Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2006., 14:11   #1
Električne instalacije

Prvo pišem situaciju a na kraju ide pitanje.
Zgrada stara 35 godina na svakom katu tabla sa klasičnim osiguračima za svaki stan. U stanu se nalazi jednofazno brojilo na razvodnoj ploči bez fid sklopke sa klasičnim osiguračima.
Struja je razvučena koma; ima utikača koji su ispod šaltera za rasvjetu i u utikaču je "brikano" uzemljenje na nulu, ima utikača koji su normalno spojeni ali od razvodne ploče idu dvije zelene žice i jedna smeđa.
Kaj sad to znači......da su mi možda na ploči spojene nula i faza?
Naime na jednoj grani koja mi ide od glavne ploče i hrani dva štekera jedna mi je od te dvije žuto-zelene žice mrtva te sam ja u jednoj utičnici zbrikao te dvije zelene da imam uzemljenje na obe utičnice koje su na toj grani.

Bojim se da baš to i nije najpametnije te me zanima kako se može ispitati na koji su način spojene nula i zemlja bez rastavljanja glavne ploče?
Obzirom da mi idu dvije zelene u svaku granu gdje idu štekeri........za rasvjetu mi idu po dvije žice bez posebnog uzemljenja.

Ima te li kakvih prijedloga?
ttom is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 14:17   #2
ma čemu se brineš, imaš nulovanu instalaciju. tj. uzemljenje je spojeno s nulvodičem. to je ok, samo se ne može stavit fid sklopka u takvu instalaciju..
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 14:30   #3
to sam i pretpostavio, samo me zama da li je za tu granu, gdje mi je izmedju glavne razvodne ploče i prve rupe jedna žuto-zelena od dvije u prekidu, dovoljno da ih spojim na jednom štekeru ili je to pametnije napraviti na samoj rupi?
ttom is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 14:42   #4
"dovoljno da ih spojim na jednom štekeru ili je to pametnije napraviti na samoj rupi"

kojoj sad rupi? ne kužim te o čem pričaš.

inače su se takve instalacije radile s dvije žice (faza i nula) pa bi se na (svim)šuko štekeru uzemljenje kratko spojilo s nulom.
to bi i ti sad mogao napravit..
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 14:59   #5
prva rupa u zidu gdje se frču žice za dalje prema utičnim mjestima.
Meni sa razvodne ploče prema svim utičnicama idu tri žice, dvije žuto-zelene(nula-zemlja) i jedna smedja(faza).
Ja sam na toj pokvarenoj grani u jednoj utičnici spojio obje žuto-zelene i time automatski "uzemljio" sve ostale utikače na toj grani.

Po tvojem objašnjenju bolje je da ih ne spajam nego da u svakoj utičnici spajam zemju na ispravnu nulu.
ttom is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 15:08   #6
e sad je jasnije, te rupe šta spominješ su -razvodne kutije..
i tako kako si spojio će radit.
a mogao si i jednostavnije - spojit nulu i uzemljenje u razvodnoj kutiji.
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 15:16   #7
super, kod mene je bilo jednostavnije na štekeru gdje samo ubaciš kratku žicu u dvije rupe nego frkat oko već podebljih nafrkanih spojeva.

Vidim da se kužiš u temu, koji je najbolji način da se u razvodnoj kutiji spoje klasični već ufrkani vodići sa licnatim vodičima, oba 2,5 kvadrata.
ttom is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 15:22   #8
Quote:
ttom kaže:
koji je najbolji način da se u razvodnoj kutiji spoje klasični već ufrkani vodići sa licnatim vodičima, oba 2,5 kvadrata.
a baš najbolji način bi bilo zalemit..
haha..
ostavi se toga, vidiš da ti radi..
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 15:26   #9
s lemilicom sam rođen samo sam uvijek lemio DC
ma moram si klimu spojiti u razvodnoj kutiji samo su žice od klime licnate......
ttom is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 16:59   #10
Nisam uspio baš sve pročitati, no mislim da bi bilo bolje da ti netko složi instalaciju kako treba. Prije svega, da li ti je kuća uopće uzemljena ?
el Torro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 08:50   #11
Quote:
ttom kaže:
Meni sa razvodne ploče prema svim utičnicama idu tri žice, dvije žuto-zelene(nula-zemlja) i jedna smedja(faza).
Zanimljiv izbor boja!
Ali nije lose sto su vucene tri zile, jer onda mozes nulovanje izvesti u razvodnom ormaricu i mozes staviti FID sklopku.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 10:11   #12
Quote:
el Torro kaže:
Nisam uspio baš sve pročitati, no mislim da bi bilo bolje da ti netko složi instalaciju kako treba. Prije svega, da li ti je kuća uopće uzemljena ?
Stan je u stambenoj zgradi. Neznam za uzemljenje. Znam da su cijevi za vodu uzemljene jer sam ih promijenio.....

