Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2015., 12:11   #21
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
najbolje ti je uvijek vidjeti koliko bi plaćala najam ( ja osobno najam gledam kao uslugu smještaja koju plaćam, ne vidim kako je to bacanje love ), a koliko te dođe kupnja i uređenje sličnog stana
pa procjeniš da li ti se isplati,a ovdje nitko ti ne može ništa garantirati, jer evo tamo gdje sam ja uzeo stan za vrijeme buma je kvadrat koštao 1800€, sada 8 godina poslje je novogradnja u susjedstvu 995€
držanje love,keša je obično bacanje love svi mi koji smo u posjedu €-kn smo ove godine izgubili oko 20% a bojim se da će na jesen biti i veći gubici. moji prijatelji pomorci koji su držali lovu u $ su ni krivi ni dužni u + skoro 30%.
da vi vidite dolarske turiste vidili bi na njihovim facama kako se čude kako je toliko jeftino u RH.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 12:21   #22
A kad bih uzimala kredit, koja opcija mi je najpovoljnija s obzirom na 'značajna' ušteđena sredstva? štedionice i međufinanciranje?
hbogart is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 12:38   #23
Quote:
hbogart kaže: Pogledaj post
A kad bih uzimala kredit, koja opcija mi je najpovoljnija s obzirom na 'značajna' ušteđena sredstva? štedionice i međufinanciranje?
ovi novi stambeni kunski fiksni nek je malo skuplji ali sigurno je sigurno.
nemoj slučajno se vezati u eurolibor,$
nemoj gledati kao oni u švicarcima a i cijenkaj se za stanove bez pardona nudi 1100€ prije toga ajde u svoju banku i vidi za kredit i uslovno sve dogovori za kredit ali sa 50000 € za tako mali stan tebi ne bi tribao kredit osim za adaptaciju a to možeš poslije srediti.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 14:00   #24
Quote:
more kaže: Pogledaj post
ovi novi stambeni kunski fiksni nek je malo skuplji ali sigurno je sigurno.
nemoj slučajno se vezati u eurolibor,$
nemoj gledati kao oni u švicarcima a i cijenkaj se za stanove bez pardona nudi 1100€ prije toga ajde u svoju banku i vidi za kredit i uslovno sve dogovori za kredit ali sa 50000 € za tako mali stan tebi ne bi tribao kredit osim za adaptaciju a to možeš poslije srediti.
Dobro je i pratiti internetsku ponudu stanova

1. odrediti nekoliko lokacija na kojima žeiš kupiti stan
2. odrediti okvirno veličinu stana i druge parametre
, kvadratura, garsonjera, 1- sobni, 2-sobni , sa ili bez dnevnih boravaka i sl

3- pratiš preko interneta (njuškalo i sl.) nekoliko mjeseci , saznaš koje se cijene nude, nazoveš da vidiš dali su spremni spustiti i koliko.

4. čekaš da se nekom "zamrači" i mora pod hitno prodati stan

5. nazoveš i dogovoriš pregled stana i ako ti odgovara cjenkaš se da spusti što više.

Najgore je pokazati euforično zadovoljstvo, reći da ti stan u potpumosti odgovara ili da ti se jako žuri, jer će onda spuštanje biti minimalno ako ga i bude.

6. ne vjerovati i poslušati agenciju /agenta jer je njemu cilj da se stan proda a on ubere proviziju.
Razjasni tko plaća porez i proviziju agenciji

I ako smatraš da je povoljno kreneš u kupnju.

7. od agencije zatražit da provjeri vlasništvo, terećenje, sastavi kupoprodajni ugovor i da garanciju da je kupnja sigurna.

