Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2011., 09:13   #321
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Doživljaj boli je uvijek, pa tako i kod punkcije vrlo individualna stvar.

Meni je nedavno punktirana promjena u dojci....ne mogu reći da nije bolilo, ali ništa nije bilo strašno (s tim da se bila iskrivila igla koliko je bilo tvrdo).

Ja osobno sam punktirala dojke drugim ženama sigurno više od 300-tinjak puta.
Neke jauknu, neke puste suzu, neke ni ne skuže da se išta događa

To ovisi i o individualnom pragu boli, vještini osobe koja punktira, smještaju promjene, građi dojke, građi promjene...

Eto, mene je boljelo, ali da trebam odmah bi išla ponovo

Prema tome otići ćeš na punkciju jer je to nešto što trebaš učiniti zbog sebe.

Što se tiče drugog mišljenja glede operacije, već sam napisala da se po svemu što sam do sada čula po raznim kongresima, simpozijima o bolestima dojke i sl. FA ne operiraju osim ako narastu preko 3cm, ako se mijenjaju, ako su nepravilnog izgleda, ako pokazuju atipiju stanica ili ako žena sam ainzistira na operaciji.
hvala ti na odgovoru
idem u ponedjeljak po drugo mišljenje pa ćemo viditi

meni je dr rekla da se to treba vaditi jer da se nikad ne zna kad budem starija što se može dogoditi, jer kao, bolje je izvaditi sada (dok valjda nije ništa) nego čekati da se nešto pokaže pa onda plakati
tako ona razmišlja

ja imam i dosta malih, možda nekih 7,8 mm

ako se skidaju svih 6 koje imam, to se mora raditi pod općom anestezijom ili?
__________________
jedan život malo je, za mene i za tebe...
ane_007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 09:27   #322
Quote:
ane_007 kaže: Pogledaj post
hvala ti na odgovoru
idem u ponedjeljak po drugo mišljenje pa ćemo viditi

meni je dr rekla da se to treba vaditi jer da se nikad ne zna kad budem starija što se može dogoditi, jer kao, bolje je izvaditi sada (dok valjda nije ništa) nego čekati da se nešto pokaže pa onda plakati
tako ona razmišlja

ja imam i dosta malih, možda nekih 7,8 mm

ako se skidaju svih 6 koje imam, to se mora raditi pod općom anestezijom ili?
Incidencija maligne alteracije FA je izrazito mala, zato se i prate.
Ne smatraju se prekancerozama, tj. promjenama iz kojih sa velikom učestalošću nastanu karcinomi.
Jednako tako bilo gdje drugdje u dojci može nastati Ca, prema tome istom logikom ne bi bilo loše preventivno napraviti obostranu mastektomiju
No dobro...svatko ima svoje stavove.


Odstranjivanje FA se uvijek radi u općoj anesteziji.

Edit: ja ne želim tvrditi da tvoje FA treba ili ne treba operirati (to može samo onaj tko ih je vidio i ima nalaz punkcije/biopsije). Samo to što si navela kao razlog po meni nije dostatno za postaviti indikaciju za operaciju.

Zadnje uređivanje Gerta : 21.10.2011. at 10:17.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 17:26   #323
Evo čitam svoja 3 nalaza s ultrazvuka i sad sam skroz zbunjena:

Dakle ovako:

1. nalaz, rujan, 2009.
- desna dojka: u GLK skoro na granici s GMK ovalna zona s hiperehogenim odjecima oštro ograničena od okoline, promjera 0,93x0,62 cm (fibroadenom)

2. nalaz, veljača 2011.
- desno na 9h vidi se ovalna zona ehogenosti jednaka masnom tkivu, dužine 6,1mm

3. nalaz, listopad 2011.
- desno između 12 i 1h nalazi se ovalna hipoehogena, oštro ocrtana lezija, dimenzija 8,4x5,2mm, ima stražnje pojačanje uzv-a, prvenstveno odgovara fibroadenomu


Kako sad to??? - malo me ima (fibroadenoma) malo me nema... je li to GLK i GMK odgovara ovim 12 i 1h ili što... ??

Za tjedan dana idem na punkciju...
Utješno mi je makar to što vidim da je sad manji nego prije 2 godine i to za skoro milimetar

I da... ovo što jednom piše hipoehogena drugi put hiperehogena - jel to ima neko značenje?

