Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2017., 11:39   #721
Quote:
farfan kaže: Pogledaj post
Podebljaj još par cm izolaciju i nastavi ovako kao i dosad. Naravno ako su trenutni bojler i kamin u ok stanju.
S pojačanom izolacijom to će stvarno biti mali trošak, ne vidim financijsku isplativost novog sistema, to nećeš tako skoro isplatit.
Slažem se sa time , eventualno sam mislio na kat ubacit neki mali kaminčić i to je to. Postojeće centralno( kombinirani kondenzacijski BOSCH bojler)
i kamin su ubačeni prije 3g.
A vunu kupujem kroz mjesec-dva pa mi koji centimetar deblja neće biti puno skuplja a opet dobijem na boljoj izolaciji.
bricki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 19:43   #722
Grijanje 85m2 ?

Kupio sam kuću prizemnicu 85m2. Trenutno bez fasade, pvc stolarija, građena 2012 god. Trenutno mi financije ne dozvoljavaju uvođenje centralnog grijanja i izgradnju kotlovnice. U centralnom dijelu se nalazi hodnik i dimnjak u kojeg sam namjeravao postaviti neku peć koja bi zagrijavala taj prostor.. koje mi najbolje rješenje? Kamin? Peć na pelete ili nešto treće? Znam da to nije idealno al to bi trebalo bit privremeno za određeni period.. Kolko je moguće taj prostor ugrijati samo s peći?
sindikalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 06:27   #723
I još da napišeš mjesto?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 07:09   #724
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
I još da napišeš mjesto?
Sisak
sindikalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 07:27   #725
Ako je samo privremeno, godinu-dvije, klima će ti trebati i kasnije, a može poslužiti veći dio dok su temperature do oko 0°C!
Onda možeš postaviti najobičniju peć ili više njih (kupaonica)!
Piše za Sisak da može doseći i -18°C
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 08:09   #726
Quote:
sindikalac kaže: Pogledaj post
Kupio sam kuću prizemnicu 85m2. Trenutno bez fasade, pvc stolarija, građena 2012 god. Trenutno mi financije ne dozvoljavaju uvođenje centralnog grijanja i izgradnju kotlovnice. U centralnom dijelu se nalazi hodnik i dimnjak u kojeg sam namjeravao postaviti neku peć koja bi zagrijavala taj prostor.. koje mi najbolje rješenje? Kamin? Peć na pelete ili nešto treće? Znam da to nije idealno al to bi trebalo bit privremeno za određeni period.. Kolko je moguće taj prostor ugrijati samo s peći?
Da li je to klasican hodnik sa onda hrpetinom vrata koja vode po sobama - dakle klasican "dizajna" interijera? Ako da, mozes ti otvoriti vrata i nesto ce topline doci ali nije to to.

Inace za konstantno grijanje ti je najbolje ici na kaljevu pec. Postoje varijante kaljevih peci koje su u 2 prostorije - naime razbijes zid koliko je visoka i siroka pa ti je pola peci npr u dnevnom a pola negdje drugdje, npr kuhinja.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 08:44   #727
Nemojte pretjerivati ljudi.
Iz iskustva mogu reci da je jedan najobicniji kamin Franklin koji dode nekih cca 3000kn bez problema zagrijavao 80m2 (iz dnevnog boravka gdje je bila i kuhinja plus posebno hodnik, kupaona i dvije sobe) isto bez fasade i jos sa starom drvenom stolarijom i to cak i po najvecim minusima (Zg).

Druga je stvar sto treba imati dobra,kvalitetna i suha drva i koliko ce drva potrositi.

Klima je dobro rjesenje ali tek kad stavi fasadu sad mislim da bi mu previse struje vukla a ne bi mogla zagrijati.
Mislim govorim o obicnoj klimi vulgaris a ne inverteru od 6 ili 8kw koji kosta 10000+ kn.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 09:59   #728
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
Nemojte pretjerivati ljudi.
Iz iskustva mogu reci da je jedan najobicniji kamin Franklin koji dode nekih cca 3000kn bez problema zagrijavao 80m2 (iz dnevnog boravka gdje je bila i kuhinja plus posebno hodnik, kupaona i dvije sobe) isto bez fasade i jos sa starom drvenom stolarijom i to cak i po najvecim minusima (Zg).

