Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2006., 22:33   #61
Quote:
GoodOne kaže:
Evo, da ne cjepidlačim, može li se vidjeti ta računica?...

Imam i ja izračun za moj rabljeni vs nova Mazda 6...
Računali smo sve - održavanje, uzimanje rent-a-car dok je servis, komplicirano knjigovodstvo za kupovinu, daljnju prodaju, skupljanje ponuda za servise i sl.... Leasing je za firmu ispao najpovoljniji. Voziš stalno novo i plaćaš stalno istu ratu, fino auto ti je fiksni mjesečni trošak bez kerefeka. Štoviše, da nam je malo veći standard, bio bi i idealan za osobnu uporabu. Čak ti leasing rata ni ne opterećuje kreditnu sposobnost, a nakon 5 godina uzmeš drugi na leasing i stalno voziš novo.

Eto, ja ću prije kupiti novu Mazdu 6 nego tvoj rabljeni. Mazda je divan i pouzdan auto. I vjerujem da su ga japanci fino sastavili, i uredno dostavili, da bih ga preuzeo s 000000 km i uredno vozio 7-8 godina. I da vrijedi novac koji je uložen u nju.

Polovnjake ostavljam bogatijima, koji imaju više novca i vremena i volje petljati po autu. Ponavljam, polovnjak je za mene izbor jedino ako baš nemam ni za najjeftiniji novi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 23:35   #62
Quote:
Vojky kaže:
Range Rover sa svom opremom na Zagreb Auto Show je koštao 1.200.000 kn.
Ah, terenac... sorry, ja mislio da govorimo o autima

Quote:
Vojky kaže:
A da kupujem auto za 80.000 kn, onda bi to bio novi Punto, a ne polovna Octavija. I ako ćemo isključivo financijski - nitko me neće uvjeriti da to nije povoljnije rješenje.
Ne govorimo o tom slucaju (nisu ista klasa), recimo ovako, imas 170 000 kn... sto bi uzeo za iducih 7 godina voznje, novu Mazdu 6 (turbo dizel) ili polovnu mazdu 626 turbodizel? A iskljucivo financijski? Kad izaberes... malo cemo racunati
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 00:04   #63
Quote:
GoodOne kaže:
Ne govorimo o tom slucaju (nisu ista klasa), recimo ovako, imas 170 000 kn... sto bi uzeo za iducih 7 godina voznje, novu Mazdu 6 (turbo dizel) ili polovnu mazdu 626 turbodizel? A iskljucivo financijski? Kad izaberes... malo cemo racunati
Novu naravno. Polovnu ostavljam onima koje svrbi višak novca u čarapi i višak vremena u dnevnom rasporedu.

Stari auti me jednostavno ne zanimaju. Voziti staro, izraubano, da bih mogao selu pokazati kako imam para za klasu više nego što imam - ne zanima me. Da ne želim uložiti 170.000, već npr. 105.000, kupio bih Lacettija, a ne Mazdu 6. Jednostavno - pokrivam se onim što imam. Jedino, da imam ispod 5000 €, a treba mi auto - kupio bih polovni za 1000 € da gura dok ne skupim 6000 € za novi.

Jedan Ford je rekao da je najbolji automobil - novi. A o automobilima je znao puno.

Jedino da baš imam hrpu para vozio bih i kojeg old-timera. Fino jedan američki cabriolet iz 60-tih i zaposlen čovjek da mi ga čisti, servisira i glanca za subotnju vožnju do Crikvenice.

Dakle - imam X para i kupujem novi auto za X para. Imam Y para i kupujem novi auto za Y para.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 01:18   #64
Problem je u tome vojky, što je očito istina, makar i ti to kažeš, da nemaš baš nekog pojma o autima, pa jasno onda da ti je sve to čudno i misliš da je skupo? Možeš mislit kak bi ti vrijedila garancija da je na jugu nešto ozbiljnije otišlo...

A pogledaj malo news grupe i ostalo, naši servisi uvjek nešto izmisle, zamisli da ti ode motor kao na golfu 5, troši NOVI užasno puno ulja i samo zariba. Garancije nemaš i moš se hebat, osto si bez barem 60k kuna, a ja za bar triput manje kupim motor koji je u boljem stanju od onog koji mi je crko i dam ugradit. Neće ništa dulje trajat nego šta će trebat onim u servisu, a ako ti ode motor izvan garancije teško da češ zamjensko vozilo dobit.

