Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2015., 23:49   #141
Tocno sa 60 godina zivota i 38 godina uplaćenih davanja za radni staz ima pravo na prijevrermenu starosnu mirovinu uz penalizaciju od 0,25% mjesecno do pune starosne mirovine (65 godina) znaci bio bi penaliziran za 14,5 %.

Sto se tice invalidske mirovine tu se stvari malo kompliciraju, prvo i osnovno od primjene novog mirovinskog zakona 01.01.2014. god. zaostrili su se drasticno kriteriji za dobivanje invalidske mirovine, nadalje stvar se razvodnila i ima vise invalidskih stausa, najbolje da si pogledate ovaj link sa stranica HZMO-a.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 23:54   #142
Quote:
maraku3 kaže: Pogledaj post
Evo mene opet jer sam kod pitanja za supruga zaboravila spomenuti jednu bitnu stvar za procjenu povoljnije mirovine.
Naime, suprug ima i sedam godina radnog staža u BiH!
Od gore navedenih 38 godina, 7 godina u BiH.
Dali ste pokrenuli postupak pri HZMO-u za prethodno utvrdjivanje staza navrsenog u inozemstvu.
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=4283
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 11:15   #143
Poštovani,
ponovno velika hvala na odgovoru,
naravno, onih 7 godina Bih staža je unutar sveukupnih gotovo 38 godina i, da, podnio je i to nešto prije moždanog zahtjev za prethodno utvrđivanje staža u inozemstvu.
Jutros sam uhvatila vezu sa ženom koja sto godina radi u našoj podružnici Mirovinskog i sve ovo ima u malom prstu pa smo se dogovorile da sutra odem do nje . Nadam se da će mi ona nešto preciznije moći reći vrijedi li prolaziti svu dugotrajnu proceduru torturu u pokušaju dobivanja invalidske mirovine ili odmah otići u prijevremenu.
Jedna mi stvar nije jasna - naime, obraćunava li se penalizacija za prijevremno umirovljenje samo do navršenih godina starosti za punu starosnu mirovinu ili penali idu dok si živ?
Hvala!
maraku3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 11:53   #144
Nekad davno krajem devedesetih (takav je bio mirovinski zakon) ako si otisao u mirovinu i bio penaliziran kako si se priblizavao potrebnim godinam za starosnu mirovinu tako se penalizacija smanjivala dok nije dosla na 0.
Danas onako kako te penaliziraju kad odes u prijevremenu starosnu mirovinu ostaje ti za trajno dok si ziv.
U vezi invalidske mirovine najbolje otici kod pravnog savjetnika u mirovinski pa se informirati, nista ne kosta.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 12:28   #145
Diskriminacija muškaraca ili ... zašto muškarci uglavnom umiru prije žena

Bio sam sudionik jedne rasprave u svezi ostvarivanja prava na mirovinu, pa kako na stranicama HZMO-a nisam pronašao odgovor kada i pod kojim uvjetima, tijekom tzv. prijelaznog razdoblja, muškarci mogu ostvariti pravo na odlazak u redovnu ili prijevremenu mirovinu, zanima me da li možda netko od forumaša može pružiti informaciju o tome (riječ je o muškarcima rođenim u vremenu od 1960. do 1965. godine)?
__________________
Ordnung und Disziplin
Ja sam Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 21:55   #146
Pa za muskarce nema prijelaznog razdoblja. Uvjeti za umirovljenje muskarca su:
- Prijevremena starosna mirovina 60 godina zivota i 35 godina uplacenog staza,
- Prijevremena starosna mirovina zbog dugogodisnjeg osiguranja 60 godina zivota i 41 godina uplacenog staza i
- Starosna mirovina 65 godina zivota i 15 godina uplacenog staza
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 22:36   #147
Nikad' ... a možda ni tad'!

Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Pa za muskarce nema prijelaznog razdoblja. Uvjeti za umirovljenje muskarca su:
- Prijevremena starosna mirovina 60 godina zivota i 35 godina uplacenog staza,
- Prijevremena starosna mirovina zbog dugogodisnjeg osiguranja 60 godina zivota i 41 godina uplacenog staza i
- Starosna mirovina 65 godina zivota i 15 godina uplacenog staza
Jebiga ... znači prije nego mirovina!
__________________
Ordnung und Disziplin
Ja sam Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 15:26   #148
Pozdrav,

Imam pitanje vezano za prijevremenu mirovinu. Točnije za izračun. Postoji opcija za plaćanje 70kn u zavodu izračunaju ili da to sami preko neta napravimo besplatno. Naravno, odlučili smo se da izračunamo preko interneta.

Na stranici HZMO-a pod Informativni izračun nam javlja sljedeće:

Quote:
U bazi podataka osiguranika Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO-a) nisu pronađeni podaci, stoga vam ih nismo u mogućnosti prikazati. Razlozi zbog kojih nema podataka mogu biti sljedeći:


Naime, predali smo zahtjev za elektroničkim zapisom 5.3., dakle u četvrtak, možda zato još uvijek se ne može informativno izračunati jer treba proći nekoliko dana da se uknjiži taj zahtjev?

Također, žena u zavodu je rekla da možemo izračunati i preko Lana sustava, ali očito da žena ne zna svoj posao jer preko Lane mogu provjeriti samo vlasnici obrta i poduzetnici.

