bi me takodjer kostalo oko 4.000,00kn. Ne znam koliko klima uređaj ima snagu, citam negdje oko 1.5kW

Ima li koji savjet? Hvala.
__________________
All endings are also beginnings. We just don’t know it at the time. ― Mitch Albom, The Five People You Meet in Heaven

Zadnje uređivanje cesnjovka-sis : 26.11.2008. at 15:51.
cesnjovka-sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 00:22   #69
Najjednostavnije i najsigurnije je da dokupiš snagu!
A, ono sa mramotermom je velika laž U prostoriju moraš "ugurati" x kW bez obzira na koji naćin (mramoterm, grijalica, radijator...)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 00:56   #70
stavi inverter klime za grijanje jeftinije i kasnije spara...
Inverter ne cukne struju iz mreze pa nema problema ko sa on off klimama (cukne ali manje)...
Da ne spominjem 4x manji racun za struju...
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 09:03   #71
živim u malom stanu u sklopu jedne obiteljske kuće. kuća je stara i zidana betonskim blokovima. osim nas troje u kući nitko ne živi. temperatura sa 22°C u 23:00 do 6:30 u jutro zna pasti i na 12°C. nevjerovatno!

od prošle zime grijem panasonicom sa inverterom, i plus u sobi sa konvektorom od 2kW. računom i učinkom (dok se grije naravno, a grije se non-stop) sam i više nego zadovoljan....
p.s.
nemam uklopnog sata pa plaćam po srednjoj tarifi, što odgovara načinu grijanja.
Igor1711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 15:33   #72
Quote:
Igor1711 kaže: Pogledaj post
živim u malom stanu u sklopu jedne obiteljske kuće. kuća je stara i zidana betonskim blokovima. osim nas troje u kući nitko ne živi. temperatura sa 22°C u 23:00 do 6:30 u jutro zna pasti i na 12°C. nevjerovatno!

od prošle zime grijem panasonicom sa inverterom, i plus u sobi sa konvektorom od 2kW. računom i učinkom (dok se grije naravno, a grije se non-stop) sam i više nego zadovoljan....
p.s.
nemam uklopnog sata pa plaćam po srednjoj tarifi, što odgovara načinu grijanja.

ovo je situacija otprilike kao moja. trebali bi useliti u mali stan (pedestak kvadrata) na katu kuće. dnevni dio okrenut prema moru, izolacija dobraa i planiramo se grijati na isti način.

koliko su ti otprilike računi za struju u periodu grijanja i kada kažeš da si zadovoljan učinkom, znači li to da je u cijelom prostoru lijepo ugodno toplo?
inra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 19:11   #73
Quote:
inra kaže: Pogledaj post
ovo je situacija otprilike kao moja. trebali bi useliti u mali stan (pedestak kvadrata) na katu kuće. dnevni dio okrenut prema moru, izolacija dobraa i planiramo se grijati na isti način.

koliko su ti otprilike računi za struju u periodu grijanja i kada kažeš da si zadovoljan učinkom, znači li to da je u cijelom prostoru lijepo ugodno toplo?
hm...da...otprilike. u mene je izolacija očajna.

uglavnom... ja živim u mostaru. i ovdje svaki mjesec plaćamo struju...koliko potrošim, toliko i platim. mjesečni račun (u sezoni grijanja) nije nikad veći od 150 KM-ova, što je nekih 550 kn. ne znam napamet al mislim da su cijene kWh ovdje i u HR tu negdje, pa usporedba može vrijediti.
znači radi mi klima sa inverterom 4 i nešto kW grijanje, konvektor 2kW (povremeno), infra grijalica u WC-u(povremeno), mali bojler, veliki bojler...
ovdje je klima za nijansu oštrija od mediteranske. a stančić je sve skupa 40m2.
u cijelom stanu bude lijepo i ugodno toplo, što ne mogu reći za period dok nas je umjesto klime "grijala" TA peć od 3,5 kW.
za čas bi se ispraznila, i u stvari, cijeli bi je dan držali na punjenju...

nadam se da sam pomogao...
Igor1711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 21:20   #74
Quote:
Igor1711 kaže: Pogledaj post
hm...da...otprilike. u mene je izolacija očajna.

uglavnom... ja živim u mostaru. i ovdje svaki mjesec plaćamo struju...koliko potrošim, toliko i platim. mjesečni račun (u sezoni grijanja) nije nikad veći od 150 KM-ova, što je nekih 550 kn. ne znam napamet al mislim da su cijene kWh ovdje i u HR tu negdje, pa usporedba može vrijediti.
znači radi mi klima sa inverterom 4 i nešto kW grijanje, konvektor 2kW (povremeno), infra grijalica u WC-u(povremeno), mali bojler, veliki bojler...
ovdje je klima za nijansu oštrija od mediteranske. a stančić je sve skupa 40m2.
u cijelom stanu bude lijepo i ugodno toplo, što ne mogu reći za period dok nas je umjesto klime "grijala" TA peć od 3,5 kW.
za čas bi se ispraznila, i u stvari, cijeli bi je dan držali na punjenju...