Kažeš da bi kupio novi auto i vozio ga 7 godina, a za ostale 3 godine stare tvrdiš da su izraubani i potrošeni, di je tu logika?
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 02:01   #65
Quote:
SETRA Samoborček kaže:
Kažeš da bi kupio novi auto i vozio ga 7 godina, a za ostale 3 godine stare tvrdiš da su izraubani i potrošeni, di je tu logika?
A zašto bi netko prodavao kvalitetan, uzdržavan i super auto star 3 godine? Auto traje 7 godina. Kupio ga u nultoj za punu cijenu ili s 3,5 godina u pola cijene - isto je. A onda više volim u nultoj.

Ponavljam, da su polovnjaci dobri, onda bi Njemci, Francuzi, Nizozemci i slični iz Hrvatske, Rumunjske, Srbije i drugih istočnih država uvozili polovnjake, a ne im prodavali svoje. Čak bi i Hrvati kupovali više polovne, mjesto nove. A zamisli, kupuju nove.

A servis nema što izmišljati. Postoji ugovor i očekujem da se poštuje. Inače dovlačim novinare i tužim.

Dakle, izračunam koliko mogu dati za auto, odem u prodavaonicu i kupim auto u klasi za koju imam para. Spark ili Passat - ovisi o mojom željama i financijama. Kada auto ostari, postane nepouzdan i skup, prodam ga nekome ljubitelju zahrđalog lima.

Evo, konkretno Octavija - 135.000 kn, što s kaskom i servisima znači 3000 kn mjesečno na 7 godina (bez goriva, guma i sl.). To mi se čini malo previše i stoga je neću kupit (makar je krasan auto). Za takav auto bi trebalo imati 15.000 kn mjesečno da bi rata bila smislena prema plaći, a toliko nemam. Ako odlučim da mi to nije previše - kupim je. Za 7-8 godina je prodajem, i sve što onda dobijem - smatram poklonom jer je netko kupio auto koji je za rashod. Kupim novi i vozim.

Da je u Hrvatskoj bolje razrađen leasing, ne bih se uopće premišljao nego bih vozio auto na leasing i mijenjao ga svakih 5 godina za novi - fiksni troškovi svaki mjesec, tj. daleko najmanje opterećenje financija i petljanje oko auta.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 13:39   #66
lud si ko šiba
sta ovi auti stariji od 7 godina , njih taj dan kad navrse 7 godina pojede zubić vila?





Quote:
A zašto bi netko prodavao kvalitetan, uzdržavan i super auto star 3 godine? Auto traje 7 godina. Kupio ga u nultoj za punu cijenu ili s 3,5 godina u pola cijene - isto je. A onda više volim u nultoj.
zato jer mu je dosadio a ima para da si priusti drugi
zato jer mu je pramali
zato jer je prespor
zato jer je seronja
,,,,


fakat moze bit miljun razloga.
može bit i da je nes otiso , al zato se prije kupovine auto detaljno pregleda.

izgubis vremena , al izgubis i vremena kod papirologije za novi auto..
osim ak ne plaćaš kešom

da ne pricam o ustedi , evo za octaviju primjer ustede 85 000 kuna.
pa da je rover koji je izumro , kolko godina ti treba da potrosis tih 85 000 kn na stvari koje ce riknut?
Hrvoje xyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 13:55   #67
Quote:
Vojky kaže:
Novu naravno. Polovnu ostavljam onima koje svrbi višak novca u čarapi i višak vremena u dnevnom rasporedu.
Vec smo raspravili da ti je tvoje vrijeme JAKO dragocjeno i da za jedno popodne napišeš članak i zaradiš 700 kn umjesto da ga tratiš na automehaničare..., a sam si rekao da automehaničar dođe po tvoj auto i doveze ti ga kad ideš s posla.

Nego, uskoro ćeš imati 12 000 postova, prosječno 10 minuta po jednom... to je 2000 h odnosno 400 članaka (5h svaki članak) po 700 kn... čovječe... u minusu si 280 000 kn... ... tek toliko u vezi onog da nemaš vremena za automehaničara

Ajmo mi na novu vs. staru Mazdu...

