Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2015., 18:50   #1
Djeca koja žive u neadekvatnim uvjetima - što učiniti?

mozda naslov ne opisuje najbolje moj problem, ali molim za pomoc...
preko prijatelja sam dosla u kontakt sa jednom mladom obitelji sa dvoje male djece.. naime, svjedocila sam da se u zatvorenoj prostoriji puši pored djece koja se doslovce guse u dimu.. djeca nisu na niti jedan drugi nacin zanemarena, ali smatram da je to potpuno neprikladno.. razmisljam sto napraviti, da li da prijavim centru za socijalnu skrb?!? ne bih htjela dovoditi nikoga u probleme, ali da li je moguce prijaviti pa da socijalni radnici dodju u kontrolu i da ti ljudi konacno shvate sto rade? djeca su bespomocna, a roditelji ne reagiraju na komentare i sugestije
garavusa90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 07:01   #2
neki ljudi stvarno nemaju pametnijeg posla nego zabadat nos di im nije mjesto...

umjesto da prijavljujes centru (koji bi ti se moguce i nasmijali ) popricaj sa tim roditeljima, reci im sto mislis, kada si ih vec upoznala. ne razumijem, lakse je ljude prijavit umjesto porazgovarati s njima. to je kukavicki, sori .

evo ja znam jednog klinca 2,5god mali jede samo slatkise, kaze njegova mama, ''on samo na cokoladi zivi, a sta ja tu mogu, ne mogu ja tu nista'' i smije se tome.

sto mislis, da ju prijavim czss-u
niptuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 09:00   #3
gledaj, da se radi samo o pusenju "cigareta" ne bi me uopce zamaralo.. i okuplja se sumnjiva ekipa i tih jadnih dvoje djece zive svaki dan u tome! o tome se radi.. znam da ako prijavim i kazem sta je na stvari da bi ti ljudi mogli ostati bez te djece, a to mi nije u interesu jer svi znamo da im u nekoj ustanovi sigurno nebi bilo bolje! pokusala sam im vec sugerirati, ali oni imaju svoje teorije kako to djeci ne skodi.. znaci trebao bi im netko doci samo u kontrolu da shvate kako i samo bezazleno pusenje nije zdravo za djecu
garavusa90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 09:14   #4
nisi spomenula u prvom postu da se sumnjiva ekipa okuplja u toj kuci,.
ali si spomenula ovo:

Quote:
garavusa90 kaže: Pogledaj post
djeca nisu na niti jedan drugi nacin zanemarena,
i jos zvijek mislim da nije na tebi da se uplices u to kako netko drugi vodi svoj zivot., dok sa jedne strane imamo djecu koja zive sa nezaposlenim roditeljima u krajnjem siromastvu a drzava ne trza , sa druge strane imamo ovakav slucaj kao sa susjedne teme ,otmica bebe a policija ne vjeruje majci

meni je zapravo zanimljivije kako si ti uopce stupila u kontakt sa tim sumnjivim ljudima
niptuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 12:03   #5
ovako: temu mozemo preimenovati u pusnje cigareta u prisutnosti djece, i raspravljati o stetnosti istog kao i o razlicitim rjesenjima obitelji koji su nikotinski ovisnici,a imaju malu djecu.
takodjer mozemo raspravljati o prijavama na CZSS kada imamo sumnju na zanemarivanje (ovdje se radi o zdravstvenoj ili jo nekoj?) i sto centar i ostale insticijee/strucnjaci rade i kako rade te kako mogu pomoci djeci.

na pravu ima tema koje se time bave, npr ova
a ima i nekih tema na RiDu sa kojima bi mogli spojiti i raspravljati o zanemarivanju djece
iz uvodnog posta se meni cini da mozemo pricati o pasivnom pusenju nikotina, a iz daljenje rasprave o nasoj gradjanskoj duznosti da prijavimo zlostavljanje i zanemarivanje djece ako imamo saznanja

autorice, kojim smjerom? sto je tocno tvoja dilema?

