Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2014., 13:11   #61
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a to je netko napisao? naravnod a se svakome moze desiti, ali se desi roditelju, on je kriv a ne dijete i nema smisla kaznjavat dijete. jer si ti kriv, tocka
upravo tako
(iskreno, ja ne bih niti roidtelja kaznjavala, pogotovo ako na licu mjesta preuzme odgovornost)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 13:17   #62
nitko nije rekao..nego, vezano uz krajnje primjere koji bi možda opravdali upotrebu sile - zar je udarac garancija da neće više nikad ponoviti??

ne bi baš rekla. čitala sam na fejsu komentare o odgoju, izlaženju na kraj s nemogućom djecom (a baš se našao trust mozgova koji tuku djecu i ismijavaju ove koji ne tuku) roditelja koji kažu da kod njih padaju pljuske, i šiba je u upotrebi i djeca opet ponavljaju ono zbog čeg su jučer bila "adekvatno" kažnjena.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 13:25   #63
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a to je netko napisao? naravnod a se svakome moze desiti, ali se desi roditelju, on je kriv a ne dijete i nema smisla kaznjavat dijete. jer si ti kriv, tocka
Ne moras napisati, iscitava se izmedju redova.

Ja dijete ni na koji nacin nisam kaznila, niti ga udarila, kao sto sam napisala, instinktivni poriv mi je bio potpuno suprotan.

Ali isto tako, ne mislim ni da sam ja bila "kriva" za to.
Da sam kojim slucajem hodala pored njega zaokupljena svojim mislima, drzala u rukama vrecice umjesto da drzim njega za ruku, gledala na desetu stranu ili pricala na mob, onda bi rekla da je krivnja na meni.
A ovako kad sam ga najnormalnije drzala za ruku, razgovarala s njim i gledala ga, ne mogu reci da sam ja ta koja ga je iz nemara ili gluposti dovela u opasnost.
Isto tako, naravno da ne mislim da je on bio "kriv". Dijete je, nije imao pojma sto je moglo uslijediti.

Jednostavno se dogodilo. U milisekundi. I to je to.

Cemu uopce trazenje "krivca"?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 13:27   #64
naravno da nije garancija, dapace, to je totalno izokrenuta logika. ako je dijete u stanju zapamtiti da ne ide na cestu jer ces ga inace udariti onda je u stanju zapamtiti i da ne ide na cestu jer ce ga auto pogaziti.
isto tako, ako tvrde da udarac ne boli, cemu onda udarac ako dijete ne zapamtui bol? sto moze iz udarca zapamtitia ne iz nekog zornog prikaza prelazenja auta preko paradajza npr?
nemam pojma, nikad nisam shvacala udaranje kao metodu odgoja i ucenja.
mogu shvatiti da puknes od nervoze, bespomocnosti i ljutnje, jednostavno izgubis kontrolu i udaris, ok, ne opravdavam ali mogu shvatiti.
ali da to koristis ko metodu ucenja ili kaznu, neshvatljivo mi je totalno.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 13:27   #65
pa one uopće ne odgovaraju tebi, već ovoj koja bezbolno batina.
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 13:30   #66
frupy, netko je uvijek odgovoran tj kriv. to sto objektivno nekad nisi mogao nista uciniti ili nije realno ocekivat da se bude 24/7 u takvom stanju pripravnosti ne znaci da nisi kriv.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 13:40   #67
Svakom se moze dogoditi da mu se dijete otrgne, svakome tko ne vodi dijete na lancu.

Mene zanima, i to je mozda za drugu temu, posljedica fizickih i verbalnih kazni na psihu djeteta.
Ako nije rijec o batinama koje ukljucuju gasenje opusaka i lomljenje ruku,.mislim da je verbalni napad puno tezi i da nosi puno vece posljedice.
Znam odrasle koji su u djetinjstvu znali dobiti po guzi i svi mi kazu da se toga skoro i ne sjecaju, li rijeci pamte.
S muzem sam detaljnije o tome pricala, njega je mama ponekad tukla, kaze mi da se ni jednih batina ne sjeca posebno, ali da ga je najvise potreslo kad mu je mama u ljutnji rekla: bolje da sam kamen rodila, nego tebe.
Meni je stari jednom prilikom rekao da sam kreten, imala sam mozda 7-8 godina, i te rijeci su me predugo proganjale.

