Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2004., 21:37   #21
Re: Re: yoga i krscanstvo

Quote:
Chloe kaže:
Zato što može biti opasno...

Joga kao tjelesno vježbanje je ok, recimo. Ali, često se dogodi da netko ide na jogu i onda je to samo korak prema sljedećem, pa sljedećem, pa sljedećem... Uvuku te u cijeli taj svjetonazor. Počneš sa malim "Om", a onda sve više počneš slušati i prihvaćati razne aspekte istočnjačke duhovnosti...

Been there, done that.

Zato te upozoravaju.

OK, to možda stoji za onoga tko je mlaki tradicionalni 'kršćanin', i još se traži.
ALI....
Zašto bi se Crkva bunila ako bi ateisti ili pripadnici neke druge religije išli na Yogu? Pa oni nisu, niti imaju namjeru biti pod okriljem RKC.....a religija se ne bi smjela mješati u državne stvari, i u afinitete njenog građanstva.
Poznam ljude koji idu na Yogu godinama. I ne da se nisu uvukli u sistem istočnog vjerovanja, nego o njemu nemaju blage veze (da je to smiješno i nevjerovatno) niti ih to zanima. Toliko o tome da se yogom može zatrovati mozak drugim religijama
 
Odgovori s citatom
Old 20.09.2004., 21:51   #22
Slažem se s tobom... Svatko treba imati slobodu izbora.
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 14:12   #23
Quote:
Oleander kaže:
I Aikido je na crnoj listi, a kažem vam ja, uskoro će crkva početi zabranjivati i karate
aikido??

pa aikido je čista kršćanska filozofija.


nije mi jasno.
jesi sigurna u to?
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 14:18   #24
Quote:
Chloe kaže:
Slažem se s tobom... Svatko treba imati slobodu izbora.

Ajde da se jednom i mi složimo!
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 14:32   #25
Vezhbam yogu i prakticiram je u zhivotu vec skoro tri godine. Josh uvek mi nije zasmetala u mojim verovanjima po pitanju religije. Poshtujem istochnjachke kulture i tradicije, ali to ne znachi da sam preshla verovati u druga religijska ubedjenja. Shto bi znachilo, yoga jeste odlichna za telo, ako prichamo o fizichkim vezhbama, no, ako se nadje dodatna duhovnost, sve to ima zashto, i sve to ne bi trebalo smetati mojim religijskim ubedjenjima.
Julls is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2004., 14:39   #26
yoga i krscanstvo

Quote:
Chloe kaže:
Zato što može biti opasno...

a onda sve više počneš slušati i prihvaćati razne aspekte istočnjačke duhovnosti...
E, to je to! Crkvi smeta duhovnost i zato nema straha da će napadati karate ili slično. Ne bi njoj smetala ni hatha joga da nema opasnosti da će neke dovesti do duhovnoga.

Sve ovčice moraju biti u istom toru da ih se može strići i musti.
Samo je katolička "duhovnost" (DAJTE PARE !) dozvoljena.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2004., 20:25   #27
a ja ne govorim o stajalištu RKC, već o stajalištu kršćanstva (jer nisam rimokatolkinja)
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2004., 12:22   #28
Re: Re: yoga i krscanstvo

Quote:
Chloe kaže:
Zato što može biti opasno...

Joga kao tjelesno vježbanje je ok, recimo. Ali, često se dogodi da netko ide na jogu i onda je to samo korak prema sljedećem, pa sljedećem, pa sljedećem... Uvuku te u cijeli taj svjetonazor. Počneš sa malim "Om", a onda sve više počneš slušati i prihvaćati razne aspekte istočnjačke duhovnosti...

Been there, done that.

Zato te upozoravaju.

Ali ako ti samo vježbaš... ah, pa vježbaj
ovo je istina! ponasaju se gore od Jehovih svjedoka!
Ja ne volim jogu i nisam nikad isla na to ali ljudi koji na to idu su me toliko nagovarali da su mi je do kraja zgadili.
aola is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2004., 13:13   #29
Talking nije šija, nego vrat

Quote:
Chloe kaže:
već o stajalištu kršćanstva )
O, ti si znači glasnogovornica "kršćanstva" !

