Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Play liste

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2015., 21:15   #61
Silvana Armenulic - Sta ce mi zivot
https://www.youtube.com/watch?v=v6XMgY3eIWw

Sinan Sakic i Juzni Vetar - Kad se vrate skitnice
https://www.youtube.com/watch?v=CRbwf4cLgXo

Saban Saulic - Dodji da ostarimo zajedno
https://www.youtube.com/watch?v=7IaIfsx1hro

Samo kafanska!
__________________
''....na kraju kad je kao "popizdio" iz nekog razloga, skoro je eskaliralo, reko je "pipni me još jednom i gotov si", ja sam mu reko "kaj buš ti bogec", reko mu da se gubi iz stana, i onda je u hodniku strgo ruku udarajući u zid...'' - Peter Mutt
fuzija manevra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2015., 23:02   #62
Evo par linkova u čast velikog Harisa Džinovića koji je bio prije dva dana u Green Gold Clubu - već se dugo nisam tako dobro proveo, svaka mu čast :klap:

I tebe sam sit kafano
https://www.youtube.com/watch?v=-UIl4MSjins

Muštuluk (od novijih narodnih mi stoji uz bok Šaulićevom "Žalu")
https://www.youtube.com/watch?v=WcE8Rrzfeio

Poznaćeš me i po mraku
https://www.youtube.com/watch?v=XW2jTHpq5z0

Ostariću neću znati
https://www.youtube.com/watch?v=2rNbM3VlT-M

Rano je za tugu
https://www.youtube.com/watch?v=3nECs9uzT4A
Lukkas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 23:37   #63
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Isprike ako zbog krive stvari dižem temu, ali jučer na roštiljanju ekipe s posla pjevalo se, i zapjevaše pjesmu:"zora zori,dan se bijeli"(to sam tek kasnije saznao, jedva, preko googla). Problem je što su oni pjevali dodatno tri stiha, ali ja ne mogu naći tu verziju na youtube.

Ako me sjećanje dobro služi(ako ne, probat ću obuhvatit makar smisao):
"prvi pištolj opalit ću,
Svoju dragu uplašit ću"

"Drugi pištolj opalit ću,
Svoju dragu ranit ću"

"Treći pištolj opalit ću,
Svoju dragu ubit ću"



Bilo bi dobro, ako bi netko znao je li to neka ekstra izvedba koja se pjevala u narodu, ili možda na zabavama, jer od nekih 10-15 preslušanih izvođača svi pjevaju bez tog dijela, a ni na lyricsima nigdje se ne pojavljuje.
Nije nista izmislio, znam tu verziju, ali jbg ne mogu naci nikoga tko tako pjeva
marko19576 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 15:11   #64
Dižem temu da pitam postoji li itko tko snima ili je snimao old-school narodnjake nakon '92.-'93. godine, tj. nakon pojave turbofolka (a da nisu tradicionalne narodne)?
I zna tko postoji li išta slično albumima Halida Bešlića iz sredine 80-ih?
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 19:41   #65
Ima dosta glazbenika, slušao sam ponešto, samo se ne mogu sjetiti. Melos TV iz Kraljeva je izdavao neke albume.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 21:06   #66
Razmišljajući gde bih objavio tužnu vest o današnjem odlasku velikana narodne muzike na forumu, setih se zaboravljene teme kolege The Great Ducka.

Jedan od najboljih interpretatora izvorne muzike sa naših prostora početkom šezdesetih je snimio vanvremensku - Kafu mi draga ispeci
To je pesma koju je nešto ranije naučio od Nade Mamule, ali je tek sa Cunetovim singl izdanjem pomenute pesme 1962. godine ona postala hit i u krugovima ljudi koji ne preferiraju sličan zvuk.

