Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika > Prirodna kozmetika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2004., 18:48   #1
Sapuni

Vjerujem da nitko nece imat pojma al cu svejedno pitat (jer tko pita ne skita ).


Uglavnom, u zadnje vrijeme kupujem dosta tih 'prirodnih' rucno izradenih sapuna, pa me u biti zanima, jel moguce sapun napraviti doma? Koji su osnovni sastojci? Jel to uopce isplatljivo? Jel to uopce netko probao raditi?
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 19:09   #2
Re: Izrada sapuna (kod kuce)

Quote:
dora kaže:
Vjerujem da nitko nece imat pojma al cu svejedno pitat (jer tko pita ne skita ).


Uglavnom, u zadnje vrijeme kupujem dosta tih 'prirodnih' rucno izradenih sapuna, pa me u biti zanima, jel moguce sapun napraviti doma? Koji su osnovni sastojci? Jel to uopce isplatljivo? Jel to uopce netko probao raditi?
kliknes ovdje i naucis!
aola is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 20:06   #3
naravno da se može, pa proces saponifikacije se uči na kemiji u sedmom razredu osnovne škole!
prosurfaj malo
nije to uopće teško
iskreno - ja sam lijena guzica i nemama nit volje nit vremena za gnjavit se s tako nečim
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 20:14   #4
Naravno da se može. Nekad je svaka kuća u selu radila sama sapun i bez znanja kemije.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 20:22   #5
i da, na sluzbenoj stranici od Chemaco-a, takodjer mozes naci jos rednu radionicu za izradu sapuna.

Inace, tak Chemaco-a ti je u Vukovarskoj i imaju sve kaj ti treba da se bavis bilo kakvim kreativnim "izradi sam" hobijem.
aola is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 00:12   #6
Sad sam se sva raznježila - ne zbog domaćeg sapuna koji je katastrofalno smrdio, već zbog bake koja ga je napravila.

Dakle, slijedi sjetna priča o domaćem bakinom sapunu:
Osnovni sastojci su bili kanta svinjske masti (ostala od svinjokolje godinu dana ranije, jer je negdje u procesu bila zagorila, i smrdila je) i posudica laufštajna (vjerujem da je ovo pogrešan naziv, ali sam tako zapamtila) kojeg se tada moglo kupiti u Bojama i lakovima. Kuhala ga je na dvorištu, na otvorenoj vatri, između dva stupića od cigle, na koje je stavila široku rajniku u kojoj se inače kuhalo pekmez i ajvar, i koja je stradala u tom pothvatu (emajl se dignuo, kad se sapun hladio i skrutnjavao).

Bože moj, koji je to smrad bio...

Zašto je ovo sjetna priča - zato jer je baka (ispravno) predosjećala da započinje treći rat u njenom životu (kraj 80-ih... a mi smo je uvjeravali da priča gluposti ), i sjetila se čega joj je falilo u prethodna dva - hrane i sapuna

Ja sad redovno hodočastim u Aromaticu i kupujem prekrasni mirisni sapun s lavandom, kojeg oni zovu "Bakin sapun"... A naš bakin sapun je još godinama služio za pranje veša, i povlačio se po kutijama u špajzi, i smrdiooooooooo.....

Sorry ako je ovo zvučalo patetično, ali dok ovo tipkam slušam koncert Zvonka Špišića na TV-u, pa ne mogu drugačije
FridaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 00:29   #7
Quote:
goldberry kaže:
proces saponifikacije se uči na kemiji u sedmom razredu osnovne škole!
I na Sudskoj medicini





Nego, naravno ljudi moji da ja znam da su naaasi staaari radili sapune doma, jer nije ih bilo za kupit. Pa nisam S Marsa opala, ali mi konkretno trebaju neke smjernice. Npr. konstruktivne recimo. Kakvu mi je dala aola.

aola nego deder ti men' rec' jesi ti se ti bacala u izradu kucnih sapunceka i jel to necemu lici kad se napravi ? Da ne bi bilo odem tam, jedva nadem Vukovarsku 226, miksam to sve doma... a onda
Znam da je to valjda stvar spretnosti... al nekakvo - ohrabrenje.


Btw. link je fakat zgodan. Ima cak i stavrcica da sam mozes napraviti svjecice pa cak i kalupice

Oticicu tam... al se po Vukovarskoj snalazim... treba nac taj 226 broj.


