Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2009., 11:28   #1
Cista na mozgu

Total sam u panici,nemam kad ista citati,a na glupom netu ne mogu nista konkretno naci.
Upravo sam saznala da mi mama im cistu na mozgu,
nemam pojma ni kakvu,ni koliku,ni od kad,,,
Imala je samo 3 jake "migrene"u razmaku od 5mjeseci.
Nakon doplera zila i ct-mozga ustanovili su da ima cistu.

Ja bi vas samo zamolila da mi kazete nesto o cisti na mozgu.
Kako se ljeci?
Sto mogu ocekivati?
Pmozite mi,molim vas,u šoku sam
hvala
Smišnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 13:31   #2
Ciste su benigne tvorbe ispunjene tekućinom. Najčešće se radi o arhnoidnim cistama unutar moždane ovojnice. Mogu se pojaviti i oko ovojnice leđne moždine. U velikoj većini slučajeva su prirođene, ali mogu nastati i kao posljedica epiduralne anestezije, drenaže likvora ili ozljeda mozga. Simptomi se očituju kod oko 20% oboljelih, dok se kod drugih osoba otkrivaju sasvim slučajno. Pritisak na mozak (povećanje intrakranijalnog tlaka) je ono što uzrokuje simptome kao što su glavobolje, epileptični napadaji... Naravno, sve ovisi o veličini i smještaju ciste. Moguće komplikacije su neurološka oštećenja i subduralno krvarenje, ali se javljaju relativno rijetko. Ciste obično ostaju iste veličine tijekom života. Kod starijih ljudi (65>) se mogu lagano povećat. Liječenje je ovisno o kliničkoj slici. Može se sprovoditi simptomatsko liječenje glavobolja. U slučaju da simptomi ustraju ili prijeti oštećenje mozga/krvarenje (uslijed pritiska), cista se mora operativno ukloniti. Danas postoje endoskopske tehnike kojima se to čini minimalno invazivno, pa oko moguće operacije ne trebate stvarati paniku.

Eto toliko. Dakle, smiri se jer se ne radi o teškoj bolesti. Još se konzultirajte s neurologom/neurokirurgom i donesite odluku o eventualnoj daljnjoj terapiji. Vjerojatno ćete još trebati i MR.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 14:32   #3
Hvala ti do neba i nazad!
U srijedu je narucena za MR!
Doma je opca panika jer nista necemo znaci tocnije do srijede.

HVALA TI PUNO
Smišnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 16:15   #4
Imam i ja istu muku, saznala sam da mi zet ima cistu, negde iza desnog uha i da je velicine 6cm. Nalazi se na mestu gde se racvaju nervi za vid, ravnotezu i verovatno za sluh, bar on meni tako kaze. Interesuje me da li moze da se izleci, da li je operacija opasna, koliki je postotak uspesnosti operacije i da li se ovim operacijama garantuje da ce operisana osoba biti OK. Takodje me interesuje da li je ova cista, na ovom mestu smrtonosna?

Unapred puno hvala i molim za odgovor.
anchik__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 22:52   #5
Evo i moj tata ima cistu na mozgu, nedavno sam to saznala.. u šoku sam totalnom. Termination hvala ti puno na opširnom postu.
__________________
Offense is the best Defense
Mina94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 22:49   #6
Moze li neki savet koliodna cista u Iii mozdanoj komori duzine oko 2cm-
IMALA JE PROBLEMA SA ELETROLITIMA KAD PREKORACI VODU nA I HLORIDI JE SPADNU ISPOD GRANICE KADA postaje konfusna,usporena....
neki su za operaciju neki su za pracenje posto na mri pregledima nije bilo promena 2 godine!

Unapred hvala
maroks is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 15:42   #7
Pozdrav,
imam par pitanja bio sam kod neurokirurga zbog ciste na mozgu te mi je rekao da moram napraviti MR sto i jesam. Pise mi na nalazu da desno temporalno bazalno i sprijeda vidi se arnahoidalna cista veličine 47x 35mm u promjeru koja ne djeluje niti ekspanzivno niti kompresivno na ostale anatomske strukture. Problem je što ja imam stalne glavobolje koje ne prestaju nisu jake,ali nisu ni ugodne.
Popijem ponekad tabletu protiv glavobolje koja mi pomogne,ali mislim da nije rješenje piti tablete protiv bolova svaki dan. MR sam napravio prije godinu dana i za dva mjeseca sam opet naručen kod neurokirurka, pa ako ima bilo tko kakav savijet bio bih Vam zahvalan.
danijel1909 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2022., 13:38   #8
Ima netko iskustva sa malom retrocerebelarnom arahoidnom cistom koja ne stvara kompresivni učinak? Kolika je vjerojatnost da tako i ostane i ne stvara nikakve probleme? Je li dovoljno još jednom recimo za godinu dana napraviti MR glave da se vidi je li iste veličine.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2022., 17:10   #9
Pozdrav

I mene zanimaju iskustva sa cistama na mozgu, da li tko zna što o tome? Ovi postovi gore su dosta stari, nema baš puno odgovora. Da li te ciste rastu (nor arahnoidna) i koliko je kompliciran zahvat , oporavak poslije??
Pozz
maldivina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2023., 19:07   #10
Sama sam napravila kontrolni MR mozga. Ako nekome treba preporuka u privatne poruke. Takve ciste se prate. Vidjela sam sam sama sliku, pokazao mi je tehničar i sama sam zaključila da se nije promijenilo od početka prošle godine, iako su dvije ciste a ne jedna. Inače za ciste se ide kod neurokirurga što sam pročitala na Seattle Children Hospital.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2023., 19:09   #11
Na što treba paziti kod tih cisti to ću tek pitati. Pa koga zanima može mi se javiti za neko vrijeme u privatne poruke. Retrocerebelarne arahnoidne ciste, iako postoje i druge vrste cisti na mozgu, ove su najčešće.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:44.