Stavit ću i excel tabelu usporedbe novog i starog auta na net, za sada ću prepisati s podacima za novu mazdu 6 i rabljenu mazdu 626 za period od 7 godina:

Mazda6, nabavna vrijednost 170k kn, mazda 626, nabavna vrijednost 70k kn (starosti 5 godina prema oglasniku), potrošnja ista pa nema razlike, osiguranje isto ili vrlo slično, servisi isto tako (gleda se 7 godina eksploatacije), na novu se plaća veći porez, moraš 3 godine ići u ovlašteni servis pa je ugrubo cijena servisa tu negdje. Ono što je važno je pad vrijednosti... u 7 god. od nove mazde i 170k kn ti preostane 60k kn, od one stare 5 god. ti ostane 30k kn... na novoj izgubiš (otišlo u vjetar doslovce) 110k kn, na rabljenoj 40k kn. Razlika ti je u 7 godina 70k kn... ostaje ti GODIŠNJE 10k kn za ajmo reć "popravke" iako ne znam što imaš popravljati na mazdi za te novce. Ili, u 7 god. ušparaš za još jednu takvu mazdu.

NE računajući angažirana sredstva tj. početnu razliku od 100k kn si mogao uložiti u nešto i zarađivati, a ako ti treba kredit... tek onda si nagrabusio i razlika je još značajno veća.

Eto, toliko o neisplativosti rabljenog.


Quote:
Vojky kaže:
Stari auti me jednostavno ne zanimaju.
Onda nemaš što govoriti o isplativosti istih. To što izjavljuješ su emocije, ne račun u kojem ti na kraju ostanu kune u džepu.

Quote:
Vojky kaže:
Dakle - imam X para i kupujem novi auto za X para. Imam Y para i kupujem novi auto za Y para.
Ok, shvatili smo. Samo nemoj tvrditi da to radiš jer je isplativije.


P.S. Evo linka na excel tabelu, može se mijenjati sve, broj godina eksploatacije, godišnja kilometraža, nabavna vrijednost novog i rabljenog, prosječna potrošnja svakog itd.

http://web.vip.hr/drazenko6.vip/Auti...i_vs_Stari.rar

Pad vrijednosti se računa ovako: za novi auto vrijednost nakon 3 godine padne za 43%, a svaka daljnja godina još 10%. Rabljeni nakon 3 godine onda očito pada 10% godišnje, zato u tabeli nema smisla stavljati period usporedbe manji od 3 godine.


P.P.S. Može se naravno u usporedbu staviti nova vs. stara octavija...
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 14:13   #68
Quote:
Hrvoje xyz kaže:
lud si ko šiba
sta ovi auti stariji od 7 godina , njih taj dan kad navrse 7 godina pojede zubić vila?
Za toliko su konsturirani. Nekada su bili rađeni da traju dulje (posebno Mercedesi), ali više nije tako. Dao sam već primjer elektronike, kojoj je predviđeno trajanje 7-8 godina, osim ako nije u pitanju elektornika koju koristi NASA za deep space misije. Pogledaj bilo koje znanstveno istraživanje u svezi trajanja visokointegriranih elektroničkih komponenti i probleme koje imaju (vlaga, temperatura i sl.) te dodaj tome da uvjeti rada elektronike u suvremenom automobilu nisu idealni za istu.

Teorijski se može i dulje, ali onda troškovi rastu u nebesa, što se najbolje vidi na avionima.


Quote:
Hrvoje xyz kaže:
fakat moze bit miljun razloga.
može bit i da je nes otiso , al zato se prije kupovine auto detaljno pregleda.
Auto prije kupovine pregledava završna kontrola tvornice u kojoj je izrađen. Tamo rade inženjeri kvalificirani i plaćeni za to. Osim kod nekih Japanaca, koji to na neki način preskaču jer se kontrola vrši u svim fazama proizvodnje, pročitaj npr: The Toyota Way: 14 Management Principles From The World's Greatest Manufacturer, ima na Amazonu dosta knjiga o toj temi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 14:25   #69
Quote:
GoodOne kaže:

