Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2009., 13:34   #1
Samohrane majke

što mislite o tom obliku majčinstva? koliko je težak takav život za dijete? za majku?
mora li takva mama biti zmaj-mama?
je li to ipak bolja opcija za dijete od braka u kojemu nema ljubavi?

koliko je to neobično za dijete prema društvu?
moja prijateljica radi praksu kao učiteljica. kaže da u razredu u kojem radi praksu 50% djece žive samo sa svojim majkama. možda je to u moderno vrijeme normalan način života
__________________
><((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((º> ¸.·´¯`·
stidljiva ljubičica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 14:12   #2
Iz svog iskustva...
samohrana majka, razvod u tijeku, tako da možda još nisam samohrana majka

ugl, teško mi je, većinom financijski, pošto bivši ne plaća alimentaciju, ali srećom , živim sa roditeljima, tako da mi to puno pomaže. nemam se na šta žaliti. Alimentacija će prije ili poslje počet stizat, tako da se ne brinem previše.
Što se tiče kćeri, isto mi je kao i kada sam bila u braku, jer bivši je bio nevidljiv u kući, stalno za kompom ili vani.Zapravo, možda i lakše s obzirom da se sada imam na koga osloniti (roditelji, sestra) barem dok se okupam ili operem kosu ili kasnim s posla pa malu treba pokupit u vrtiću...

Inače, što se kćeri tiče, mislim da joj je ovako bolje. ja sam sretnija, što ona vidi jer imam više vremena i živaca za nju i zajedničke igre i zezancije, kod oca ide jednom tjedno i svaki drugi vikend, nema problema i voli ići ( to koliko on s njom provodi vremena-u to ne bi ulazila) baki drugoj.problemi su bili u konstantnom njihovom vrijeđanju mene i mojih, što je dijete ponavljalo kao papiga kad bi došla dom ( ti si fuj, baka je luda, bezveze ste, ne volim vas, hoću ići baki **drugoj** ) ali s vremenom se i to sredilo...

U principu , mislim da je i njoj i meni bolje ovako. nema svađa koje ona sluša, zahlađenih odnosa koje gleda, istresavanja bivšeg na nju jer je ljut na mene i tako...

Edit: i ne, ne moraš bit zmaj mama, ajde ja imam samo jedno pa to znam, ali vjerujem da su samohrane majke dvoje ili više djece do srži iscrpljene...i vjerujem da više psihički nego fizički, ovisi koliko su djeca stara... puno znači bilo kakva podrška i pomoć sastrane..
LadyNot is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 09:40   #3
LadyNot
Malo si čudno opisala samohranu majku. Tvoj slučaj je samohrana 1.5 familija, a o dijetetu brine 7-8 ljudi. Opisuješ svoje probleme a o dijetetu ništa.
U svakom slučaju je majkama teško ali veći problem imaju dijeca koju onda pokušavaju odgajati različiti ljudi (baka, djed, sestra itd). Djeca se izgube u cijelom kaosu, izgube osjećaj za roditelje, dom itd.
Mislim da je dijeci najgore.
Postoji milijun udruga za zaštitu majki a ni jedna za zaštitu dijece. Gdje su prava dijeteta na oba roditelja itd.
Jako široka tama.
Pozdrav
xedos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 09:53   #4
ja imam dva slucaja.sestra mi je bila samohrana majka do prije god.dana a i ja sam bila sama sa mamom.znam da je i jednoj i drugoj bilo tesko,da je svaki dan bila borba ali i to je bolje od zivota sa osobom koja nije spremna na obaveze,na obitelj.....s mog stajalista-nista mi nikad nije falilo,nismo imali nesto novaca ali ni to nije bilo vazno,imale smo jedna drugo(to je vazno)u skoli me nikad nisu zezali iako sam cula da postoje i takvi slucajevi ali na srecu ja sam to izbjegla.hocu reci da ne imanje oca nemora nuzno znaciti lose.i jos nesto,isto kao i kod oba roditelja babe,djedovi i ostala rodbina nije pozeljna u svakodnevnom odgoju
Bokanjanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 16:29   #5
Bokanjanka
Isto ja mogu napisati kao samohrani otac i onda će ispasti da dijeca ne trebaju roditelje. Ne pričamo o lošim pojedinim roditeljima već o problemima samohranih majki i dijece koja žive sa jednim roditeljem. Dijete i ja smo imali problema sa učiteljicom, sa CZSS i sa okolinom koji se odjednom "brinu" za dijete i pokušavaju nametnuti svoje viđenje odgoja a da uopće ne poznaju dijete. Volio bih vidjeti njihovu reakciju da se ja pojavim i počnem soliti pamet njihovoj dijeci. Kad sam se usprotivio njihovom odgoju ispao sam otac divljak itd. Mislim da se društvo postavilo totalno krivo i da samo odmaže dijeci a i roditeljima. Zamisli da ja u firmi tražim bolovanje za dijete, odgovorili bi da su zaposlili muškarca a ne mamu itd.
xedos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 16:41   #6
ja imam priju koja je samohrana majka dvije djevojčice. doduše, ona i njezin bivši su ostali u dobrim odnosima, kao i ona s njegovom obitelji. cure su najviše kod nje, kod njega vikendom, kod bakica na praznicima i školskim raspustima. ja kao posmatrač sa strane mogu reći da se sad svi skupa više razumiju i boji su si nego kad su njih dvoje bili u braku.
ona kaže da su joj tete u vrtiću rekle da se starija mala totalno promijenila nakon razvoda, počela više pričat, družit se više s ostalom djecom itd.

