Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2004., 20:11   #1
Vaši porođaji

Moja sestra bi trebala uskoro roditi, pa me zanima kakvi su bili vaši porođaji.

Svašta sam čula lošeg o tome, od neljubaznog medicinskog osoblja do nemara... pa moram priznati da mi nije svejedno.

Evo, danas sam čula da su jednoj poznanici prvo zaboravili izvaditi komad posteljice, pa su gazu ostavili unutra... Tri puta su je zbog tog šivali. Kaže da joj je taj dio bio gori od samog poroda.

Šta bi moja sestra mogla napraviti da se takve stvari njoj ne dogode?
Imat će svog doktora na porodu. A možda će i njen dragi biti uz nju. Jel pomaže to šta?


Please, dajte neke savjete i opišite svoja iskustva.
crazy child is offline  
Old 02.03.2004., 22:51   #2
Re: Vaši porođaji

Quote:
crazy child kaže:
Svašta sam čula lošeg o tome, od neljubaznog medicinskog osoblja do nemara... pa moram priznati da mi nije svejedno.

Ajde ajde, pa nije baš tako strašno
Mislim, ima svega ali najgore je odmah krenuti s negativnim predznakom ili s vrištanjem ili namušenom facom.
Boli kvragu, ali brzo prođe a najteži dio tek dolazi. Najlakše je roditi
Rodit će sister, sve će bit oke a ti ne brigaj.
Kad rodi odnesi joj čokoladu u bolnicu, to uvijek pomaže
Tija is offline  
Old 02.03.2004., 23:22   #3
Re: Re: Vaši porođaji

Quote:
Tija kaže:
Kad rodi odnesi joj čokoladu u bolnicu, to uvijek pomaže
Dobar savjet. Brijem da bi baš tak nešto zaboravila.

Ja bi tak htjela da mogu biti uz nju. Sigurno bi joj bila velika moralna potpora kad bi počela živčaniti na svakog ko bi ju krivo pogledao.
crazy child is offline  
Old 03.03.2004., 01:21   #4
Prvi savjet - zaboravi na tudje price o porodjajima. Svaki je poseban i posljednje sto trudnici treba su negativna iskustva drugih.

Posto ce joj porodjaj izvrsiti doktor kojeg poznaje, u najboljem slucaju mogla bi od tog doktora traziti kontakt informacije drugih zena ciji je porodjaj izvrsio. Moj doktor je to, npr. ponudio - pretpostavljam da je vidio da se plasim. Dakako da se to ne moze ocekivati od svakog.

Takodje, najbolje je da se raspita o uslovima u porodilistu u kojem ce roditi - takodjer, od osoba koje su to prosle. Tako da unaprijed zna sta treba ponijeti, kakve su sestre, kakav je 'rezim'... Uopste, sta moze da ocekuje u vezi s tretmanom NAKON porodjaja.

Iskustva osoba s raznih dijelova planete, koje su radjale u totalno razlicitim uslovima, nece joj bas nista znaciti.

Sve najbolje vam objema zelim - moja sestra kaze da je sjajno biti tetka
Incongruity is offline  
Old 03.03.2004., 08:43   #5
Re: Vaši porođaji

Quote:
crazy child kaže:
Moja sestra bi trebala uskoro roditi, pa me zanima kakvi su bili vaši porođaji.

Svašta sam čula lošeg o tome, od neljubaznog medicinskog osoblja do nemara... pa moram priznati da mi nije svejedno.

Evo, danas sam čula da su jednoj poznanici prvo zaboravili izvaditi komad posteljice, pa su gazu ostavili unutra... Tri puta su je zbog tog šivali. Kaže da joj je taj dio bio gori od samog poroda.

Šta bi moja sestra mogla napraviti da se takve stvari njoj ne dogode?
Imat će svog doktora na porodu. A možda će i njen dragi biti uz nju. Jel pomaže to šta?


Please, dajte neke savjete i opišite svoja iskustva.
Iz osobnog iskustva: ne vjeruj drugima koji pričaju o svojim porodima, mene je moja prva susjeda (kao fina poznanica) pokušala utješiti horor pričama sa svog poroda dok joj ja nisam zalupila vrata pred nosom (e, neš ti mene!)