Mazda6, nabavna vrijednost 170k kn, mazda 626, nabavna vrijednost 70k kn (starosti 5 godina prema oglasniku), potrošnja ista pa nema razlike, osiguranje isto ili vrlo slično, servisi isto tako (gleda se 7 godina eksploatacije), na novu se plaća veći porez, moraš 3 godine ići u ovlašteni servis pa je ugrubo cijena servisa tu negdje. Ono što je važno je pad vrijednosti... u 7 god. od nove mazde i 170k kn ti preostane 60k kn, od one stare 5 god. ti ostane 30k kn... na novoj izgubiš (otišlo u vjetar doslovce) 110k kn, na rabljenoj 40k kn. Razlika ti je u 7 godina 70k kn... ostaje ti GODIŠNJE 10k kn za ajmo reć "popravke" iako ne znam što imaš popravljati na mazdi za te novce. Ili, u 7 god. ušparaš za još jednu takvu mazdu.
Imaš krivu polaznu osnovu. Nova se vozi 7 godina, a stara 2 godine, jer onda napunja 7 kada je treba prodati. Ukoliko misliš da se vozi 12, onda se nova vozi 12, a stara 7. Jer, ako tvrdiš da je pouzdana do 12 godina (7 godina eksploatacije polovne!), onda ni novu ne treba prodavati nakon 7.

Dalje, ne znam gdje bih novi, suvremeni auto servisirao mjesto u ovlaštenom servisu? Ići po raznim garažama, loviti dijelove i sl. - to je za entuzijaste. Fino odvedem auto u servis, pokupim nakon servisa i gotova priča oko toga.

Jedino što se od polovnih isplati su razni salonski fancy modeli tipa A6, koji se kod promjene modela prodaju bitno ispod cijene jer treba zamijeniti sve u salonu, a nisu auti u koje je sjelo 5000 ljudi u pola godine, ili auti te klase koje su bili u nekom leasingu pa su vraćeni do godine dana starosti (jer se nije moglo izbjegavati održavanje u ovlaštenom servisu). Ali, ta klasa auta me ne zanima.

Automobil kupujem novi, primjerene cijene u odnosu prema prihodima, računam da bi trebao kvaliteno voziti koliko je predviđen da kvalitetno vozi i da je nakon toga amortiziran. Da nemam za novu Octaviju, kupim novi Lacetti, ili novi Punto. I opet se vozim jeftinije, u autu s jamstvom i nula kilometara.

Većina građana misli slično, jer kupuju nove, a ne polovne automobile. Štoviše, što su građani prosječno bogatiji, kupuju više novih. Kupiti polovnjak obično znači želju za kupovanjem auta iznad svojih financijskih mogućnosti, a čemu? Ako sam financijski jak, kupim A8, ako nisam, dosta mi je Punto.

Izuzimam ljude kojima je održavanje i rad s automobilima posao - pa si besplatno održavaju svog polovnjaka, i a i uživaju u poslu oko auta.

A da ne spominjem traženje, pa gledanje, pa je li te prevario, pa ovo, pa ono... Fino, pođeš u salon, izabereš, kupiš, voziš, za nekih 7 godina daš staro za novo, opet sjedneš i voziš... Tako se u razvijenom svijetu auto kupuje i vozi. Ostalo je često samozavaravanje tipa nemaš, a htio bi imati.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 14:44   #70
Quote:
Vojky kaže:
To je najbolje i najjeftinije. I tako radi većina razvijenog svijeta. Da su polovnjaci bolji, onda bi prvo racionalni zapadni Europljani kupovali polovnjake, a ne ih izvozili na istok.
Mislim da se pri kupnji automobila ljudi u pravilu ponasaju izrazito iracionalno. Npr. masovno se kupuju automobili s daleko predimenzioniranim motorima, da druge ludosti kojima smo podlozni ne nabrajam. Zato ponasanje kupaca u EU ne bih upotrebljavao kao dokaz da je to najjeftiniji nacin prebacivanja od tocke a do tocke b.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 14:50   #71
Quote:
Arash's friend kaže:
Mislim da se pri kupnji automobila ljudi u pravilu ponasaju izrazito iracionalno. Npr. masovno se kupuju automobili s daleko predimenzioniranim motorima, da druge ludosti kojima smo podlozni ne nabrajam. Zato ponasanje kupaca u EU ne bih upotrebljavao kao dokaz da je to najjeftiniji nacin prebacivanja od tocke a do tocke b.
A tek u SAD s njihovim kamionima i autobusima od auta.