mislim da je u svakom slučaju bolji razvod nego loš brak, od njega nitko ne "profitira", dijete najmanje.
__________________
Say something perfect, something I can steal.
me in honey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 23:19   #7
Nije lako. Posebno ako si sam bez podrške izvana.
Sve sam odlučuješ. Kako, kada??
Kada je bolesno, da li je za doktora ili će te to izdurati sami.
Najgore je kada se noću nađeš sam sa djetetom koje ima temperaturu a ti (kao ja pametna) nemaš auto, ni vozačku... a dva su sata izjutra.
A trebaš biti sabran, smiren..
Teško je. Hvala bogu, sada je sve iza mene. Nisam više sama. Imam krasnog supruga koji mi je velika podrška i nisam više sama na svijetu.
A imala sam osjećaj da jesam. I bilo mi je grozno teško.
__________________
Toliko smo postali jedno da kada jedna od nas plaće, druga osjeća okus soli....
Samojedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 01:29   #8
i ja sam prilično mlada samohrana mama i upravo sam upisala faks. do sada nije bilo teško, imam roditelje koji pomažu. mislim da je djetetu najbitnije pružiti ljubav malena ima sad 11mjeseci (za par dana), na jesen ide u jaslice jer ja moram studirati. kad faks završi namjeravam se odseliti u svoj stan sa kćerkicom

otac ne želi viđati djete, jedino plaća alimentaciju i to dogovorenu ali to je sve od njega. nadam se da nećemo imati problema što ona ima "samo" majku, za sad je živahna nasmijana beba
Hikage is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 19:01   #9
Quote:
xedos kaže: Pogledaj post
Bokanjanka
Isto ja mogu napisati kao samohrani otac i onda će ispasti da dijeca ne trebaju roditelje. Ne pričamo o lošim pojedinim roditeljima već o problemima samohranih majki i dijece koja žive sa jednim roditeljem. Dijete i ja smo imali problema sa učiteljicom, sa CZSS i sa okolinom koji se odjednom "brinu" za dijete i pokušavaju nametnuti svoje viđenje odgoja a da uopće ne poznaju dijete. Volio bih vidjeti njihovu reakciju da se ja pojavim i počnem soliti pamet njihovoj dijeci. Kad sam se usprotivio njihovom odgoju ispao sam otac divljak itd. Mislim da se društvo postavilo totalno krivo i da samo odmaže dijeci a i roditeljima. Zamisli da ja u firmi tražim bolovanje za dijete, odgovorili bi da su zaposlili muškarca a ne mamu itd.
nisam mislila da djeca ne trebaju roditelje vec da im je bolje i sa jednim nije bitno jeli to majka ili otac ako ovo drugo nije sposobno ili sl.sto se tice naseg mentaliteta to je vec nesto sasvim drugo tako da uistinu postoje mnogobrojne situacije gdje se covjek totalno razocara,ali najvaznije je biti hrabar i proci kroz sve uzdignute glave
Bokanjanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 10:35   #10
ovako...

Moja Lara ima 6 tjedana. Zagor je morao na hitni službeni put u Poljsku od 8 dana. Ostala sam sama doslovno sa malom.
Prvo ću reći da sam prije razmišljala da je samohrana majka super, da se sve to lako može.. ma vraga.. 8 dana mi otvorilo oči.