Nisam znao da i to postoji. Čast mi je.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2004., 17:09   #30


ma brkaš pojmove, to je sve...

__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2004., 10:40   #31
Question tko brka pojmove ?

Quote:
Chloe kaže:


ma brkaš pojmove, to je sve...

Žao mi je. Sve dosada sam mislio da postoje samo stajališta pojedinih kršćana i eventualno njihovih vjerskih organizacija (hijerarhije), ali izgleda ti znaš bolje .
Molim te objasni mi TKO to može meritorno zastupati "kršćanstvo".
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2004., 12:17   #32
bilo koji kršćanin

ali mislila sam na tvoje brkanje pojmova u vezi kršćanstva kao takvog i RKC...

kužiš, pitanje je "yoga i kršćanstvo", a ti si počeo spominjati RKC... ja sam odgovorila sa stajališta kršćana zašto yoga može biti opasna, a ti si onda spomenuo Crkvu i ograničio se na nju.

kužiš što želim reći?

RKC ima neke svoje stavove koje ne moraju biti zajedničke svim kršćanima (ovdje kršćane spominjem kao sociološki pojam).

ti si rekao:
Quote:
Sve ovčice moraju biti u istom toru da ih se može strići i musti.
Samo je katolička "duhovnost" (DAJTE PARE !) dozvoljena.
a ja ne govorim o "katoličkoj" duhovnosti koju ti spominješ, već o kršćanstvu i kršćanskom stavu... (biblijskom, ako hoćeš)...

a meni se čini da je to bitna razlika... da se ne miješaju kruške i jabuke. da moj post ne svrstavaš pod gore izrečeno, jer moj odgovor nema veze s tim, niti sa davanjem para
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2004., 12:19   #33
ne moraš se odmah ljutiti i vrijeđati...
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2004., 13:24   #34
Exclamation attention to the details!

Quote:
Chloe kaže:
ali mislila sam na tvoje brkanje pojmova u vezi kršćanstva kao takvog i RKC...

kužiš, pitanje je "yoga i kršćanstvo", a ti si počeo spominjati RKC...

RKC ima neke svoje stavove koje ne moraju biti zajedničke svim kršćanima (ovdje kršćane spominjem kao sociološki pojam).

a ja ne govorim o "katoličkoj" duhovnosti koju ti spominješ, već o kršćanstvu i kršćanskom stavu... (biblijskom, ako hoćeš)...

Prvo, uopće se ne ljutim, ali ti bi trebala pozornije čitati.
Nijednom nisam spomenuo RKC. Rekao sam "crkva" (to je opći pojam), a ima ih nekoliko desetaka.
Istina spomenuo sam pridjev katolička (trebao sam reći kršćanska, ali već su me na ovom Forumu upozorili da "katolički" i "rimokatolički" nije isto. Uostalom ta riječ dolazi od grčkog katholikos = (sve)opći, pa i nije u redu da se ograničava na pripadnike RKC.
Moram priznati da ne znam tko sve spada u katolike (osim rimok.) i možda bi to trebao raščistiti da ubuduće ne bude zabune.

Baš me zanima što bi to bili "kršćani" kao sociološki pojam.
Znam da postoje mnoge crkve i bezbrojne sekte koje se smatraju (ili nazivaju) kršćanskim. Jesu li njihovi pripadnici "sociološki" kršćani ?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2004., 13:41   #35
sad se izvlačiš
napisao si katolički... što je, je.
ali, sad smo skroz offtopic

kršćani kao sociološki pojam, rekoh. a to zato što tu spadaju onda sve denominacije, dakle i katolici i pravoslavci i protestanti...