Drugo: to što je liječnik prisutan na porodu je SUPER URNEBESNA stvar, mislim da se već zbog ovoga ne mora brinuti. Jer, u većini poroda, liječnika nema niti blizu. On će joj ipak moći pomoći, a i sestre će se bolje ponašati - ipak imaju neki zort.

Treće: Ponesi joj za poslije poroda vode (jer bit će jaako žedna) i kompot od šljiva (to je meni bilo super, nikad ne znaš kako će izgledati prvi odlazak na WC, jel???) a i nešto za klopu jer u mnogim bolnicama klopa nije dostatna a i zna biti "krasnih" kombinacija, tipa pašteta i kruh (to su meni ponudili, ali ja među stvarima imala SENDVIČ, pa sam ih zeznula).

Četvrto i najvažnije: što god se na porodu desilo (a u najvećem broju slučajeva sve protekne odlično i brzo, bez komplikacija; šogor mi je ginekolog, ovo nije floskula) sve zaboraviš kad ti daju tvoje čedo u ruke. Sve nestane, kad prvi put taj mali zavežljajčić osjetiš na svom srcu. Sve je ostalo potpuno nevažno.

U svakom slučaju SEKI PUUNO HRABROSTI i sve će biti dobro!!!
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Old 03.03.2004., 09:07   #6
Re: Re: Vaši porođaji

Quote:
Blueberry kaže:
Četvrto i najvažnije: što god se na porodu desilo (a u najvećem broju slučajeva sve protekne odlično i brzo, bez komplikacija; šogor mi je ginekolog, ovo nije floskula) sve zaboraviš kad ti daju tvoje čedo u ruke. Sve nestane, kad prvi put taj mali zavežljajčić osjetiš na svom srcu. Sve je ostalo potpuno nevažno.
osim, ak ti odmah nakon tog cedo ne uzmu, a tebe u punoj brzini odguraju u opercionu salu, na vadjenje posteljice koja nije htjela izac
te na expresnu transfuziju jer ti je tlak 70 sa 60 i srce preskace....
nisu rekla kazala, nego septy dozivila
nikom se ne ponovilo
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Old 03.03.2004., 17:13   #7
Re: Re: Re: Vaši porođaji

Quote:
Septembar kaže:
osim, ak ti odmah nakon tog cedo ne uzmu, a tebe u punoj brzini odguraju u opercionu salu, na vadjenje posteljice koja nije htjela izac
te na expresnu transfuziju jer ti je tlak 70 sa 60 i srce preskace....
nisu rekla kazala, nego septy dozivila
nikom se ne ponovilo
Grozno, Septy

ili...da nastavim...te maltene zaborave u guzvi nakon poroda, ostave lezati vise od sat vremena na strecheru i ti se fino "ohladis", pa se onda sjete da te trebaju sasiti (6+6+6). Porod je peace of cake u odnosu na sivanje.
Al da je to bio najljepsi i najsretniji dan mog zivota - je.

Fakat glasam za sivanje odma nakon poroda, ili za sivanje pod anestezijom.
Blue_Sunflower is offline  
Old 03.03.2004., 20:59   #8
Re: Vaši porođaji

Evo, danas sam čula da su jednoj poznanici prvo zaboravili izvaditi komad posteljice, pa su gazu ostavili unutra... Tri puta su je zbog tog šivali. Kaže da joj je taj dio bio gori od samog poroda.
Šta bi moja sestra mogla napraviti da se takve stvari njoj ne dogode?
Imat će svog doktora na porodu. A možda će i njen dragi biti uz nju. Jel pomaže to šta?
Please, dajte neke savjete i opišite svoja iskustva. [/B][/QUOTE]

cuj..ja cu ti potpisati sto ti i drugi govore...porod tvoje sestre bit ce sasvim drukciji nego shto je bio ijedan od nasih..bolit ce je..to je sigurno u kojoj mjeri..ko zna....jel pomaze da joj je dragi uz nju..mozda..a mozda i ne..ovisi kakva je osoba tvoja sestra..ja bi bila dala desnu ruku da je neko sa mnom bija cilu noc dok sam lezala na stolu....
nisam imala nikakvih problema ni sa sivanje ni sa posteljicom..nisam znala doduse tiskat pa su mi popucale kapilare u ochima....
neljubazno osoblje..a chuj..shto oni neljubazniji to ona prema njima ljubaznija..pa chemo vidit tko che prvi popustit.. meni su bile super i sestre i doktori...

samo neka se ona pripremi da ce je bolit al da ce iz te boli izach neshto prekrasno...i da taj osjecaj kad joj prvi put stave dite na prsa bez obzira kako umorna iscrpljena i bolna bila bit ce joj najlipsi trenutak zivota..
__________________
Nekako mi je dosta mushkih....ono..ne toliko dosta da bi preshla igrat za suprotni tim, a opet sasvim dovoljno da ostanem sjedit na klupi...

