Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2011., 23:15   #1
Showcase - idač

U novom showcase-u sa zadovoljstvom vam predstavljamo idač

našu neobičnu i mladu međimursku nadu.

Hvala idačici na odgovorima, a sigurni smo da i vi imate ponešto za pitati.

stranice sa galerijama fotografija:
http://lidijaloncaric.weebly.com/
http://lidac.deviantart.com/
__________________
vremenska kapsula

Zadnje uređivanje dile : 14.09.2011. at 23:31.
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 23:24   #2
1. Reci nam štogod o sebi – gdje živiš, što radiš, kako provodiš slobodno vrijeme?

Medjimurka, živim odmah pokraj Čakovca. Zanimaju me fotografija i dizajn, ludi partiji i koncerti (: slobodnog vremena u posljednje vrijeme imam jako puno posto sam zavrsila srednju skolu (graficki urednik-dizajner), pa ga koristim za druzenja s obitelji, prijateljima i deckom, te na ove vec navedene aktivnosti gore a evo, pocela sam i zumbati!
http://www.youtube.com/watch?v=1G1Ak...eature=related

2. Koji ti je životni moto?

Let's make better mistakes tomorrow!

3. Dvije riječi koje te najbolje opisuju.

Tvrdoglava i neobicna ?

4. Ljubav tvog života je tko ili što?

Joj, stvarno ne znam odgovor na to pitanje. Jos sam mlada i mislim da cu jos puno toga prozivjeti, pa je malo prerano odgovarati na takva pitanja.

5. Kad i kako si se pocela baviti fotografijom?

Pa sad vec ima neke 3 godine kad sam prvi put primjetila da me zanimaju takve stvari. Mislim da je bio bas deveti mjesec i kretali smo u skolu. Prva fotka mi je bio neki list na zeljeznickom kolodvoru kad sam cekala vlak za doma iz skole. Sa starim sony ericssonom sam napravila nesto sto je meni tad bilo super, imala sam list u fokusu, a ostatak je bio zamucen. To mi je bilo totalno novo i nisam ni znala da tako nešto mogu napraviti s tim jadnim mobitelom : D Onda me to zaintrigiralo i tako sam malo po malo, pocela fotkati sve vise i vise. Mobitelom, pa onda canonom 1000d (koji sam izmuzla od tate za rodendan : D ).

6. Što te privuklo fotografiranju?

Dof : D

7. Koju si opremu koristila na početku?

Radilo se sony ericssonu w580.

8. Koje si motive tada fotkala i kako ti se čine tadašnje fotografije?

Uglavnom ono što fotkaju svi u pocecima, detalje iz prirode. Lisce, kamenje, travu..

9. Koji su ti danas najdraži motivi?

Ja sam sebi najdrazi motiv Stvarno! Najcešce dobivam ideje za koje trebam ljude, a kako se ne mogu strpiti da dodem do pojedinih ljudi, uredim sebe i fotkam se. Uza sve to, obozavam fotkati i hranu, te, naravno, druge ljude : )

10. Kako bi opisala svoj foto stil?

Stvarno tesko pitanje. Nemam pojma, volim sve, mozda raznolik ? (:
__________________
vremenska kapsula

Zadnje uređivanje dile : 14.09.2011. at 23:30.
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 23:33   #3
11. Pokaži nam par recentnih fotografija.







__________________
vremenska kapsula

Zadnje uređivanje dile : 15.09.2011. at 01:25.
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 23:36   #4
12. Imaš li kakvu fotografsku naobrazbu?

Nemam. U srednjoj sam skoli u 4. razredu imala predmet fotografija i film, ako se to vazi!

13. Koju opremu trenutno koristiš?

Canon eos 1000d, kineski blic, stativ, i objektive 28-80mm, f 3.5-5.6 (posudeni), 55-200mm, f 4.5-5.6 i kit objektiv 18-55mm, f 3.5-5.6

14. Planiraš li uskoro nabavljati nešto novo od opreme?

Stedjela sam novac za RHCP koncert u Becu, ali kako nisam stigla kupiti kartu, odlucila sam da bude za neki novi objektiv. Na kraju sam otisla na more i sve potrosila : D tako da nista u skorije vrijeme!

