Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2005., 21:28   #1
ostavinska rasprava po x-ti put ;)

Dakle ovako...
mene zanima sljedeće:
muž umre i ostavi ženi i dvoje djece u nasljedstvo kuću i stan.

Kako se to dijeli?

Koliko ja znam žena dobije 50%, a svako dijete po 25% da/ne?

Nadalje u ostavinskoj raspravi "utvrđuje" se da je otac (muž) za života pripisao stan na jedno dijete (poklonio mu ga) što znači da se onda dijeli samo kuća. Onako kako sam napisao ili???

Ono kaj me malo brine je postoji li neki nužan dio koji bi svako djete trebalo dobiti budući se "poklanjanjem" to može izigrati.

Savjet?

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Old 18.03.2005., 08:30   #2
u nužne dijelove ulazi samo pokojnikovo vlasništvo. ako je prije smrti meni poklonio sve u ostavinu ulazi nula bodova a nužni dio se računa u postotku od toga
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 19.03.2005., 20:13   #3
hvala brzi.
gogo is offline  
Old 20.03.2005., 15:36   #4
razmisli još malo, i prouči Zakon o nasljeđivanju

"a) Izračunavanje vrijednosti nužnog dijela

Utvrđiva__nje vrijednosti ostavine

Članak 71.

(1) Vrijednost ostavine na teme__lju koje se izračunava vrijednost nužnog dijela utvrđuje se na s__ljedeći način:

1. Najprije treba popisati i procijeniti sva dobra koja je ostavite__lj imao u času smrti, računajući tu i sve ono čime je raspolagao oporukom, kao i sve __nje_gove tražbine, pa i one koje ima prema nekom nas__ljedniku, osim tražbina koje su očito nenaplative.

2. Od utvrđene vrijednosti dobara koja je ostavite__lj imao u času smrti odbija se iznos ostavite__ljevih dugova, iznos troškova popisa i procjene ostavine i troškova pokopa ostavite__lja.

3. Tako dobivenom ostatku pribraja se vrijednost svih darova koje je ostavite__lj učinio na bilo koji način nekom zakonskom nas__ljedniku bez obzira nas__ljeđuje li ostavite__lja, pa i darova uči__njenih nas__ljednicima koji se odriču nas__ljedstva, kao i onih darova za koje je ostavite__lj naredio da se ne uračunaju nas__ljedniku u __nje_gov nas__ljedni dio.

4. Tome se pribraja i vrijednost darova koje je ostavite__lj u zad__njoj godini svoga života učinio drugim osobama koje nisu zakonski nas__ljednici, osim ma__njih uobičajenih darova.

(2) Neće se uzimati u ovaj račun te se neće pribrajati vrijednost darova uči__njenih za postignuće općekorisnih svrha, kao ni darova koji se na teme__lju samoga zakona ne uračunavaju nas__ljedniku u __nje_gov nas__ljedni dio."
dr. Szmola is offline  
Old 21.03.2005., 08:48   #5
onda se proda za 1 kunu umjesto poklona...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 21.03.2005., 08:53   #6
i ovo bi trebalo promijeniti, mislim kakve su to fore da ulazi i poklonjena imovina. a šta ako je imovina poklonjena prije recimo 20 godina? i ona ulazi u ostavinu?

ako ulazi u pitanju je najobičnija glupost jer se sve može riješiti prodajom za kunu....
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 21.03.2005., 09:11   #7
...ma naravno, proda za 1 kunu i sve pet! kako si se samo odlično sjetio...
dr. Szmola is offline  
Old 21.03.2005., 09:13   #8
pa da, bolje je da u ostavinu uđe recimo moj stan u kojem živim već 20 godina....

i na kojem je hipoteka
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 21.03.2005., 09:43   #9
tvoj stan može ući samo u tvoju ostavinsku masu, nakon tvoje smrti, a načina da se "izbjegnu" braća i sestre uvijek ima, samo ne ovako kako ti misliš, s time se možeš samo upetljati u duge i skupe sporove...
dr. Szmola is offline  
Old 21.03.2005., 09:47   #10
daj se sad ne izvlači sad. jesi napisao da u masu ulazi sve ono što je ostavitelj poklonio zakonskom nasljedniku?

ja pitam šta ako je meni moj stari poklonio stan prije 20 godina i ja sad na taj stan imam hipoteku i on uđe u ostavinu?

i šta koji ***** namiguješ? čovjek je tražio savjet ako mu možeš pomoć...ako ne možeš furaj...

SAVJET? kužiš? moraš počet čitat od početka topica...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 21.03.2005., 09:50   #11
Quote:
brzi kaže:
[B]i ovo bi trebalo promijeniti, mislim kakve su to fore da ulazi i poklonjena imovina. a šta ako je imovina poklonjena prije recimo 20 godina? i ona ulazi u ostavinu?
Naravno, ukoliko nije u pitanju uobičajeni poklon, što se gleda u odnosu na konkretan slučaj.

Quote:
ako ulazi u pitanju je najobičnija glupost jer se sve može riješiti prodajom za kunu....
Takvu prodaju je vrlo lako pobiti kao prividni pravni posao.

Jednostavno - nasljeđivanje je u biti vrst poklona. Stoga se prilikom nasljeđivanja uračunanavaju i pokloni koje je ostavitelj dao za života.
Vojky is offline  
Old 21.03.2005., 09:56   #12
znači nije dovoljno što ti se država upliće u raspodjelu imovine nakon smrti(nužni dio) već mora imati prste i u raspodjeli za života...

i onda se svi čude kad ekipa popizdi i uzme pravdu u svoje ruke...

a kaj ono negdje ne piše da je vlasništvo nepovredivo? i kaj kad se pojavi slučaj kako sam naveo?
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 21.03.2005., 10:02   #13
Quote:
brzi kaže:
[B]znači nije dovoljno što ti se država upliće u raspodjelu imovine nakon smrti(nužni dio) već mora imati prste i u raspodjeli za života...
Pa to je ista stvar. Nasljedstvo je vrst poklona i ovo služi da se ne zloporabi. Ukoliko neki od nasljednika nije dostojan nasljedstva, treba to navesti kako bi ga se izuzelo od nužnog dijela.

