Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2015., 00:30   #101
Quote:
Golden Circle kaže: Pogledaj post
Nisam neki fan HNB-a, ali hajdemo biti malo objektivni i sagledati situaciju realno. Što s dugovima? Jesmo li imali lijepi cirkus oko CHF? Krediti u euru iznose 6 puta više. Volio bih vidjeti tko bi javnosti na smiren i razuman način objasnio da im rate rastu i da je to dobro za gospodarstvo jer je ionako tečaj već dugo bio precijenjen.
Ukinuti valutnu klauzulu dok je vrijeme a ne kad euro ode u nebesa ako kuna počne kliziti i ne nastane problem sa eurom kao sa švicarcem.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 23:06   #102
Klaun.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 21:16   #103
MMF / GS / Agrokor / WB -ov potrčko je uznemiren:

Quote:
Ako je to namjera da ga se disciplinira i stiša, u tome neće uspjeti, kaže Vujičić. HNB je neovisna institucija i tako će se ponašati, što je u interesu RH. A svaka promjena zakona mora se konzultirati s Bruxellesom.

SINČIĆ: ‘HNB je leglo kriminala, korupcije i svega zla koje nam se događa već desetljećima’
http://net.hr/danas/hrvatska/hnb-je-...-spokojan-sam/
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 11:48   #104
Povuci-potegni, stabilna kuna kao cilj je besmislen sam po sebi.
Dobri ciljevi su: povećanje plaća, BDP-a itd

Uostalom, mislim da se nitko ne bi bunio protiv godišnje 10% devalvacije HRK
u odnosu na EUR ako mi je plaća rasla za 20% godišnje, zar ne?

Ne kažem da se s 10% devalvacijom postiže 20% povećanja plaće,
nego da je takav cilj-priznajte-puno korisniji nego cilj zvan "stabilna kuna"
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 12:29   #105
Quote:
zvonkotelefonko kaže: Pogledaj post
Povuci-potegni, stabilna kuna kao cilj je besmislen sam po sebi.
Dobri ciljevi su: povećanje plaća, BDP-a itd
Plaće i BDP prate produktivnost rada. To je van domašaja monetarne politike.

I, nestabilna kuna više bi tome odmogla, nego pomogla


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 12:43   #106
Stabilna, zapravo čak i jača domaća valuta jest nusproizvod ispunjenih ciljeva tipa rast BDP-a. Stabilna kuna ne može biti cilj, tj može ali s vrlo lošim posljedicama i po gospodarstvo, i po gradjane!
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 12:46   #107
U prvoj rečenici su neke ideje pobrkane i izgubljene u pokušaju da ih se prenese; za ovo iz druge bi valjalo pokušati iznijeti i poneki argument

Ako ti se ne dopada ideja stabilne kune, zamisli državu s nestabilnom


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 12:57   #108
Pa, zamislite, Stipe, zemlju u kojoj plaće, izražene u EUR, rastu 10% godišnje, a HRK pada 10% godišnje prema EUR. Nezaposlenost pada.
A sad zamislite istu tu našu zemlju s EUR=7,5 HRK i 1 000 000 nezaposlenih. Nezaposlenost raste.

Nije baš teško dokučiti što je bolje, zar ne?

Ja nisam ekonomist, a Vi nam niste objasnili kako je cilj "stabilna kuna" bolja od cilja "smanjenje nezaposlenosti"
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 13:17   #109
Quote:
zvonkotelefonko kaže: Pogledaj post
Pa, zamislite, Stipe, zemlju u kojoj plaće, izražene u EUR, rastu 10% godišnje, a HRK pada 10% godišnje prema EUR.
Ne razumijem ovo.
Plaže izražene u EUR nam rastu 10% godišnje?
Kako, na temelju čega, odakle to u priči?


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 14:03   #110
Quote:
zvonkotelefonko kaže: Pogledaj post
Pa, zamislite, Stipe, zemlju u kojoj plaće, izražene u EUR, rastu 10% godišnje, a HRK pada 10% godišnje prema EUR. Nezaposlenost pada.
A sad zamislite istu tu našu zemlju s EUR=7,5 HRK i 1 000 000 nezaposlenih. Nezaposlenost raste.