Druga je stvar sto treba imati dobra,kvalitetna i suha drva i koliko ce drva potrositi.

Klima je dobro rjesenje ali tek kad stavi fasadu sad mislim da bi mu previse struje vukla a ne bi mogla zagrijati.
Mislim govorim o obicnoj klimi vulgaris a ne inverteru od 6 ili 8kw koji kosta 10000+ kn.
A sto ako nebi isao na drva nego na pelet? Problem je sto je kuca do 16h prazna i sa peletnom peci sam mislio programirati da se lagano grije prostor..bojim se da ako palim pec teko oko 17 nece stic ugrijat nista?
sindikalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 10:46   #729
Čisto da prenesem iskustvo oko peleta i grijanja bez izolacije.
Kad pošteno zazimi kod mene (dakle oko nule),
jedan dan sam ugasio grijanje i upalio tek kad sam s posla došao u 17:00. Do drugi dan u 07:00 otišle su dvije vreće peleta.
Drugi dan nisam gasio grijanje, i isto potrošio dvije vreće peleta, ali sam doma došao u ugodno zagrijan prostor.
Ako vam centralno ima ikakvu regulaciju, peć se po meni ne isplati gasiti.
__________________
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 10:54   #730
Quote:
sindikalac kaže: Pogledaj post
A sto ako nebi isao na drva nego na pelet? Problem je sto je kuca do 16h prazna i sa peletnom peci sam mislio programirati da se lagano grije prostor..bojim se da ako palim pec teko oko 17 nece stic ugrijat nista?
Nekada su nasi stari u nedostatku inventivnosti gradili kucu da si imao hodnik i onda vrata za kuhinju, vrata za dnevnu, vrata za spavacu 1, spavacu 2, vrata za WC i vrata za kupaonu plus vrata za predsoblje ako ga imas. Znaci imao si hodnik koji je povezivao sve.

Sada ako ti grijes taj hodnik da bi zagrijao ostale sobe, moras drzati manje vise sva vrata otvorena dok nisi doma, jako grijati da se i sobe zagriju. Isto tako kada spavas, drzis vrata zatvorena radi privatnosti pa se nista ne grije.

Moderni nacin organizacije doma je open-space design gdje je kuhinja, dnevna i blagovaona sve spojeno u jedno a imas samo vrata za spavace i WC. Pa onda jedan kamin, pec ili sto vec - zagrije cijeli prostor vrlo kvalitetno a sobe onda zagrijes otvaranjem vrata dok te nema pa sto zagrije zagrije a preko noci si pokriven malo boljim poplunom.

U tvom slucaju ako je hodnik ovo sto sam opisao i to je jedini nacin grijanja jer je samo tamo dimljak, imas i pelet peci sa mogucnoscu spajanja 2 ventilacijske cijevi za grijanje soba preko puhanja toplog zraka (ventilator) - to ti imaju talijani. Pa mozes probiti rupu i grijati 2 spavace sobe i hodnik a onda WC/kuhinju preko otvorenih vrata.

Usput za bilo sto - kamin, pec na pelete ili sto vec - nemoj zaboraviti za dovod svjezeg zraka za vatru; onda trosi zrak u prostoriji gdje je jer za vatru treba i kisika. Znaci neko luftanje.

Usput pec za pelete se moze programirati kada da se upali; pa ako si doma u 17h, ona se moze upaliti u 15h i grijati 2 sata dok ti ne dodjes.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 10:54   #731
Pripremamo se na renovaciju kupaonice (klasična kupaonica cca 5 m2) pa smo razmišljali o tome da u nju stavimo podno grijanje (trenutno je etažno centralno, a u kupaonici jedan onaj stariji "ljestvičasti" radijator). Ima li netko iskustva s tim? Kako grije? Koliki su troškovi? Koliko bi takvo nešto uopće poskupilo renovaciju? Puno pitanja, a čini mi se zgodna varijanta imati toplo tlo pod nogama i osloboditi taj prostor na zidu.
servitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 11:09   #732
Quote:
servitus kaže: Pogledaj post
Pripremamo se na renovaciju kupaonice (klasična kupaonica cca 5 m2) pa smo razmišljali o tome da u nju stavimo podno grijanje (trenutno je etažno centralno, a u kupaonici jedan onaj stariji "ljestvičasti" radijator). Ima li netko iskustva s tim? Kako grije? Koliki su troškovi? Koliko bi takvo nešto uopće poskupilo renovaciju? Puno pitanja, a čini mi se zgodna varijanta imati toplo tlo pod nogama i osloboditi taj prostor na zidu.
Za podno grijanje moras skinuti plocice sa poda i staviti stiropor pa na to cijevi i onda na to glazuru i ponovno plocice. I naravno razvodni ormaric gdje ces imati ventil za podesavanje tog kruga podnog grijanja i gdje ces spojiti dolaz i povrat centralnog; to moze biti i na zidu izvan same kupaone - ne mora biti unutra. Treba vidjeti gdje je najednostavnije.