R.I.P. CUNE GOJKOVIĆU!
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 02:36   #67
Joj, baš sam se poveselio da je netko digao temu, i onda ova vijest.
A baš sam se već neko vrijeme mislio kako je Cune star i bolestan i kako me strah da bi nas mogao napustiti.
RIP
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 21:54   #68
Jeste, bio je bolestan u poslednje vreme i sećam se jednog od poslednjih intervjua gde je, iscrpljen bolešću, izgledao baš neprepoznatljivo, glas ga je jedva služio, ali povrh svega delovao je veoma razborito.
Moje je mišljenje da je imao najbolju interpretaciju ultra popularne starogradske - Stani stani Ibar vodo

Hteo bih da te pohvalim zbog vapajuće potrebe za jednim ovako kvalitetnim topicom, posebno mi se sviđa naslov u kome se ističe neophodnost pravljenja distinkcije između kvalitetne narodne muzike i estradizovano kičerajskog i splavarskog nusprodukta kvazimuzike devedesetih. Mnogi ljudi misle da je to skoro sve isto robujući na taj način bezveznim šablonima koji, ruku na srce, podstiču i mnogi rock kritičari.

Pokušaću u narednom periodu da dam skroman doprinos tvojoj temi, možda se nekom i svidi neka od preporuka. Treba znati naručiti pesmu u kafani, doduše ove moje jedva da poznaju čitači lyricsa sa mobitela i otvarači usta.


Za početak pesma od romske pevačice Vide Pavlović, ciganski blues koji dira u vitalne organe.

Ostala je pesma moja
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 01:20   #69
Mogu ti reći da sam se zadnjih godinu i pol uhvatio istraživanja turbo-folka, i došao do zaključka da je u biti riječ o potcijenjenom žanru, i da je i tu bilo dobrih pjesama, ali naravno i dosta fillera, raznoraznih treševa i isprdaka i sl.
Zlaja Timotić, Futa, Milly i Perica Zdravković su po meni dosta talentirani kompozitori i producenti koji su znali napraviti catchy pjesme. Osobno bih rađe slušao ono što su 90-ih pjevali Nino, Željko Šašić, Ceca, Dragana, Jami, Aca Lukas itd. (a i starije legende tipa Šaban, Šerif, Mitar, Vesna, Zorica Brunclik, Ana Bekuta itd.) nego 90% pop glazbe iz zadnjih 20-ak godina koja se obično promiče kao "ako ništa drugo, bar bolje nego cajke." Tako da mi je turbo iz perioda 90-ih i ranih 2000-ih postao guilty pleasure. Zadnjih 10-ak godina se, doduše, to sve počelo pretvarati u više-manje čisti dance-pop i gubiti i folk i rock elemente koji su bili prisutni 90-ih, i ovo sad je već dno dna.

Dobro si rekao ovo da ljudi misle da je to sve isto. Evo npr. jednom je rođakinja (žena u ranim 40-ima, tad možda kasnim 30-ima) otišla na koncert Halida Bešlića, što je izazvalo negodovanje i zgražanje moje mame i ujaka. I još onda ako slučajno doma to puštam, moji počnu vikati na mene, kao "daj gasi to" "kako možeš slušati to" "daj gasi da slučajno ljudi ne čuju izvana, pomislit će ko zna kakvi čobani žive ovdje" "što ti hoćeš dokazati tim pjesmama, pa znaš da to nitko ne sluša" "pa nismo mi seljačine da to slušamo" "kakav si ti to lik, ideš vamo na Maidene, Purple, metal i rock koncerte, a tu raspaljuješ Šabana"...

