Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2013., 15:19   #21
Kolesteroloza žučnog mjehura,pitanje dr.Hrvoju

Bio sam jučer na ultrazvuku abdomena i malo me prepao internist sa nalazom ''Ž. mjehur uredno položen,s unutarnje strane tanki sloj mekotkivnih odjeka,bez konkremenata.Ž. vodovi nisu prošireni''.........

Napisao mi je dijagnozu Dg. Kolesteroloza ž. mjehura.
Pošto je bio u gužvi,nije imao puno vremena za razgovor sa mnom,samo je rekao nešto u stilu ''ništa strašno''.

E sad bi me zanimalo mišljenje dr.Hrvoja ili nekog dobro upućenog forumaša o čemu se tu zapravo radi,da li je to opasno da se razvije u nešto gore,i sa čime se to liječi i prvenstveno da li je to stvarno ''ništa strašno'',na netu sam našao jako malo o tome.

Najljepša hvala na odgovoru.

Zadnje uređivanje cult 828 : 26.11.2013. at 15:26.
cult 828 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 14:21   #22
Quote:
vilenjačica kaže: Pogledaj post
ako moze info sto je CGA?

Nemate nikakvu ideju za nesto na tom mjestu sto bi se.moglo vidjet na ultrazvuku tako?

znam malo glupo pitanje...ali pokusavam se uhvatit neceg sto ce mi naredni tjedan dati malo mira...tnx
evo potrajalo dok sam čekala za vrijeme štrajka na hladan prijeme...ali evo

želim napisat kako je sve skupa isplao, jer ako netko čita a u sličnoj je situaciji....

u bolnici mi napravili niz testova od markera, peterosatni OTGG testa na inzulin i glukozu zbog sumnje na inzulinom, 24 satni kortizol iz urina, CT...uglavnom potvrđeno je konačno da se ne radi o ničem malignom već samo o lipomu na glavi gušterače.

Presretna sam!
vilenjačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2013., 13:11   #23
Quote:
cult 828 kaže: Pogledaj post
Bio sam jučer na ultrazvuku abdomena i malo me prepao internist sa nalazom ''Ž. mjehur uredno položen,s unutarnje strane tanki sloj mekotkivnih odjeka,bez konkremenata.Ž. vodovi nisu prošireni''.........