Izgleda da su kunski krediti postali dosta povoljniji nego do sada,

vjerovatno slabo idu ovi s avalutnom klauzulom pa bankice daju pogodnosti na kunske, jer od nečeg treba živjeti i dijeliti profite i bonuse

Sin ima neku lovu a ja malo pripomoć, pa ćekamo priliku da se nešto povoljno pojavi, kad se nekom smrkne .
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 15:15   #25
Quote:
more kaže: Pogledaj post
e sad se prebaci na cijene nekretnina oni ti tamo znaju sve stanove u zadnjih 10 godina šta su se prodali cijena i šta se prodaje da je povoljno.
po meni nemoj samo kupiti stan koji ima grijanje od grada nego plinsko etažno.
evo recimo ovaj mi se ne cini preskup
http://www.njuskalo.hr/nekretnine/st...-oglas-9827140
Pokušajmo sad riješiti ovaj problem.

Linkani stan ima ~35 kvadrata

[ ] Da
[ ] Ne


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 15:16   #26
Quote:
hbogart kaže: Pogledaj post
Planiram u skoro vrijeme kupiti stan u Zagrebu.
Imam oko 50 000 EUR ušteđevine, planiram kupovinu stana od nekih 90 000 - 100 000 EUR (računam na neki pristojan jednosoban stan, ako može nešto i bolje/veće super).

Zanima me što bi mi savjetovali u u vezi metode kupovine?
Kakav stambeni kredit (štedionica, banka) bi mi bio najbolji s obzirom da imam određenu količinu novca ušteđenu?

Do sada nisam imala nikakav kredit, i nemam neka iskustva života sa kreditom (imam 29 godina, stabilna primanja) - kolika rata kredita može ići na nekih 12 000 kn plaće? Neke opće preporuke su da ne idem preko 1/3 plaće za kredit?
Ako imas 50k ustedjenih, onda mozes maks 20-25k uloziti u kupovinu stana, ostalo (10-15k) ti treba za troskove kredita, kupovinu namještaja, farbanje zidova, sitne popravke i naravno bar 15k ne smiješ dirati nego ostaviti za rezervu u slucaju gubitka posla i primanja da imas za pokrice rate i zivot dok ne nadjes drugi posao. Na tih 20-25k dodaš red veličine 50k eura kredita - npr. u Zabi imas na 10g kredit s fiksnom kamatnom stopom 5,35%, to ti je rata 540 eura odnosno 4100kn sto s placom od 12.000kn mozes ok podnijeti (1/3 plaće na kredit a ostatak ode na režije, auto, hranu, odjeću, kozmetiku, kave, izlascke, putovanja, zubara i kozmetičarku - uglavnom, ispod 8k za svakodnevni život nemoj nikako ići )

To ti daje ukupno 75k za stan, ne znam da li ćeš naći pristojni dvosobni stan za te novce u pristojnom kvartu a da zadovoljava da ne trebaš adaptaciju (jer onda ova cijela kalkulacija pada u vodu).

Ako ideš na stan od 100k onda već dižeš jako veliki kredit za relativno mali stan, i pitanje je koliko dugo ćeš ga prodavati jednom kad ga kreneš prodavati jer 95% kupaca želi jeftinije makar ne i "idealno" i gleda kako što više sobičaka zgurati u što manje kvadrata i za što nižu cijenu. Tako da ti se neko ulaganje u "kvalitetu" ne isplati već ulaganje u utrživu nekretninu.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 15:20   #27
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Pokušajmo sad riješiti ovaj problem.

Linkani stan ima ~35 kvadrata

[ ] Da
[ ] Ne


-Stipe
35 kvadrata sam navela kao stan u kojem trenutno živim (najam). On je ponudio veći stan kakav i želim kupiti
hbogart is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 15:26   #28
Aha.
Uz 12k kuna plaću + honorarno sa strane, za godinu dana imat ćeš 62.5k, a za dvije 75k €. Pod pretpostavkom, naravno, da ne propadne sve oko nas.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 17:38   #29
Quote:
more kaže: Pogledaj post
držanje love,keša je obično bacanje love svi mi koji smo u posjedu €-kn smo ove godine izgubili oko 20% a bojim se da će na jesen biti i veći gubici. moji prijatelji pomorci koji su držali lovu u $ su ni krivi ni dužni u + skoro 30%.
da vi vidite dolarske turiste vidili bi na njihovim facama kako se čude kako je toliko jeftino u RH.
očito ja ne vidim ili krivo gledam,ali možeš li mi točno reći koje su to stavke sve poskupile 20% u zadnjih pol godine ?