Zadnje uređivanje Lillyrosee : 28.10.2011. at 17:33.
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 09:01   #324
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Evo čitam svoja 3 nalaza s ultrazvuka i sad sam skroz zbunjena:

Dakle ovako:

1.[B] nalaz, rujan, 2009.......
Pod 1 i 3 je opisana ista promjena, lokalizacija odgovara (prijelaz GLK i GMK je pozicija oko 12h), što se veličine tiče...FA nisu savršeno okrugli već jajasti tako da kod mjerenja ovisi kakav je presjek uhvaćen.
Iako se kod mjerenja promjena nastoji uvijek izmjeriti najveći promjer, čim se minimalno pomakne sonda rezultat će biti drukčiji.
Tako da je otprilike i veličina ista.

N apregledu broj dva ta promjena ili nije uočena, pa je opisan masni režnjić na 9h što je pregledavaču jedino iskakalo iz izgleda dojke.
Druga varijanta je da je pregled 2 rađen u tvoj dručkijem položaju (ovisno ležiš li na leđima ravno ili na poluboku), što može dovesti do toga da se uočene promjene lociraju drukčije jer se dojka pomakne (a ehogenost FA doista nalikuje masnom tkivu).

Što se onoga hiperehogeno-hipoehogeno tiče, nije isto već je vjerojatno greška u kucanju (jedina hiperehogena promjena u dojci je lipom, dobroćudni tmor građewn od masti s kojim se ništa ne radi, a izgleda skroz drukčije od FA).
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 09:28   #325
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Pod 1 i 3 je opisana ista promjena, lokalizacija odgovara (prijelaz GLK i GMK je pozicija oko 12h), što se veličine tiče...FA nisu savršeno okrugli već jajasti tako da kod mjerenja ovisi kakav je presjek uhvaćen.
Iako se kod mjerenja promjena nastoji uvijek izmjeriti najveći promjer, čim se minimalno pomakne sonda rezultat će biti drukčiji.
Tako da je otprilike i veličina ista.

N apregledu broj dva ta promjena ili nije uočena, pa je opisan masni režnjić na 9h što je pregledavaču jedino iskakalo iz izgleda dojke.
Druga varijanta je da je pregled 2 rađen u tvoj dručkijem položaju (ovisno ležiš li na leđima ravno ili na poluboku), što može dovesti do toga da se uočene promjene lociraju drukčije jer se dojka pomakne (a ehogenost FA doista nalikuje masnom tkivu).

Što se onoga hiperehogeno-hipoehogeno tiče, nije isto već je vjerojatno greška u kucanju (jedina hiperehogena promjena u dojci je lipom, dobroćudni tmor građewn od masti s kojim se ništa ne radi, a izgleda skroz drukčije od FA).
Hvala puno!
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2011., 22:26   #326
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Nastanak FA nije posve razjašnjen, ali se smatra da nastaju pod hormonalnim utjecalem, prvenstveno estrogena u genetski predisponiranih žena.
jel moze neko detaljnije objasnit sta ovo znaci? ja imam fibroadenom a nisam koristila nikad kontracep. pilule npr. samo 2 put u zivotu dabroston tablete za odgodu m.
arabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 16:09   #327
Quote:
arabela kaže: Pogledaj post
jel moze neko detaljnije objasnit sta ovo znaci? ja imam fibroadenom a nisam koristila nikad kontracep. pilule npr. samo 2 put u zivotu dabroston tablete za odgodu m.
1.Piše da nije posve razjašnjen.
2.Hormonalni status može i nemora biti povezan sa kontracepcijom.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 09:28   #328
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Međutim, iako postoje još brojni znakovi po kojima se može procijeniti dobroćudnost/zloćudnost promjene, ako je neka tvorba solidna, bez obzira koliko dobroćudno izgledala mora se napraviti punkcija da se potvrdi dobroćudnost, jer postoje brojni karcinomi atipičnog izgleda koji ultrazvučno izgledaju vrlo benigno.S druge strane kada se ultrazvučno postavi sumnja da je promjena karcinom, to uglavnom i bude tako.
Pročitala sam da se fibroadenomi ne javljaju iza 35.godine života, tj. ako se tada pojavi nešto što se vidi kao fibroadenom da može biti i karcinom
To me prilično šokoralo jer meni je prvi put FA dijagnosticiran u dobi od 38 godina, a 3 godine prije toga na UZV nije bilo ničeg, tj. dr. ništa nije vidio...
Jedino što me trenutno tješi je da mi je nalaz od prije 2 godine i ovaj zadnji isti - tj. da tvorba odgovara prvenstveno fibroadenomu, a i veličina se nije promjenila - pa se nekako nadam da bi u slučaju da je nešto gore od FA ipak u ove 2 godine bilo bitne razlike ...
Čekam punkciju i pomalo umirem od straha...

Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
FA i jesu vezani uz reproduktivno razdoblje žene, znači od prve menstruacije do menopauze mogu nastajati.
Je li to ipak znači da ono što sam gore napisala ne mora biti - tj. da ne nastaju nakon 35-te godine...

Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Ako je UZV-no izgledalo kao FA najvjerojatnije i je, nemoj se brinuti bezrazložno.
.
Ne mogu a da se ne brinem, poslije svega što sam iščitala zadnjih dana u časopisima i na netu mogu jedino
Malo se tješim činjenicom da mi je UZV nalaz isti i 2009 i 2011... pa nekako mislim da bi se u slučaju karcinoma u ove 2 godine ipak nešto promjenilo...

Imam (uskoro) 41 godinu...

I da - nikakvu hormonalnu kontracepciju nisam koristila (nikada)... ali u obitelji imam slučajeve cisti i fibroadenoma...
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 12:06   #329
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Pročitala sam da se fibroadenomi ne javljaju iza 35.godine života, tj. ako se tada pojavi nešto što se vidi kao fibroadenom da može biti i karcinom
To me prilično šokoralo jer meni je prvi put FA dijagnosticiran u dobi od 38 godina, a 3 godine prije toga na UZV nije bilo ničeg, tj. dr. ništa nije vidio...
mogu se javiti iza 35.-te.

Quote:
Jedino što me trenutno tješi je da mi je nalaz od prije 2 godine i ovaj zadnji isti - tj. da tvorba odgovara prvenstveno fibroadenomu, a i veličina se nije promjenila - pa se nekako nadam da bi u slučaju da je nešto gore od FA ipak u ove 2 godine bilo bitne razlike ...
Čekam punkciju i pomalo umirem od straha...
Da je maligno najvjerojatnije bi se tijekom 2 godine izmjenilo, ali punkciju svejedno treba napraviti.
Mislim da nema nekog realnog razloga za strah.

Quote:
Ne mogu a da se ne brinem, poslije svega što sam iščitala zadnjih dana u časopisima i na netu mogu jedino
Internet je odličan jer su informacije dostupne svima, međutim osobe bez medicinskog obrazovanja ih često ne znaju "filtrirati" pa često višak informacija dovodi do kontraefekta.

Quote:
I da - nikakvu hormonalnu kontracepciju nisam koristila (nikada)... ali u obitelji imam slučajeve cisti i fibroadenoma...
Kao što sam već napisala, smatra se da FA nastaju u genetski predisponiranih osoba (što očito jesi s obzirom na pojavu FA u obitelji) pod utjecajem estrogena - to ne mora nužno biti kontracepcija ili neki drugi oblik hormonalne terapije, naše tijelo cijeli život proizvodi estrogene, a najviše u generativnom razdoblju (od prve mjesečnice do menopauze).
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 22:06   #330
Ecer svima!
Moze li mi netko reci dali je moguce da osoba ima kvrzicu na dojci vec 7 god bez simptoma bilo kakve vrste ima rak dojke?hvala!
Teresa chavez is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 12:00   #331
moje pitanje ce vjerovatno zvucat glupo, al eto ipak cu vas pitat: vec neko vrijeme imam bolove u lijevoj dojci, a kako sam krenula na aerobik, mislila sam kako sam istegnula neki misic, jucer sam napipala kvrzicu i uplasila se i vec sutra se mislim naruciti za pregled, a menstruaciju moram dobit za nekih tjedan dana, pa dal bi bilo bolje da odem na pregled nakon menstruacije il da idem sad prije? kako bi bilo bolje?
__________________
Honey, get it while you can... by J.J.
T-zone is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 18:01   #332
Quote:
T-zone kaže: Pogledaj post
moje pitanje ce vjerovatno zvucat glupo, al eto ipak cu vas pitat: ......
u završnoj fazi ciklusa grudi oteknu i osjetljivije su pa ako već imaš prilike birati odi nakon menstruacije.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 15:53   #333
Bok curke..
evo da vam ispričam svoju priču.. nedavno sam opipala kvržicu u dojci, otišla kod doktora i on me poslao u kliniku za tumore, ali me tamo nisu primili jer nisam imala povijest bolesti pa sam otišla u kbc dubrava. Tamo sam danas obavila ultrazvuk dojke i rekli su da je NAJVJEROJATNIJE benigni tumor, odmah su mi napravili punktaciju..
to je bilo grozno, inače imam visoki prag tolerancije na bol, ali ovo pikanje me je dotuklo..
prvo su mi neki stažisti punktirali kvržicu i nisu je pogodili pa su kroz okolno tkivo pokušali doći do kvržice i povukli su previše krvi pa se taj "materijal" nije mogao upotrijebiti.. drugi put mi je neka mlada doktorica punktirala i naravno niti ona nije pogodila.. trći put je došla doktorica citolog i ona je to obavila u roku 7 sekundi i ništa nije boljelo.. kad se samo sjetim da sam mogla izbjeći to mrcvarenje samo da su pričekali da dođe doktor koji je osposobljen za to..
sad moram čekati do idućeg četvrtka kada ćemo saznati jel dobročudno ili ne..
*step by step* is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 00:30   #334
pozdrav!punktirala sam dojku i nalaz je galaktovela pa me zanima dali ima tko iskustva sa tim i moja je odluka dali to odstraniti ili ne!
daniela 12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 14:44   #335
Quote:
daniela 12 kaže: Pogledaj post
pozdrav!punktirala sam dojku i nalaz je galaktovela pa me zanima dali ima tko iskustva sa tim i moja je odluka dali to odstraniti ili ne!
Galactocoela nastane kada se tijekom dojenja začepi mliječni kanalić i zaostane cista ispunjena masti, bjelančevinama i laktozom (tj.sastavnim dijelovima majčinog mlijeka).
Tvorba je potpuno benigna i ne operira se osim ako se upali i nastane absces
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 18:46   #336
Question

Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Galactocoela nastane kada se tijekom dojenja začepi mliječni kanalić i zaostane cista ispunjena masti, bjelančevinama i laktozom (tj.sastavnim dijelovima majčinog mlijeka).
Tvorba je potpuno benigna i ne operira se osim ako se upali i nastane absces
hvala na odgovoru,predlozena mi je operacija iduci tjedan zato sto je to poveliko ali meni to nesmeta pa ni sama neznam dali da dam to vaditi,jedino se bojim ako to ostavim da kasnije neprede u nesta gore!
daniela 12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 18:52   #337
Quote:
daniela 12 kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru,predlozena mi je operacija iduci tjedan zato sto je to poveliko ali meni to nesmeta pa ni sama neznam dali da dam to vaditi,jedino se bojim ako to ostavim da kasnije neprede u nesta gore!
i zaboravila sam napisati da sam prestala sa dojenjem jos prije pola godine i nista mi se nije smanjilo!
daniela 12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 21:13   #338
Quote:
daniela 12 kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru,predlozena mi je operacija iduci tjedan zato sto je to poveliko ali meni to nesmeta pa ni sama neznam dali da dam to vaditi,jedino se bojim ako to ostavim da kasnije neprede u nesta gore!
Quote:
daniela 12 kaže: Pogledaj post
i zaboravila sam napisati da sam prestala sa dojenjem jos prije pola godine i nista mi se nije smanjilo!
Galactocoele nastaju za vrijeme dojenja. Ostati mogu zauvijek.
Koliko ja znam ne postoji nikakva opasnost prelaska u nešto maligno.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 18:40   #339
Pozdrav,
Otisla sam na ultrazvuk (privatno) zbog nesnosljivih bolova u lijevoj dojci, da bi na kraju doktor (predivan doktor sat i po je radio na meni i sve objasnjavao) nasao na desnoj dojci cistu, kaze da ne moram panicariti da cemo pricekati jel ce narast jos ili ne... sad idem ponovo za 2 tjedna na kontrolu da vidimo sto je s time.
Ali kako to, na lijevoj dojci koja me boljela nista nema a na desnoj koju ni ne osjetim ima cistica...?
__________________
...i da je nista sve sto nudim... http://http://www.youtube.com/watch?v=C182tY2vpvQ

http://public.fotki.com/anaid20/ -PrOdAjA
anaid20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 12:54   #340
može tko protumačiti nalaz:
uzv dojke
na lijevoj dojci na 6 h, nađe se na područje sa f.c. promjenama sa proliferacijom i žljezdanog tkiva i veziva sa dilatacijom mliječnih kanalića unutar kojih se vide sitni točkasti hiperehogeni odjeci koji vjerojatno odgovaraju sitnim kalcifikatima.
ukupni promjer opisanog područja je 3x1 cm
formirane tvorbe se ne nađe. obje aksile pokazuju reaktivne limfne čvorove

već 10-ak godina kontroliram fibroadenom i uvijek su rekli da je sve ok. punkcija je bila prije par godina i bila je u redu
dojila sam 2 g. i godinu dana nakon dojenja sam odlučila otići na pregled i rečeno mi je da napravim nalaze i da idem na operaciju.
svi nalazi su ok od krvi, rtg pluća, ekg srca. nalaz od mr dojke nisam stigla skopirati pa neznam kaj piše

vodim se da sam u bolnici klinika za tumore i čekam da me nazovu da dođem na operaciju, a nikako prije ne mogu doći do dr.
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:48.