FridaS, prica o baki i sapunu je
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 01:14   #8
Quote:
dora kaže:
aola nego deder ti men' rec' jesi ti se ti bacala u izradu kucnih sapunceka i jel to necemu lici kad se napravi ? Da ne bi bilo odem tam, jedva nadem Vukovarsku 226, miksam to sve doma... a onda
Znam da je to valjda stvar spretnosti... al nekakvo - ohrabrenje.

Btw. link je fakat zgodan. Ima cak i stavrcica da sam mozes napraviti svjecice pa cak i kalupice

Oticicu tam... al se po Vukovarskoj snalazim... treba nac taj 226 broj.
nisam sapune. mozda budem ak nadjem "recept" za one iz Lusha, .. Radila sam nakit, slikanje na tkanini i mogu reci da sve uspjelo.
Vukovarska 226 ti je poslije Kruga a prije Držićeve. Nemres fulat, s desne strane (ak ides od Savske prema Drzicevoj) u jednoj velikoj zgradi. Na staklu pise ogronmo - HOBBY ART.
aola is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 14:40   #9
ja sam probala i to nedavno, i nije mi nista uspjelo, posto mi nije Chemaco blizu, nema sanse da nabavim sav pribor,... tako da sam ja radila po nekim uputstvima sa interneta, sve je lijepo objasnjeno, ali ne mos ti otopiti sapun da si zuna, pretvrd je, a krutog glicerina nema za kupiti NIGDJE!, samo onaj tekuci, to nist ne valja.
Pripremila ja sve zacine koje cu staviti u sapuncice, kalupice, ali na kraju nista od toga!!!! sat vremena sam visila nad stednjakom, mjesajuci, i na kraju nista!

uzasno mi je zao, a tako sam htjela da mi to uspije i ne samo zbog sebe, nego da i drugima napravim pokloncice od sapuna....
kad ni Lusha nema u mom gradu....

i pisala sam ovima u Chemaco da posalju taj pribor, ali nist, ma nemam srece...
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 23:51   #10
Quote:
Tigrica kaže:
ja sam probala i to nedavno, i nije mi nista uspjelo, posto mi nije Chemaco blizu, nema sanse da nabavim sav pribor,... tako da sam ja radila po nekim uputstvima sa interneta, sve je lijepo objasnjeno, ali ne mos ti otopiti sapun da si zuna, pretvrd je, a krutog glicerina nema za kupiti NIGDJE!, samo onaj tekuci, to nist ne valja.
Pripremila ja sve zacine koje cu staviti u sapuncice, kalupice, ali na kraju nista od toga!!!! sat vremena sam visila nad stednjakom, mjesajuci, i na kraju nista!

uzasno mi je zao, a tako sam htjela da mi to uspije i ne samo zbog sebe, nego da i drugima napravim pokloncice od sapuna....
kad ni Lusha nema u mom gradu....

i pisala sam ovima u Chemaco da posalju taj pribor, ali nist, ma nemam srece...
Ajd ti meni reci, kolko si love hitila? Misim zaima me, da se ne zajebem i potrosim vise para i vremena neg kaj je sve to skup vrijedno. A ovak mogu otic u Lush i kupit sapun. Misim kaj sad.
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 23:52   #11
Quote:
aola kaže:
nisam sapune. mozda budem ak nadjem "recept" za one iz Lusha, .. Radila sam nakit, slikanje na tkanini i mogu reci da sve uspjelo.
Vukovarska 226 ti je poslije Kruga a prije Držićeve. Nemres fulat, s desne strane (ak ides od Savske prema Drzicevoj) u jednoj velikoj zgradi. Na staklu pise ogronmo - HOBBY ART.
Je da, nakit, tkanina... cak mislim da bi i ja (mozda) bila uspjesna u tome, doduse sumnjam, al nada umire zadnja, ti si ipak vise 'umjetnicki' tip

Cuj, ak se odlucis na spune... daj pliz javi... mene se frka zapocinjat s tim... kao sto napisat u prethodnom postu... da se ne zeznem
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 12:25   #12
Quote:
dora kaže:
Ajd ti meni reci, kolko si love hitila? Misim zaima me, da se ne zajebem i potrosim vise para i vremena neg kaj je sve to skup vrijedno. A ovak mogu otic u Lush i kupit sapun. Misim kaj sad.
2 kn 2,50 kn!