ja primječujem da je cijena vozila novih stabilna, cijena goriva okvirno ista, cijene u dućanu u inflaciji cca 3% veće nego prošle godine, cijene stanova u padu

tako da na nekih 10 000 eura koje imam od siječnja prošle godine ja ne vidim baš toliki gubitak vrijednosti

ali zato vidim da je stan na istoj lokaciji jeftiniji 300€


tvoj je primjer za ljude koji trguju lovom ili s amerima,a takvih firmi je u hr jako,jako malo

vidim ja te dolarske turiste svakodnevno, isto se ponašaju kao i ja prošle godine u ukrajni, uživaju jer mogu dobiti više nego prošle godine

prvo pravilo čuvanja love doma je u bar 4 valute

mene osobno više muči ovako jaka kuna prema euru ne sjećam se kad je bilo kupovni 7,6 pred početak 8 mjeseca (a svake godine skupljene kune mjenjam u razne valute po mjenjačnicama na obali )


autorici teme, pogledaj malo koliko dugo se vrte oglasi po oglasniku i pročitaj na temi nekretnine kako ide prodaja

pa stan koji ćeš si ti uzeti će isto trebati i prodati, nadam se da računaš na to vrijeme isto
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 18:03   #30
Quote:
more kaže: Pogledaj post
držanje love,keša je obično bacanje love svi mi koji smo u posjedu €-kn smo ove godine izgubili oko 20% a bojim se da će na jesen biti i veći gubici. moji prijatelji pomorci koji su držali lovu u $ su ni krivi ni dužni u + skoro 30%.
da vi vidite dolarske turiste vidili bi na njihovim facama kako se čude kako je toliko jeftino u RH.
Ti stvarno voliš ponekad bezveze trollati teme. Kakav gubitak od 20%? O čemu ti pričaš? Koga boli briga za dolar, živimo u EU a ne u Murica, osim ako svako jutro ne ideš po špeceraj avionom do USA pa ti ne odgovara konverzija euro-dolar.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 18:35   #31
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Ti stvarno voliš ponekad bezveze trollati teme. Kakav gubitak od 20%? O čemu ti pričaš? Koga boli briga za dolar, živimo u EU a ne u Murica, osim ako svako jutro ne ideš po špeceraj avionom do USA pa ti ne odgovara konverzija euro-dolar.

Ajd ne kenjaj,

danas mije šogorica donijela neke lijekove za intoleranciju na histamin

koji su 2010 koštali 75, 99 kn

a danas koštaju 105, 12 kn

za isto pakovanje.

to je više nego 20% a tako je sa svim proizvodima koje ne uvozimo iz EU.

Cijena benzina ti je danas ista kad je barel bio 60 & kao i kad je bio preko 100$

Iliti , za $ si 1.1. 2010 moro dati 5,066 kn a danas za $ moraš iskeširati 7,008,

pa ti pjevaj borbene
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 19:09   #32
Bogtemazo

Na jednoj temi kenjate kako treba devalvirati valutu kako bi postali konkurentni....a tu sad kenjate kako nam je dolar skup. OMFG trollera na sve strane.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 19:32   #33
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Bogtemazo

Na jednoj temi kenjate kako treba devalvirati valutu kako bi postali konkurentni....a tu sad kenjate kako nam je dolar skup. OMFG trollera na sve strane.
To je odgovor na tvoje čuđenje o padu tečaja eura

a ne dali je tečaj kune precijenjen

Naravno da to poskupljuje robu koju uvozimo a cijene su u dolaru

no to ništa nije promijenilo u odnosu euro/ kuna a EU tržište, gdje je platežno sredstvo euro i cijene u eurima nam je najveći trgovinski partner, cca 50 % trgovinske razmjene i sa kojim smo u konstantnom deficitu.

