Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Pogledaj rezultate ankete: Mrze li Hrvati drveće?
Da, Hrvati mrze drveće i svjedok sam tome. 64 55.17%
Ne, Hrvati ne mrze drveće, nije istina. 52 44.83%
Glasovatelji: 116. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2017., 08:10   #21
Quote:
Samo jako! 1994 kaže: Pogledaj post
nije samo sječa u pitanju nego i nebriga. većina gradskog drveća je u kurcu. stabla odumiru zbog neadekvatne i zakašnjele sanacije manjih oštećenja i nedostatka zaštite od nametnika, nestručne sječe radi prometa i kad ljudima ulazi u balkone. većinom to odrade ili stanari na svoju ruku ili neki guzonja pošalje čojeka s pilom da to "malo sredi" a bez stručnog nadgledanja ..asfaltiranje između drvoreda se isto radi bez kontrole i bez nadgledanja struke...
Sječa i nebriga. Nema razlike - oboje me dovodi do naslova ove teme.

Quote:
tema me je zainteresirala pa sam probao nać jedan tekst od ranije. evo ga. čovjek popisao i pobrojio oštećenja i bolesti na gradskom drveću.
mislim da stanje može preslikat na sve gradove u ovom dijelu europe. ako je negdje stanje i bolje, nije puno.
Čovjek je borac s vjetrenjačama, kao i ja. Nema smisla, zaista. Pričam to na temelju jako dugog iskustva s ovim. Hrvati mrze drveće i nema smisla ih tjerati da vole nešto što u osnovi mrze.

http://www.vecernji.hr/dalmacija/her...-pogled-427741

Jedan od komentara ( vijest je iza 2012. godine ):

Toplo preporučam ovom trovaču da se hitno preseli u Osijek, moći će slobodno i na miru djelovati. Još malo i ostat će nam samo asfalt. U Osijeku traje uništavanje drveća na sve moguće načine: sječom, paljenjem, trovanjem herbicidima, ali i «zakonski» kada «stručnjaci» ocijene da je to neophodno, npr. da bi se nešto na tom mjestu izbetoniralo. Da li su Istra i Osijek još uvijek u istoj državi? Ohrabreni činjenicom da za uništenje drveća nema nikakvih sankcija pojedinci poduzimaju brze akcije, subota popodne je najbolja jer nema komunalnih redara, a preko vikenda se onda tragovi vrlo kreativno uništavaju. Tako je svježi panj potrebno narezuckati motornom pilom, politi starim uljem da izgleda kao da je odrezano davno ranije, i onda potajno navečer paliti panj. Sada to poprima oblike histerije, susjedi se skupe i poput lešinara promatraju agoniju i smrt drveta. Nađe se onda tu i koja rakija, pivo, čak i šaljiva dosjetka... pravi happening.

Fantasist, što si ono pisao?

Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Da primjetio sam to, valjda vole motorke, ima u tome nastranosti, kao oni što muče životinje, drvo srušiš za minutu a raste desetljeća.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 09:56   #22
Quote:
Revolucion kaže: Pogledaj post
To ti je želja da budemo sličniji Zapadu, dakle, sterilizacija i uništavanje zelenih površina. Hrvati ne mrze samo drveće, nego također i starinske kuće.
Quote:
ladybug24 kaže: Pogledaj post
kao i većina stanovnika ostalih tzv. zapadnih država, i Hrvati mrze drveće, tj. prirodu, neshvaćajući da su sami dio nje.
Tako je! Ove teze mogu ilustrirati prizorima sterilnih prostora nekih zapadnih gradova koje su posljedica mržnje na drveće tj. prirodu općenito.

Toulouse:


Beč:



Stuttgart:




Quote:
Revolucion kaže: Pogledaj post
Drveće nema nikakvu vidljivu funkciju, tako da većini ljudi smeta. Misle da svako drvo znači jedan neiskorišten prostor za parking.
Ne da misle nego su u pravu; pogledajte samo ovaj strašan prizor iz Travnog:



