Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2011., 10:33   #41
vi znate da ovo nije tema o vama i vasem trosenju?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 10:35   #42
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
vi znate da ovo nije tema o vama i vasem trosenju?
isprike.ali vezano je uz temu. donekle.
__________________
Oronulost mi se dobro drži.
kukuriku is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 10:35   #43
Sorry, u pravu si.

Ono što sam ustvari željela reći jest to da mi se sve više čini da je odnos prema novcu na neki način utkan u djetetov karakter.
Jer ne znam kako inače objasniti nekoliko primjera koje poznajem kod kojih djeca istih roditelja, odgajana na isti način, u istim uvjetima, totalno drugačije raspolažu novcima.
__________________
After this we have to rewrite all definitions of what awesome stands for.
Morticia Addams is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 10:40   #44
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Moja mala ima skoro 8 godina i nema blage veze o novcu. I mislim da joj to sada niti ne treba..
Pa će za 10 godina, kad se prosvijetli da bankomat i banka ne pljuju novce sami od sebe, ravno ovamo.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 10:50   #45
Quote:
Morticia Addams kaže: Pogledaj post
Jer ne znam kako inače objasniti nekoliko primjera koje poznajem kod kojih djeca istih roditelja, odgajana na isti način, u istim uvjetima, totalno drugačije raspolažu novcima.
ovo ti ne postoji zapravo. nema istih uvjeta. ne može se vrijeme, ili ista komunikacija s istim shvaćanjem i istim prijenosom informacija, emocija i sl. ponoviti.

Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Pa će za 10 godina, kad se prosvijetli da bankomat i banka ne pljuju novce sami od sebe, ravno ovamo.
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 10:57   #46
Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
ovo ti ne postoji zapravo. nema istih uvjeta. ne može se vrijeme, ili ista komunikacija s istim shvaćanjem i istim prijenosom informacija, emocija i sl. ponoviti.
:
jednojajčani blizanci?
imaš pravo, jedan dobi ljevu, a drugi desnu sisu. nije isto.

nego, slažem se s mortišom. mislim da se djeci ne može usaditi da budu savršeno odgovorni prema novcu, bar ne svjesno.ili bar ne svoj djeci.
ali ponešto se sigurno može utjecati na to ne shvate da se 1. od love živi i 2. lova ne pada s grane, nego je (trebala bi biti) rezultat rada.

zato mislim da trabaju raditi od što ranije dobi. eto.
__________________
Oronulost mi se dobro drži.
kukuriku is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 09:04   #47
Što vi mislite o đeparcu? Imaju ga vaša djeca? (Ako ga imaju: ) Koliki je? Koliko ga često dobivaju? Dobivaju li ga reda radi ili kad naprave nešto (npr. neki kućanski posao)?

Moja kćer(11) nema đeparac. Ne treba joj jer joj mi kupimo sve što joj je potrebno i nekad uzme malo od ušteđevine kad nešto želi, a ne žćeli da joj mi kupimo.Tj. nema klasičan đeparac. Djed (moj otac) joj jednom u mjesec-2 da 100kn iako mu ona uvijek kaže da joj ne treba novac. Kad bi mm-u ispale kovanice iz džepa (manča) to bi pokupila( mala kradljivica) Od muževe tete svake godine za Božić dobije (zapravo cijela obitelj, uključujući i mene) dobije 100kn( ove g. zbog recesije 50). Od bake dobije kad ide na put da joj se nađe. Od mene i muža dobije 20-30 kn na kraju polugodišta i šk. g., a od ostale obitelji po 10 kn. Dobila je i dosta za Pričest pa se skupila poveća ušteđevina.

