Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2014., 13:10   #21
ma iskreno sumnjam da bi to imalo ikakava odjeka. samo bi ja ispala cinkaroš i žešća drama kvin. i ništa se ne bi desilo.

kakvom sam razgovoru svjedočila, nitko od roditelja ne bi trepnuo. kao što veli gargamišamel "slobodno vi dajte". i nekako mi se čini da je ta teta (i ova druga isto) dosta cijenjena. u letećim kratkim kontaktima sa roditeljima već jedno njih 4 je istaknulo kako su nam tete odlične, al stvarno odlične (razgovor u stilu: i kako ste se vi prilagodili ..kako vam je protekla godina..)

ja nisam kliknula s njima, nažalost. kako sa jednom tako ni sa drugom. pa ne znam što je toliko odlično. normalne tete.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 07.06.2014. at 13:18.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 14:21   #22
pa, strucni tim bi morao reagirati.



vec sam pisala, mene su odgojili bez udaraca i to krajem 70tih i pocetkom 80tih kad je to bilo ravno naucnoj fantastici kod nas. tada su se roditelji mahom dijelili na one "dobre" koji lupe po guzici eventualno koji samar udijele u starijoj dobi i na one "zloceste" koji tuku remenom, sibom, koriste klecanje na kukuruzu i slicno.
svi, ama bas svi su se iscudjavali metodama mojih staraca, govorili da "cu im srat po glavi" da se "drvo svija dok je mlado" i slicno. U isto vrijeme im je takodjer svima bilo jako cudno kako sam ja pristojna i dobro odgojena
zbilja ne znam da li je itko iz nase okoline malo promislio kad je vidio da i ovo funkcionira, zelim vejrovati da je.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 15:28   #23
al dijete kao svjedok nije baš neki dokaz. imam neki osjećaj da bi stručni tim mene umirio da se to ne događa, mogu biti bez brige. da dijete vidi i čuje svašta i u maloj glavici miješa priče i zbilju...

jedino što bi mogla što mi se čini kao eventualno dobra ideja je najaviti individualni što ionako planiram i ko usput spomenuti u znam da se ona tog ne libi, ali da je nama roditeljima neprihvatljivo s čim bi se složili svi mogući stručni timovi..
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 16:20   #24
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
svi, ama bas svi su se iscudjavali metodama mojih staraca, govorili da "cu im srat po glavi" da se "drvo svija dok je mlado" i slicno. U isto vrijeme im je takodjer svima bilo jako cudno kako sam ja pristojna i dobro odgojena
"to je takvo dijete, lako je vama s njim"
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 18:17   #25
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post

kakadu: a što bi ti učinila točno? čini se (nadam se) da je to dotična teta napravila jednom.
nisam htjela puno navaliti sa pitanjima. detaljno sam ispitala taj određeni slučaj. mala mi ipak ima 3g i sitno. ulovit ću još koijput priliku kad će biti raspoložena za ozbiljan razgovor i provjeriti da li je još bilo toga.

druga teta, odlučno i jasno kaže, nije nikad udarila. ali ova da.

zapravo, nije mi čak ni toliko bitno. ne gradi s njom nikakav trajni odnos. za par godina nećemo je se ni sjećati.

dala sam joj do znanja da se to ne smije. ta teta je pred penziju i sigurno se neće ništa promijeniti. samo nek nju ne dira, jer tu ću itekako reagirati.
meni je isto dal je teta udarila moje ili neko drugo dijete.
jebemu, zena lose radi svoj posao.
krsi zakon


dala si djetetu do znanja da se ne smije tocno sto?
da se ne smije tuci djecu?i sto kada ta teta, pred tvojim djetetom udari drugo dijete? i kad ti dijete to doma isprica, sto ces onda? ako ti na to ne odreagiras, opet si poslala poruku svom djetetu da to bas i nije tako, da neki ljudi ipak udaraju djecu. i to ljudi, kojima si to svoje dijete povjerila na odgoj i cuvanje, 6-8-10 sati dnevno.
sto ce tvoje diejte misliti o tebi kao mami, koja prica da nije ok tuci djecu, a ipak ju ostavlja 1/4 dana kod tete koja povremeno tuce djecu

i zasto uopce riskirati da se to jos koji put desi, i zasto cekati da ona udari tvoje diejte? majkemi, ne kuzim. ne bih se uopce htjela dovesti u tu situaciju.
da se zamjerim kome?
strucnom timu, ravnatelju, toj teti