Brat me čak i fizički napadao zbog toga.
Al zanimljivo, nikome inače ništa ne smeta, ali čim krenu narodnjaci, odmah nastaje drama.
Isto na forumu npr, netko je jednom na temi Najbolji i najgori vokal napisao da mu je Mišo Kovač jedan od najgorih a Šaban Šaulić najbolji - da bi se netko javio s komentarom tipa "kako imaš obraza tu pljuvati po Miši, da bar imaš nekog boljeg koga slušaš, a tebi je dobar - Šaban "
I općenito ljudi imaju takav stav, kao, vid kako se lik zove, kako neki tamo Šaban/Šerif/Jašar/Ipče/Mitar/Milanče/Cune/Toza/Hoki/Kvaka/Halid/Sinan/Novica može imati veze s dobrom muzikom, vidiš im po imenu da su čobani i seljačine.
Ili netko negdje na forumu spomene Kraljicu trotoara, i naravno neka neupućena individua ide to prvi put slušati i vraća se s "ajme, nemojte slučajno napraviti grešku kao ja pa ići to slušati"

Koje gluposti.
Razmišljao sam zapravo o tome da pokrenem ovdje temu o hejtanju narodnjaka i osporavanju ikakve kvalitete dotičnima.

Nego, što se tiče preporuka, netko je pred par godina napravio serijal klipova s top listama narodnjačkih hitova 1980 - 1993. Mislim da je dobro za početak, premda su neki pjevači podzastupljeni (Jašar, Šerif, Nada Topčagić, oba Ljube, Mitar, Cune, Tozovac, Zorica Marković, Rade Jorović, Slavko Banjac, Zoran Kalezić, Snežana Đurišić, Hanka Paldum, Bora Drljača, Lepa Lukić), a nekih pak uopće ni nema (Nada Obrić, Rođa Raičević, Meho Puzić, Safet Isović, Hoki, Kvaka, Srećko Jovović, Radiša Urošević, Era Ojdanić, Novica Urošević, Novica Negovanović, Angel Dimov, Vera Ivković...)

Evo prvog dijela, linkove na ostale imate pokraj i u annotationsima.
https://www.youtube.com/watch?v=OBLCOXKnfG0
Na žalost, pred neko vrijeme je lista za 1990. nestala, a account je izgleda neaktivan.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 07:26   #70
Kod mene je to što se tiče narodne glazbe - vrlo jednostavno.

Volim tradicionalnu narodnu glazbu iz Hrvatske, Srbije, Bosne, Makedoniije i Crne Gore. OK, možda i Slovenije. Moj očka ma konjička dva, kak da ne. Volim sratogradske pjesme, poput onog što izvode Zvonko Bogdan, Janika Balaš. Vojvođanska narodna glazba mi je lijepa. Volim i pjesme iz Srbije, one tradicionalne, što je izvodio i navedeni Cune, ali i recimo Vasilija Radojčić, Nedeljko Bilkić i neki drugi izvođači. Iz Hrvatske, Međimurje mi ima predivnu glazbu, Zagorje mi je domaće, zakon za nakon par gemišta. Volim i Dalmaciju i klape. Sevdah iz Bosne, tu više volim ove novije izvođače, kao Amira Medunjanin, Divanhana, Mostar Sevdah Reunion i slično, a posebno, posebno fantastičan lik mi je Božo Vrećo, solo ili s grupom Halka. Nisam neki fan Damira Imamovića baš, on mi je previše "nazalan" i rustikalan. Makedonija je pak priča za sebe, prebogata odličnom tradicionalnom glazbom.

Novokomponiranu narodnu glazbu ne volim pretjerano. Ne podnosim "trilere", taj način pjevanja specifičan kod recimo već spomenutog Šabana Šaulića, to me iritira. Igrom prilika (jer mi je trebalo love), naučio sam svirati dosta te novokomponirane glazbe (band za svadbe, jbg.), pa smo tada u 80-ima dosta skidali i svirali glazbu Tome Zdravkovića, Šabana, oba Halida, Harisa Džinovića i drugih... Ima tu dosta zahtjevnih pjesama, pogotovo za vokale! Probaj otpjevati nekoliko pjesama od Šabana zaredom! - Ode glas u 3 pm nakon dvije ili tri...