da, katolički dolazi od grčke riječi koja znači sveopći i zapravo se može odnositi na sve kršćane, ali kaži to nekom katoliku! kada ljudi kažu katolici, misle skoro u 100% slučajeva na rimokatolike... ali osim njih, postoje i grkokatolici, ili katolici istočnog obreda. poznati grkokatolik je don živko kustić. oni, dakle, isto priznaju papu kao vrhovnog poglavara, ali drže istočni obred u svojim crkvama
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2004., 11:46   #36
Re: yoga i krscanstvo

Quote:
masterblaster kaže:
u zadnjih 10 dana 2 puta sam dozivjela da me mladi ljudi krscanske vjere pokusaju uvjeriti da je bavljenje yogom zlo.pri tome su neugodni i u meni samo izazivaju odbojnost. inace,idem na power yogu koja nema nikakve veze sa sektama i misticizmom,pa mi je jos manje jasno-zasto se to smatra losim?

Naravno da je zlo. A šta si ti mislila. Say baba i ostala nogometna ekipa lažu! To su vragovi u ljudskom obličju. Pogledaj samo plakate. Da se čovjek uplaši.
Brener is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2004., 15:41   #37
Ne znam... Ja se recimo više prestrašim kad vidim onog lika s krvavim križem na čelu kaj glumi Isusa, ali nema veze...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2004., 15:58   #38
Isao sam na jogu pol godine i vjezbe su mi bile ok, ali moj ucitelj je trazio da se klanjamo, nisam shvatio cemu, i stalno pricakao o Svamidjiju kao super duper bozanstvu, i po meni je to problem, sto se vjezbe ne mogu odvojiti od "duhovnog" i ako u zemlji u kojoj se izjasnjava vise od 70% ljudi katolicima, a jos vise krscanima, netko, u ovom slucaju RKC, uvidi da nije u redu mlade, koji jos nisu u potpunosti razvijene osobe i podlozni su utjecajima, slati na jogu u skoli ja mu skidam kapu i kazem bravo na hrabrosti.
Ako se netko zeli baviti jogom uvijek moze ici na neki od tecaja, ako roditelji zele da im dijete ide na jogu, moze ga upisati na tecaj i gotova stvar.
Nije demokracija postovanje misljenja manjine koje je stetno za vecinu.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2004., 16:15   #39
Quote:
el - Fatih kaže:
Isao sam na jogu pol godine i vjezbe su mi bile ok, ali moj ucitelj je trazio da se klanjamo, nisam shvatio cemu, i stalno pricakao o Svamidjiju kao super duper bozanstvu, i po meni je to problem, sto se vjezbe ne mogu odvojiti od "duhovnog" i ako u zemlji u kojoj se izjasnjava vise od 70% ljudi katolicima, a jos vise krscanima, netko, u ovom slucaju RKC, uvidi da nije u redu mlade, koji jos nisu u potpunosti razvijene osobe i podlozni su utjecajima, slati na jogu u skoli ja mu skidam kapu i kazem bravo na hrabrosti.
Ako se netko zeli baviti jogom uvijek moze ici na neki od tecaja, ako roditelji zele da im dijete ide na jogu, moze ga upisati na tecaj i gotova stvar.
Nije demokracija postovanje misljenja manjine koje je stetno za vecinu.
Naravno, sada bi se u potpunosti s tobom složio, kada bi vjeronauk bio izbačen iz škola. Pošto nije, onda mogu jednostavno pitati zašto jedni mogu učiti u školama svoju religiju a drugi ne mogu? Ona brojka oko preko 70% ne smije imati utjecaja, pošto zakon kaže da su sve vjere zakonski ravnopravne.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2004., 23:35   #40
Quote:
Ego kaže:
Naravno, sada bi se u potpunosti s tobom složio, kada bi vjeronauk bio izbačen iz škola. Pošto nije, onda mogu jednostavno pitati zašto jedni mogu učiti u školama svoju religiju a drugi ne mogu? Ona brojka oko preko 70% ne smije imati utjecaja, pošto zakon kaže da su sve vjere zakonski ravnopravne.
Točno tako, samo jedno je praksa, drugo teorija. To je zakon na "nas" balkanski nacin.
vitriol is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:18.