Što čovjek da pomisli kad ujutro izađe zapalit' na vlastiti balkon ili lođđiju? Da se našao u šumi umjesto u urbanu prostoru, eto što! Da bi zločinstvo spram narodno-arhitektonskih afiniteta bilo još gore, ispod ovih krošanja se nalazi parkiralište! Zamislite koliko je parkirnih mjesta izgubljeno time što se cijela livada nije potaracala nego su između blokova parkinga ostavljene zelene površine te je posađeno drveće! Dokle će hrvatski puk trpiti ostatke nenarodnog jugokomuniščkog urbanog planiranja u svojoj sredini? Živijo hrvacki urbanizam devedesetih!
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 10:42   #23
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Sada to poprima oblike histerije, susjedi se skupe i poput lešinara promatraju agoniju i smrt drveta. Nađe se onda tu i koja rakija, pivo, čak i šaljiva dosjetka... pravi happening.[/I]
Kao da im je to na neki naćin 'žrtvovanje', obred, (slično svinjokolji) a ujedno prilika za druženje, tad se svi okupe ili izviruju susjedi i navijaju da pilar uspije (ili da se stvar barem zakomplicira) ali i da nije dobro zarezao i da možda padne na susjednu kuću ili cestu ili žice. Zna se čuti i neki komentator koji viče kako bi sve drveće u ulici trebalo porušiti jer njemu smeta.
Nakon što se poprište raskrči, svi se raziđu i kao da se ništa nije dogodilo. Drveća više nema.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 11:15   #24
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
Tako je! Ove teze mogu ilustrirati prizorima sterilnih prostora nekih zapadnih gradova koje su posljedica mržnje na drveće tj. prirodu općenito.

Toulouse:

Beč:

Stuttgart:

Ne da misle nego su u pravu; pogledajte samo ovaj strašan prizor iz Travnog:
Hvala na fotografijama. Imam ih i ja pregršt, ali nisam iskreno stigao staviti u temu.
Vidio sam nešto svijeta i na temelju viđenog, mogu zaključiti da Hrvati doista mrze drveće.

Quote:
Što čovjek da pomisli kad ujutro izađe zapalit' na vlastiti balkon ili lođđiju? Da se našao u šumi umjesto u urbanu prostoru, eto što! Da bi zločinstvo spram narodno-arhitektonskih afiniteta bilo još gore, ispod ovih krošanja se nalazi parkiralište! Zamislite koliko je parkirnih mjesta izgubljeno time što se cijela livada nije potaracala nego su između blokova parkinga ostavljene zelene površine te je posađeno drveće!
Užas. Kao prvo, ne vidi se ništa dolje, niti znaš tko ti se kreće oko auta niti išta vidiš. Kao drugo, vidim breze i topole dominiraju, oboje jaki alergeni. Kao treće, imaju hrpu otpada koji zatrpava aute i zaštopava ventilacijske sustave istih. Nadam se da će MO Travno donijeti ispravnu odluku i riješiti se te džungle.

Quote:
Dokle će hrvatski puk trpiti ostatke nenarodnog jugokomuniščkog urbanog planiranja u svojoj sredini? Živijo hrvacki urbanizam devedesetih!
Slažem se. Zato treba pokrenuti inicijative da se makne svo drveće iz gradova, jer Hrvati mrze drveće i ne treba ljude tjerati da nešto vole na silu.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 12:05   #25
Pogled s moga prozora pokazuje da ne mrze, a ovako izgleda većina planski izgrađenih naselja.
Druga stvar što se danas zbog profita izgradi sve i svašta, a kao nema mjesta za drveće jer su odgovorni tako odlučili , a nitko im se nije suprostavio. Ne mrzimo drveće to je sigurno, ali bi mogli biti brižniji
__________________
Bacio sam sat i kupio kompas...
W Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 12:36   #26
Quote:
W Mirotvorac kaže: Pogledaj post
Pogled s moga prozora pokazuje da ne mrze, a ovako izgleda većina planski izgrađenih naselja.
Pitanje je samo - do kada?

Quote:
Druga stvar što se danas zbog profita izgradi sve i svašta, a kao nema mjesta za drveće jer su odgovorni tako odlučili , a nitko im se nije suprostavio. Ne mrzimo drveće to je sigurno, ali bi mogli biti brižniji
Dapače, ne da im se ljudi ne suprotstavljaju, nego se i slažu s njima. Ne brini se, doći će uskoro i trenutak da se tebi malo očisti pogled s prozora. Nedostaje prozračnosti.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 14:10   #27
Quote:
Samo jako! 1994 kaže: Pogledaj post
nije samo sječa u pitanju nego i nebriga. većina gradskog drveća je u kurcu. stabla odumiru zbog neadekvatne i zakašnjele sanacije manjih oštećenja i nedostatka zaštite od nametnika, nestručne sječe radi prometa i kad ljudima ulazi u balkone. većinom to odrade ili stanari na svoju ruku ili neki guzonja pošalje čojeka s pilom da to "malo sredi" a bez stručnog nadgledanja ..asfaltiranje između drvoreda se isto radi bez kontrole i bez nadgledanja struke...

