Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2014., 09:08   #201
Quote:
EEM90 kaže: Pogledaj post
Pre dve godine sam zbog povrede snimio lobanju. Prošle godine dva puta zub.
Danas sam bio da snimim sinuse, a imajući u vidu da greškom sestara snimak nije uspeo, za nekih pet do deset minuta su me još jednom snimili.
Je li opasna ovolika količina zračenja, pogotovo u istom danu u predelu glave? Ima li razloga za strah da će doći do mutacija i raka?

tj. dva zuba sam snimio pre 11 meseci (koji dan više)
Unazad mjesec dana tri rtg-a pluća,jedan ct,još me za 10 dana čeka jedan rtg pluća,išla sam na MR(no on se ne računa u zračenje).
Iskreno ne razmišlajm o posljedicama,moralo se i što je tu je.
Luna L is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 23:21   #202
Question Trebam pomoć

Imam 17 godina i sa 13 godina sam bio na rendgenskom slikanju koljena i ona zaštita sto se stavi na spolovilo mi je pala dolje i nisam je smio dignuti jer sam moro slika nogu pa me zabrinjava hoce li to utjecati na moje potomke i ako da kako? :/
zabrinuti123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 11:14   #203
Quote:
zabrinuti123 kaže: Pogledaj post
Imam 17 godina i sa 13 godina sam bio na rendgenskom slikanju koljena i ona zaštita sto se stavi na spolovilo mi je pala dolje i nisam je smio dignuti jer sam moro slika nogu pa me zabrinjava hoce li to utjecati na moje potomke i ako da kako? :/
hm, najbolje da ti na to odgovori neki od doktora sa foruma.
ali nedavno su meni slikali pluća a zaboravili su mi staviti tu zaštitu. nisam se brinuo previše zbog toga ... mada sam čuo da je preporučljivo samo 1 snimanje u 6 mjeseci a ja sam u tjedan dana dvaput snimao pluća
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 13:30   #204
Nece, osim ako kratko nakon toga nisi isao raditi djecu.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 20:35   #205
koliko često tj koliko puta godišnje je normalno ići na rtg snimanja a da nema posljedica ? i koje su posljedice ako prečesto moraš na rtg ?
dali je normalno ako moraš slikati npr pluča dvaput i istom tjednu ? tj ja sam slikao triput jer prvi put nije baš ispala dobra slika pa je išla pojačati nekaj. s time da sam radio i lijevi profil pa ispada da je bilo 6 snimanja u tjedan dana .
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 21:38   #206
To ti je otprilike ekvivalent 12 dana pozadinskog zračenja.
Znači onoliko zračenja koliko tijekom 12 dana dobiješ iz okoline (prvenstveno iz zračenja radona iz Zemlje te atmosferskog zračenja) toliko si još dobio zbog tih 6 RTG snimki.
Sve u svemu količinski i efektivno zanemarivo.

Ako pitaš kolko zračenja je previše, odgovor je da je previše sve što nije medicinski opravdano tj. nema slikanja bezveze nego se mora imati razlog zašto se to radi.

Ali u tvom slučaju nemaš brige.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 11:13   #207
sad sam i ja iskopala temu, Gerta pliz pm ,ako moze
niptuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 08:56   #208
Jucer sam obavila ct abdomena i zdjelice, sad bi jos trebala obaviti scintigrafiju kostiju i mamografiju, nije li to sve skupa previse zracenja u kratkom vremenu ( mjesec dana?). Napominjem da sam do sad vec napravila toliko rtg-a (ukupno u zivotu) da mi je muka i brojiti i jedan ct prije 3 godine.

Molim komentar nekog strucnog tko se dazumije. Jos da velim da sam alergicna na kontrast za mr ali na jodni nisam, pa me zanima kakav je ovaj kontrst za scintigrafiju, ima li kakve slicnosti sa ovima?
Hvala na odgovoru!
__________________
Nemoj život shvaćati preozbiljno, ionako se nečeš živ izvući iz njega.
HiP is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 09:08   #209
Ja trebam ići slikati zglob na pregibu dlana i podlaktice. Je se to može obučen ili ću se morati skidati? Koliko?
Hvala
mike41 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 21:43   #210
Quote:
HiP kaže: Pogledaj post
Jucer sam obavila ct abdomena i zdjelice, sad bi jos trebala obaviti scintigrafiju kostiju i mamografiju, nije li to sve skupa previse zracenja u kratkom vremenu ( mjesec dana?). Napominjem da sam do sad vec napravila toliko rtg-a (ukupno u zivotu) da mi je muka i brojiti i jedan ct prije 3 godine.

Molim komentar nekog strucnog tko se dazumije. Jos da velim da sam alergicna na kontrast za mr ali na jodni nisam, pa me zanima kakav je ovaj kontrst za scintigrafiju, ima li kakve slicnosti sa ovima?
Hvala na odgovoru!
Nitko?
__________________
Nemoj život shvaćati preozbiljno, ionako se nečeš živ izvući iz njega.
HiP is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 21:07   #211
Baš si sad razmišljam o temi, i mislim si da oni rentgenski tehničari koji obavljaju snimanja, su svjesniji svega toga zračenja, pa se onako pitam da li oni preventivno uzimaju nešto od ljekova da im pomogne da zaštite tijelo, postoji li tako nešto u našim apotekama?