15. Imaš li iskustva s analognom fotografijom?

Nemam. Jednom sam fotkala s doktorovim (Dr. Kill) foticem, ali on veli da nije bilo dobro : D

16. Gdje nalaziš inspiraciju?

Nemam neki poseban izvor inspiracije. Jednostavno me nesto pukne i eto nove fotke : )

17. Pokaži nam par svojih omiljenih fotografija...





Apsolutno najdraza mi je ipak ova, a odmah iza nje ova.

18. Koji su ti planovi za budućnost?

Imala sam plan koji je ukljucivao zavrsavanje novinarstva i odlazak u inozemstvo. Nazalost, od novinarstva nista za sad (sto ne znaci da necu pokusavati i dalje), tako da ni drugi dio plana nije bas siguran. Ali bitno mi je zavrsiti nesto (bude li to fakultet na koji sam trenutno upisana ili neki drugi) i biti netko!

19. Da nema fotografije, kako bi se kreativno izrazila?

Voljela bih dizajnirati odjecu. Samo sto trenutno ne znam ni gumb zasiti kak spada : D Ali eto, sve se moze kad se hoce.

20. Što te najviše ograničava u bavljenju fotografijom?

Nedostatak modela na kojima bih isprobala sve svoje ideje.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 23:40   #5
21. Jesi ili član nekog foto-kluba?

Nisam. Ne privlaci me to. Vise volim biti samostalna. Neko vrijeme sam se htjela upisati u Čakovečki fotoklub, ali nikad nisam

22. Jesu li ti i gdje objavljivane fotografije?

Sudjelovala sam na izlozbi Tradicionalne hrvatske glazbe u Splitu, te na izlozbi Oko amatera u Zagrebu. Nedavno sam osvojila drugo mjesto na natjecaju hrvatskog citateljskog drustva, pa su me zamolili mogu li iskoristiti moje fotografije u katalogu.

23. Jesi li nekad nešto zaradila fotografiranjem?

Jesam, 50kn : ) Sasvim slucajno, nasla sam se na pravom mjestu u pravo vrijeme i fotkala nekom paranoicnom dedi auto nakon nesrece.

24. Čime se nikad ne bi bavila?

Konobarenjem. Ne kazem da nesto ne valja s tim poslom vec me jednostavno ne privlaci i nikako se ne mogu zamisliti iza sanka ili kako posluzujem nekog. I naravno, nekim nemoralnim poslovima također : D

25. Dokle sežu tvoje ambicije u fotografiji?

Uf, daleko : D

26. Što bi voljela fotografirati, a još nisi imala priliku?

Aktove! Takoder, znam da je totalno nerealno, ali htjela bih se naci na setu nekog filma.

27. Da možeš izabrati bilo koje mjesto na kugli zemaljskoj za život, koje bi to bilo?

London. Volim kišu, volim caj, volim njihov naglasak, sve!

28. Što te ne privlači fotografirati?

Pejzaže : D Ne znam, mozda zato što tu kod mene rijetko gdje mogu naci nesto zanimljivo, pa mi je dosadno, ali eto.

29. Da možeš putovati kroz vrijeme, koje bi povijesno razdoblje izabrala za fotografirati?

Barok! Puno detalja, puno ideja.

30. Što si najluđe napravila za potrebe fotografije?

Nemam bas neke lude doživljaje, ali eto, umocila sam glavu u šljokice i nisam ih mogla skinuti dva dana : D Nije nešto extra ludo, ali stvarno mi nista ne pada na pamet trenutno.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 23:43   #6
31. Ispričaj nam neku (ne)ugodnu epizodu vezanu za fotkanje.

Neugdno je to da uvijek bar jednom otkazem fotkanje : D A ugodne su sve one kada me netko u gradu prepozna i pohvali moje fotografije.

32. Da možeš izabrati bilo koju osobu za fotografirati, čiji bi to portret bio?

Anthony Kiedis ili moj decko. Anthony zato sto ga obozavam, zato sto ima zanimljive crte lica i zato sto s njim ne bi bilo dosadno : ) a moj decko zato sto mi ni nakon gotovo 2 godine veze ne da da ga fotkam

33. Koji su ti dodaci bitni u opremi?

Stativ! Pomocu njega radim autoportrete i bas ga volim i trebam!

34. Koji bi objektiv bio tvoj izbor?

Pedesetka! Tako si ju zelim. Bas jako, jako, jako!

35. Jesu li ti draže fotografije s ljudima ili bez njih?

S ljudima, definitivno!