tema me je zainteresirala pa sam probao nać jedan tekst od ranije. evo ga. čovjek popisao i pobrojio oštećenja i bolesti na gradskom drveću.
mislim da stanje može preslikat na sve gradove u ovom dijelu europe. ako je negdje stanje i bolje, nije puno.
Hallo, nitko nije rekao da se ne treba brinuti o drveću, ali sječa i novo sađenje je sasvim prirodan proces, pogledao sam članak i fotografije stabala te zaključujem da je zbog nestručnog obrezivanja krošnji došlo do propadanja i naseljavanja šišmiša u deblo
__________________
Bacio sam sat i kupio kompas...
W Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 14:15   #28
Quote:
W Mirotvorac kaže: Pogledaj post
Hallo, nitko nije rekao da se ne treba brinuti o drveću, ali sječa i novo sađenje je sasvim prirodan proces, pogledao sam članak i fotografije stabala te zaključujem da je zbog nestručnog obrezivanja krošnji došlo do propadanja i naseljavanja šišmiša u deblo
Stvarno? Možeš li mi reći kako dolazi do prirodne sječe drveta? Uvijek sam sretan kad se oplemenim s novim saznanjima.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 14:22   #29
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Stvarno? Možeš li mi reći kako dolazi do prirodne sječe drveta? Uvijek sam sretan kad se oplemenim s novim saznanjima.
Kada je drvo bolesno, prirodno je da ga posiječemo i zasadimo novo koje brže i kvalitetnije raste
__________________
Bacio sam sat i kupio kompas...
W Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 14:33   #30
Quote:
W Mirotvorac kaže: Pogledaj post
Kada je drvo bolesno, prirodno je da ga posiječemo i zasadimo novo koje brže i kvalitetnije raste
Neće ti biti problem pokazati mi neku analizu posječenih bolesnih stabala, evo, grad po izboru? Dakle, koliki postotak stabala je zaista bio bolestan, koja bolest ih je zahvatila te tko je donio odluku za rušenje ( priznajem dipl.ing. šumarstva, dipl.ing. biologije i još eventualno koje struke vezane uz biologiju, konkretno botaniku, konkretnije dendrologiju ).

Hvala.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 14:50   #31
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Neće ti biti problem pokazati mi neku analizu posječenih bolesnih stabala, evo, grad po izboru? Dakle, koliki postotak stabala je zaista bio bolestan, koja bolest ih je zahvatila te tko je donio odluku za rušenje ( priznajem dipl.ing. šumarstva, dipl.ing. biologije i još eventualno koje struke vezane uz biologiju, konkretno botaniku, konkretnije dendrologiju ).

Hvala.
IZVINITE ŠTO PSUJEM, JER JA SAMO PRIČAM ONAKO KAKO ČUJEM
I AKO SU LAGALI MENE-JA LAŽEM VAS
__________________
Bacio sam sat i kupio kompas...

Zadnje uređivanje fermina-daza : 08.04.2017. at 13:18. Reason: kad se želi nešto naglasiti onda se bolda, a ne piše velikim slovima. Hvala na budućem uvažavanju!
W Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 15:34   #32
Quote:
W Mirotvorac kaže: Pogledaj post
IZVINITE ŠTO PSUJEM, JER JA SAMO PRIČAM ONAKO KAKO ČUJEM
I AKO SU LAGALI MENE-JA LAŽEM VAS
Naravno da su te lagali. Nije valjda da zaista vjeruješ što ti kažu gradske vlasti?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 08:41   #33
animozitet prema drveću intenzivno primijećujem zadnje cca 2 godine, kada se započelo sa rezanjem unutar dvorišta u mojem okruženju na više lokacija po rh.
a u kojem će se smjeru ići narednih godina na neki način obilježilo mi je "uređivanje" zg bundeka, prvo desetgodišnjim zanemarivanjem zatim pomahnitalom sječom.
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 10:37   #34
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Naravno da su te lagali. Nije valjda da zaista vjeruješ što ti kažu gradske vlasti?
malo griješiš, gledam svojim očima i zaključujem svojom glavom, a extreme ne doživljavam
__________________
Bacio sam sat i kupio kompas...
W Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 13:32   #35
Hrvati mrze drveće, bilo to pojedinci, bilo to državno poduzeće zvano Hrvatske Šume.