Ja kolko sam čitala u knjizi "Soda bikarbona"-lječenje raka za bogate i siromašne autora dr.Mark Sircus da sam tamo pročitala da malo sode-bikarbone u vodi može pomoći da se čovjek zaštiti od zračenja, kome se da čitati naslov knjige je gore...
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 09:26   #212
Joj molim vas nemojte o sodi bikarboni i liječenju raka, to je više za alternativu nego za ovaj pdf. Raspravljali smo o tome već milijun puta o tome, zaključak je da nema osnove ni dokaza da zbilja liječi, da je frajer krivotvorio neke studije ili šta već (ne da mi se sada kopati pa da zalijepim, server nije baš nešto naklonjen u zdanje vrijeme) i da će se o tome raspravljati na Alternativi.




Vjerojatno postoji, pitajte u apotekama. Općenito mislim da se ne može fulati sa obojanim voćem i povrćem (znači sve što ima intenzivne boje u sebi) jer to što im daje boju najčešće i štiti stanice od oštećenja. E sad, šta uzimaju ovi koji rade svakodnevno sa pacijentima koji su na nekakvim terapijama ili ovi što rade na radiologiji zbilja ne znam, možda ne bi bilo loše njih pitati jel uzimaju možda nešto i što uzimaju.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 11:17   #213
Poštovanje, koliko štetno zrači radioviziografija RVG, kada recimo zubar slika jedan zub nakon tretmana
__________________
Dr.Josef Mengele (16.march 1911-7.february 1979.) most responsible for today's medicine.
dikobraz22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 21:38   #214
Quote:
dikobraz22 kaže: Pogledaj post
Poštovanje, koliko štetno zrači radioviziografija RVG, kada recimo zubar slika jedan zub nakon tretmana
manje zrači nego klasični rtg, ne mora vas to zabrinjavati
bebicaa20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 19:16   #215
Molim Vas stručan odgovor, imala sam ct mozga nedavno i planiram trudnoću. Da li zbog zračenja da odgodim nekoliko mjeseci trudnoću?
prija11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 19:46   #216
Quote:
prija11 kaže: Pogledaj post
Molim Vas stručan odgovor, imala sam ct mozga nedavno i planiram trudnoću. Da li zbog zračenja da odgodim nekoliko mjeseci trudnoću?

Ne. Svejedno je je li CT napraljen 1, 6 ili 60 mjeseci prije trudnoće.
Čak i da je ct mozga bio učinjen tijekom trudnoće to ne bi bila indikacija za prekid trudnoće.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 08:57   #217
Unhappy

Molim, ako netko slučajno zna. Morala sam slikati pluća i išla sam u dom zdravlja. Mislim, aparat je kao da je iz srednjeg vijeka (šperploča, gro cijevi preko pola prostorije...) jedva su uspjeli slikati, zvučao je aparat kao da će krepati. Ne mogu vjerovati da to još koriste. Koliko te krame zrače uopće u usporedbi s novijim aparatima? Pa bolje da ga nema, nego ovako. Baš sam jadna, kaj sam se uopće dala
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 22:49   #218
Quote:
lujka_x kaže: Pogledaj post
Molim, ako netko slučajno zna. Morala sam slikati pluća i išla sam u dom zdravlja. Mislim, aparat je kao da je iz srednjeg vijeka (šperploča, gro cijevi preko pola prostorije...) jedva su uspjeli slikati, zvučao je aparat kao da će krepati. Ne mogu vjerovati da to još koriste. Koliko te krame zrače uopće u usporedbi s novijim aparatima? Pa bolje da ga nema, nego ovako. Baš sam jadna, kaj sam se uopće dala
Nema pomoći za takvu situaciju u lijepoj našoj.

Osim, možda...

Piši pismo.
Domu zdravlja.
Ministarstvu.
Gradonačelniku.
Novinama/portalima.

Možda, ali samo možda, se nešto promijeni na bolje u lijepoj našoj
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 21:34   #219
koliko u mSv iznosi doza zračenja za MSCT mozga i kostiju lica? otprilike? nisam uspjela naći nikakav podatak.
isto tako, upućena sam i na rtg zuba, dakle opet glava.... sve u par dana razmaka. koliko mSv ću sve skupa pokupiti?
jagvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 21:06   #220
Quote:
jagvan kaže: Pogledaj post
koliko u mSv iznosi doza zračenja za MSCT mozga i kostiju lica? otprilike? nisam uspjela naći nikakav podatak.
isto tako, upućena sam i na rtg zuba, dakle opet glava.... sve u par dana razmaka. koliko mSv ću sve skupa pokupiti?
Ct mozga plus kostiju lica je oko 2,7mSv, odnosno ekvivalent oko 10 mj pozadinskog zračenja.


Snimka zuba je oko 0,005 mSv, tj 1 dan pozadinskog zračenja - u cijeloj priči zanemarivo
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:54.