Najjeftiniji način prebacivanja od točke a do točke b je definitivno javni prijevoz, realno većini ljudi automobil u biti i ne treba. Jefitinije bi prošli s kombinacijom javni prijevoz i npr. rent-a-car ako baš idu negdje ili im se žuri.

Naravno, i to s motorima je istina, npr. nemam pojma čemu bi mi auto s predimenzioniranim motorom, jer dovoljnu brzinu za dobru kaznu na autocesti dostiže i prosječan, a kontrola brzine će ionako biti sve više. Motor treba osiguravati primjereno pretjecanje i to je to. Izuzimam ljude kojima je hobi voziti po pistama - svaka čast onome tko to voli, sigurno je jako lijep hobi, negdje sam na Dijaspori čitao da Ameri tako često voze, jer im je ograničenje obično 65 milja, dakle manje nego kod nas. No, npr. 200 ks na javnoj cesti je zaista nepotrebno. No. većina Lamborginija i sličnih koji se voze po javnim cestama se ionako kupuje kao produžetak penisa, pa racionalno razmišljanje tu ne prolazi.

Naravno, i iracionalno je prihvatljivo dok se ne pretvori u problem tipa dugova ili karikaturu hrvatskog tipa gdje frajeri sa skupim autima idu samo do obližnje birtije jer nemaju za gorivo...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 17:50   #72
Quote:
Vojky kaže:
Imaš krivu polaznu osnovu. Nova se vozi 7 godina, a stara 2 godine, jer onda napunja 7 kada je treba prodati. Ukoliko misliš da se vozi 12, onda se nova vozi 12, a stara 7. Jer, ako tvrdiš da je pouzdana do 12 godina (7 godina eksploatacije polovne!), onda ni novu ne treba prodavati nakon 7.
Ja ti dajem konkretne brojke, konkretan primjer (ima nekih 10-ak mazdi 626 ditd trenutno u oglasniku), a ti opet filozofiras... daj konacno barem pokusaj dokazati svoju tvrdnju....

Quote:
Vojky kaže:
Dalje, ne znam gdje bih novi, suvremeni auto servisirao mjesto u ovlaštenom servisu? Ići po raznim garažama, loviti dijelove i sl. - to je za entuzijaste. Fino odvedem auto u servis, pokupim nakon servisa i gotova priča oko toga.
Haha... to se s rabljenim ne može, jelte? Mislim, ne samo da ga odvedem na servis pa ga kasnije pokupim, nego mehaničar dođe po moj auto i/ili mi ga doveze kad je gotov... i to po satnici daleko manjoj od ovlaštenog.

Quote:
Vojky kaže:
Jedino što se od polovnih isplati su razni salonski fancy modeli tipa A6, koji se kod promjene modela prodaju bitno ispod cijene jer treba zamijeniti sve u salonu, a nisu auti u koje je sjelo 5000 ljudi u pola godine, ili auti te klase koje su bili u nekom leasingu pa su vraćeni do godine dana starosti (jer se nije moglo izbjegavati održavanje u ovlaštenom servisu). Ali, ta klasa auta me ne zanima.
Salonski model obično znači i davanje istog na probnu vožnju... ne hvala... znam kako se voze auti na probi (ja uključen), naročito ako ti ga daju na par dana.


Quote:
Vojky kaže:
Automobil kupujem novi, primjerene cijene u odnosu prema prihodima, računam da bi trebao kvaliteno voziti koliko je predviđen da kvalitetno vozi i da je nakon toga amortiziran. Da nemam za novu Octaviju, kupim novi Lacetti, ili novi Punto. I opet se vozim jeftinije, u autu s jamstvom i nula kilometara.
Brojke... brojke... fale brojke po ne znam koji put...