Nije mi jasna opsesija sječe drveća kad netko na parceli izgradi kuću, obavezno posjeće sve u krugu 50metara ukoliko mu je tolika parcela.
I onda ima kućicu u šum... pardon na čistini, bez hlada koja otužno izgleda na ledini. S vegetacijom bi to posve drugačije izgledalo a ne treba zanemariti ni manji utrošak energije za rashlađivanje ljeti kad kuća leži u debeloj hladovini.

S druge strane imamo HŠ koja nemilice uništava šumski fond, npr. tko se redovno penje po Medvednici dobro zna na što mislim. Tu je i nedavna afera teška barem 400 milijuna kuna u koju je među ostalim uključena i pretjerana sječa.
Ovo su fotografije jedne lokacije Medvednice snimljene fotoaparatom forumaša otprije desetak dana. A takvih opustošenih lokacija na Medvednici ima hrpa.
http://imgur.com/a/RX8Ra

Po mom kvartu i gradu općenito vidim nebrigu oko održavanja zelenila gdje se osušena i dotrajala stabla neredovito zamjenjuju novima pa tako imamo česte "rupe" u drvoredima gdje pale pojedina stabla.
Premala je i sadnja posve novih drvoreda i zelenila a često i nestručna. Prije koju godinu na jednoj šetnici je zasađeno 12 stabala. Sva su se u roku 2 godine posušila zbog nestručnog sađenja.
Sad su ta posušena stabla maknuta i više ništa nije ponovo sađeno.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 20:50   #36
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post

S druge strane imamo HŠ koja nemilice uništava šumski fond, npr. tko se redovno penje po Medvednici dobro zna na što mislim. Tu je i nedavna afera teška barem 400 milijuna kuna u koju je među ostalim uključena i pretjerana sječa.
Ovo su fotografije jedne lokacije Medvednice snimljene fotoaparatom forumaša otprije desetak dana. A takvih opustošenih lokacija na Medvednici ima hrpa.
http://imgur.com/a/RX8Ra
kako to HŠ uništavaju šumski fond? volumen drvne zalihe opada ili raste ? dokaz za pretjeranu sječu ?

nisam upoznat s detaljima na medvednici, no tu HŠ nemaju potpunu ingerenciju pošto je to park prirode.... ako se ne varam to su površine koje je zahvatio vjetrolom. kako bi ti sanirao štetu? kao u gorskom kotaru? ne čineći ništa jer se ne zna di je vlasnik šume ? ta površina će se sigurno pošumit. trenutno nije lijep prizor no za 10-tak godina biti će druga priča....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 21:19   #37
Osim one padine na 5. slici koja je stradala u nevremenu prije 3 godine, sve drugo je prošle godine kad sam prolazio tuda bila šuma.

HŠ su itekako prisutne na Medvednici i sijeku zdrava komercijalno isplativa drva dok posušena drva ne diraju.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 21:45   #38
odi u šumariju Zagreb i traži uvid u osnovu gospodarenja ako misliš da nešto nije po zakonu ili pošalji dopis u UŠP Zagreb (UŠP i šumarija nije isto ) .
Nekako ne vjerujem da bi park prirode dopustio da se radi nešto mimo propisa jer recimo , PP Kopački rit jako dobro pazi da se poštuju svi propisi ako sječemo u blizini parka.

inače, svaki odjel se sječe na kraju svoje ophodnje (ovisno o uređajnom razredu(vrsti)) koja je propisana pravilnicima , a oni doneseni prema pravilima šumarske struke. no da bi princip potrjanog gospodarenja imao smisla kod svake sječe mora se osigurati novi naraštaj (bilo sjemenom prije sječe ili sadnicama nakon).

inače, što se tiče ljubavi međ ljudima i drvećem, reko bi da je neriješeno (vadi, sadi). u gradovima ta ljubav svrši najčešće na dimenziji. kad nešto naraste i malo zasmeta , sječe se u glavu jer tko je vidio oblikovat veliku krošnju.u startu je to sve greška projektanta/arhitekta koji je rekao da tu treba biti drvored i onda se posadi neka vrsta bez izrade projekcije izgleda tog stabla u odraslom stadiju i kako će njegove dimenzije utjecati na taj dio prostora.