fizicko kaznjavanje je zakonom zabranjeno, osobe iz odgoja i obrazovanja moraju raditi na suzbijanju takvog ponasanja (plus sto su duzne prijaviti ga) i promiviranja nenasilja (alternative kaznjavanju, medijacija kao rjesavanje sukoba itd)

za pocetak, ja bih ovaj vas "lezeran razgvor" prepricala ravnatelju.
mislim da bih preskocila strucni tim, sa naglaskom da bih pitala na koji nacin se u ovom vrticu prevenira nenasilje i na koji nacin oni uce djecu nenaslju.

nisam skuzila kako je tocno isao razgovor tebe i tvog djeteta, tu je moguce nestrucno voditi razgovor pa sugestibilnim pitanjima dobiti od djeteta "to kaj hocemo", i zapravo ispremjesati RL i mastu.

inace, dijete moze biti svjedok na sudu, i djetetov iskaz se uzima kao relevantan (u skladu sa dobi i razvojnim karakteristikama)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 08:57   #26
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
dala si djetetu do znanja da se ne smije tocno sto?
da se ne smije tuci djecu?

nisam skuzila kako je tocno isao razgovor tebe i tvog djeteta, tu je moguce nestrucno voditi razgovor pa sugestibilnim pitanjima dobiti od djeteta "to kaj hocemo", i zapravo ispremjesati RL i mastu.
da probam odgovoriti i pokriti sve točke.
pitala sam je da li je teta x nekad udarila neko dijete. nije
a da li je teta y? da.
koga? nju i nju
zašto? -jer su išle prati ruke pa trčale po sobi mokrim rukama a to se ne smije)
i što je onda bilo? -išle su u kaznu.
ček, udarila ih je i išle su u kaznu? ili su samo išle u kaznu? -samo u kaznu.

(sad pokušavam razlučiti da li ne kuži pitanje ili ipak ih nije udarila)

znači nije ih udarila?-da, udarila ih je.

(u 2 navrata smo vrtili priču da li samo kazna ili i udarac)

a di, kako pokaži mi -lupila me po licu
i šta je onda bilo? -plakale su.
još sam pitala da li je nju udarila. -nije. kaže "ja sam dobra".

još jednom sam provjerila za tetu x. -nije ona.
podsjetila sam je da se mi doma ne tučemo i da ne želim da nju neka teta udari i da nam to odmah mora reći. kimnula je da hoće.

da pitam mamu od jedne i druge cure nema smisla, jer su baš njihovi roditelji ti koji su pričali i koji ih tuku. od jedne curice mama je ona koja kaže da takva kazna spašava živote. od druge curice tata je rekao "treba nekad".

moja zna da neki ljudi tuku djecu (povod da to sazna je bila ona spika: kad si zločest dobiš šibu od krampusa, pa sam joj objasnila zašto šiba, jer se šibom može udarit. a neki udaraju).

ne zna ona ne da je zakonom zabranjeno nit tom činu ne daje veliku važnost. zna da neki rade stvari koje nisu lijepe i koje se ne smiju. njoj je to (valjda) isto kao kad smo jedan put pretrčali preko ceste gdje nije zebra pa sam joj napomenula da smo napravili nešto što se ne smije.

tako da će od cijele priče negativnih posljedica ostati samo strah od kazne. a strah od kazne ionako postoji. rezultat je da se boji te tete. oduvijek se izjašnjavala da više voli tetu x. al u tom odnosu ionako nema ljubavi. nit će joj nanijeti trajnu štetu u formiranju ličnosti.

naravno da ne odobravam, iako tako zvuči. samo objašnjavam zašto neću reagirati.

uostalom, vidjela sam iz prve ruke kako su ovi u vrtiću konsolidirani i koji je to čvrst obrambeni stav (kad sam išla razgovarati o mogućem premještaju na početku godine). teta koja ima 60, koja pretpostavljam radi tamo bar 10 godina ako ne i čitav svoj radni vijek je pohvaljena i od same pedagoginje.
ili ne znaju, ili žmire. zalud što je zakonom zabranjeno. dovoljno da se u hijerarhiji nađu ljudi kojima nije to tak strašno i treba nekad. i na to kad dođe još puno razumijevanje za težak i izazovan posao odgajatelja a neka djeca znaju stvarno biti nemoguća.