Zadnje uređivanje Ribež : 09.03.2012. at 18:15. Reason: post ispod posta
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 19:47   #48
Moja kći ima 8 godina i nema đeparac. Stvarno ne znam što bi joj to sada trebalo budući da joj mi sve kupujemo. Pred more obično dobije simbolične sume za sladolede.
Za rođendane su joj još uvijek draži pokloni od novaca.
Sin 15 godina - voli novac
Obično skuplja određene sume koje dobije za rođendan i slične prilike i kupuje nešto od tehnike što na kraju svima nama dobro dođe.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 19:57   #49
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Moja kći ima 8 godina i nema đeparac. Stvarno ne znam što bi joj to sada trebalo budući da joj mi sve kupujemo. Pred more obično dobije simbolične sume za sladolede.
Za rođendane su joj još uvijek draži pokloni od novaca.
Sin 15 godina - voli novac
Obično skuplja određene sume koje dobije za rođendan i slične prilike i kupuje nešto od tehnike što na kraju svima nama dobro dođe.
Sin ima džeparac?
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 22:59   #50
Iskreno, ne nema. Dobije tu i tamo 10- 20 kn što je stvarno smiješna cifra ali ne buni se.
Skroman je po tom pitanju no za rođendane, blagdane voli dobiti novac i tada mu damo stotku pa ulete još bake, djedovi i neka rodbina i za to obično kupi nešto.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 07:07   #51
Quote:
HacijendaST kaže: Pogledaj post
Što vi mislite o đeparcu?
Džeparac je zgodna stvar, točno negdje u toj "tvojoj" dobi. Za početak simbolična svota tjedno, dovoljna da si dijete kupi neku "svoju" glupost (ili možda ne , nego da si štedi za nešto). Nije ideja u tome da se djetetu uz džeparac izrekne i sudbinska "evo ti novac, ali od sada si sve moraš kupovati sâm", nego da dijete stekne neki odnos prema novcu.

Povezivanje džeparca i obavljanja kućnih poslova mi se čini potpuno promašeno (jednako kao i povezivanje dobivanja novaca i uspjeha u školi).

Quote:
Kad bi mm-u ispale kovanice iz džepa (manča) to bi pokupila( mala kradljivica)
Zašto ovaj prizor opisuješ sa stanovitom dozom simpatija? Nisi se baš nimalo zamislila nad djetetovim uzimanjem tuđeg novca (koliko god beznačajan taj novac bio po iznosu)?

BTW, opravdaj taj ST u nicku - koliko kužim strane jezike, "manča" je napojnica (hrv. tringelt ). Kovanice su munita .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 08:51   #52
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Povezivanje džeparca i obavljanja kućnih poslova mi se čini potpuno promašeno (jednako kao i povezivanje dobivanja novaca i uspjeha u školi).
zasto?
meni se cini bas ok. npr da ima fixni dio a poveca ga radom poslova koji joj nisu duznost ustaljena
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 09:46   #53
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
zasto?
Zato što obitelj nije firma.

Zato što je dobro u dijete usaditi osjećaj pripadanja zajednici, doprinosa zajednici, činjenje "dobroga" koje se neće isplatiti istog trenutka po principu quid pro quo.

Zato što je loše u dijete usaditi vjerovanje i naviku da je novac mjerilo svega.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 11:58   #54
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Zato što obitelj nije firma.

Zato što je dobro u dijete usaditi osjećaj pripadanja zajednici, doprinosa zajednici, činjenje "dobroga" koje se neće isplatiti istog trenutka po principu quid pro quo.

Zato što je loše u dijete usaditi vjerovanje i naviku da je novac mjerilo svega.
mislim da se to dijete uci svakom sekundom provedenom u obitelji, i da placanje dodatne pomoci ne moze tome nasteti.
dapace, moze nauciti dijete vrijednosti novca i postivanju ulozenog truda i zaradjenih novaca.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 12:13   #55
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mislim da se to dijete uci svakom sekundom provedenom u obitelji, i da placanje dodatne pomoci ne moze tome nasteti.
Ako te dobro razumijem, ti dijeliš djetetove poslove na one koje "mora" i one koji mu nisu "dužnost". Meni je takva podjela neprihvatljiva, jer podrazumijeva da se za svaki posao u kući zna čija je dužnost (po čemu bi ta podjela vrijedila samo za dijete?). Znači, zna se što je mamina, a što tatina dužnost - i onda tata mora mami plaćati kad obavi nešto "njezinoga"? Uopće se ne sprdam: to je isti koncept, samo što primijenjen n djecu ne djeluje tako groteskno.