Quote:
i onda se svi čude kad ekipa popizdi i uzme pravdu u svoje ruke...
Zašto?

Quote:
a kaj ono negdje ne piše da je vlasništvo nepovredivo? i kaj kad se pojavi slučaj kako sam naveo?
Nepovredivo je.

Ali - kod poklona treba računati da i drugi imaju pravo na nužni dio. Ne možeš diskrimirati svoje nasljednike više od polovine bez navođenja opravdanog razloga.

U konkretnom slučaju - bilo bi komplicirano, ali nikako ugodno jer bi se razvio dug sudski spor. Ne znam kako bi se konkretno rješilo, jer se za takav stan ne bi moglo naći kupca. Možda bi čekao da se hipoteka izbriše, ne znam. Ali - bio bi dužan svojoj braći i sestrama nužni dio.
Vojky is offline  
Old 21.03.2005., 10:11   #14
[QUOTE]Vojky kaže:
[B]Pa to je ista stvar. Nasljedstvo je vrst poklona i ovo služi da se ne zloporabi. Ukoliko neki od nasljednika nije dostojan nasljedstva, treba to navesti kako bi ga se izuzelo od nužnog dijela.[B]

ako je u pitanju vrsta poklona šta nekog briga kome ja šta poklanjam. u redu je da se iz moje imovine moraju podmiriti dugovi ako ih imam ali kome ja nešto poklanjam stvarno je samo moja stvar

[B]Zašto?[B]

pa kako zašto Vojky? zato što imaju nametnuta ograničenja koja nemaju smisla a vrijede samo za raju


[B]Ali - kod poklona treba računati da i drugi imaju pravo na nužni dio. Ne možeš diskrimirati svoje nasljednike više od polovine bez navođenja opravdanog razloga.[B]

a odkud im to pravo? prirodno je? normalno? ili je nametnuto da bi si deklarativna socijalna država kao naša skinula obavezu s grbače?
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 21.03.2005., 10:33   #15
[QUOTE]brzi kaže:
[B]
Quote:
Vojky kaže:
[B]
ako je u pitanju vrsta poklona šta nekog briga kome ja šta poklanjam. u redu je da se iz moje imovine moraju podmiriti dugovi ako ih imam ali kome ja nešto poklanjam stvarno je samo moja stvar
Tvoja stvar je ako poklanjaš trećoj osobi (osim u zadnjih godinu dana života), ali unutar svojih nasljednika - a neposredni su ti bračni partner i djeca - moraš poštivati nužni dio ukoliko netko svojim ponašanjem nije zavrijedio drugačije.

Quote:
pa kako zašto Vojky? zato što imaju nametnuta ograničenja koja nemaju smisla a vrijede samo za raju
Vrijede za sve.

Quote:
a odkud im to pravo? prirodno je? normalno? ili je nametnuto da bi si deklarativna socijalna država kao naša skinula obavezu s grbače?
Sukladno je našoj nasljednopravnoj tradiciji koja vuče podrijetlo iz propisa Austro-ugarske, vrlo malo se toga mijenjalo. Postoje države koje imaju nužni dio i one koje ga nemaju - mi i naše okružje imamo nužni dio.

U ničemu to nije nikakav hrvatski izum, a štoviše nasljednopravni propisi i nužni dio su uvedeni puno prije nego li je socijalna država izmišljena.
Vojky is offline  
Old 21.03.2005., 10:39   #16
i onda još moraš dokazivati da netko nije zavrijedio naslijedstvo?

baš me zanima kao se to radi? npr. dokazuje se da NIJE bio dobar, da NIJE uzdržavo roditelje, da NIJE stvarao u životu, da NIJE živio uzoritim životom, ne kužim.....

ili se netko baš mora baviti kriminalom, uživati droge ili kajtijaznam da bi ga ti špijao nekoliko godina i imao dokaze da nije dostojan nasljedstva? ili mora biti kazneno evidentiran pa da imaš papir da nije dobar?

ili kaj se mora dogoditi da bi netko bio isključen iz nasljedstva? samo da podsjetim da volja ostavitelja nije dovoljna...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 21.03.2005., 11:00   #17
Quote:
čovjek je tražio savjet ako mu možeš pomoć...ako ne možeš furaj...
pa ja mu dajem savjet da ne sluša svakakve savjete, pogotove od ljudi koji nemaju pojma,
to je najbolji savjet koji će dobiti, a ti si otvori topic pa postavljaj pitanja...
dr. Szmola is offline  
Old 21.03.2005., 11:03   #18
ma bravo :klap:

samo kaj je tražen točno određen savjet a ne proseravanje
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 21.03.2005., 11:12   #19
šta se pjeniš odmah, ako nešto ne znaš nemoj pisat gluposti, ako pišeš gluposti normalno je da ćeš izazvati reakciju...

...i onda se ja proseravam...uostalom EOD, imam savjete za davat
dr. Szmola is offline  
Old 21.03.2005., 11:32   #20
Quote:
Vojky kaže:
Takvu prodaju je vrlo lako pobiti kao prividni pravni posao.
ovo mi isto nije baš sjelo...kako se to radi, mislim pobijanje?

recimo da smo sad u postupku...ako bi moglo neko objašnjenjce...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:15.