Poanta? Mislim da se previse danas prica o fizickom kaznjavanju, a da je najveca prijetnja za psihu djeteta upravo verbalna kazna.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 13:50   #68
jednom sam guglajući naišla na nekakav bih forum (ne odgovaram ovo, nuklea, tebi. nego me podsjetilo) di su izostanak fiz kažnjavanja nazivali "skandinavski odgoj". valjda im je tako isprezentirano pa su sudionice rasprave kritizirale skandinavski stil da je okrutan na drugi način: jer npr oni često puštaju djecu da plaču. tobože zagovaraju to da se djeca (ne dojenčad) sami ispucaju i umire. pa je argument bio: radije jedna pljuska il malo po guzi ali da doživljavaš dijete nego ovo kako oni: bez udarca ali uz ignoranciju i veliku emocionalnu distancu.

svakakve logike postoje, ko što vidite. svak ima svoju istinu i viđenje.

kad smo kod uspoređivanja verbalne i fizičke kazne. ili kazne bilokakve: uskraćivanje onog što voli. to sve na neki način povrijedi dijete. a to nam je i cilj, zapravo.
sjedenje ili stajanje u kutu je tobože da dijete razmisli. al ujedno je i ponižavajuće, nije li? isto kao udarac. isto kao ružna riječ.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 14:06   #69
naravno, zaboga, zar netko zagovara vrijedjanje ili ignoriranje djeteta?!
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 14:22   #70
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
frupy, netko je uvijek odgovoran tj kriv. to sto objektivno nekad nisi mogao nista uciniti ili nije realno ocekivat da se bude 24/7 u takvom stanju pripravnosti ne znaci da nisi kriv.


To da objektivno nekad ne mozes uciniti nista upravo znaci da nisi kriv ako se nesto, nedajboze, dogodi.
Kad objektivno mozes uciniti nesto, a to ne napravis, onda jesi kriv.

No nebitno.
Po obicaju se razilazimo u misljenjima, nema smisla ici dalje u off.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 14:24   #71
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
sjedenje ili stajanje u kutu je tobože da dijete razmisli. al ujedno je i ponižavajuće, nije li? isto kao udarac. isto kao ružna riječ.
Tocno.
Upravo zato nikad ne koristim ni u pedagoskim krugovima toliko omiljenu metodu hladjenja.

"Hladjenje" je za mene samo new age soft varijanta stajanja u kutu, a opet je toliko popularno, cak i u vrticima.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 14:49   #72
i u našem se vrtiću sjedenje i razmišljanje primjenjuje. al meni u ovom momentu ne pada na pamet nijedna druga bolja metoda. kako još teta u vrtiću može kazniti dijete?

a što je sa kažnjavanjem odraslih. novčana kazna je dosta učinkovita. uskraćivanje povlastica također. nego što mi nikad nije bilo jasno: svrha zatvora? oduzimanje slobode. ok, al oduzmeš mu slobodu, dostojanstvo, privatnost, poniziš čovjeka i što si dobio? svakako ne preodgojenog pojedinca koji se vratio na pravi put poštenja i čovječnosti. nego suprotno.
kako si se namirio? nikako.
ne bi bilo bolje i smislenije da su zatvorenici dužni radeći isplatiti svoj dug, štetu? prisilni rad. zvuči kao relikt prošlih vremena.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 16.06.2014. at 14:55.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 15:04   #73
Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
Svakom se moze dogoditi da mu se dijete otrgne, svakome tko ne vodi dijete na lancu.