Ako ne razumiješ ne znači da netko trola, nego samo ti ne razumiješ
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 20:00   #34
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
To je odgovor na tvoje čuđenje o padu tečaja eura

a ne dali je tečaj kune precijenjen

Naravno da to poskupljuje robu koju uvozimo a cijene su u dolaru

no to ništa nije promijenilo u odnosu euro/ kuna a EU tržište, gdje je platežno sredstvo euro i cijene u eurima nam je najveći trgovinski partner, cca 50 % trgovinske razmjene i sa kojim smo u konstantnom deficitu.

Ako ne razumiješ ne znači da netko trola, nego samo ti ne razumiješ
Ne nego je kolega more uletio na temu gdje cura pita za nekretninu sa forom "Alo ba bona, nemoj držat keš, eto mi svi koji smo imal' ojre i kune smo izgubili 20% od prošle godine, troši taj novac što prije!"
Jer je jebena laž da smo izgubili 20% love. Jedna stvar je tvrditi kako je Euro oslabio 20% u godini dana prema Dolaru i takva tema bi trebala biti raspravljena na drugom mjestu...a drugo je uletiti i govoriti kako nema smisla držati cash.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 20:06   #35
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Ne nego je kolega more uletio na temu gdje cura pita za nekretninu sa forom "Alo ba bona, nemoj držat keš, eto mi svi koji smo imal' ojre i kune smo izgubili 20% od prošle godine, troši taj novac što prije!"
Jer je jebena laž da smo izgubili 20% love. Jedna stvar je tvrditi kako je Euro oslabio 20% u godini dana prema Dolaru i takva tema bi trebala biti raspravljena na drugom mjestu...a drugo je uletiti i govoriti kako nema smisla držati cash.
Pa dobro ju jke savjetovao

na ovim prostorima ulaganje u nekretnine je bilo najsigurnije

ništa se tu nije promijenilo , naročito ako za nekretninu platiš realnu cijenu a ne napuhani balon.

I točno je da su oni koji imaju eure (i ja) izgubili u odnosu na $ i sad treba kupiti nekretninu dok euro ne padne toliko da će se cijene oglašavati u dolarima.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 20:09   #36
Quote:
more kaže: Pogledaj post
držanje love,keša je obično bacanje love svi mi koji smo u posjedu €-kn smo ove godine izgubili oko 20% a bojim se da će na jesen biti i veći gubici. moji prijatelji pomorci koji su držali lovu u $ su ni krivi ni dužni u + skoro 30%.
da vi vidite dolarske turiste vidili bi na njihovim facama kako se čude kako je toliko jeftino u RH.
ti si ono građevinarac ili nešto usko vezano sa nekretninama koliko se sjećam?
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 20:19   #37
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Pa dobro ju jke savjetovao

na ovim prostorima ulaganje u nekretnine je bilo najsigurnije

ništa se tu nije promijenilo , naročito ako za nekretninu platiš realnu cijenu a ne napuhani balon.

I točno je da su oni koji imaju eure (i ja) izgubili u odnosu na $ i sad treba kupiti nekretninu dok euro ne padne toliko da će se cijene oglašavati u dolarima.
Je je, najsigurnije. Pa ovi što su kupoval za 2000 eura kvadrat sad prodaju za 1000. Mnogo siguran biznis...ajmo gospodo, slušajte našeg kocara...trošite lovu na nekretnine. I koja je to realna cijena? Znaš šta je realna cijena? Cijena koju dogovore prodavač i kupac. Realna je jer se ostvarila i transkakcija se odradila.