Zadnje uređivanje Makyme : 10.04.2017. at 22:08.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 12:30   #39
Quote:
Glavni frajer kaže: kaže: Pogledaj post
animozitet prema drveću intenzivno primijećujem zadnje cca 2 godine, kada se započelo sa rezanjem unutar dvorišta u mojem okruženju na više lokacija po rh.
a u kojem će se smjeru ići narednih godina na neki način obilježilo mi je "uređivanje" zg bundeka, prvo desetgodišnjim zanemarivanjem zatim pomahnitalom sječom.
Drago mi je što je još netko shvatio što se događa. Reći ću samo da taj proces traje više od 10 godina, koliko ja pratim.

Quote:
W Mirotvorac kaže: Pogledaj post
malo griješiš, gledam svojim očima i zaključujem svojom glavom, a extreme ne doživljavam
Očito onda ne gledaš dobro, jer što hoćeš da ti drugo kažem na ovakav besmislen odgovor? Pratim situaciju više od desetljeća i jako dobro znam o čemu pričam, za razliku od tebe, koji vjerojatno ne razlikuje koje je koje drvo, bez uvrede.

Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Hrvati mrze drveće, bilo to pojedinci, bilo to državno poduzeće zvano Hrvatske Šume.
Apsolutno! To je ono što ja pokušavam objasniti. Hrvati su orci.

Quote:
Nije mi jasna opsesija sječe drveća kad netko na parceli izgradi kuću, obavezno posjeće sve u krugu 50metara ukoliko mu je tolika parcela.
I onda ima kućicu u šum... pardon na čistini, bez hlada koja otužno izgleda na ledini. S vegetacijom bi to posve drugačije izgledalo a ne treba zanemariti ni manji utrošak energije za rashlađivanje ljeti kad kuća leži u debeloj hladovini.
Jedan od primjera - u jednom selu je bila prekrasna divovska sekvoja ispred jedne kuće, stara prema moj procjeni 70 godina ( na kraju sam to i potvrdio ), godinama sam se divio tom drvetu, svaki put kad sam prošao, jer je raritet u našim krajevima, i općenito u Slavoniji ne uspijeva baš najbolje zbog suhe klime. I tako, prolazim ja jedan dan, kad ono - nema sekvoje. Stajem, gledam u nevjerici taj veliki panj i dio debla kraj njega, ispred kuće. Kad izlazi, stariji čovjek, cca 65 godina i pita me jel bi htio kupiti drva. Rekoh da me ne zanima i pitam tko je to posjekao i zašto? Odgovor?

"Ja sam star, mene bilo strah da će to pasti na kuću, šta ću ja onda. To je moj tata još posadio. Oćete kupit drva?"

Samo sam ga pogledao, rekao mu šta je napravio, ali ne može on to shvatiti; okrenuo sam se i otišao.

Quote:
S druge strane imamo HŠ koja nemilice uništava šumski fond, npr. tko se redovno penje po Medvednici dobro zna na što mislim. Tu je i nedavna afera teška barem 400 milijuna kuna u koju je među ostalim uključena i pretjerana sječa.
To već neko vrijeme gledam i ne mogu vjerovati šta rade tamo. Medvecnica je park prirode, pa jel nema barem nekakvu zaštitu kao takva?

Quote:
Po mom kvartu i gradu općenito vidim nebrigu oko održavanja zelenila gdje se osušena i dotrajala stabla neredovito zamjenjuju novima pa tako imamo česte "rupe" u drvoredima gdje pale pojedina stabla.
Ili se sjeku potpuno zdrava stabla, eto, jer neki idiot smatra da su "prestara". Da ne pričam o "orezivanju", gdje doslovno posjeku cijelu krošnju. Ta praksa je zabranjena svugdje u zapadnom svijetu ( tzv. tree topping - guglaj pa pogledaj o čemu se radi ). Kod nas je to modus operandi naših "komunalaca".

Quote:
Premala je i sadnja posve novih drvoreda i zelenila a često i nestručna. Prije koju godinu na jednoj šetnici je zasađeno 12 stabala. Sva su se u roku 2 godine posušila zbog nestručnog sađenja.
Misliš da i u jednom komunalcu ima osoba koja se razumije u drveće i VOLI drveće? Naravno da nema, što možeš vidjeti iz "inovativnosti" što se vrsta koje sade tiče.