podsjećam da i dalje ne znam ništa koliko je to često. ako je samo jednom, zaboravit ću da sam išla čula.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 08.06.2014. at 09:03.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 11:22   #27
a ne znma kaj da ti kazem.
otvorila si temu, meni se cinilo vaznim da o tome razgovaras sa drugima, i da dobijes podrsku stavu koji, ocito, vecina roditelja u vrticu nema (vratila sam temu, jer mi se cini da moze biti zasebna, jer ovo jest specificno, vezano je uz kaznjavanje u vrticu)

vecina vrtica provodi projekt Rastimo zajedno...ne znam dal vas to ima, al ak ima, onda je jebeno licemjerno nekim roditeljima pricati o alternativama kaznjavanja, a istovremeno u grupi fizicki kaznjavati dijete. i/ili imati saznanja o, a ne reagirati na fizicko kaznjavanje roditelja kod kuce.

nasilje ce nestati tek kada svi reagiramo na njega, ne plakatima i ne floskulama sa tv-a, nego vlastitim primjerom.
djeca najvise uce opazanjem i imitiranjem.

ja kada reagiram, ne reagiram samo radi tog djeteta kojem treba zastita i adekvatna reakcija, nego i radi svog djeteta koje tomu moze svjedociti, ili kasnije biti zrtva udaraca i/ili pasive agresije tog djeteta, jer dijete nije naucilo drukcije rjesavati frustracije
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 17:54   #28
Moram priznati da nisam nikada čula da bilo koja teta mlati djecu u vrtiću.
Mada, za ove državne nemam pojma, ali znam da kada je moja išla u privatni, tete su se postrojile kak' piceki.
U strahu su bile ako im je bilo koji roditelj i za sitnicu prigovorio jer su znale da su vrlo lako zamjenjive.

Što se tiče općenitog mlatarenja djece. Rekla bih da onaj roditelj koji uđe u rutinu mlaćenja svoga djeteta u nekoj toj mlađoj dobi, to mlaćenje najčešće niti ne prestane kada dijete odraste i ode u školu. Niti tu se roditelj ne libi klepnuti za bilo kaj. Da li za lošu ocjenu ili za nešto treće.

Poznajem dečka kojega je ćaća mlatio čak i kada je malac već stasao u mladića, brojao kojih 15 god, stalno ga stari ćuškao i nabijao nogom, gdje je sada taj dječarac odrasli čovjek koji muca. Sam se izjasnio da mu nikada u životu neće pasti na pamet da takvo što priušti svojoj djeci.

Ugl, ono možda bitnoga što sam htjela napomenuti. Začudili bi se koliko će vas roditelja osuđivati kada se izjasnite da vi ne tučete djecu. Gledat' će vas sa zgražanjem i izjave pucaju u smjeru da će vaše dijete postati neodgojeno, jer kako vi to pobogu mislite odgojiti dijete, a da ga par puta malo ne mlatnete iza uha.
perilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 00:16   #29
Roditelje koji zagovaraju fizicko kaznjavanje djece treba informirati da neka istrazivanja pokazuju da fizicki kaznjavana djeca imaju u prosjeku nizi IQ, a i stanovnici zemalja u kojima se tolerira fizicko kaznjavanje imaju manji IQ od stanovnika zemalja u kojima se to ne tolerira.
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 08:17   #30
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
vecina vrtica provodi projekt Rastimo zajedno...ne znam dal vas to ima, al ak ima, onda je jebeno licemjerno nekim roditeljima pricati o alternativama kaznjavanja, a istovremeno u grupi fizicki kaznjavati dijete. i/ili imati saznanja o, a ne reagirati na fizicko kaznjavanje roditelja kod kuce.
da, provodi projekt. i slažem se. sve stoji.

više ne uspijevam izvući od djeteta jer je skužila da smo nešto nešto oko tog zapeli (i muž je nešto pitao o tome) pa se počela smijuljiti na moj drugi pokušaj da saznam još koji slučaj. navela je ime drugog dječaka da je on dobio po guzi ali to sad više ne mogu biti sigurna da je istina kao u slučaju prvog priznanja.