__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 13:26   #6
u smjeru toga da se u zatvorenoj prostoriji pored djece pusi trava.. dakle djeca udisu dim hašiša.. e pa sad ako ste vi od onih koji na to nebi reagirali onda ne morate vise ni komentirati.. zanima me samo ako se javi socijalnom dali prvo dodju u kontrolu? jer da napomenem opet da mi nije u interesu da ljudi izgube djecu
garavusa90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 13:56   #7
pušenje trave je u hrvatskoj još uvijek kazneno djelo i na to će djelo reagirati policija - da li posredstvom socijalne službe ili neposredno, sasvim je svejedno - ako prijaviš da u stanu puše travu, doći će im prvo policija.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 14:05   #8
pocela si sa dimom cigareta, da bi dosla do trave, na kraju ce ispast da su ljudi na igli, pa daj se odluci,.

u tom slucaju mozda bolje da zoves policiju, osim ako i ti nisi pusila s njima

salim se malo, ali da, .. u prva dva posta o ovome nisi nista rekla
i to je definitivno neodgovorno ponasanje , i kaznjivo, naravno
niptuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 14:24   #9
ma mislim da mi je najbolje da se ne mijesam.. ne zelim biti odgovorna za oduzimanje djece.. na kraju krajeva necu se ja lupati po glavi kad mi dijete sutra bude narkoman.. iako zao mi te djece
mislila sam da bi se moglo prijaviti na socijalno npr da su djeca non stop u dimu, naravno izostavivsi da se radi o travi pa da bi se ljudi osvijestili nakon sto bi im socijalna radnica pokucala na vrata
a opet ako kazem da se puse samo cigarete onda vjerojatno nitko nece reagirati
eh da...
garavusa90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 21:53   #10
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
pušenje trave je u hrvatskoj još uvijek kazneno djelo i na to će djelo reagirati policija - da li posredstvom socijalne službe ili neposredno, sasvim je svejedno - ako prijaviš da u stanu puše travu, doći će im prvo policija.
Policija ce im mozda doci na vrata, za ulazak u stan im treba nalog. Osim toga, pusenje trave nije kazneno djelo, nego prekrsaj.
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 00:23   #11
hvala što si me ispravila
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 07:24   #12
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Policija ce im mozda doci na vrata, za ulazak u stan im treba nalog. Osim toga, pusenje trave nije kazneno djelo, nego prekrsaj.
osim ako dimis pred djetetom koje se moze napusit od toga . to vise nije niti prekrsaj nego zlocin i po meni, takve treba zatvorit
niptuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 10:54   #13
Quote:
niptuck kaže: Pogledaj post
osim ako dimis pred djetetom koje se moze napusit od toga . to vise nije niti prekrsaj nego zlocin i po meni, takve treba zatvorit
Mozes li mi argumentirati tvrdnju da se dijete (ili odrasla osoba) mogu napusiti ako se dimi pred njima?
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 11:10   #14
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Mozes li mi argumentirati tvrdnju da se dijete (ili odrasla osoba) mogu napusiti ako se dimi pred njima?
da. ako je stetno da djeca udisu dim cigarete, tj nikotin, onda ti zdrava logika govori da je prakticki opojna droga i njen dim los,

iako studije pokazuju da je marihuana ''zdrava'' mislim da nije u redu da se djeca napusavaju. isto tako mislim da nije u redu da trudnica pije normabele i kojesta ali ovo sad nije tema.

u zatvorenom prostoru pusiti travu pred malom djecom? zatvor
niptuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 11:58   #15
Quote:
niptuck kaže: Pogledaj post
da. ako je stetno da djeca udisu dim cigarete, tj nikotin, onda ti zdrava logika govori da je prakticki opojna droga i njen dim los,
Jedno je tvrditi da je dim los (sto nitko nije tvrdio na ovoj temi), a drugo je tvrditi da ce se netko napusiti od izdahnutog dima jointa.
I da, pasivni pusaci (cigareta) ne udisu nikotin, pobogu. Nikotin izaziva ovisnost, jes li ikad vidjela da je netko nervozan jer mu netko drugi dugo nije puhnuo izdahnuti dim u lice? Ili da je netko otisao u ljekarnu po nikotinske zvake jer dugo nije boravio u zadimljenom prostoru?