Quote:
Sad su ta posušena stabla maknuta i više ništa nije ponovo sađeno.
Naravno. Klasika. Hrvati, kao što rekoh, mrze drveće.

Quote:
Makyme kaže: Pogledaj post
kako to HŠ uništavaju šumski fond? volumen drvne zalihe opada ili raste ? dokaz za pretjeranu sječu ?
Uništavaju šume. Vidim da si šumar po struci ( oprosti ako sam stekao krivi dojam ), ali općenito mi je koncept "gospodarenja šumama" samo fin naziv za bezobzirnu eksploataciju prirodnih bogatstava. To mi je kao da rudari svoju djelatnost zovu "gospodarenje zemljom/stijenama/podmorjem". Nazovimo stvari svojim imenom - šumari ne vole šume iskreno, vole ih samo kroz prizmu novca, jer to i je sva suština gospodarenja šumama - priprema šume za njezinu sječu kako bi se ista prodala u drvnu masu.

Osobno bih razbucao taj koncept, pa fino ako vas zanima eksploatacija šuma, kupite si poljoprivredno zemljište i sadite si šume i uzgajajte i radite s drvnom masom što hoćete.

O tome kakvo je leglo korupcije, kriminala i nepotizma HŠ, neću niti govoriti. Surađivao sam s njima dok sam radio u bivšoj tvrtki, tako da jako dobro poznajem situaciju.

Quote:
nisam upoznat s detaljima na medvednici, no tu HŠ nemaju potpunu ingerenciju pošto je to park prirode.... ako se ne varam to su površine koje je zahvatio vjetrolom. kako bi ti sanirao štetu? kao u gorskom kotaru? ne čineći ništa jer se ne zna di je vlasnik šume ?
Vlasnik šume se ne javlja? Nema problema. Pošumi se njegova "šuma" i ispostavi mu se faktura za sadnju i mladice.

Quote:
ta površina će se sigurno pošumit. trenutno nije lijep prizor no za 10-tak godina biti će druga priča....
Vidio sam mnoge predjele na kojima je odrađen završni sijek, nakon 10 godina nisu se ništa promijenile, ima samo sloj niskog grmlja.

Ali dobro, nije tema. O šumarstvu možemo otvoriti drugu temu.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 15:46   #40
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Uništavaju šume. Vidim da si šumar po struci ( oprosti ako sam stekao krivi dojam ), ali općenito mi je koncept "gospodarenja šumama" samo fin naziv za bezobzirnu eksploataciju prirodnih bogatstava. To mi je kao da rudari svoju djelatnost zovu "gospodarenje zemljom/stijenama/podmorjem". Nazovimo stvari svojim imenom - šumari ne vole šume iskreno, vole ih samo kroz prizmu novca, jer to i je sva suština gospodarenja šumama - priprema šume za njezinu sječu kako bi se ista prodala u drvnu masu.

Osobno bih razbucao taj koncept, pa fino ako vas zanima eksploatacija šuma, kupite si poljoprivredno zemljište i sadite si šume i uzgajajte i radite s drvnom masom što hoćete.

O tome kakvo je leglo korupcije, kriminala i nepotizma HŠ, neću niti govoriti. Surađivao sam s njima dok sam radio u bivšoj tvrtki, tako da jako dobro poznajem situaciju.
Quote:
Vidio sam mnoge predjele na kojima je odrađen završni sijek, nakon 10 godina nisu se ništa promijenile, ima samo sloj niskog grmlja.

Ali dobro, nije tema. O šumarstvu možemo otvoriti drugu temu.
da , šumar sam, dobro si skontao . ne znam jesi li upoznat no u hrvatskoj postoji tradicija održivog gospodarenja šumama već 250 godina. da to ga nije bilo , umjesto hrastova oko vinkovaca gledao bi smreke i topole.

tvoj post zahtjeva jos odgovora , no to možemo preseliti u temu šumarstvo koja je malo niže.

Quote:
Vlasnik šume se ne javlja? Nema problema. Pošumi se njegova "šuma" i ispostavi mu se faktura za sadnju i mladice.
ti i ja bi to tako riješili. no ministarstvo kaže da se ne smije s pravne točke jer nema nikakvih propisa o tome. koliko sam čuo , radi se na riješavanju toga problema.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:53.