A ovo trollanje o nekim nekretninama u dolarima na kraju posta neću ni komentirati. Dolar u životu nisam držao u ruci nit sam vidio ikog drugog da drži uživo, jedino u filmovima, tako da me zaboli ona stvar.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 20:37   #38
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
očito ja ne vidim ili krivo gledam,ali možeš li mi točno reći koje su to stavke sve poskupile 20% u zadnjih pol godine ?

ja primječujem da je cijena vozila novih stabilna, cijena goriva okvirno ista, cijene u dućanu u inflaciji cca 3% veće nego prošle godine, cijene stanova u padu

tako da na nekih 10 000 eura koje imam od siječnja prošle godine ja ne vidim baš toliki gubitak vrijednosti

ali zato vidim da je stan na istoj lokaciji jeftiniji 300€


tvoj je primjer za ljude koji trguju lovom ili s amerima,a takvih firmi je u hr jako,jako malo

vidim ja te dolarske turiste svakodnevno, isto se ponašaju kao i ja prošle godine u ukrajni, uživaju jer mogu dobiti više nego prošle godine

prvo pravilo čuvanja love doma je u bar 4 valute

mene osobno više muči ovako jaka kuna prema euru ne sjećam se kad je bilo kupovni 7,6 pred početak 8 mjeseca (a svake godine skupljene kune mjenjam u razne valute po mjenjačnicama na obali )


autorici teme, pogledaj malo koliko dugo se vrte oglasi po oglasniku i pročitaj na temi nekretnine kako ide prodaja

pa stan koji ćeš si ti uzeti će isto trebati i prodati, nadam se da računaš na to vrijeme isto
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Bogtemazo

Na jednoj temi kenjate kako treba devalvirati valutu kako bi postali konkurentni....a tu sad kenjate kako nam je dolar skup. OMFG trollera na sve strane.
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Ne nego je kolega more uletio na temu gdje cura pita za nekretninu sa forom "Alo ba bona, nemoj držat keš, eto mi svi koji smo imal' ojre i kune smo izgubili 20% od prošle godine, troši taj novac što prije!"
Jer je jebena laž da smo izgubili 20% love. Jedna stvar je tvrditi kako je Euro oslabio 20% u godini dana prema Dolaru i takva tema bi trebala biti raspravljena na drugom mjestu...a drugo je uletiti i govoriti kako nema smisla držati cash.
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
ti si ono građevinarac ili nešto usko vezano sa nekretninama koliko se sjećam?
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Je je, najsigurnije. Pa ovi što su kupoval za 2000 eura kvadrat sad prodaju za 1000. Mnogo siguran biznis...ajmo gospodo, slušajte našeg kocara...trošite lovu na nekretnine. I koja je to realna cijena? Znaš šta je realna cijena? Cijena koju dogovore prodavač i kupac. Realna je jer se ostvarila i transkakcija se odradila.

A ovo trollanje o nekim nekretninama u dolarima na kraju posta neću ni komentirati. Dolar u životu nisam držao u ruci nit sam vidio ikog drugog da drži uživo, jedino u filmovima, tako da me zaboli ona stvar.
Prebacite se u odgovarajuču temu pa ću tamo odgovarati.
pogotovo u kojoj valuti uvozimo.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 20:43   #39
Koju temu?
Pa ovdje ti spominješ ulaganje u nekretnine, pa sam se sjetio da si ti svojevremeno imao upise o gradnji nekretnina s tvoje strane i slično...

Ako jesi to ti onda mi je razumljivo tvoje zagovaranje kupovanja nekretnine rađe nego čuvanja gotovine
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 21:24   #40
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Koju temu?
Pa ovdje ti spominješ ulaganje u nekretnine, pa sam se sjetio da si ti svojevremeno imao upise o gradnji nekretnina s tvoje strane i slično...

Ako jesi to ti onda mi je razumljivo tvoje zagovaranje kupovanja nekretnine rađe nego čuvanja gotovine
bio, izašao i malo zaglavio. ja sam obični oportunista i ulazim u branše di se lakše legalno mogu zaraditi novci.obožavam proizvodnju ali ne možeš glavom kroz zid .i nikad nisam savjetovao kupovinu nekretnina po 2000-2500€
more is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:09.