"Frankly, my dear, I don't give a damn..."
Nerea is offline  
Old 03.03.2004., 21:40   #9
i znas sta je najvaznije.. svi mi ovdje prisutni smo prezivjeli...bez obzira koliko strasne necije price bile - porod se dogodi, zavrsi i ono najgore se zaboravi

zelim tvojoj sestri svu srecu a tebi tetka cestitke (bit ces divna teka, kad vec sad toliko brines..

ma bit ce to sve u redu
nebo is offline  
Old 03.03.2004., 21:57   #10
Nakon tri sata koliko je trajao porod i pet dana provedenih u bolnici zbog prenesene trudnoce, najbitnija stvar je bila moja mala curica......
Za sve ostalo se pobrine Majka priroda....!
Ona ima nacin da ponisti svu bol i sjecanje na bol, a daje ti samo ono najbolje uzivanje u novom bicu.
Tvoja sestra je sretna osoba, postati ce majka......
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 04.03.2004., 10:33   #11
Beatrijs Smulders, najpoznatija nizozemska babica, u svojoj knjizi kaze da bol ima odredenu funkciju ali i da je bol isto tako samo bol. Da ti nista lose nece uraditi.

Dakle, nece ni otkinuti ruku, ni izbiti zub ni nista slicno. Ali hoce uciniti da se grlic materice otvori tako da se dijete moze roditi.
Lilly is offline  
Old 04.03.2004., 11:04   #12
Crazy Child, tvoja sestra će ostvariti najveću želju života - roditi svoje dijete -od kojeg će jednom i voljene unuke dobiti, a sve ostalo je nebitno, prođe i izgubi se u vremenu..
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Old 04.03.2004., 11:28   #13
Eto da citiram samu sebe:

Quote:
T@nja kaže:
Evo tu u Zagrebu ja sam oba puta u rodilistu bila na hodniku, jer u sobama nije bilo mjesta....u sobu za tri kreveta su utrpali jos tri, tak da su rodilje drzale svoje osobne stvari na krevetima.
hodnik je bio pun poljskih lezaja, a ne jednom od njih ja. Uzas!

Glavna postapalica nam je bila "Asime (Kurjak), spasi me!" (Sv. Duh).
Na 60 rodilja imali smo 2 WC-a i 2 tusa.

A da se ne sjetim samog poroda......usred Zagreba poradjao me Arap (otud moj rasizam ,stipendist koji nije znao hrvatski, poceo panicarit kad je skuzio da je bebi 2 puta omotana pupcana vrpca oko vrata, pa zvao debelu babicu da mi zajasi na trbuh.....a za svo to vrijeme 2 molera su uredno farbali zidove oko mene...

Ma Monty Pyton je kuratz za ovo....
T@nja is offline  
Old 04.03.2004., 14:58   #14
Ništa se ne brini, kako smo mi sve izdržale i preživjele tako će i tvoja sestra.
A doživljaje bolje da ne pričamo jer..., moje iskustvo nije ni malo ohrabrujuće.
Držte se cure!
Anitram is offline  
Old 04.03.2004., 19:40   #15
Re: Re: Vaši porođaji

Quote:
Blueberry kaže:
Iz osobnog iskustva: ne vjeruj drugima koji pričaju o svojim porodima, mene je moja prva susjeda (kao fina poznanica) pokušala utješiti horor pričama sa svog poroda dok joj ja nisam zalupila vrata pred nosom (e, neš ti mene!)

Drugo: to što je liječnik prisutan na porodu je SUPER URNEBESNA stvar, mislim da se već zbog ovoga ne mora brinuti. Jer, u većini poroda, liječnika nema niti blizu. On će joj ipak moći pomoći, a i sestre će se bolje ponašati - ipak imaju neki zort.