Mene zanima, i to je mozda za drugu temu, posljedica fizickih i verbalnih kazni na psihu djeteta.
Ako nije rijec o batinama koje ukljucuju gasenje opusaka i lomljenje ruku,.mislim da je verbalni napad puno tezi i da nosi puno vece posljedice.
Znam odrasle koji su u djetinjstvu znali dobiti po guzi i svi mi kazu da se toga skoro i ne sjecaju, li rijeci pamte.
S muzem sam detaljnije o tome pricala, njega je mama ponekad tukla, kaze mi da se ni jednih batina ne sjeca posebno, ali da ga je najvise potreslo kad mu je mama u ljutnji rekla: bolje da sam kamen rodila, nego tebe.
Meni je stari jednom prilikom rekao da sam kreten, imala sam mozda 7-8 godina, i te rijeci su me predugo proganjale.

Poanta? Mislim da se previse danas prica o fizickom kaznjavanju, a da je najveca prijetnja za psihu djeteta upravo verbalna kazna.
Mislim da je prijetnja odnosno opasnost od nekih posljedica u inenzitetu i ucestalosti. Ne bih zeljela da ispadne da podrzavam ijedno od toga, samo hocu reci da ako se radi o nekom sporadicnom slucaju u odnosu na duze i opetovano ugrozavanje djeteta (bilo fizicki ili drugacije) daleko je manje znacajan utjecaj istog, pa cak i ako intenzitet mozda nije bio neznatan.
Ako netko par puta i udari dijete ili par puta izgubi kontrolu pa urlice i vrijedja dijete ...da, nije ok o nije dobro za dijete, ali ako netko konstantno omalovazava i ponizava svoje dijete, stalno ga tuce i/ili stalno mu govori nesto cime ga vrijedja tek tada ce opasnost za razvoj djeteta biti maksimalna.
A ima takvih roditelja, na zalost. Ili onih koji nisu bas takvi, ali zato zanemaruju dijete na nacin da ga ne vide i ne dozivljavaju, ignoriraju i ne uvazavaju...
Da ta djeca mogu zamijeniti roditelja za neke brizne i pazljive, kojima se par puta omakne ....puno bolje bi prosli.
Hocu reci, nije ni pokoja fizicka kazna, ni deranje na dijete smak svijeta...to se prezivi, zaboravi.
Ono sto se ne moze zaboraviti i ne moze ostati bez posljedica je kada je takav odnos spram djeteta svakodnevica od koje ne moze pobjeci.
Naravno, za svu djecu bi bilo najbolje da nista od toga ne dozive.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 15:11   #74
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
i u našem se vrtiću sjedenje i razmišljanje primjenjuje. al meni u ovom momentu ne pada na pamet nijedna druga bolja metoda. kako još teta u vrtiću može kazniti dijete?
Mozes si misliti kako oni s 2 godine sjede i "razmisljaju".

Alternativa "hladjenju" (odvratan izraz) je razgovor.
Da dijete osvijesti sto je napravilo krivo, isprica se onome kojem je nanijelo nekakvu stetu, nepravdu, votever, da mu se jasno i bez okolisanja da do znanja da je sad to dijete zalosno, da ga nesto boli itd.
I da teta isto tako jasno pokaze ljutnju, strah, bilo koju emociju koju je djetetovo ponasanje izazvalo.
Ako je otelo igracku, neka ju samo vrati onome kome ju je uzelo.
Ako je nekoga udarilo, neka se isprica i shvati da je to ruzno po reakcijama okoline.

Jbg, znam da je to s jaslicarima tesko, ne razumiju sve sto im hoces reci, ne mogu ni verbalizirati ono sto oni zele reci pa tu bude svega.

Ali objasnjavanje razgovorom i postupcima primjereno dobi je po meni jedini ispravan nacin.

Jer koju poruku izvuce jednoipolgodisnjak iz pukog hladjenja za stolom?

