Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2004., 16:55   #1
Brzopotezna pitanja

Prijateljica mi se bavi izradom i prodajom rukotvorina. Do sad ih je prodavala prijateljicama, poznanicama itd. Medjutim, sad joj se odjednom pocinju javljati galerije i gift-shopovi (razlog:ljeto i povecana prodaja zbog turista, pretpostavljam). Pitanje glasi: kako bi ona mogla najlakse LEGALNO prodavati svoje rukotvorine tim trgovinama? Da li je dovoljno da u N.N. kupi paragon-blok i na njemu ispise racun? Ako je, sto na tom racunu mora pisati? Da li ona mora prijaviti neki porez ili platiti neku drugu pristojbu..? Cuo sam da na prihod od samostalnog rada do odredjenog iznosa nije potrebno placati porez, ali ako zna nesto vise o tome, napisite molim vas! Hvala!
Michelangello is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2004., 20:36   #2
Re: kako izdati racun kao fizicka osoba?

Quote:
Michelangello kaže:
Prijateljica mi se bavi izradom i prodajom rukotvorina. Do sad ih je prodavala prijateljicama, poznanicama itd. Medjutim, sad joj se odjednom pocinju javljati galerije i gift-shopovi (razlog:ljeto i povecana prodaja zbog turista, pretpostavljam). Pitanje glasi: kako bi ona mogla najlakse LEGALNO prodavati svoje rukotvorine tim trgovinama? Da li je dovoljno da u N.N. kupi paragon-blok i na njemu ispise racun? Ako je, sto na tom racunu mora pisati? Da li ona mora prijaviti neki porez ili platiti neku drugu pristojbu..? Cuo sam da na prihod od samostalnog rada do odredjenog iznosa nije potrebno placati porez, ali ako zna nesto vise o tome, napisite molim vas! Hvala!
Mislim da ona ne moze izdavati racune. Moze si otvoriti obrt i onda izdavati racune. S time da po godisnjem obracunu placa porez+prirez, doprinose, te nesto sitno za komore i slicne stvari. Ako ima troskova moze si ih odbijati.

Ako joj se ne da otvarati obrt, onda se moze dogovriti s nekim tko ga ima (ili firmu) , da on bude formalni prodavatelj, a on njoj plati po ugovoru o djelu, tu opet idu porez prirez, doprinosi.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 16:33   #3
Kad bi fizicke osobe mogle izdavati racun, zasto bi se uopce otvarali firme i obrti

Sto se tice samostalnog rada, to bi islo pod ugovor o djelu sto je Arash napisao.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2004., 14:08   #4
Aparati za igre na sreću

Jel zna netko kako se radi s time?,,kolike su cijene poker automata, ruleta, onehandjacka i slično, da li se mora platit državi neka koncesija za otvaranje salona igara?,,kako to funkcionira,,i stalno me kopka a nikad nisam siguran- da li postoji ugrađeno varanje mušterija na tim aparatima, i da li to država sankcionira..pa ako netko zna
 
Odgovori s citatom
Old 17.09.2004., 14:17   #5
mislim da tu treba nekakva koncesija...

sad da li se to zove koncesija ili nekako drugačije ali u svakom slučaju neko državno tijelo ti to mora odobriti.

s tim u vezi ne postoji niti ugrađeno varanje, radi se o tome da ima puno previše kombinacija a puno premalo igrača da bi češće uvidio neki značajniji dobitak.

u Vegasu npr. su puno češći veliki dobici jer se tamo više kocka
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2004., 15:16   #6
Sve imas ovdje
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2004., 14:43   #7
Životni vijek opreme

Dali netko zna gdje pronaći informacije o životnom vijeku uredske opreme poput:

kopirnih uređaja
laserskih printera
fax uređaja
skenera
projektor
monitor
mobitel
fiksni telefon

Proizvođači obično navode garanciju, ali nitko ne kaže koliki je očekivani životni vijek opreme.
zdgrunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2004., 20:17   #8
Izmedju 5 i 7 godina. Barem sto se tice nekih stopa amortizacije, ako te zbog toga zanimalo. Inace, to mozes otpisati i u prvoj godini.
Inace, sve je to objavljeno u nekom broju narodnih novina, ako ti se da malo rostati po netu za to ili nazvati poreznu upravu, sigurno netko zna.
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2004., 22:25   #9
probaj neki od rrif-ova (računovodstvo, revizija i financije) ili mrs. u svakom slučaju neki knjigovodstveni časpopis/knjiga.
__________________
forumaš s iskustvom
soultaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 20:36   #10
Kako koncipirati i ostvariti sponzorstva?

Postoji li neka matematika za koncipiranje sponzorstava na sportskim eventima? Zanima me kako se određuju kriteriji po klojima je netko zlatni, netko srebrni sponzor i slično, te kako se definiraju iznosi potrebni za ostvarivanje takvog sponzorstva?

Recimo imamo projekt koji košta 100.000 kn. Kako raspodijeliti sponzorstva?

Hvala lijepa!
 
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 03:56   #11
Nisam bas siguran da postoji neko standardno mjerilo koje bi odredjivalo sto je to zlatno, ili kakvo vec sponzorstvo.

Ja kao sportski klub mogu reci da je zlatni sponzor onaj koji donira recimo vise od 1000 novcanih jedinica, srebrni onaj koji donira od 500 do 1000 i tako dalje.