Ako majka ima rodbinu (didu baku).. i ako oni hoće pomoći majki oko odgoja i skrbi i financijskog dijela oko bebe... tada se sve to puno lakše može.
Ako majka nema rodbinu (kao što je moj slučaj - nemam pored sebe ni majku ni oca) a imam financijski dio sređen - tada se može platiti dadilja ili može za razumnu svotu uskočiti susjeda i pričuvati bebu na par sati da mama doslovno ode do pijace ili u grad obaviti neodgodive stvari... tada je i ta varijanta dobra.
Ali ako majka nema rodbinu i nema financijske mogućnosti... sirota ona samo takva majka zna kako joj j esa malim djetetom biti samohrana majka...
Po meni jako jako teško... i žao mi je takvih žena a ima ih i to dosta
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 11:13   #11
Iako mi je drago da je ova tema otvorena, žalosno je da će već za par dana krepat. Jer je na Forumu kao i u našem društvu, ajmo laprdati o gelovima, noktićima, vibratorima i svemu samo ne o ozbiljnim temama.
Ja sam samohrana majka već šest godina. Muž mi je umro. Nema se tu puno pametnoga za reći, možeš samo kukat do neba. I čekat da ti život prođe, a dijete naraste- barem toliko da može zarađivati za život. Pa da ja malo predahnem. A ta pomoć od ostatka obitelji, je- ja je imam, ali mi i izađe na nos. Tko to želi u životu primati pomoć od obitelji? To je situacija u kojoj su i majke i djeca strašno zakinuti, ali što se može- ubit se ne možeš, živit moraš i to je to.
smijeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 11:36   #12
Iako mi je drago da je ova tema otvorena, žalosno je da će već za par dana krepat. Jer je na Forumu kao i u našem društvu, ajmo laprdati o gelovima, noktićima, vibratorima i svemu samo ne o ozbiljnim temama.
Ja sam samohrana majka već šest godina. Muž mi je umro. Nema se tu puno pametnoga za reći, možeš samo kukat do neba. I čekat da ti život prođe, a dijete naraste- barem toliko da može zarađivati za život. Pa da ja malo predahnem. A ta pomoć od ostatka obitelji, je- ja je imam, ali mi i izađe na nos. Tko to želi u životu primati pomoć od obitelji? To je situacija u kojoj su i majke i djeca strašno zakinuti, ali što se može- ubit se ne možeš, živit moraš i to je to.
smijeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 13:15   #13
Mislim da nije svrha ove teme plakanje sam nad sobom već vidjeti koje probleme imamo i kako ih riješiti.
Koje probleme imaju dijeca itd
Ajde mame budite malo kreativne, možda pomognete sebi a i drugima
Pozdrav
xedos is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 13:30   #14
a možda bi (za početak) bilo bolje preimenovati temu u "samohrani roditelji" ili tako nešto
ima dosta očeva koji sami žive s djecom, sami ih odgajaju i brinu se o njima.
a problemi majki/očeva koji žive sami s djecom su uglavnom isti, zar ne?
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 13:31   #15
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
ovako...

Moja Lara ima 6 tjedana. Zagor je morao na hitni službeni put u Poljsku od 8 dana. Ostala sam sama doslovno sa malom.
Prvo ću reći da sam prije razmišljala da je samohrana majka super, da se sve to lako može.. ma vraga.. 8 dana mi otvorilo oči.