Quote:
niptuck kaže: Pogledaj post
u zatvorenom prostoru pusiti travu pred malom djecom? zatvor
A cigarete? Isto zatvor? Ili je astma dobivena zbog pasivnog pusenja cigareta manji problem od astme dobivene zbog pasivnog pusenja jointa?
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 12:12   #16
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Jedno je tvrditi da je dim los (sto nitko nije tvrdio na ovoj temi),
??? pa svi su rekli. malo nas je al nas ima

a drugo je tvrditi da ce se netko napusiti od izdahnutog dima jointa.
I da, pasivni pusaci (cigareta) ne udisu nikotin, pobogu. Nikotin izaziva ovisnost, jes li ikad vidjela da je netko nervozan jer mu netko drugi dugo nije puhnuo izdahnuti dim u lice? Ili da je netko otisao u ljekarnu po nikotinske zvake jer dugo nije boravio u zadimljenom prostoru?
nikotin stvara ovisnost dok trava ne. nikotin je navodno stetniji, ali trava je opojna droga, da ga jbs, neznam na koji nacin da ti kazem ili objasnim jer mi se cini da hodas u krivom smjeru. napusavanje je moguce udisanjem ispuhnutog (ili goruceg ''dima trave, zapali plantazu pa reci da nisi haj

malo mi je cudno to sto pricas, i ljekovi su legalni (narkotici) ali nisu za djecu,

Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
A cigarete? Isto zatvor? Ili je astma dobivena zbog pasivnog pusenja cigareta manji problem od astme dobivene zbog pasivnog pusenja jointa?
sto je sa asmaticarima kojima nitko od ukucana ne pusi?

Zadnje uređivanje niptuck : 16.03.2015. at 13:02.
niptuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 13:59   #17
Ono prvo, sto ne mogu kvotati jer ti ne znas kvotati, je bio lapsus, ocito.
Quote:
niptuck kaže: Pogledaj post
nikotin stvara ovisnost dok trava ne.
Tvrdis li ti da trava ne izaziva ovisnost ili tvrdis da ja to tvrdim?

Quote:
niptuck kaže: Pogledaj post
nikotin je navodno stetniji, ali trava je opojna droga,
Sto je opojna droga, a sto nije, je prvenstveno politicka odluka. Alkohol (etilni), primjerice, nije opojna droga.

Quote:
niptuck kaže: Pogledaj post
napusavanje je moguce udisanjem ispuhnutog (ili goruceg ''dima trave, zapali plantazu pa reci da nisi haj
Dim nastao gorenjem marihuane i ispuhnuti dim jointa nemaju istu kolicinu thc-a. Ako je moguce napusavanje pasivnim pusenjem (ne znam, mozda je, ja ne mogu naci takav podatak iz relevantnog izvora), dokazi mi to. Ne na nacin "moje dijete je jednom doslo doma napuseno i reklo je da mu je Pero puhnuo dim u facu, a moje dijete meni nikad ne laze, a za Perinog tatu znam da je pusio travu na srednjeskolskom igralistu 1989. pa sigurno i Pero pusi" i ne na nacin "jednom sam bila u drustvu u kojem se pusila trava i osjecala sam se napuseno".