Quote:
Vojky kaže:
Većina građana misli slično, jer kupuju nove, a ne polovne automobile. Štoviše, što su građani prosječno bogatiji, kupuju više novih. Kupiti polovnjak obično znači želju za kupovanjem auta iznad svojih financijskih mogućnosti, a čemu? Ako sam financijski jak, kupim A8, ako nisam, dosta mi je Punto.
Puno se proda i novih bmw-a... pa to ne znači da ih je jeftinije voziti od skode octavije, jednostavno... ima se para. Tko ovdje može tvrditi da je kupio najjeftiniji auto (zajedno s održavanjem)? Ja prvi ne mogu

Quote:
Vojky kaže:
A da ne spominjem traženje, pa gledanje, pa je li te prevario, pa ovo, pa ono... Fino, pođeš u salon, izabereš, kupiš, voziš, za nekih 7 godina daš staro za novo, opet sjedneš i voziš... Tako se u razvijenom svijetu auto kupuje i vozi. Ostalo je često samozavaravanje tipa nemaš, a htio bi imati.
Auuu... novi auto je baš lako izabrati...

Koji ti je ovo argument... kako se vani kupuje? Imaš li neki link na podatak koliko je kupuje novih, a koliko rabljenih autiju?

Da se kod kupnje automobila gleda kako proći najjeftinije... kakvi bi se (novi) auti prodavali??? I nova octavija za 140k kn je, zapravo, skupa, a kamoli ako se gleda Mazda6, accord i sl. Imao sam tri dana na probi vectru 1.9 cdti gts... ej, man, za nju traže 212k kn...
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 17:56   #73
Quote:
Vojky kaže:
Za toliko su konsturirani. Nekada su bili rađeni da traju dulje (posebno Mercedesi), ali više nije tako. Dao sam već primjer elektronike, kojoj je predviđeno trajanje 7-8 godina, osim ako nije u pitanju elektornika koju koristi NASA za deep space misije. Pogledaj bilo koje znanstveno istraživanje u svezi trajanja visokointegriranih elektroničkih komponenti i probleme koje imaju (vlaga, temperatura i sl.) te dodaj tome da uvjeti rada elektronike u suvremenom automobilu nisu idealni za istu.
I ovo je potvrda moje priče... nekad (prije 5-10 god.) su se radili auti koji su predviđeni da traju dulje od današnjih smiješnih 7 god.

Ako DANAS kupiš novi auto, tko će ti ga kupiti za 7 godina kad će svi znati da je pred raspadom ... moja računica postaje još isplativija u korist današnjeg rabljenog.

Znaš činjenice, samo ih ne znaš prevesti u realnost.

Nemoj sad opet o otpisu vrijednosti jer nakon 7 god. u realnom životu ipak dobiješ neki iznos za rabljeni auto samo što će iznos biti manji nego što sam ja računao.
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 18:04   #74
Quote:
Vojky kaže:
Teorijski se može i dulje, ali onda troškovi rastu u nebesa, što se najbolje vidi na avionima.
Vojky, čisto financijska računica kaže da je rabljeni auto toliko dugo jeftiniji, dok mu troškovi za popravke ne premaše otpis kod novog auta (zanemarujući mali gubitak vrijednosti kod starijeg auta). A znajući za leasing rate, moralo bi se puno toga pokvariti dok ne dostigneš troškove leasinga novog auta.

Druga stvar su živci koje gubiš, ali ni to nije tako strašno: Većina potrošnih dijelova se ionako mijenja na redovnom servisu. A o pouzdanosti možemo na nekoj drugoj temi, ovdje samo anegdota iz moje obitelji: Moj otac vozi 10 godina starog BMW-a peticu. U prve dvije godine je napunio dvije stranice tvorničkih grešaka i kvarova, a nakon što je to sve bilo otklonjenjo, samo je tu i tamo promjenio po žarulju ....
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 18:11   #75
Quote:
Vojky kaže:
Da je polovan auto jednako dobar, ne bi bio toliko jefiniji.
Zabluda, Vojky, zabluda. Ne bi sad ulazio u mušku psihologiju, kompleks djevice, automobilsku modu i slično, ali za privatnog korisnika, pogotovo ako ne prelazi ogromne kilometraže, je rabljeni auto itekako dobro riješenje. "Dobro" u smislu koristi koju imaš od auta, bez šminkanja, nadmašivanja susjeda i sličnog. Razlog: Što manje voziš, to veći ti je udio fiksnih troškova, a kod fiksnih troškova je najveći udio amortizacija.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 18:21   #76
Quote:
Da se kod kupnje automobila gleda kako proći najjeftinije... kakvi bi se (novi) auti prodavali??? I nova octavija za 140k kn je, zapravo, skupa, a kamoli ako se gleda Mazda6, accord i sl. Imao sam tri dana na probi vectru 1.9 cdti gts... ej, man, za nju traže 212k kn...
dobro onaj ko ima love , zakaj bi se zezo s MOGUCIM popravcima , a osim toga , uvijek je nove ljepse , mirise , 00000 na brojcaniku (makar nije al nema veze) i tak.