Ako majka ima rodbinu (didu baku).. i ako oni hoće pomoći majki oko odgoja i skrbi i financijskog dijela oko bebe... tada se sve to puno lakše može.
Ako majka nema rodbinu (kao što je moj slučaj - nemam pored sebe ni majku ni oca) a imam financijski dio sređen - tada se može platiti dadilja ili može za razumnu svotu uskočiti susjeda i pričuvati bebu na par sati da mama doslovno ode do pijace ili u grad obaviti neodgodive stvari... tada je i ta varijanta dobra.
Ali ako majka nema rodbinu i nema financijske mogućnosti... sirota ona samo takva majka zna kako joj j esa malim djetetom biti samohrana majka...
Po meni jako jako teško... i žao mi je takvih žena a ima ih i to dosta
ja se ne bih složila. možda je tebi teško, nekima nije, nismo svi isti. moj muž također putuje često, nekad ga nema po 5 dana, nekad 2, 3, onda ima 2-3 dana slobodno. nemam nikog da mi pričuva malu, živimo u drugoj državi (ovo valjda pišem po 100-ti put ovdje na forumu ) , a dadilju ne trebam na plac, u dućan, shopping idem s njom ako ne stignemo obavit kad je tata tu. kad dođemo u zg, čuva ju je moji starci kad ja i mm odemo van. ali tu sam solo. i ne bih se nikako nazvala sirotom i ne mislim da mi je teško.i to nikako ne mogu usporediti sa samohranim roditeljstvom.
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 14:14   #16
ja mislim da je jedna stvar kad partner izbiva nekoliko dana i kad si manje vise sam 365 dana.
imam frendicu koja je samohrana, majka joj pricuva dijete par sati kad mora raditi, a za ostali period nema nikakvu podrsku. nekad zna otici obaviti neke stvari osim posla, s time da je mama zna zovikati kad ce doci. ostali clanovi obitelji zive svoj zivot. vidjaju se, no ne mogu joj aktivno pomoci.

uglavnom izvedivo je, ali nije jednostavno, stvarno joj se divim.
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 14:24   #17
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
ja mislim da je jedna stvar kad partner izbiva nekoliko dana i kad si manje vise sam 365 dana.
imam frendicu koja je samohrana, majka joj pricuva dijete par sati kad mora raditi, a za ostali period nema nikakvu podrsku. nekad zna otici obaviti neke stvari osim posla, s time da je mama zna zovikati kad ce doci. ostali clanovi obitelji zive svoj zivot. vidjaju se, no ne mogu joj aktivno pomoci.

uglavnom izvedivo je, ali nije jednostavno, stvarno joj se divim.

ma znam, to sam i rekla na kraju posta. samo sam komentirala larin post gdje s aspekta majke koja je doma sama 8 dana s djetetom kaže da nije lako bit samohrana majka.
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 14:35   #18
Quote:
blablica kaže: Pogledaj post
ma znam, to sam i rekla na kraju posta. samo sam komentirala larin post gdje s aspekta majke koja je doma sama 8 dana s djetetom kaže da nije lako bit samohrana majka.
dajem ti pravo. ok, larazg ima malu bebu, a nakon par mjeseci ce se jos vise ufurati.

moram priznati da sam nedavno iskolacila oci kad mi je rodjakova zena rekla da nece ici sa svoje troje vlastite djece sama na more, da ne bi dosla s njima na kraj.
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 21:09   #19
Quote:
blablica kaže: Pogledaj post
ma znam, to sam i rekla na kraju posta. samo sam komentirala larin post gdje s aspekta majke koja je doma sama 8 dana s djetetom kaže da nije lako bit samohrana majka.
draga moja.. ja već 15 godina radim posao gdje razvodim ljude i bavim se utjerivanjem alimentacija uglavnom od nesavjesnih očeva i naslušala sam se u 15 godina priča i priča koje ti inisi niti ćeš ikada..
Priča od kojih ti se diže kosa na glavi i priča nad kojom staneš i plačeš.. i znam što pišem.
Prvi put da sma se donekle našla u situaciji gdje sam bila sama... ali doslovno sama.. pa sam se sjetila svega što sam u 15 godina čula.. i znaš što??

Takvim majkama ja dižem spomenik.. ja im se iskreno divim kako one sve to mogu... a moraju jer nema tko osim njih
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 22:14   #20
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
draga moja.. ja već 15 godina radim posao gdje razvodim ljude i bavim se utjerivanjem alimentacija uglavnom od nesavjesnih očeva i naslušala sam se u 15 godina priča i priča koje ti inisi niti ćeš ikada..
Priča od kojih ti se diže kosa na glavi i priča nad kojom staneš i plačeš.. i znam što pišem.
Prvi put da sma se donekle našla u situaciji gdje sam bila sama... ali doslovno sama.. pa sam se sjetila svega što sam u 15 godina čula.. i znaš što??

Takvim majkama ja dižem spomenik.. ja im se iskreno divim kako one sve to mogu... a moraju jer nema tko osim njih
jesi sigurna? profesija mi je takva da sam ih se i ja naslušala takvih priča tako da nemoj s visoka

ja sam i rekla da se ostanak s djetetom na tjedan, dva bez ikoga ne može uspoređivati sa samohranim roditeljstvom. komentirala sam samo dio o ostanku s djetetom u slučaju kad ti muž,partner poslovno izbiva.
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:10.