36. Je li ti draže skitati i snimati ili namještati kadrove?

Oboje! Iako mozda tako ne izgleda, volim hodati gradom i biljeziti lica. Problem je jedino u tome sto kad dodem doma, rijetko koje fotografija mi se svida. Kod namjestanja kadrova sam ja najmanje bitna. Volim kad su modeli koje fotkam opusteni i sami rade.

37. Koje programe koristiš za obradu?

Photoshop CS3. Ne zelim nista novo jer radim minimalne izmjene i ovo mi je sasvim dovoljno : )

38. Koliko ti je važna obrada fotografija?

Vazna mi je ali ne i neophodna. Kod obrade radim samo ono osnovno - kontrast, curves, levels i boje.

39. Kako prihvacaš kritike svojih fotografija?

(: volim kritike!

40. Koliko si sama zadovoljna svojim fotografijama i što misliš da bi trebala poboljšati?

Kako kada. Mislim da bi malo bolje trebala razraditi ideje prije nego što krenem u akciju.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 23:45   #7
41. Da moraš izabrati samo jednu svoju fotografiju, koja bi to bila?

Po meni prikazuje tezak put do necega sto volis, snagu i zelju. Takva je i prica cure na fotografiji.



42. Zasitiš li se nekad fotografiranja i želiš se odmoriti, ili odustati od svega?

Imala sam jednu veliku pauzu od mjesec i pol, ali ni sama ne znam zašto. Volim fotografiju, volim stvarati. Ne zelim odustati od neceg sto volim!

43. Što ti najviše smeta u svijetu fotografije?

Silna pravila : )

44. Što te najviše veseli kad fotografiraš?

Dobar kadar, poza, osmijeh!

45. Što smatraš da je bitno za dobru fotografiju?

Pravi trenutak.

46. Što je najteže u fotografiji?

Uskladiti vrijeme, ideju i izvedbu.

47. Koji je najbitniji element dobre fotografije?

Svjetlo.

48. Kome bi zabranila fotografirati?

Nikome, nek se ljudi izrazavaju : ) Samo bih voljela da ljudi nauce pokoje pravilo prije nego što se pocnu nazivati poluprofi fotografima. Ne moraju se forsirati i raditi svaki sitnicu po pravilima, ali barem osnove bi bilo super nauciti.

49. Koliko je bitan fotograf, a koliko oprema, za dobru fotografiju?

Fotograf najbitniji, sve je ostalo sporedno. Mislim da je ideja najvaznija!

50. Treba li se striktno držati pravila?

Nikako!
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 23:48   #8
51. Što bi porucila zaljubljenicima u fotografiju kojima nikako ne uspijeva napraviti dobru fotografiju?

Ne odustati! Bitno je drzati se cilja i veseliti se kroz putovanje do njega.

52. Što bi savjetovala apsolutnim početnicima?

Puno škljocati, razmisljati i opet skljocati.

53. Tko su modeli koje fotografiraš?

Prijateljice, prijateljice prijateljica, poznanice, cure koje me pronadu na fejsbuku i zele fotografije.

54. Kako suraduješ s modelima, diktatura ili demokracija?

Hahah, volim raditi s modelima koji imaju svoje ideje i ne boje se ih izreci. Najgore fotkanje mi je bilo jedno na kojem je cura bila potpuno neopustena, bez ideja i bez volje. Skoro sam proplakala od jada tada. Uglavnom ja u glavi imam neku ideju, predlozim je modelu i onda ocekujem da ona nadoda nesto svoje ili da se barem drzi mojeg.

55. Tko odraduje styling modela?

Uglavnom ja. Velim im kakav outfit bi voljela da obuku. Nekad ispadne dobro, nekad malo manje dobro, ali uvijek je iskoristivo (:

56. Zašto te privlače portreti?

Mislim da su portreti vrsta fotografije pomocu koje mozes najvise pokazati, pomocu portreta najlakse mogu docarati raspolozenje modela, sebe i vremena u kojem se nalazimo.

Naravno, to je samo moje misljenje.

57. Je li ti problem prici slucajnim prolaznicima na ulici da bi ih fotografirala?

Je, jos uvijek. Kad sam u gradu s foticem u ruci, najcesce fotografiram skrivajuci se. Voljela bih se jednog dana rijesiti te sramezljivosti.

58. Neke fotografije odaju tugu, a neke srecu... Dali je to odraz tvog trenutnog raspoloženja ili planirano izražavanje osjecaja?