Quote:
mestar kaže:
Zanimljiv izbor boja!
Ali nije lose sto su vucene tri zile, jer onda mozes nulovanje izvesti u razvodnom ormaricu i mozes staviti FID sklopku.
Mislim da je tako napravljeno samo bez FID sklopke.
ttom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 17:15   #13
Quote:
ttom kaže:
koji je najbolji način da se u razvodnoj kutiji spoje klasični već ufrkani vodići sa licnatim vodičima, oba 2,5 kvadrata.
mozes i sa luster klemama (redne stezaljke)
Quote:
ttom kaže:
Stan je u stambenoj zgradi. Neznam za uzemljenje. Znam da su cijevi za vodu uzemljene jer sam ih promijenio.....
nemoj da ti padne na pamet spajati uzemljenje na vodovodne cjevi
__________________
sorry but jebiga
puger is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 22:47   #14
Quote:
puger kaže:
nemoj da ti padne na pamet spajati uzemljenje na vodovodne cjevi
Otkud sad ovo? Svi metalni dijelovi, ukljucujuci i metalne vodovodne cijevi moraju se uzemljiti. Samo nije pametno (i ne smije se) bazirati vodic uzemljenja na vodovodnim cijevima (dakle ne koristiti vod. cijevi za uzemljenje).
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 23:00   #15
Quote:
mestar kaže:
Otkud sad ovo? Svi metalni dijelovi, ukljucujuci i metalne vodovodne cijevi moraju se uzemljiti. Samo nije pametno (i ne smije se) bazirati vodic uzemljenja na vodovodnim cijevima (dakle ne koristiti vod. cijevi za uzemljenje).
Vodovodne cijevi u zgradi smiju se upotrijebiti za zaštitno uzemljenje samo ako je vodovodna instalacija izrađena od metalnih cijevi.
Vodovodna instalacija na samostalnom objektu koja radi na hidrofor i nije spojena na vodovodnu mrežu ne smije se upotrijebiti kao uzemljivač.
Metalni cjevovvodi koji služe za prijenos zapaljivih tekućina ili plinova, centralno grijanje i slično ne smiju se upotrijebiti kao uzemljivač za zaštitne svrhe (što ne znači da se ne smiju rabiti za izjednačenje potencijala)
JUS N.B2. 754 (staro)
HRN HD 384.5.54 S1:199en (novo)
King Elvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 08:03   #16
Quote:
King Elvis kaže:
Vodovodne cijevi u zgradi smiju se upotrijebiti za zaštitno uzemljenje samo ako je vodovodna instalacija izrađena od metalnih cijevi.
To i jest problem jer se masu novih instalacija radi od plastike pa nista od uzemljenja. Dosli su novi materijali i jednostavno na to treba racunati.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 21:14   #17
Kako se računaju rasvjetna mjesta

Pozdrav, da ne otvaram novu temu postaviti ću pitanje ovdje ...

Trenutno mi majstor radi struju u novoj kući i zanima me kako se računaju rasvjetna mjesta, tj. što sve uključuje termin "rasvjetno mjesto"? Posebno me zanima kako se računaju razvodni ormarići. Da li je svaki osigurač rasvjetno mjesto ili ima neki standard?
__________________
... i ja nešto gradim!
davor_sk is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 00:50   #18
Quote:
davor_sk kaže: Pogledaj post
Pozdrav, da ne otvaram novu temu postaviti ću pitanje ovdje ...

Trenutno mi majstor radi struju u novoj kući i zanima me kako se računaju rasvjetna mjesta, tj. što sve uključuje termin "rasvjetno mjesto"? Posebno me zanima kako se računaju razvodni ormarići. Da li je svaki osigurač rasvjetno mjesto ili ima neki standard?


Rasvjetno mjesto je prekidač i ispust za lampu ukoliko se pali s jednog mjesta.Ako se pali s više mjesta,onda se računa kao toliko ispusta.
Što se tiće ormarića svaki osigurač je kao jedan ispust.
Heg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 23:20   #19
Quote:
Heg kaže: Pogledaj post
Rasvjetno mjesto je prekidač i ispust za lampu ukoliko se pali s jednog mjesta.Ako se pali s više mjesta,onda se računa kao toliko ispusta.
Što se tiće ormarića svaki osigurač je kao jedan ispust.
Hvala Heg! Ovo sa svjetlima, prekidačima i utičnicama mi je bilo donekle jasno da se svako mjesto gdje izlaze žice računa kao rasvjetno mjesto samo su mi neki ljudi pričali da se ormarići računaju kao 10 rasvjetnih mjesta bez obzira koliko u njima ima osigurača. Izgleda da je to sve nedefinirano, najviše ovisi o majstoru kako on to računa
__________________
... i ja nešto gradim!
davor_sk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 01:24   #20
Quote:
nn-st1 kaže: Pogledaj post
ma čemu se brineš, imaš nulovanu instalaciju. tj. uzemljenje je spojeno s nulvodičem. to je ok, samo se ne može stavit fid sklopka u takvu instalaciju..
ima sema di se fidka spaja i na nulovanje... zaboravio sam vise..
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:41.