Čak mi je i ovaj dio "moranja" neprihvatljiv, ali to već nema veze s novcem .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 13:29   #56
naravno da se za svaki posao u kuci zna cije je zaduzenje, mi smo oboje prelijeni da bi kod nas mogla funkcionirati utopisticko komunasta rjesenja "svatko ce napraviti ono sto treba"
to bi kod nas zavrsilo tako da nitko ne radi nista. a u vecini familija zavrsi tako da jedna strana radi sve
a da li si placamo za zamjene... naravno da ne placamo. novci su zajednicki i svako si kupi ono sto mu treba. tako da bi bilo pomalo smijesno da dobijem 50 kn vlastitog novca ako pospremim sudjericu umjesto mma.
ali, ako sam tu sudjericu pospremila umejsto njega a razlog nije taj da je dosao doma u 22 sata pa da sam mu htjela olaksati zivot, onda svakako ocekujem da on ucini nesto od mojih zaduzenja.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 13:50   #57
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Džeparac je zgodna stvar, točno negdje u toj "tvojoj" dobi. Za početak simbolična svota tjedno, dovoljna da si dijete kupi neku "svoju" glupost (ili možda ne , nego da si štedi za nešto). Nije ideja u tome da se djetetu uz džeparac izrekne i sudbinska "evo ti novac, ali od sada si sve moraš kupovati sâm", nego da dijete stekne neki odnos prema novcu.

Povezivanje džeparca i obavljanja kućnih poslova mi se čini potpuno promašeno (jednako kao i povezivanje dobivanja novaca i uspjeha u školi).


Zašto ovaj prizor opisuješ sa stanovitom dozom simpatija? Nisi se baš nimalo zamislila nad djetetovim uzimanjem tuđeg novca (koliko god beznačajan taj novac bio po iznosu)?

BTW, opravdaj taj ST u nicku - koliko kužim strane jezike, "manča" je napojnica (hrv. tringelt ). Kovanice su munita .


Da, manča je napojnica. To s kradljivicom je bila šala, uzela bi tu i tamo (kad kad, rijetko) i to su bile jako male svote (5,6 kn). P.S. splitski nije strani jezik nego hrvatsko narječje.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 14:30   #58
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Dž

Povezivanje džeparca i obavljanja kućnih poslova mi se čini potpuno promašeno (jednako kao i povezivanje dobivanja novaca i uspjeha u školi).
Usput, zašto si to napisao kao posta? Ja to uopće nisam spominjala(osim onog na kraju školske g., al to svi dobivaju,i a prije su dobivali sadašnji roditelji.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 14:40   #59
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mislim da se to dijete uci svakom sekundom provedenom u obitelji, i da placanje dodatne pomoci ne moze tome nasteti.
dapace, moze nauciti dijete vrijednosti novca i postivanju ulozenog truda i zaradjenih novaca.
A kako dijete uči poštovati uloženi trud ako misli da njegov dodatni uložen trud vrijedi 20 kuna, a tvoj uloženi dodatni trud ne vrijedi 20 kuna?

Nekako mi se čini da, kad djetetu pošalješ poruku da njegov dodatni trud vrijedi više, šalješ i poruku da ne sudjeluje u najnormalnijem dijelu obiteljskog života, nego radi nešto što je u suštini tvoj posao i inače nije njegov posao. Onda ga pitaš da opere suđe/ode po kruh/nešto, a ono pita "koliko ćeš mi platiti" i procijeni isplati li mu se to. A suđe se ne pere da dobiješ dvadeset kuna, nego da suđe bude oprano. I po kruh se ne ide da dobiješ 20 kuna, nego da imaš doma kruha.

I ja bih radije da moje dijete misli da nam je svima jako vrijedan i važan njegov doprinos obitelji, nego da je za par godina odradilo poslić koji ne spada u njegove dužnosti.



Ono za što mi ima smisla da dijete dobije novac je da, recimo, ispire i sprema povratne boce. Jer, da to radi tata, tata bi dobio novac od tete u dućanu. Ako to radi dijete, u redu je da ono dobije novac.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 14:42   #60
Quote:
HacijendaST kaže: Pogledaj post
Usput, zašto si to napisao kao posta? Ja to uopće nisam spominjala(osim onog na kraju školske g., al to svi dobivaju,i a prije su dobivali sadašnji roditelji.
A da svi skoče s mosta, bi li i ti skočila?

Koja je poanta toga, da dobiva novac na početku ferija ili da dobiva novac kao nagradu?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:39.