MOGUCIM popravcima - ak das pregledat auto prije kupivine , nema sanse da ti podvale neku ragu koja je prosla 300 000 km. ima stvarno puno pokazatelja istrosenosti auta , to vec i ja znam , a imam 20 godina tek.

e da : onaj ko da 212 soma kuna za novi opel



al valdja ima i takvih.



Quote:
Salonski model obično znači i davanje istog na probnu vožnju... ne hvala... znam kako se voze auti na probi (ja uključen), naročito ako ti ga daju na par dana.
istina. IMO bolje je uzimat od privatne osobe . al treba si dat vremena onda , trazit i trazit i trazit. na prvi znak da je nesto sumnjivo -

Quote:
Koji ti je ovo argument... kako se vani kupuje? Imaš li neki link na podatak koliko je kupuje novih, a koliko rabljenih autiju?
dobro ovo je istina : vani se vise kupuju novi auti neg polovni. mislim za Njemačku recimo.
al kod njih je stvar da je registracija - il kak se to vec zove kod nih - puno skuplja na aute starije od 7 godina.
ne kuzim zas(ak pretpostavimo da auto zadoboljava nekakve norme sto se ispusnih plinova tice) al ajde.
Hrvoje xyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 18:30   #77
Quote:
Hrvoje xyz kaže:
dobro ovo je istina : vani se vise kupuju novi auti neg polovni. mislim za Njemačku recimo.
al kod njih je stvar da je registracija - il kak se to vec zove kod nih - puno skuplja na aute starije od 7 godina.
ne kuzim zas(ak pretpostavimo da auto zadoboljava nekakve norme sto se ispusnih plinova tice) al ajde.
Skuplje jer su ekološki lošiji, nema veze starost nego eko norma... sic... to i nas čeka, raznorazni nameti koje će, tobože, trošiti na dobrobit svih nas... moš' mislit
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 18:33   #78
Quote:
Hrvoje xyz kaže:
dobro ovo je istina : vani se vise kupuju novi auti neg polovni. mislim za Njemačku recimo.
Mene zanima kod nas. Znam da se kupi novih oko 70 000. Uveze se i dosta rabljenih, koliko se sjećam, barem polovica od te brojke..., a koliko još kupi rabljenog unutar HR?
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 18:56   #79
35 000 autiju godinsnje se UVEZE
jesi ziher?
pa to je neisplativo!

jedan like je detaljno opiso kupovinu 523i e39 od ujka u njemačkoj , dakle poznanika , nije ni trosio vrijeme na ragledavanje drugih autiju ,a i cije je bila povoljnija , kad se znaju

s svim nametima , nocenju kod tog ujka cak , dok ga je registriro , doslo ga je 9100 eura

evo link kog zanima, IZNIMNO isprpan izvjestaj , ak se neko sprema van kupit auta , obavezno nek procita.
kaatstrofa kolko tog treba napravit.

http://www.bmwclub.com.hr/vbulletin/...ead.php?t=1613



IMO puno je jednostavnije , i na kraju novcano isto ispadne , kupit tu.
imas vise vremena za trazenje , polako smireno sve.
Hrvoje xyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2006., 20:10   #80
Quote:
Hrvoje xyz kaže:
35 000 autiju godinsnje se UVEZE
jesi ziher?
pa to je neisplativo!
Pa pogledaj malo sto se nudi, narocito kod "auto-kuca", ima puno uvoza, a kad netko masovno uvozi taj zna papirologiju pa se ne zivcira
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:02.