Nije baš teško dokučiti što je bolje, zar ne?

Ja nisam ekonomist, a Vi nam niste objasnili kako je cilj "stabilna kuna" bolja od cilja "smanjenje nezaposlenosti"
Lijepo zamisljeno ali neizvedivo. Eventualno da place rastu 10% a tecaj pada 10%. Ali time ne bi nikada ostvario uvjete za uvodjenje eura, i pogorsao bi sadasnju situaciju sa duplim kolanjem novca, kuna za legalno i euro za crno trziste. Vratili bi se u 80-te.

Kao sto je Tito davno rekao, devalvaciju kao cudotvorno rjesenje moze izmisliti i netko sa pola mozga.
penava is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 16:26   #111
Quote:
penava kaže: Pogledaj post
Lijepo zamisljeno ali neizvedivo. Eventualno da place rastu 10% a tecaj pada 10%. Ali time ne bi nikada ostvario uvjete za uvodjenje eura, i pogorsao bi sadasnju situaciju sa duplim kolanjem novca, kuna za legalno i euro za crno trziste. Vratili bi se u 80-te.

Kao sto je Tito davno rekao, devalvaciju kao cudotvorno rjesenje moze izmisliti i netko sa pola mozga.
Telefonko ti je točno odgovorio

Zbog čega ta opsesij o potrebi uvođenje eura, št bi HR i njezino gospodarstvo s time dobilo, ajvjerovtnije bi bili druga Grčka.
Imali bi euro kojeg se nebi htjeli odreći i izgubili mogućnost d devalvacijom kune mnogo tog riješimo, kao što bi Grčka da je zadržala drahme.

Ako legalno možeš u banci konverati kunu u bilo koju drugu valutu , pa i euro, nema crnog tržišta niti se ono može pojaviti jer zqa to nem potrebe ni nikakve zarade ako kupuješ/ prodješ eure van mjenjačnica i banaka.

Crno tržište se javlja kad u banci nemožeš kupiti drugu valutu po realnom tečaju, nego administrativnom.
Sada imamo malo rzličitu situaciju, tečaj se administrativno određuje a valutu možeš kupiti ispod realnog tečaja kune.
To je moguče jer se nedostatak kuna na tržištu namiruje sa zaduživanjem i rasprodajom državne imovine za eure ili druge valute.

Uvoznici dobro zarađuju kupujući jeftiniji euro , izvoznici manje zarađuju jer je euro prejeftin a domaću proizvodnju sa tržišta istiskuje uvozna roba.
U domaćoj proizvodnji gube se radna mjesta, manje se naplaćuje doprinosa i poreza na dohodak i dobit a državni dug sve veći, jer se stalno posuđuje valutu za pokriti proračunski manjak.

Siguran sam da to zna Vujćić, kao što su znali i ostali Guverneri, samo su očito posrijedi drugi interesi a ne boljitak hrvatskih građana i države
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2016., 12:09   #112
Ja definitivno nisam mjerodavan voditi monetarnu politiku,
niti tvrdim da bi devalvacija sve riješila, ali oni duljeg pamćenja
pamte da je na pr talijanska lira više manje stalno pomalo devalvirala prema
njemačkoj marci, a talijanske plaće su rasle izražene u njemačkim markama...
Kako to? Pa, rasle su brže nego što je valuta devalvirala. I, Italiji je bilo bolje nego sad.

Htio sam reći da bi prosječnog građanina RH ovo talijansko rješenje više nego "zadovoljilo", jer ga ne zanima omjer EUR/HRK, nego omjer plaća/EUR.

Disclaimer-nisam monetarni stručnjak, i ni slučajno ne tvrdim da je devalvacija "rješenje"
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2016., 20:42   #113
Quote:
zvonkotelefonko kaže: Pogledaj post
Disclaimer-nisam monetarni stručnjak, i ni slučajno ne tvrdim da je devalvacija "rješenje"
odna prvo prouči koliko je uistinu hnb "hrvatska i narodna" pa tek onda kreni na tehnikalije...
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:28.