- za sapun najobicniji,...... drugo nisam nista kupovala, kod kuce od prije imam sve zacine, kao i kalupe....i mozda koju kunu sam potrosila za plin


tako da ti to nije nista skupo, samo jednostavno se ne moze s obicnim sapunom kao sto pise u uputama, nego najbolje kupi u Chemacu pribor, probaj, pa mi javi, a onda cu ih ja opet probati dobiti da mi posalju! vazi?
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 17:38   #13
Quote:
Tigrica kaže:

tako da ti to nije nista skupo, samo jednostavno se ne moze s obicnim sapunom kao sto pise u uputama, nego najbolje kupi u Chemacu pribor, probaj, pa mi javi, a onda cu ih ja opet probati dobiti da mi posalju! vazi?
Hocu. Evo, bas sam trazila na netu, jel netko negdje prodaje ili ima u cjeniku "kruti glicerin"... štani.
Doduse, nasla sam nekoliko recepata () za sapune, ali svi u sebi ukljucuju "kruti glicerin"

Kupicu tu smjesu u Chemacu, pa cu s tim probat iako do njihovog cjenika na onoj staranici... nemrem doc a jos manje mogu doci do sastava te "smjese za sapune".
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 18:01   #14
moja poznata kemicarka radi sapune od cistog maslinovog ulja . dodaje samo onaj hidro...podsjetite me. opasna stvarcica za nas laike.
susi ih tjednima lagano u spajzi, sapun je tak sivaksto-zelenkast, bez nekog mirisa, ne pjeni se. pravi najpraviji.

nazalost, zemska vise ne zivi u hr pa ne znam kak bi dosla do "recepta" ali imam jos jednu u backupu pa cu je pitat.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 19:02   #15
kak sad - sapun, a ne pjeni se?
pa, kol'ko mene sjećanje na kemiju u sedmom osnovne služi, sapun se mora pjeniti?

ili ...ispravite me ako sam u krivu
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 21:38   #16
Ja sam sklona izradi svega i svačega kod kuće (i onog što znam i što ne znam; onog što mogu i ne mogu napraviti doma ) al ovo ubijte me ne kužim - znači netko ti proda neki sapun (bojim se pitati kakav mu je sastav ), bojila, parfeme i kalupe i sad ti to pretapaš i topiš i liješ u te kalupe - pa u čemu je poanta - nit imaš kvalitetniji, bolji, zdraviji sapun, nit imaš prirodan proizvod, nit si u biti išta sama napravila - nit je originalan, nit kreativan...

Nek mi oproste ovi koji se time bave, al nemate dojam da je to rađeno za dresirane majmune?
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 21:43   #17
Jesu sapuni kod vas toliko skupi da morate praviti same,ili imate visak vremena pa ne znate kako da ga utucete,ne razumem
SaraTroroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 21:55   #18
Quote:
SaraTroroga kaže:
Jesu sapuni kod vas toliko skupi da morate praviti same
aola is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 21:55   #19
Quote:
SaraTroroga kaže:
Jesu sapuni kod vas toliko skupi da morate praviti same,ili imate visak vremena pa ne znate kako da ga utucete,ne razumem
Ma ostane od kolinja viška masti pa da se ne baci
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2004., 02:31   #20
Quote:
lucija kaže:
ovo ubijte me ne kužim - znači netko ti proda neki sapun (bojim se pitati kakav mu je sastav ), bojila, parfeme i kalupe i sad ti to pretapaš i topiš i liješ u te kalupe - pa u čemu je poanta - nit imaš kvalitetniji, bolji, zdraviji sapun, nit imaš prirodan proizvod, nit si u biti išta sama napravila - nit je originalan, nit kreativan...
I mene brine ovaj dio, jer poanta bi trebala biti neki prirodni sapun, no predmnijevam da je ta 'baza sapuna' zapravo - glicerin u krutom stanju. Ako ja tako, problema nema jer isti je baza svih tih 'prirodnih' koje i onako kupujem.

Boje, kalupe i ostalo mozes, ali i ne moras kupiti. To je opcionalno.
Ne namjeravam poduzeti ovu 'akciju' da bi moj zivot odisao kreativnoscu, nego cisto da probam, pa mozda cak i usparam koju kunu.
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:13.