Zadnji put svadbu sam svirao negdje u proljeće 1990. i nakon toga nemam više nekog dodira s narodnjacima. Iskreno - ne nedostaju mi. Turbo folk ne mogu smisliti organski.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 02:37   #71
Ja osobno nikad nisam kužio zašto ljudi imaju problem s tim trilerima. Al dobro, ukusi, valjda.

Ove novije sevdalije koje si naveo ja zovem hipster-sevdah.

Koji instrument si svirao?
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 03:12   #72
Svadbe? Bas gitaru.
A bio sam i vokal za neke pjesme.

(nismo pjevali samo narodnjake po svadbama, naravno, no i zabavnjake, starogradske, sevdalinke, i drugo... ovisilo je od svadbe do svadbe)
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 23:06   #73
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Mogu ti reći da sam se zadnjih godinu i pol uhvatio istraživanja turbo-folka, i došao do zaključka da je u biti riječ o potcijenjenom žanru, i da je i tu bilo dobrih pjesama, ali naravno i dosta fillera, raznoraznih treševa i isprdaka i sl.
Zlaja Timotić, Futa, Milly i Perica Zdravković su po meni dosta talentirani kompozitori i producenti koji su znali napraviti catchy pjesme. Osobno bih rađe slušao ono što su 90-ih pjevali Nino, Željko Šašić, Ceca, Dragana, Jami, Aca Lukas itd. (a i starije legende tipa Šaban, Šerif, Mitar, Vesna, Zorica Brunclik, Ana Bekuta itd.) nego 90% pop glazbe iz zadnjih 20-ak godina koja se obično promiče kao "ako ništa drugo, bar bolje nego cajke." Tako da mi je turbo iz perioda 90-ih i ranih 2000-ih postao guilty pleasure. Zadnjih 10-ak godina se, doduše, to sve počelo pretvarati u više-manje čisti dance-pop i gubiti i folk i rock elemente koji su bili prisutni 90-ih, i ovo sad je već dno dna.
Meni se čini da brkaš narodnjake i turbofolk. To nije samo narodna umotvorina, zna se točno kad je nastao TF (i tko ga je nazvao tako ). Ova pjesma je njegoov rađanje. Sve prije toga su narodnjaci.

lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 00:12   #74
Usniju Redžepovu ste zaboravili.

https://www.youtube.com/watch?v=y6l07Cobtw0
Usnija Redžepova - kazuj krčmo džerimo

https://www.youtube.com/watch?v=4honlU4aL1k
Usnija Redzepova - Zivote moj

Takođe duet Selimova Želčevski.

https://www.youtube.com/watch?v=06MrSnf0Qjg
Duet Selimova Zelceski - Ljubi me, ljubi me

https://www.youtube.com/watch?v=yTgOEBRj-IE
Duet Selimova Zelceski - Eleno kerko

https://www.youtube.com/watch?v=zdENicgkvO8
Duet Selimova Zelceski - Jovano Jovanke

Pjesma Zajdi, zajdi najljepša ubedljivo
Mnogi su je pjevali ali u izvedbi Toše Proeskog ovo zvuči fantastično.

https://www.youtube.com/watch?v=LKRaXPYSzKY
Tose Proeski - Zajdi zajdi
Kikilliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 15:12   #75
Meni su ugodno iznenađnje srpske narodne pjesme iz Vranja i okoline. Prelijepe melodije i glasovno poprilično zahtjevne. Šteta što je takva glazba marginalizirana pod utjecajem današnjeg šunda.
__________________
hic Rhodus, hic salta
livmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 19:52   #76
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
Meni se čini da brkaš narodnjake i turbofolk. To nije samo narodna umotvorina, zna se točno kad je nastao TF (i tko ga je nazvao tako ). Ova pjesma je njegoov rađanje. Sve prije toga su narodnjaci.

A po cemu to zakljucujes?
To je popularno misljenje da je 200 na sat pocetak turbofolka, ali ja bih rekao da je on zapravo nastao bar 2, ako ne i 3 godine ranije.
Npr. od Dragane Pitaju me u mom kraju iz 1992.