Ili kad starci posalju dijete na hladjenje u drugu sobu?
Kad se "ohladi" je sve po starom, roditelji se prave da se ono prije nije ni dogodilo ili ga onda jos naknadno pilaju prodikama?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 15:11   #75
meni su te kazne skliski teren. nisam ni protiv ni za, nekako mislim da ih je najbolje izbjegavati i koristiti prirodne posljedice pa makar i to bila kazna zapravo ali nisam a priori protiv njih.
nekako stjecajem okolnosti do sada ni jednom nismo morali primjeniti bas kaznu kaznu iako kako velim, ne bi se bas skanjivala od toga da sam trebala
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 15:14   #76
kod nas "idu na razmisljanje" kad se ne zele ispricati. iako je ispricavanje samo zato sto im se vise neda sjediti totalno promaseno, opet bolje i to nego da se ni ne ispricaju uopce jer su nekoga udarali ili vrijedjali i zezali.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 22:54   #77
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
i u našem se vrtiću sjedenje i razmišljanje primjenjuje. al meni u ovom momentu ne pada na pamet nijedna druga bolja metoda. kako još teta u vrtiću može kazniti dijete?
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Alternativa "hladjenju" (odvratan izraz) je razgovor.
Da dijete osvijesti sto je napravilo krivo, isprica se onome kojem je nanijelo nekakvu stetu, nepravdu, votever, da mu se jasno i bez okolisanja da do znanja da je sad to dijete zalosno, da ga nesto boli itd.
I da teta isto tako jasno pokaze ljutnju, strah, bilo koju emociju koju je djetetovo ponasanje izazvalo.
Ako je otelo igracku, neka ju samo vrati onome kome ju je uzelo.
Ako je nekoga udarilo, neka se isprica i shvati da je to ruzno po reakcijama okoline.

Jbg, znam da je to s jaslicarima tesko, ne razumiju sve sto im hoces reci, ne mogu ni verbalizirati ono sto oni zele reci pa tu bude svega.

Ali objasnjavanje razgovorom i postupcima primjereno dobi je po meni jedini ispravan nacin.
Potpisujem frupy i dodajem da je ovo jedan ogroman razlog zašto smatram da dijete bar do 3 god nije za kolektiv. Jedna teta ovo ne može/ne zna/nema vremena, volje.
Tek kad dijete izgradi svoju ličnost je za uključivanje u kolektiv. A svoje čvrsto mjesto pod suncem gradi u obitelji.

Kad se u toj dobi adekvatno izgradi onda i u odrasloj ima manje problema a samim time i kažnjavanje odraslih bi se promijenilo, a možda bi s vremenom čak i nestala potreba za tim.
boo-boo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 07:37   #78
Zašto se to "hlađenje" ili "sjedenje i razmišljanje" doživljava tako emocionalno hladno i kao kažnjavanje?
Istu metodu i mi doma primjenjujemo, ali ne kao kaznu, nego kad više do nje ne mogu doprijeti riječima jer je ona živčana/uznemirena/umorna... Nego kao savjet da se proba smiriti pa mi onda smireno objasniti što želi...
Znači ne ide u sobu ili na kauč po kazni nego odi bilo gdje, izvrišti se, isplači, probaj se smiriti pa ćemo se onda probati dogovoriti i vidjeti u čemu je stvar...
Ne znam točno kako to funkcionira kod nas u vrtiću jer nikad nije bila u kazni, ali doma tako radimo.
Slanje u sobu i izoliranje ili prisilno sjedenje na kauču dok je dijete živčano mi je jednako ponižavajuće i ruzno kao i batine. Kao i stajanje u kutu i buljenje u zid... odvratno...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 09:14   #79
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Alternativa "hladjenju" (odvratan izraz) je razgovor.
Da dijete osvijesti sto je napravilo krivo, isprica se onome kojem je nanijelo nekakvu stetu, nepravdu, votever, da mu se jasno i bez okolisanja da do znanja da je sad to dijete zalosno, da ga nesto boli itd.
I da teta isto tako jasno pokaze ljutnju, strah, bilo koju emociju koju je djetetovo ponasanje izazvalo.
Ako je otelo igracku, neka ju samo vrati onome kome ju je uzelo.
Ako je nekoga udarilo, neka se isprica i shvati da je to ruzno po reakcijama okoline.