Ako vec radis renovaciju i ako nemas toplinsku izolaciju poda, ne bi bilo lose svakako staviti toplinsku izolaciju poda ako si u privatnoj kuci. znaci opet stavis stiropor, glazuru i plocice ali bez cijevi; i naravno diletacijsku traku uz zid. Ako si u stambenoj zgradi i dolje ispod tebe se stan grije pod ne bude hladan za hodanje, pa toplinska izolacija nije toliko bitna.

No - u kupaoni imas umivaonik, neki komad namjestaja ispod umivaonika, imas kadu ili tus kabinu i vjerovatno imas vesmasinu. Kupaona ti je svega 5m2 i imas malo slobodnog poda za postaviti podno - moze se ali pitanje je da li je isplativo uopce ici u to. Taj radijator lojtrice je sasvim dobar za grijanje tako malog prostora plus kaj ti odmah i osusi rucnike.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 09:43   #733
Grijanje stana 32m2

Zanima me mišljenje o najboljoj opciji za grijanje stana od 32m2: stan je u sredini zgrade, u visokom prizemlju (razina prvog kata, ali ispod stana su spremišta i stubište), ima odvojenu kuhinju od 8m2 (tako će i ostati) i sobu od 19m2 + malo predsoblje i kupaonicu. Orijentacija zapad, Novi Zagreb.

Plin je u stanu i trenutno se stan grije na plinsku peć u sobi i električni radijator u kupaonici. Stan je u originalnom stanju iz gradnje '60ih, opskrba toplom vodom iz električnog bojlera (u planu prebaciti na plin).

Centralno na plin? Inverter klima? Mramoterm ploče?

Primarni faktori u odluci su komfor (povoljna mikroklima u stanu, mogućnost jačeg zagrijavanja po potrebi, pitanje buke u uoprabi...), dostupnost, dimenzije instalacije (da nema ogromne skalamerije koja će zauzeti hrpu i tako malog prostora) i naravno trošak u ekspolataciji (sam trošak režija i trošak održavanja). Sama cijena investicije, donekle i cijena režija su sekundarni faktor u odnosu na komfor jer će u stanu živjeti mlada obitelj s bebom na putu.

Zadnje uređivanje Kmiček : 18.08.2017. at 09:50. Reason: dodavanje lokacije
Kmiček is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 10:08   #734
Quote:
Kmiček kaže: Pogledaj post
Zanima me mišljenje o najboljoj opciji za grijanje stana od 32m2: stan je u sredini zgrade, u visokom prizemlju (razina prvog kata, ali ispod stana su spremišta i stubište), ima odvojenu kuhinju od 8m2 (tako će i ostati) i sobu od 19m2 + malo predsoblje i kupaonicu. Orijentacija zapad, Novi Zagreb.

Plin je u stanu i trenutno se stan grije na plinsku peć u sobi i električni radijator u kupaonici. Stan je u originalnom stanju iz gradnje '60ih, opskrba toplom vodom iz električnog bojlera (u planu prebaciti na plin).

Centralno na plin? Inverter klima? Mramoterm ploče?