Quote:
perilica kaže: Pogledaj post
Mada, za ove državne nemam pojma, ali znam da kada je moja išla u privatni, tete su se postrojile kak' piceki.
U strahu su bile ako im je bilo koji roditelj i za sitnicu prigovorio jer su znale da su vrlo lako zamjenjive.
slažem se. nikad neću zaboraviti kad je moja dobila posred glave od jednog dječaka. bila je velika čvoruga. al su se svi usplahirili kao da se dogodilo tko zna što. čak je ravnateljica predvečer zvala da pita je li sve okej, da nije potres mozga? i ona je bila "u strahu" od nas roditelja da ne bi digli frku.

to su sad 2 krajnosti: rad pod pritiskom i strahom od najmanje greške ili da se nešto ne protumači kao greška i rad di te boli k.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 08:57   #31
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Roditelje koji zagovaraju fizicko kaznjavanje djece treba informirati da neka istrazivanja pokazuju da fizicki kaznjavana djeca imaju u prosjeku nizi IQ, a i stanovnici zemalja u kojima se tolerira fizicko kaznjavanje imaju manji IQ od stanovnika zemalja u kojima se to ne tolerira.
Roditelji koji zagovaraju fizičko kažnjavanje vrlo vjerojatno te neće neće shvatiti to istraživanje ozbiljno, jer je njima to istraživanje daleko i nepoznatno i vrlo vjerojatno će to istraživanje doživiti kao pozadinsku glazbu u konzumu. Osim toga, oni mnogi ljudi istraživanja ljudskog društva i psihološka istraživanja doživljavaju kao neka bespotrebna istraživanja, kao nešto što je očito i već poznato, ili često misle da znaju bolje od znanstvenika koji su se time bavili.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 10:19   #32
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
slažem se. nikad neću zaboraviti kad je moja dobila posred glave od jednog dječaka. bila je velika čvoruga. al su se svi usplahirili kao da se dogodilo tko zna što. čak je ravnateljica predvečer zvala da pita je li sve okej, da nije potres mozga? i ona je bila "u strahu" od nas roditelja da ne bi digli frku.

to su sad 2 krajnosti: rad pod pritiskom i strahom od najmanje greške ili da se nešto ne protumači kao greška i rad di te boli k.
Moja je davnih dana išla u vrtić. No, raditi pod pritiskom i strahom dok odgajaš tuđu djecu, po meni je ok. Jedan od izazovnijih i stresnijih poslova gdje ti treba hrpa živaca i skuliranosti.
Ne bi smjelo biti razlike niti u privatnim niti državnim. Ipak se radi o djeci, pa je poželjno da država barem tu ne zajebe.

U privatnom vrtiću zna se od čega ta ravnateljica egzistira. Tako da nije čudno da će poduzeti sve mjere da dijete nije zakinuto, zlostavljano.

No, dijete najčešće izverbalizira što se događalo taj dan u vrtiću. Ukoliko ima revolt, gdje nakon adaptacije ne želi u vrtić, strah od teta, mislim da je mogućnost da nešto nije u redu. Moja je tada krenula sa 3 god. Znala je objasniti tko je što rekao, kome, kako se tete ponašaju prema njoj.
Najbolji je pokazatelj bio da je često spominjala tete u nekakvom pozitivnom kontekstu.

EDIT: Da napravim neku paralelu, kakvo je to dijete koje nije mlaćeno kroz svoje djetinjstvo.
Kako ono izgleda/ponaša se kada poraste i ide u školu.
Moja je školarac. Dijete nije mlaćeno i ne živi pod stresom.
Izjasnila se da ona nema grčeve u trbuhu kada joj dolazim na roditeljski jer nisam kao većina roditelja što čuje od svojih vršnjaka, koji dobe svoju porciju doma jer nisu zadovoljili sa ocjenom. Bude i tuljenja po školi :' a kaj će mi sada starci doma reći/napraviti'.
Ona zna da ukoliko je kiksala u ocjeni, nije zadovoljila, mora ocjenu i popraviti. Nema drame.
Tako da nitko ne može govoriti da je mlaćenje djece jedan potreban faktor u odgajanju, u suprotnom će se dijete oteti kontroli.