Treće: Ponesi joj za poslije poroda vode (jer bit će jaako žedna) i kompot od šljiva (to je meni bilo super, nikad ne znaš kako će izgledati prvi odlazak na WC, jel???) a i nešto za klopu jer u mnogim bolnicama klopa nije dostatna a i zna biti "krasnih" kombinacija, tipa pašteta i kruh (to su meni ponudili, ali ja među stvarima imala SENDVIČ, pa sam ih zeznula).

Četvrto i najvažnije: što god se na porodu desilo (a u najvećem broju slučajeva sve protekne odlično i brzo, bez komplikacija; šogor mi je ginekolog, ovo nije floskula) sve zaboraviš kad ti daju tvoje čedo u ruke. Sve nestane, kad prvi put taj mali zavežljajčić osjetiš na svom srcu. Sve je ostalo potpuno nevažno.

U svakom slučaju SEKI PUUNO HRABROSTI i sve će biti dobro!!!

Super, nemam ništa dodati osim naravno puno sreće tvojo sestrici
__________________
NEKA OSMIJEH BUDE VAŠ KIŠOBRAN!
mimi2003 is offline  
Old 05.03.2004., 20:30   #16
Hvala svima na odgovorima, savjetima i podršci. mame, super ste!

Znam da porođaj nije ništa strašno, i da sva ta bol prođe i zaboravi se, kad se ugleda bebač, ali bih ipak htjela da mi sestra ima lijepo, a ne traumatično iskustvo.

Ne sviđaju mi se uvjeti u hrvatskim bolnicama, htjela bih da to bude puno sređenije i ljepše, da majka ima izbora- način na koji će se poroditi, da može izabrati ko će biti uz nju, da je ljubaznost i podrška sestara i doktora obavezna, a ne da ovisi o dnevnom horoskopu .

Bol je normalna i mora se osjetiti, ali je svakom puno lakše kad ga se tretira kao čovjeka, s poštovanjem. Toga, možda, kod nas još uvijek nedostaje.

Ali nema veze, bitno da malene slatkice dolaze na svijet i da ih mi dočekamo s puno ljubavi.
crazy child is offline  
Old 05.03.2004., 20:55   #17
crazy child, nemoj se brinuti, a osobito nemoj sestri dati da to primijeti.

Meni je na porodu bilo oba puta super, bez ikakvih komplikacija, bez puno bolova, čak i bez doktora u blizini , sve je išlo potpuno prirodno i bez panike.

Ja sam išla roditi "prazne glave", bez straha, bez ikakvih pitanja poput "što ako" ili slično.
Imala sam osjećaj da ne trebam o tome misliti, jer tijelo žene je opremljeno da "misli" o toku poroda, bez obzira na predznanje.

Što manje misliš, manje se bojiš, što se manje bojiš, lakše se sve odvija.

Dakle, u principu treba imati pozitivan stav očekivanja da će sve proteći kako treba.
VelmaX is offline  
Old 05.03.2004., 22:58   #18
Quote:
.Ja sam išla roditi "prazne glave", bez straha, bez ikakvih pitanja poput "što ako" ili slično.
Imala sam osjećaj da ne trebam o tome misliti, jer tijelo žene je opremljeno da "misli" o toku poroda, bez obzira na predznanje.

Što manje misliš, manje se bojiš, što se manje bojiš, lakše se sve odvija.

Dakle, u principu treba imati pozitivan stav očekivanja da će sve proteći kako treba.
ma tocno tako

sve si rekla.

Zgodno se informirati iz knjiga ali ima nekih stvari koje se ne mogu nauciti, moraju se prvo iskusiti.
Winona is offline  
Old 06.03.2004., 01:46   #19
Quote:
T@nja kaže:
Asime, spasi me
A bas bi se od njega pomogla. Pa sta mislis ko je sve te Arape tamo navukao. Pa vidimo i koji je epilog cijele price bio.
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Old 06.03.2004., 16:57   #20
Re: Re: Vaši porođaji

Quote:
Tija kaže:

Kad rodi odnesi joj čokoladu u bolnicu, to uvijek pomaže

sve, sve ali ne cokoladu, sori Tija
Pa da je zatvori do nemila, pa kad bude trebala na WC bice joj teze nego roditi
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:08.