Primarni faktori u odluci su komfor (povoljna mikroklima u stanu, mogućnost jačeg zagrijavanja po potrebi, pitanje buke u uoprabi...), dostupnost, dimenzije instalacije (da nema ogromne skalamerije koja će zauzeti hrpu i tako malog prostora) i naravno trošak u ekspolataciji (sam trošak režija i trošak održavanja). Sama cijena investicije, donekle i cijena režija su sekundarni faktor u odnosu na komfor jer će u stanu živjeti mlada obitelj s bebom na putu.
Plin u stanu imas - to je dobro.

Da li imas dimljak i gdje? Isto tako danas se prodaju kondenzacijski plinski bojleri koji ne mogu ici u isti dimljak kao i klasicni ako ih susjedi imaju. To moras provjeriti sa predstavnikom stanara i instalaterima plinskog grijanja. Da odmah znas na cemu si. Posto ti je postojeca plinska pec spojena vjerujem u toj sobi od 19m2, kombi bojler mislim da ne budes tamo stavio da ti bude u dnevnoj sobi a niti tamo imas cijevi za vodu. Isto tako, znaj da plinski bojler treba i dovod svjezeg zraka da plin moze gorjeti. Kazem, zato se posavjetuj da znas na cemu si. U slucaju da sve stima, stavi si radijator lojtrice u kupaonicu i radijator u sobu od 19m2. Ako u kuhinji ima uopce mjesta, mozes staviti i tamo ispod prozora ako ga imas i ako tamo nema nista. Ako ne nije niti bitno - bude se grijalo iz odnosno preko dnevne sobe. Ista stvar i sa predsobljem; ako su ti ulazna vrata losa i puse kroz njih zimi hladan zrak iz stubista neki mali radijator tamo da malo temperira ne bi bilo lose. Ako ti vrata dobro dihtaju i nikada sada tamo nije zima - nema neke nuzde.

Drugo ti je klima uredjaj inverter od 5kW u sobu od 19m2 neki kvalitetniji za grijanje (pitaj na temi o klimama), a u kupaonicu stavi elektricne lojtrice na zid da temperiras ako treba i osusis rucnike. Pa po zimi grijes a po ljeti hladis. I dalje ti je bojler u kupaoni na struju sto nije problem. Eventualno ako imas mali od 50 litara, stavi veci od 80 ili 100. To bi ti bila mozda cak i najeftinija i najisplativija solucija za tako mali stan realno gledajuci.

Ovo mramorterm ploce itd - to su ti fino upakirane obicne elektricne grijalice. Da daju 1kW topline potrose 1kW struje. Dok klima kada potrosi 1kW struje da 4kW ili 5kW topline. Tako da ti je klima cca 4 puta jeftinija za istu snagu grijanja. Znaci mramorterm ploce, norveske radijatore itd - zaboravi.

I za razliku uvodjenja plina i kombi bojlera te razvoda centralnog po stanu i radijatori vs 1 klime i montaze - mozes si zamjeniti stolariju (prozore) ako su ti stari losi i kroz njih sve puse i jos bu ti love ostalo - pa ti se to jos vise isplati.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 11:40   #735
Europe2seoul,
hvala na odgovoru! Stan je ovakav , isti raspored i orijentacija, samo druga zgrada i kat.

Bojler i voda u kuhinji su na zidu između kupaonice i kuhinje. Bojler je u kutu dva zida, 80-litarski, opskrbljuje kupaonu i kuhinju. Plinska peć je u gornjem desnom kutu tlocrta (uzduž ovog izbočenog komada zida uz krevet na fotografiji). U tom zidu je i dimnjak.

Susjedni stanovi dijele taj dimnjak u sobama (s druge strane zida je susjedov dnevni boravak i peć). Često sam vidjela u tim zgradama da ljudi montiraju plinski bojler (bilo obični ili kombi) na taj kuhinjski zid između dva stana i vuku odvod na fasadu (?!). Meni osobno to baš ne izgleda sjajno rješenje.

Klima me malo brine, zbog puhanja, buke i prašine - govorim iz osobnog iskustva grijanja na invertere u bivšem unajmljenom stanu dok sam radila na terenu van HR, baš mi je išlo na živce. Električni bojler je ok rješenje za vodu, samo me muči smještaj jer u kupaonu nema teorije stati a u kuhinji je ogroman, baš šaka na oko. Gledam jel bi se što dalo strpati u kuhinjski ormarić, da ne narušava kuhinju ali opet bi trebalo dati dovoljno vode za kupaonu...