Zadnje uređivanje perilica : 10.06.2014. at 10:37.
perilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 14:20   #33
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
nisam htjela puno navaliti sa pitanjima. detaljno sam ispitala taj određeni slučaj. mala mi ipak ima 3g i sitno. ulovit ću još koijput priliku kad će biti raspoložena za ozbiljan razgovor i provjeriti da li je još bilo toga.
ne možeš ti to znati. oni imaju živu maštu i teško je razlikuju od stvarnosti. dovoljno je da nešto zamisle i ni ne kuže razliku u toj dobi
(moju je s tri godine tata ostavio u šumi i spasio ju je dobri duh casper, kune se u to).
bez odraslih svjedoka nikada nećeš znati što je istina.

postoji jako dobar film Jägten na sličnu temu (malo osjetljiviju od ove).
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 20:31   #34
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
ili se počne penjati po ogradi. uzme velike škare. kutiju sa lijekovima. jesti deterdžent.
učinkovitije je objašnjenje daje to jakojakojako opasno. jako boli. ide krv. razbije se glava. ruka noga. treba ići doktoru. otrov opasan...bude zlo.. ok, dok je mala i ne kuži nema druge nego micati to sve.

kažem učinkovitije je jer ovako shvati pravu opasnost zašto to ne. a onako će povezati da je to ne jer će tata tući. što ostavlja mogućnost da radi kad tata ne vidi..
Ma znam da je nece udariti. On iznosi leptirova jajasca van, svakog kukca hvata i pusta ga van, doslovno nece mrava zgaziti pa se ne bribem previsr :-D

Mada mogu shvatiti situaciju da opalis dijete po guzi koje si sekundu prije zgrabio pred kamionom.
Mene moji nisi tukli, ali me jednom tata isamarao kad sam pala sa stepenica. Stalno ga zezam zbog toga, ali on kaze da se toliko usr'o od straha da me instinktivno osamario.
Prigovaram mu, ali ga zapravo kuzim.

Moja cura vec sada poslusa kad joj kazem da nesto ne dira jer je pec pec ili boc boc, no redovno se rasplace.
Upozoravanje i dramatiziranje je super dok pali,.ali ja sam pricala o situaciji kad dijete unatoc tome istrci pred auto. Mogu tad shvatiti da netko klepi dijete. Nije sigurno dobra odgojna strategija, ali je ljudska reakcija.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 20:50   #35
Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
Upozoravanje i dramatiziranje je super dok pali,.ali ja sam pricala o situaciji kad dijete unatoc tome istrci pred auto. Mogu tad shvatiti da netko klepi dijete. Nije sigurno dobra odgojna strategija, ali je ljudska reakcija.
Nama se upravo ta strahota dogodila.
Imao je cca 2-2,5 godine i odjednom mi se istrgnuo iz ruke i otrcao prema vrlo prometnoj cesti po kojoj auti jure, a ne vide pjesake izmedju parkiranih auta.
Da nije naisla neka zena koja ga je zaustavila na rubu ceste, pokupio bi ga auto.
Cak ni tad mi nije bio instinkt da ga udarim, bas naprotiv, htjela sam ga cvrsto zagrliti, ali tresla sam se kao prut i vikala sam da se cijeli kvart orio.
Skuzio je da sam prestrasena i ljuta istovremeno pa je i njemu valjda doprlo do mozga kakvu opasnu stvar je napravio.
Poslije kad smo se oboje smirili, razgovarali smo, objasnila sam mu koliko je to opasno, jos izdramatizirala do maksimuma i shvatio je.
Ali uzelo mi je to 10 godina zivota, evo i sad me trnci prolaze kad se toga sjetim.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 20:56   #36
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Nama se upravo ta strahota dogodila.
Imao je cca 2-2,5 godine i odjednom mi se istrgnuo iz ruke i otrcao prema vrlo prometnoj cesti po kojoj auti jure, a ne vide pjesake izmedju parkiranih auta.
Da nije naisla neka zena koja ga je zaustavila na rubu ceste, pokupio bi ga auto.
Cak ni tad mi nije bio instinkt da ga udarim, bas naprotiv, htjela sam ga cvrsto zagrliti, ali tresla sam se kao prut i vikala sam da se cijeli kvart orio.
Skuzio je da sam prestrasena i ljuta istovremeno pa je i njemu valjda doprlo do mozga kakvu opasnu stvar je napravio.
Poslije kad smo se oboje smirili, razgovarali smo, objasnila sam mu koliko je to opasno, jos izdramatizirala do maksimuma i shvatio je.
Ali uzelo mi je to 10 godina zivota, evo i sad me trnci prolaze kad se toga sjetim.
Uf, jbt, moj najveci strah, uz strah da ce mi se negdje izgubiti.