Kod autoportreta je obicno odraz trenutnog raspolozenja, ali kod fotografiranja modela je sve stvar poziranja i planiranja. Nikad mi se nitko nije rasplakao pred foticem : D

59. Zbog čega tuga na fotkama?

Zato sto je tuga za mene jedan od najinspirativnijih osjecaja.

60. Koliko ti znače najbliži u fotografiranju i koliku ti podršku daju?

Puno i veliku. Od glumljenja modela pa do asistiranja. Sestra pogotovo, na velikom broju mojih fotografija upravo je ona model.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 23:52   #9
61. Zašto nema muškaraca na portretima?

Jer su sramezljivi : D Ali uskoro ce se i to promjeniti!

62. Koliko vremena provedeš u obradi fotografije?

Jednu fotografiju obradujem najvise 5minuta.

63. Zbog čega si znatiželjna, zbunjena, izgubljena i umorna (hint: self-portrait fotka)? I skrivena iza kutije?

ETO! To je bio odraz trenutnog raspolozenja. Osjecaj kada zelis otkriti i istraziti sto vise toga, a onda kad se to dogodi ostanes samo jos vise zbunjen, izgubljen i umoran.

64. Misliš li da je fotografija vid umjetnosti kojim covjek najbolje izražava sebe?

Za mene je. Za nekog drugog to je mozda slikarstvo, dizajn odjece ili nesto trece. Za mene je to fotografija.

65. Imaš li neku teško ostvarivu ideju koja ceka neka "bolja vremena"?

Imam ih hrpu!! Jako puno ideja ne mogu ostvariti zato sto, na prvom mjestu, nemam vozacku dozvolu ni auto. Onda slijede ostali problemi; nedostatak novaca, nedostatak zanimljivih lokacija, nedostatak modela i njihova sramezljivost i sl.

66. Koliko često uspiješ ostvariti ideju točno onako kako si zamislila?

Rijetko. Iz gore navedenih razloga.

67. Koliko ti je bitna estetika kod biranja modela?

Bitna mi je, ali znate kak se kaze, ljepota je u ocima promatraca.

68 Na sajtu imaš fotke podijeljene u tri kategorije: creatures, dreams, needs.
Slažeš li se doista s Camusovim citatom, koliko snovi (bilo oni na javi ili dok spavaš) utjecu na tvoj rad, i je li hrana tvoja najveca potreba?


Ljudi su bica koja uvijek pokusavaju biti nesto sto im mozda nije preodredeno da budu, trude se prikazati mozda drugacije od onog sto zaista jesu. Takoder, na mojim portretima ljude pretvaram u ono sto ja zelim. Oni ne izgledaju ovako u stvarnom zivotu, na fotografijama odbijaju biti ono sto zapravo jesu.
Volim snove, volim sanjati i sanjariti. Tako i dobivam ideje.
Zadnje pitanje o hrani ste bas pogodili! Zadnjih mjesec dana zbilja izgledam ko da mi je hrana najveca potreba : D Nazvala sam taj folder tako jer hrana je osnovna potreba svima nama, ali ima stvari koje su pojedincu u nekom trenutku znacajnije.

69. Koji je tvoj najveći porok?

Nemam poroka :andjelcic:

70. Da možeš birati jedan grad, bilo koji, u kojem bi živjela, koji bi to grad bio i zašto?

Napisala sam vec prije, London!
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 00:03   #10
71. Ljubav ili novac? (iskreno )

Ljubav! Zvuci izlizano, ali ja nikad nemam bog zna kakve novce, ali imam ljubav i sretna sam

72. Smatraš li fotografiju integralnim, neodvojivim dijelom sebe?

Da. Mislim da se vec dovoljno dugo bavim time da i drugi oko mene, ne samo ja, smatraju fotografiju dijelom mene. Volim to! Također, kao što sam i prije rekla, ne želim prestati niti se odvajati od necega sto volim.

73. Kad je počela strast ka kuhanju i fotkanju hrane?

Oduvijek sam se voljela motati po kuhinji kad je mama kuhala ili radila kolače. S vremenom sam i ja počela. Iskreno, ne znam točno kad. Kasnije, kad me pocela zanimati fotografija, pocela sam fotografirati i hranu. Tada sam smatrala da je to bezveze, ali me veselilo ukrasavanje same hrane, aranziranje. I tako sam, eto, prije nekog vremena dobila samopouzdanje u sebe, svoje kuhanje i fotografiranje te hrane i pocela objavljivati fotografije. Zamislite samo srecu kad sam vidjela da se ljudima sviđa

74. Tko te naucilo kuhat ili kako si krenula?

Malo mama, malo knjige, malo internet. Ko i kod svih, na početku su to bila jaja, hrenovke i slicno, jednostavna jela kojima sam dodavala nešto svoje.