Ili neke Cecine pjesme iz '93:

The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 02:14   #77
Opet dižemo temu s jednom tužnom vješću...Prekjučer je u 87. godini preminuo Boki Milošević, valjda najveći klarinetaš narodne muzike.

https://www.youtube.com/watch?v=0K-PzMj9Nq8

A nedavno nas je također napustio i Mića Nikolić, legendarni harmonikaš i kompozitor i bivši suprug Verice Šerifović.

Evo njegova verzija pjesme Bosanac, poznatije u izvedbi Enesa Begovića.
I još jedna njegova, u izvedbi Muharema Šerbezovskog.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2019., 18:56   #78
Najbolji narodnjaci... Šaban Šaulić, Marinko Rokvić, Jašar Ahmedovski, Ipče Ahmedovski, Šerif Konjević, Vesna Zmijanac, Nada Topčagić, Mitar Mirić, Predrag Živković Tozovac, Zorica Marković, Rade Petrović, Rade Jorović, Zoran Kalezić, Snežana Đurišić, Miroslav Ilić, Meho Puzić, Radiša Urošević, Andrija Era Ojdanić, Novica Negovanović, Vera Matović, Vera Ivković, Ljuba Aličić, Nedeljko Bilkić, Miloš Bojanić, Rifat Tepić, Nihad Kantić, Ljubo Kešelj, Zorica Brunclik, Mahir Bureković, Časlav Đoković, Gvozden Radičević, Milanče Radosavljević, Branka Stanarčić, Silvana Armenulić, Savo Radusinović, Dobrivoje Topalović, Tomislav Čolović, Zoran Gajić, Slavica Mikšić, Azemina Grbić, Meho Hrštić, Milenko Živković, Kemal Malovčić, Jasmin Muharemović, Milena Petrović, Šeki Turković, Dragan Pantić Smederevac, Rasim Samardžić, Miroslav Radovanović.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2019., 13:19   #79
Ferid Avdić, Imeri Sefadin, Gordana Stojičević, Marija Trajkovska, Vesna Milanović, Slavica Milanović, Zorica Grba, Ljiljana Marković, Nenad Jovanović, Ranko Stojanić, Mladen Petrović Kosmajac, Mile Kitić, Živislav Marković Žića, Vladan Pavlović, Janko Glišić, Dragana Mirković, Senad Milanović, Milan Babić, Mersa Miljković Meri, Mića Teofilović, Dragan Đurović, Ljubomir Đurović, Miljko Vitezović, Milka Todorović, Angel Dimov, Gordana Lazarević, Violeta Denić, Asim Brkan, Jerina Jović, Slaviša Vujić, Aleksandar Danilović, Aleksandar Joksimović Šane, Nazif Gljiva, Petar Grubić, Biljana Živković, Dobrica Tufegdžić Tufa, Branko Kamenković, Žika Marinković Šumac, Slavica Đuričić, Sadik Ljajić, Negro, Mihajlo Tomić Pelenica, Srećko Ćosić, Zorica Milekić, Slađa Milikić, Ana Bekuta, Miodrag Z. Ilić, Mile Pajić Civija, Senahid Halilović Seni, Branko Olar, Galib Spahić, Almasa, Ahmet Alimanović, Gojko, Vera Ćusić, Vasvija, Dragan Kojić Keba, Boža Beširević Maradona, Žaklina Ilić, Rade Bajić, Slobodan Mulina, Boban Zdravković, Mile Despotović Džigi, Vasvija Martinović Maca, Sveta Pajić, Dule Rajković, Miloš Srećković Srele, Muriz Kurudžija, Mile Plavi, Dragoljub Ristić Laki, Ilija Ćosić.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2019., 15:00   #80
Života Jovanović, Ljupče Pantić Zoka. Nabrojio sam najboljih 120.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:26.