Jbg, znam da je to s jaslicarima tesko, ne razumiju sve sto im hoces reci, ne mogu ni verbalizirati ono sto oni zele reci pa tu bude svega.

Ali objasnjavanje razgovorom i postupcima primjereno dobi je po meni jedini ispravan nacin.
potpis. ovako mi doma- primjerice kad nas udari ili psa (što je češće)- kažemo da se ne smije tući nikoga, da to jako boli, mora se ispričati i dati pusu.
on ima nepune 2 g, nema šanse da sjedi na miru 1-2 min, niti bi shvatio išta iz toga.
i sa ovim objašnjavanjem to sve traje- on opet lupi i tako u krug- valjda će uroditi plodom uskoro

Nuklea, spomenula si da se većina ljudi ne sjeća batina. I mene su moji znali lupiti po guzici. itetako se toga sjećam. pogotovo jednog puta kad sam (sa nekih 9 g) otišla bez javljanja u drugi kvart na par sati, moji me tražili...točno se sjećam maminog straha i ljutnje kad sam došla i tog udarca.
Nema te situacije u kojoj ću ja svoje dijete udariti!
__________________
don`t worry, be happy, štrumf stigao :D
ana55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 09:54   #80
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Zašto se to "hlađenje" ili "sjedenje i razmišljanje" doživljava tako emocionalno hladno i kao kažnjavanje?
Istu metodu i mi doma primjenjujemo, ali ne kao kaznu, nego kad više do nje ne mogu doprijeti riječima jer je ona živčana/uznemirena/umorna... Nego kao savjet da se proba smiriti pa mi onda smireno objasniti što želi...
Znači ne ide u sobu ili na kauč po kazni nego odi bilo gdje, izvrišti se, isplači, probaj se smiriti pa ćemo se onda probati dogovoriti i vidjeti u čemu je stvar...
Ne znam točno kako to funkcionira kod nas u vrtiću jer nikad nije bila u kazni, ali doma tako radimo.
Slanje u sobu i izoliranje ili prisilno sjedenje na kauču dok je dijete živčano mi je jednako ponižavajuće i ruzno kao i batine. Kao i stajanje u kutu i buljenje u zid... odvratno...
Pa ovo sto vi radite i nije to klasicno hladjenje kakvo se prakticira u vrticima.
Ako ju ne prisilis da sjedi negdje sama odredjeno vrijeme dok "razmislja", onda tu nema te ponizavajuce komponente koja je hoces-neces prisutna dok se dijete "hladi". Kod nas u vrticu je to sjedenje za stolom dok se ostali igraju, vani u parku sjedenje na klupi dok ostali trckaraju okolo, a znam da sam na raznim topicima citala da roditelji posalju dijete u drugu sobu.
U svakom slucaju, razgovor i objasnjavanje je najvaznije od svega.
Tete u vrticu nemaju vremena svakome smireno i pazljivo objasniti sto je napravio/la lose, kako ce "popraviti" i "izgladiti" situaciju nego automatski posalju u kaznu bez puno price.
Dijete od godinu-dvije nece nista nauciti iz toga, bas naprotiv.
Samo ce se osjecati kao crna ovca.


Quote:
ana55 kaže: Pogledaj post
i sa ovim objašnjavanjem to sve traje- on opet lupi i tako u krug- valjda će uroditi plodom uskoro
Hoce.
I da - to i je najveci "problem", sto objasnjavanje i razgovor zahtijevaju puuuuno energije, vremena i volje, pa je nekim roditeljima jednostavnije i brze dijete poslati u kaznu ili ga udariti.
O ucinkovitosti, nuspojavama i dugorocnosti tog postupka ne razmisljaju.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.