Vrata i prozori nisu problem, već smo računali u adaptaciji na trošak kvalitetnih protuprovalnih vrata i novih drvo-aluminij prozora. Stančić je naslijeđen od mojih pokojnih roditelja i bude bude ostao u obitelji pa bude služio kao odskočna daska našim potomcima :-)
Kmiček is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 12:46   #736
Quote:
Kmiček kaže: Pogledaj post
Susjedni stanovi dijele taj dimnjak u sobama (s druge strane zida je susjedov dnevni boravak i peć). Često sam vidjela u tim zgradama da ljudi montiraju plinski bojler (bilo obični ili kombi) na taj kuhinjski zid između dva stana i vuku odvod na fasadu (?!). Meni osobno to baš ne izgleda sjajno rješenje.
Ako vuku odvod van na fasadu znaci da ugradjuju fasadne plinske kombi bojlere. Mislim da po novim EU regulativama je to nesto zabranjeno sada a mi smo u EU. Isto tako trebas vidjeti da li ima prozora iznad tog mjesta gdje bi vukla taj odvod van da tvoj odvod ne bi isao susjedu i npr ugusio ih. Postoji regulativa koliki mora biti minimalni razmak. Zato kazem da izvidis situaciju kako sada 2017 stoje stvari. Na dimljak mislim da ne smijes spojiti ove moderne kombi bojlere a stariji se ne prodaju vise osim ako nema nesto zaostalog lagera.

Znaci nazovi npr Vailant ili Vailant servis, Petrokov ducan ili nesto pa se malo raspitaj - oni ce ti znat sto je i kako je sada stanje. Pa da znas na cemu si i koje su ti opcije.

Kazem osim toga za centralno ces morati razvuci cijevi po stanu. I do nadzbukno da ne stemas unutra. I montirati radijatore.

Nego, zasto vrata iz hodnika u kuhinju ne bi zatvorili (zazidali) a onda razbili zid (djelomicno) da se kuhinja i dnevni boravak spoje u jedno; pa imas mjesta za stol na tom spoju za jesti i vizualno sve vece izgleda? Na taj nacin npr klima ili radijator u dnevnom grije sve bez pardona.

Quote:
Klima me malo brine, zbog puhanja, buke i prašine - govorim iz osobnog iskustva grijanja na invertere u bivšem unajmljenom stanu dok sam radila na terenu van HR, baš mi je išlo na živce.
Ah ne znam; idem i ja po terenima. Ako govoris o nekom kontejneru sa onom prozorskom klimom to je koma. Ako govoris o ovim modernim inverter klimama koje griju sa bukom od 22-32 decibela to je druga prica.

Samo ono, plinski kombi ti je oko 9000 kuna; pa radijatori oko 2000 i ruke i razvod, montaza, pustanje u pogon....a za 5000 kuna dobijes vrhunsku klimu i imas rjeseno i hladjenje ljeti. Nisam ja bas neki zastupnik grijanja na klimu ali za ovako mali stan rjesenje je dobro po meni.

Quote:
Električni bojler je ok rješenje za vodu, samo me muči smještaj jer u kupaonu nema teorije stati a u kuhinji je ogroman, baš šaka na oko. Gledam jel bi se što dalo strpati u kuhinjski ormarić, da ne narušava kuhinju ali opet bi trebalo dati dovoljno vode za kupaonu...
Postoje i elektricni protocni bojleri gdje voda kroz njih tece i onda se odmah grije. No da mogu zagrijati vodu tako brzo imaju jako snazne grijace a to znaci i spajanje sa debljim zicama i da imas u razvodnoj ploci / limitatoru dovoljno snage. Vecina zahtjeva i trofazni prikljucak. A kada topla voda ne tece, ne trose nista. Ako to imas mogucnosti spojiti, oni su ti jako jako mali. Od drugih klasicnih malih bojlera imas 5-10 litara; ali onda se ne mozes kupati jer ce ti faliti tople vode.


Quote:
Stančić je naslijeđen od mojih pokojnih roditelja i bude bude ostao u obitelji pa bude služio kao odskočna daska našim potomcima :-)
Prvo vidi oko trenutne regulative oko plina. Ako da - vidi cijene.