75. "Prava" hrana ili kolači?

Prava hrana. Uvijek! Ne volim baš kolače jesti. Peci i fotografirati da, jesti ne.

76. Možeš li nam malo opisati kako namještaš hranu za fotkanje, svjetlo, boje? nekakav savjet za početnike?

Ovo ce mozda zvucati smijesno, ali nemam nikakav setup koji koristim kod fotografiranje hrane. Skuham, vani na terasi slozim bijeli (ili kakav vec) stolnjak na stol, aranziram hranu i fotkam. Valjda imam srecu da je kod mene na terasi uvijek super svjetlo, pa mi ne treba nikakvo pomocno : D Kasnije u photoshopu sredim samo sitnice na koje nisam pazila kod fotografiranja. Hranu uvijek obrađujem minimalno.

77. Koliko jela ti je zagorilo dok si visila na forumu/fejsu?

Nijedno

78. Muzička preporuka...

Atheist rap u zadnje vrijeme. Inace volim raznoliku glazbu, a veliki sam fan i Red Hot Chili Peppersa. Eto, sad im je bas izasao novi album, pa preporucujem da ga poslusajte : )

79. Filmska preporuka...

Kad i gledam filmove, brzo zaboravim kako se zovu. U zadnje vrijeme pamtim Never let me go kao dobar film. Baš je ono, za naježiti se.

80. Književna preporuka...

Eve Ensler - Vaginini monolozi, Carlos Ruiz Zafón - Sjena vjetra
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 09:37   #11
tooooliko pitanjaaaaaaaaaaaaaa na najveću slatkicu na Fotografiji

svaka čast Lidač, i na fotkama i na sklopu u glavi - ti si moj idol
da moje buduće djete bude upola kao ti ja bih bila prezadovoljna
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 10:05   #12
Čestitam mala!
Dođemo do Čakovca uskoro, već je stvarno vrijeme .
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 11:07   #13
Idacice, cestitam! Zanimljivo je procitati tvoje odgovore i moram priznati da ce jos zanimljivije biti pratiti kako ces se razvijati s obzirom da si tako mlada i kreativna.
__________________
All photos are accurate. None of them is the truth. ~Richard Avedon
Vesper is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 12:30   #14
jeej. super si.. ova sa balerinom između zidova je baš posebna. i grašak u kombinaciji sa rupičastim zelenim izgleda svjetski.
ukratko, volim tvoje fotke!
jutarnji amater is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 13:40   #15
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
tooooliko pitanjaaaaaaaaaaaaaa na najveću slatkicu na Fotografiji

svaka čast Lidač, i na fotkama i na sklopu u glavi - ti si moj idol
da moje buduće djete bude upola kao ti ja bih bila prezadovoljna
ajme Fran, ovo je valjda najveci kompliment koji sam mogla dobiti
puno puno puno hvalaaaaaa!

Quote:
Volunteer kaže: Pogledaj post
Čestitam mala!
Dođemo do Čakovca uskoro, već je stvarno vrijeme .
Naravno da vam je vrijeme, čekam vas vec 100 godina!!!!


Vesper i jutarnji, hvala vam puno. bas se neobicno osjecam. ovaj intervju, pa ga je neko stvarno i procitao, pa me jos i hvalite. jaoooo
idač is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 13:59   #16
Zanimljive i lijepe fotografije. I moram reći da je tvoj potpis jedini dobar potpis koji sam dosad vidjela .
__________________
facebook flickr
material girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 14:37   #17
Go idač, go!.. Mislim samo naprijed...
bluelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 15:16   #18
Baš mi bilo gušt čitat. I fora su mi ovi zadnji autoportreti.
WENZE is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 16:35   #19


a sad jos fotki
__________________
Plastic Jesus shelters me - for His head comes off, you see. He's hollow, and I use Him for a flask.
Plastic Jesus, plastic Jesus, riding on the dashboard of my car... Plastic Jesus is a holy bar!
PrittPen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 19:30   #20
konačno da smo nastavili sa showcaseovima. Naravno modovi i dalje zadržavaju dobar ukus u odabiru

Keep up the good work idač
Red Dwarf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:32.