nadam se da sam pomogao...

jesi, hvala ti. tako nekako sam i ja računala da bi mogle biti rate. 500-600kn.

hvala još jednom
inra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 13:21   #75
Quote:
jbird74 kaže: Pogledaj post

F) toplinska pumpa - oko 170,000 kn

.
šta je ovo konačna cijena kompletnog sustava grijanja? šta je predviđeno u projektu-radijatori, klime ili šta?
blaenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 22:22   #76
ODNOS PLIN-LOŽ ULJE

zanima me, imam još lulja u cisterni za oko 2 mjeseca grijanja, e sad, pošto mu je cijena 3,6 kn /mislim/, isplati li se kupiti ga sada a ne prelaziti na plin ako ustreba...uglavnom, učinkovitost PLIN/ULJE u čiju je korist. Hvala na odgovorima
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 11:03   #77
Quote:
girling kaže: Pogledaj post
zanima me, imam još lulja u cisterni za oko 2 mjeseca grijanja, e sad, pošto mu je cijena 3,6 kn /mislim/, isplati li se kupiti ga sada a ne prelaziti na plin ako ustreba...uglavnom, učinkovitost PLIN/ULJE u čiju je korist. Hvala na odgovorima
Za početak treba pogledati energetske vrijednosti svakog energenta, lagano ubaciti cijene da dobijemo cijenu kWh za svaki energent i sve je jasno http://www.proplin.hr/energetska%20usporedba_.html

Ako već imaš sustav na lož ulje treba ukalkulirati investiciju za prijelaz na plin i vidjeti nakon koliko vremena će se isplatiti. Naravno treba znati iskoristivost trenutne peći/gorionika kao i ovoga na plin koji će vjerojatno biti novije generacije te će bolje iskorištavati energiju.

Moje osobno mišljenje je da se sada isplati kupiti "ložu" jer ne vjerujem da će cijene još značajno padati, a plin je od 1.1. i tako cca 20% skuplji. Energija će biti sve skuplja i skuplja i jako je teško reći što će biti najpovoljnjije, ali zato ako imaš više alternativa možeš se prebacivati kako ti se čini da je najpovoljnjije. Sretno
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 12:04   #78
Quote:
gogo_2006 kaže: Pogledaj post
Za početak treba pogledati energetske vrijednosti svakog energenta, lagano ubaciti cijene da dobijemo cijenu kWh za svaki energent i sve je jasno http://www.proplin.hr/energetska%20usporedba_.html

Ako već imaš sustav na lož ulje treba ukalkulirati investiciju za prijelaz na plin i vidjeti nakon koliko vremena će se isplatiti. Naravno treba znati iskoristivost trenutne peći/gorionika kao i ovoga na plin koji će vjerojatno biti novije generacije te će bolje iskorištavati energiju.

Moje osobno mišljenje je da se sada isplati kupiti "ložu" jer ne vjerujem da će cijene još značajno padati, a plin je od 1.1. i tako cca 20% skuplji. Energija će biti sve skuplja i skuplja i jako je teško reći što će biti najpovoljnjije, ali zato ako imaš više alternativa možeš se prebacivati kako ti se čini da je najpovoljnjije. Sretno
imam kotao i plamenik , kombinirani za plin/ulje, tako da tu nemam troška...samo prebacim sklopku...imam inače plin u kući i instalaciju do kotla...znaći zanima me čista kalkulacija...hvala na odgovoru.
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 17:18   #79
Ja sam prešao s lože na plin, više komocije i sigurnosti radi. Uz sve troškove, isplatit će mi se za nekih 7 godina.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 20:40   #80
Quote:
girling kaže: Pogledaj post
imam kotao i plamenik , kombinirani za plin/ulje, tako da tu nemam troška...samo prebacim sklopku...imam inače plin u kući i instalaciju do kotla...znaći zanima me čista kalkulacija...hvala na odgovoru.
Ja ne znam šta čekaš da pređeš na plin,ako imaš priključak.Nema dovoza goriva,prostora za cisternu,smrada lože itd,samo okreni koliko hočeš i grij se.Jedino je upitma razlika u cijeni,a to se moraš preračunati kao što je neko već rekao.
__________________
ne vjerovali ili da
bubyx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:54.