Može više info? Siguran sam da nije ništa komplicirano pa ne žele moji platiti 70kn ako nije potrebno. LP!
__________________
"Nije blago ni srebro ni zlato,već je blago što je srcu drago."
Dareedevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 16:07   #149
Cudi me da danas vec to nemozete napraviti, ako nejde danas probajte u ponedjeljak.
Vjerojatno je pod LAN mislila na internet, lapsus.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 14:06   #150
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Cudi me da danas vec to nemozete napraviti, ako nejde danas probajte u ponedjeljak.
Vjerojatno je pod LAN mislila na internet, lapsus.
Rekla je baš Lana i dala web adresu pa me čudi.

Hvala na odgovoru, probat ćemo u ponedjeljak.
__________________
"Nije blago ni srebro ni zlato,već je blago što je srcu drago."
Dareedevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 14:49   #151
Koja tocno adresa, napisite.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 23:02   #152
Iz prijevremene u starosnu?

Imam možda glupo pitanje ali ne nailazim na korisne informacije pa molim pomoć.
Dakle svekar je otišao 2010.g. u prijevremenu mirovinu sa 60 godina i 35 godina staža.
Ove godine puni 65g. pa me zanima jel ima sada neka prava na veću mirovinu ili mu do smrti ostaje ova koju ima?

Tenkju!
katekit is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 00:41   #153
Mirovina koja mu je izracunata 2010 godine pratit ce ga do kraja zivota, povecanje mirovine ako ga bude odredjuje se 2 puta godisnje negdje u trecem mjesecu za period od 01.01. i negdje u devetom mjesecu za period od 01.07., a od 01.01.2015 po novom nacinu, formula kako se to radi kao da je napisao Anstajn, zadnje povecanje bilo je negdje u prvoj polovini 2013. god.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 14:27   #154
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Mirovina koja mu je izracunata 2010 godine pratit ce ga do kraja zivota, povecanje mirovine ako ga bude odredjuje se 2 puta godisnje negdje u trecem mjesecu za period od 01.01. i negdje u devetom mjesecu za period od 01.07., a od 01.01.2015 po novom nacinu, formula kako se to radi kao da je napisao Anstajn, zadnje povecanje bilo je negdje u prvoj polovini 2013. god.
Hvala na odgovoru!
katekit is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 09:25   #155
Lijep pozdrav ekipa, imam sljedeću situaciju u obitelji. Naime majka i otac su prošle godine u 7 mjesecu ostali bez posla i trenutno su na zavodu za zapošljavanje. Otac ima 55 godina starosti i cca 53 godina radnog staža, majka ima 45 godina starosti i cca 27 godina radnog staža (jasno mi je da ona nema nikakva prava za mirovinu ali eto da je spomenem).
Moje pitanje je dali moj otac sa svojim godinama starosti i godinama radnog staža ostvaruje bilo kakvu mogučnost za prijevremenu mirovinu ili pak postoji ikakva mogučnost da sljedečih 5-6 godina provede na zavodu za zapošljavanje na takozvanom čekanju za ostvarenje prava na mirovinu.
nina0102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 09:44   #156
Ovo 53 god radnog je sigurno greškica.
Ima pravo sa 60 god i 35 god radnog staža.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 19:07   #157
Kao sto je napisao sivkic, uvjet za muske je 60 godina starosti i 35 godina uplacenog staza, pretpostavka je da ovih napisanih 53 godine staza su u stvari 35 godina staza, otac ima pravo provesti na burzi uz naknadu 450 dana, ostalo vrijeme ali bez naknade moze provesti na burzi i cekati svojih 60 godina starosti kako bi mogao u prijevremenu starosnu mirovinu uz penalizaciju (umanjenje mirovine za 20,4 %), ali mu za vrijeme provedeno na burzi staz stoji.
Zato bi bilo dobro ako je ikako moguce da se zaposli kako bi stekao vise radnog staza i umanjio postotak penalizacije.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 13:56   #158
Hrvatski radiša na radu u EU

Zna li možda netko odgovor na slijeće pitanje vezano uz isplatu/primanje mirovine u RH?
Naime, osoba je podnijela zatjev za odlazak u prijevremenu mirovinu sa danom 31.01.2016.godine. Istodobno, pružila joj se prilika za radom kod inozemnog poslodavca u nama susjednoj zemlji tijekom veljače tekuće godine. Smije li isti raditi u inozemstvu i tamo primati osobni dohodak, a da pri tom' ne izgubi pravo na isplatu mirovine u Hrvatskoj?
__________________
Ordnung und Disziplin
Ja sam Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 19:32   #159
Pa neka ode u podrucni ured mirovinskog raspitati se, vjerojatno ce morati zamrznuti mirovinu na vrijeme koliko ce biti zaposlen, ili neka radi na crno.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 21:00   #160
Lijepi pozdrav svima...

U lipnju ću proslaviti 51. rođendan, a u studenom 34 godine neprekidnog radnog staža. Imam ogromnih zdravstvenih problema (višestruke kirurške intervencije zbog neurokirurških (kralježnica-teške diskopatije i ostalo...), gastrointestinalnih (perforacija čira, GERB, peritonitis itd.) te preživljenih pulmoloških problema (plućna embolija, plućni infarkt) Radim sama u svojem d.o.o.-u (sjedilački, intelektualni posao) i sada sam stvarno došla do trenutka kada više ne mogu niti psihički niti fizički izdržati. Iscrpila sam posljednji atom snage. Najljepše molim da mi malo pojasnite kakve su mi šanse da zatražim i dobijem prijevremenu starosnu, jer u invalidsku, bez obzira na teške dijagnoze, teško da bi me uputili. Unaprijed zahvaljujem na svakom odgovoru.
JustVeselka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:29.