Nitko ne sponzorira jer voli sport nego zato sto ili ima porezni odbitak, ili ce mu ime bit ispisano na parketu, oglasnom panou i slicno. Valjda ima razlike i gdje se reklama na sportskom terenu nalazi. Sve tako nesto.

Tako da si premalo rekao u svojem pitanju da bi se mogao povesti neki suvisli razgovor.
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 17:05   #12
Pa moraš to stvarno pametno raspodijeliti- tako da onaj koji je razmišljao o tome da bude zlatni sponzor ipak ne odluci biti srebrni jer shvati da za tih desetak tisuca više koje daje kao zlatni ne dobiva dovoljno pogodnosti.

Dakle iznosi se definiraju sukladno onome što nudiš za to sponzorstvo.

Pa tako ako si zlatnom sponzoru ponudio isticanje logotipa i javnu zahvalu na svim PR aktivnostima, sasvim sigurno to neceš ponuditi i srebrnom.

Ako ce zlatni sponzor dobiti pravo isticanja logotipa na prednjoj strani majca od hostesa, srebrni i brončani nek dobiju istaknut logotip na rukavu.

Treba to pažljivo iskalkulirati.

aktovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 15:55   #13
sta da izaberem?

Pozdrav svim,evo sada apliciram za neke americke fakultet (webser,IU vienna) pa me interesuje sta bi bilo najbolje izabrati?koji smjer? Mislim nesto oko biznisa. Pa sada me intereuje sta bi bilo najbolje,sta bi bio najbolji ´´prospect for the future´´?
Jer u sustini tu ima dosta slicnih stvari! Ja sam mislio BA(BACHELOR OF ARTS),MANAGEMENT MAJOR
MARKETING EMPHASIS,ali sada ne znam i sam BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION (BBA)
BUSINESS ADMINISTRATION MAJOR mi se cini kao neka jaka podloga,pod kojom bi mogao reagovati na sirok spektar stvari! evo na ovoj stranici se nalaze opisi ovoga i predmeti koji su na njiam pa nek pogleda neko ko ima vremena,nije puno!
http://www.webster.ac.at/vienna/w/ac_002.html

Ajd hvala puno
investment is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 16:02   #14
Ovo kaj si nabrojio ti je sve isti k, drugo pakovanje. BA ti je ko nekad osnovna ili srednja skola, znaci opce obrazovanje. Prema tome svejedno je kaj ces od ovoga izabrati. Prospect for the future it is up to you. Ja zavrsio BA in Business Admin, i od 4 firme niti jedna me nije jos trazila da pokazem diplomu.

Management Major...hm, npr koga ces ti manage kad izadjes iz skole? Ajd kod nas se mozda jos ljudi pale na diplome, ali vani si fazan i pocnes od pocetka pa za koju godinu mozda nekog i manage, al ne na osnovu diplome, nego iskustva.

Ako imas afininteta prema racunovodstvu, auditingu, onda odman studiraj za neku internacionalno priznati accounting qualification. Kad to zavrsis onda imas ZANAT i sorted si for ever.
__________________
http://www.actionaid.org.uk/

Sponsor a Child Today
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 22:32   #15
Sve je to ok.ali eto sutra predajem papire,pa me interesovalo sta bi ipak bilo pametno od onih gore ponudjenih stvari a da ima veze sa bussines! Jer iskreno i meni je to izgledalo sve isto,zato se i dvoumim,ali ipak kad pogledas predmete,malo mi BBA izgleda zesce i sire i mislim da bih od njega imao navije koristi
investment is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2005., 19:23   #16
od koga kupiti metanol?

gdje bih mogao doći do metanola u HR?
matak is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 00:11   #17
Nagradna igra...

Postovanje,

Planirao sam na webu otvoriti nagradnu igru, s mogucnoscu dobitka vrijednih novcanih nagrada. No u HR, "poreznicima" se nikako nemoze udovoljit. U svezi s tim, zanimalo bi me kako to sto "bezbolnije" izvesti. Po mogucnosti legalnim putem, ali ako je bas doslo do toga da se mora posegnuti na nas Hrvatski "sivo ekonomski nacin", slusam sve opcije...

Unaprijed Hvala.
 
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 08:31   #18
kod nas u Chromosu a vani izaberi
http://www.kompass.com/kinl/static/i...r&_Langrech=hr
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2005., 17:07   #19
Mislim da na organizaciju igara na srecu Lutrija ima monopol pa probaj nazvati njih i vidi sto se moze dogovoriti.

Ne znam pak spadaju li promotivne nagrade pod igre na srecu tako da bi mozda tu igru mogao maskirati pod promotivni program.

Kajaznam, dajte nam svoje podatke, ispunite anketu i uci cete u nagradnu igru za kajaznam kompjuter ili dvogrbu devu.
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2005., 17:09   #20
Da, Getro je imao svojedobno nagradnu igru za nekakve sokove gdje je rulja koja te sokove kupuje trebala poslati fotke na kojima je roba poslozena u njihovom ducanu a fotka koja je najbolja osvaja nagradu - auto.

Naravno, auto je dobio najbolji kupac a nikakve ocjenjivacke komisije nije bilo. Znam to iz prve ruke.

Ciganija.
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:54.