Poznavajuci sebe, vjerojatno bih reagirala isto kao ti, ali ne mogu tvrditi kad nisam bila u toj situaciji.

Znam samo da mi dodje da opalim roditelje koke vidjam kako tuku dijete jer hoda sporo ili vristi u trgovini, ali bih imala razumujevanja za roditelja koji opali dijete po guzi u gore navedenoj situaciji.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 09:18   #37
Quote:
Jelica Izjelica kaže: Pogledaj post
ne možeš ti to znati. oni imaju živu maštu i teško je razlikuju od stvarnosti. dovoljno je da nešto zamisle i ni ne kuže razliku u toj dobi
(moju je s tri godine tata ostavio u šumi i spasio ju je dobri duh casper, kune se u to).
bez odraslih svjedoka nikada nećeš znati što je istina.

postoji jako dobar film Jägten na sličnu temu (malo osjetljiviju od ove).
mogu djeca jako puno toga ispricati, pogotovo kroz igru.
vazno je slusati ih, ne postavljati puno pitanja, pogotovo ne sugestibilna pitanja.
pogotovo je vazan kontekst postavljanja pitanja, cijelog razgovora....zato sam ja katjes pitala kak je izgledao taj razgovor.
ja daleko vecu tezinu dajem infomacijama sa kojima mi dijete dodje spontano, ili primjetim da nesto spominje dok se igra

naravno da je masta jaka, i da postoji sansa da ce iskoristiti elemente iz crtica, bajki, sa ulice...da mogu ispricati nesto sto se njima desilo (a zapravo se desilo prijatelju), da mogu ispricati nesto od prije pola godine kao da se desilo danas, al i bez odraslih svjedoka, moguce je dobiti jako puno od djeteta.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 09:32   #38
ja sam istukla malog po guzici kad je izletio na cestu i to se oglušio na moje dozivanje i trčanje za njim. Vozač je stao jer je vidio da sumanuto trčim i vičem. Tresla se i plakala, ali sam ga istukla.
Nikad više nije isto ponovio.
Za sve ostalo se možemo dogovoriti i apsolutno sam protiv bilo kakvog zlostavljanja djece
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 14:28   #39
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
mogu djeca jako puno toga ispricati, pogotovo kroz igru.
vazno je slusati ih, ne postavljati puno pitanja, pogotovo ne sugestibilna pitanja.
pogotovo je vazan kontekst postavljanja pitanja, cijelog razgovora....zato sam ja katjes pitala kak je izgledao taj razgovor.
ja daleko vecu tezinu dajem infomacijama sa kojima mi dijete dodje spontano, ili primjetim da nesto spominje dok se igra

naravno da je masta jaka, i da postoji sansa da ce iskoristiti elemente iz crtica, bajki, sa ulice...da mogu ispricati nesto sto se njima desilo (a zapravo se desilo prijatelju), da mogu ispricati nesto od prije pola godine kao da se desilo danas, al i bez odraslih svjedoka, moguce je dobiti jako puno od djeteta.
Moguce je dobiti, ali pitanje je sto si dobila.
Plod maste ili istinu.
Kako ces to znati?
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 14:40   #40
Quote:
Jelica Izjelica kaže: Pogledaj post
Moguce je dobiti, ali pitanje je sto si dobila.
Plod maste ili istinu.
Kako ces to znati?
Ne smiješ podcjenjivati malo dijete od 3 god.
Istina je da dijete u igri puno toga kaže, ali da ti teta mlati dijete u vrtiću nema šanse da dijete ne bi bilo u strahu. Osim ako doma ne dobiva po plećima pa se dijete kao i čovjek na sve navikne, pa takvo ponašanje postane normalno, pa nije niti čudno da i teta tuče.

Bilo je neki tjedan dana na dnevniku prilog, vrtić ( vani negdje) gdje su tete zlostavljale djecu u vrtiću, vukle ih po podu, tukle. Kada su roditlji nešto posumnjali jer im doma djeca dolaze uplašena, u strahu i šoku, zatražili su da se postavi u vrtić videonadzor. Imali su šta i vidjeti.

Pokazatelja uvijek ima kada se nešto 'neobičnoga' događa.
perilica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:57.