Quote:
niptuck kaže: Pogledaj post
sto je sa asmaticarima kojima nitko od ukucana ne pusi?
Ne mogu kriviti neodgovorne roditelje za svoju bolest, sto je zadovoljstvo koje astmaticari djeca pusaca imaju.
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 14:17   #18
dobro. ajmo ovako zaključiti: ljudi u svojim domovima, pa čak i u onima u kojima odrastaju djeca, smiju piti alkohol i pušiti cigarete. to je dozvoljeno odnosno nije zabranjeno pa tako ne možemo reći da djeca čiji roditelji puše i piju žive u neadekvatnim uvjetima. mi možemo subjektivno procijeniti da ti roditelji previše puše, da ne luftaju dovoljno (...) kao što možemo i subjektivno procijeniti i da neki roditelji ne čiste koliko bi trebali, ne hrane zdravo svoju djecu itd i o svemu tome možemo ovdje pisati i možemo se ne slagati oko granica i onoga što bi trebalo a što ne.
ali kad je trava u pitanju, tu nema mjesta subjektivnosti jer ju zakon republike hrvatske još uvijek zabranjuje te se nju ne može ni malo ni puno pušiti ni pred djecom ni bez djece.
zato ajde nemojmo više o tome što izaziva ovisnost a što ne nego ajmo se prepucavati oko toga što je neadekvatno a što nije i što po pitanju neadekvatnosti mi možemo i trebamo činiti.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 20:04   #19
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Ono prvo, sto ne mogu kvotati jer ti ne znas kvotati, je bio lapsus, ocito.
koje? ha??

Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Tvrdis li ti da trava ne izaziva ovisnost ili tvrdis da ja to tvrdim?
da. zapravo ne. ne tvrdim ja, nego to tvrde strucnjaci. marihuana ne izaziva fizicku ovisnost, za razliku od nikotina.

Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Sto je opojna droga, a sto nije, je prvenstveno politicka odluka. Alkohol (etilni), primjerice, nije opojna droga.
opojne droge su recimo,.. kemija,(tabletice dizalice i spustalice (ljekovi)) tako da alkohol ne spada u tu skupinu dok je trava spricana svim i svacim , pa ulazi u tu kategoriju

Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Dim nastao gorenjem marihuane i ispuhnuti dim jointa nemaju istu kolicinu thc-a. Ako je moguce napusavanje pasivnim pusenjem (ne znam, mozda je, ja ne mogu naci takav podatak iz relevantnog izvora), dokazi mi to. Ne na nacin "moje dijete je jednom doslo doma napuseno i reklo je da mu je Pero puhnuo dim u facu, a moje dijete meni nikad ne laze, a za Perinog tatu znam da je pusio travu na srednjeskolskom igralistu 1989. pa sigurno i Pero pusi" i ne na nacin "jednom sam bila u drustvu u kojem se pusila trava i osjecala sam se napuseno".
ne kontam . 1989?? ha? zdrava logika ti govori, samo to (a i kazes da neznas, mozda je

Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Ne mogu kriviti neodgovorne roditelje za svoju bolest, sto je zadovoljstvo koje astmaticari djeca pusaca imaju.
ne kontam, opet. iz jednostavnog razloga sto astma nije iskljucivo bolest pasivnog pusenja . (takvo sto ne postoji ,zapravo...)
ne kontam uopce tvoj post, sori
niptuck is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 19.03.2015., 13:50   #20
pred obiteljskim zakonom (necu sada ulaziti u detalje prakse i RL-a) roditelj koji je "napusen" pred djetetom ne moze adekvatno brinuti o djetetu (od kuhanja, pranja, emocionalnog zadovoljenja potreba), kao i to da dijete usvaja neadekvatne obrasce ponasanja, roditelj je los model a i vrlo je lako vjerojatno da roditelj primjenjuje neadekvatne odgojne postupke (od permisivnog stila odgoja bez granica, do toga da u trenutcima kada nije pod utjecajem droga ima acting out ispade, pa moze diojete udariti, vrijedjati, ponizavati itd)

tako da ako netko ima saznanja da djeca borave sa napusenim roditeljiam, sumnju o zanemarivanju prijavljuje CZSSu;
odn da dijete zivi u neadekvatnim uvjetima (i onda navedete sto znata, a ostalo se onda istrazuje)
roditelje se moze poslati na tesitranje na THC (a mozda i ostale droge), moze im se odrediti mjera pojacane brige i nadzora, a moze im se dijete i oduzeti....a moze se i desiti nista.
CZSS ako ne uspije uspostaviti kontakt sa obitelji (citaj ne moze uci u obitelj), moze zatraziti pomoc policije za ulazak
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:45.