Onda vidi prikljucak struje da li mozes protocni elektricni (u slucaju plinskog kombi to je nebitno - plin ce grijati i toplu vodu).

Ako sve to propadne, kvalitetnija tiha klima + mozda drugi kompaktniji bojler - imas one kockaste koji su ljepsi.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 08:25   #737
Koja je mana postojeće plinske peći?
Ovako napamet, bez točnije analize, ja bi odabrao klimu+ postojeću plinsku peć kad se temperature spuste da klima ne bude dovoljna.
Da, nemam iskustva s plinskim pećima, pa ni ne znam koje su im mane.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 10:11   #738
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Koja je mana postojeće plinske peći?
Ovako napamet, bez točnije analize, ja bi odabrao klimu+ postojeću plinsku peć kad se temperature spuste da klima ne bude dovoljna.
Da, nemam iskustva s plinskim pećima, pa ni ne znam koje su im mane.
U njihovom konkretnom slucaju mane su male jer imaju mali stan/garsonjeru sto je prednost. Isto tako plin postoji i svi se griju na te dimljake znaci problema nema oko regulative.

Znaci ta dnevna soba (spavaona po noci) je prakticki jedina soba koju trebaju grijati. Kuhinju mogu kroz otvorena vrata (a i kada se stavi namjestaj u kuhinju realno to je malo prostora). Ja bih probio zid i maknuo vrata da dobijem bolju komunikaciju kuhinja/dnevni boravak. ili bi stavio kao sank izmedju tog dvoje da i dalje imam radnu plohu u kuhinji a opet povezem prostor pa ga time vizualno uvecam a i lakse grijem.

Kupaona je mala pa je mali elektroradijator dovoljan po meni za podgrijati ako bas zahladi.

Nedostatak te grijalice na plin je da uzima zrak iz prostorije kada radi/gori. Kako se bude mjenjala stolarija na moderan PCV koji jako dobro dihta, treba se paziti na redovito luftanje da se ubaci kisika u sobu. Da se ne bi vatra ugasila i ako je termoventil neispravan da ne bi plin curio u sobu i ugusio/ubio ljude. Ili probiti vanjski zid i namjenski ugraditi cijev za dovod zraka do te peci. Druga mana te peci je da zauzima previse mjesta koji se moze kvalitetnije iskoristiti - pogotovo kod malog stana, treca je da ne grije toplu vodu a zadnja je da i estetika nije bas nesto.

Danas postoje moderne klime koje griju kada je vani i -20 pa i -25 a vecina grije do -15, te su sve izuzetno tihe. Ako uzme onu od 5kW nazivne snage renomiranog prozivodjaca, i kada COP padne zbog niske vanjske temperature padnu u debeli minus on ce i dalje imati cak i 200W po kvadratu termalne snage sto je dovoljno za nisko izolirane objekte, kao sto je njihov s time da ce oni imati novu stolariju pa im treba i manje. A klima modulira pa moze dati i manje toplinske, znaci em ce raditi em ce imati rezervu ako zatreba. A po ljeti ima dobro i efikasno hladjenje. Na +35-40 kako su sada temperature to je bogom dano.

Ako stavi plinski kombi bojler onda ima rjeseno i grijanje i toplu vodu. Ali mislim da nece to moci staviti. Fasadni su zabranjeni a na dimljak ne moze spojiti radi susjeda.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 23:22   #739
Niskoenergetska kuća i plin.

Nema tu previše kompliciranja
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 08:31   #740
Quote:
nidi kaže: Pogledaj post
Niskoenergetska kuća i plin.

Nema tu previše kompliciranja
Da, pogotovo kada ekipa na temi pita za grijanje svojih postojecih kuca i stanova. Koji su daleko od niskoenergetskih.

A ako gradis ganc novu kucu, nemaju sve lokacije uopce plin. Dok iznajmljivanje propan-butan tanka i nije bas neko rjesenje a i placas hrpu para za najam. Za ultramodernu niskoenergetsku kucu po svim trenutnim standardima bolje je rjesenje dizalica topline - pa imas rjeseno i grijanje zimi i hladjenje ljeti.

Zadnje uređivanje europe2seoul : 28.08.2017. at 08:41.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:17.