Napisao mi je dijagnozu Dg. Kolesteroloza ž. mjehura.
Pošto je bio u gužvi,nije imao puno vremena za razgovor sa mnom,samo je rekao nešto u stilu ''ništa strašno''.
E sad bi me zanimalo mišljenje dr.Hrvoja ili nekog dobro upućenog forumaša o čemu se tu zapravo radi,da li je to opasno da se razvije u nešto gore,i sa čime se to liječi i prvenstveno da li je to stvarno ''ništa strašno'',na netu sam našao jako malo o tome.
Najljepša hvala na odgovoru.
Ha, ja to nebi klasificirao kao nešto opasno ili ništa strašno.
No potrebno je praćenje UZV-om cca svakih 6mj-1g ili po pojavi bolova u abdomenu. U slučaju UZ progresije potrebno je učiniti kolecistektomiju.
Također ,iako najčešće nije povezano sa DM ili hiperlipidaemijom,dobro je učiniti lipidogram,GUK,hepatogram,Ca .
UZ svakako raditi u bolničkoj ustanovi.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2013., 10:43   #24
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Ha, ja to nebi klasificirao kao nešto opasno ili ništa strašno.
No potrebno je praćenje UZV-om cca svakih 6mj-1g ili po pojavi bolova u abdomenu. U slučaju UZ progresije potrebno je učiniti kolecistektomiju.
Također ,iako najčešće nije povezano sa DM ili hiperlipidaemijom,dobro je učiniti lipidogram,GUK,hepatogram,Ca .
UZ svakako raditi u bolničkoj ustanovi.
Za sada nemam nekih većih bolova,osim što nekad imam problema sa probavom,tvrdu stolicu i znam biti jako često ''napuhan'' i imati grčeve,da li je to povezano sa time,i ako dođe do kakve boli,u kojem predjelu abdomena ona uopće bude?
Općenito,koji su uzroci nastanka te kolesteroloze žučnog mjehura,relativno sam mlad imam 40 godina,da li treba paziti na prehranu?
Najljepša hvala na odgovorima
cult 828 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2013., 19:28   #25
Quote:
cult 828 kaže: Pogledaj post
Za sada nemam nekih većih bolova,osim što nekad imam problema sa probavom,tvrdu stolicu i znam biti jako često ''napuhan'' i imati grčeve,da li je to povezano sa time,i ako dođe do kakve boli,u kojem predjelu abdomena ona uopće bude?
Općenito,koji su uzroci nastanka te kolesteroloze žučnog mjehura,relativno sam mlad imam 40 godina,da li treba paziti na prehranu?
Najljepša hvala na odgovorima
Uzrok je taloženje tvari na stijenku ž mjehura.
Bol je obično prisutna ispod DRL.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 09:10   #26
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Uzrok je taloženje tvari na stijenku ž mjehura.
Bol je obično prisutna ispod DRL.
Možda neka terapija,kakve tablete uzimati,kako se to liječi inače?Kakva treba biti prehrana,što treba izbjegavati?Inače za sada nemam nikakvih bolova ispod desnog rebarnog luka.Krvna slika i analiza mokraće je ok.
cult 828 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 20:31   #27
Quote:
cult 828 kaže: Pogledaj post
Možda neka terapija,kakve tablete uzimati,kako se to liječi inače?Kakva treba biti prehrana,što treba izbjegavati?Inače za sada nemam nikakvih bolova ispod desnog rebarnog luka.Krvna slika i analiza mokraće je ok.
Živite normalno kao i prije.
Kao što sam i ranije napisao th je operativna u slučaju pogoršanja.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 12:58   #28
nadam se da će netko pročitati,radila sam uzv abdomena prije par dana,imam hemangiom na jetri i na sreću ne mijenja se,sada prvi put mi je i slezena uvećana do sada nije bila,do sada su mi radiolozi radili uzv,a sad gastroenterolog koji mi je super,a meni je bilo neugodno ispitivati zašto i koji je razlog za povećanje iako mi je on rekao da je to možda i konstitucijski a to je i napisao jer ja nisam sitna ,imam 173 a kg.ne smijem ni napisati.
zanima me nedavno sam sam se naglo okrenula i uhvatio me je neki grč s lijeve strane koji je trajo par trenutaka,da li je možda i zbog toga,ili zbog moje kronične anemije koju ne liječim.ali mislim da ću se javiti svoj dr.opće prakse,željezo je na dan uzv bilo 4,hgb i sve one mcv....sniženo,a ostatak krvne slike super.
zanima me da li se ona može smanjiti
goga1809 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 18:48   #29
Lijep pozdrav forumu, molio bih tumačenje nalaza ultrazvuka abdomena. Riječ je o muškarcu u 60im godinama, liječeni alkoholičar.

__________________________________________________ _____________

Dijagnoza: R74 - Abnormalna razina serumskih bjelančevina

Nalazi:
Jetra je uredne veličine. Umjereno steatotična. U lijevom režnju zona oko 50m jasno omeđena od okoline ovorene etiologije.
Kolecista naglašene stijenke sa solitarnim konkremenzom-slika
Gušterača je urednog nalaza.
Slezena uredna.
Abdominalna aorta naglašene turtuotične stijenke.
Oba bubrega uredne veličine bez zastoja i litazije
M. mjehur i prostata uredni.

Dijagnoza:
Kolelitijaza u umjereno steatotičnoj jetri te promjena u lijevom režnju otvorene etiologije.
Ateroskleroza abdominalne aorte uz nefroangiosklerozu.

Preporuka:
Tm. markeri CAAg AFP Ca 19.9 CT evaluacija

__________________________________________________ _____________

Unaprijed hvala!
__________________
Potpis je nekada bio duži, ali je zbog pravila foruma skraćen.
The-Trooper is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2014., 19:52   #30
Dijagnoza:
Kolelitijaza u umjereno steatotičnoj jetri te promjena u lijevom režnju otvorene etiologije.
Ateroskleroza abdominalne aorte uz nefroangiosklerozu.

Preporuka:
Tm. markeri CAAg AFP Ca 19.9 CT evaluacija


Ove lab. pretrage su uglavnom markeri da bi se usmjerili prema promjeni oja je uočena, također i CT je preporučen,ono što imam primjedbu jest da ta promjena nije dobro opisana,ne znam niti dali je hipoehogena,hiperehogena ,homogena,prožiljena,oštro ograničena ili nepravilna,ima tu puno opisa koji bi pomogli,dali ste bili na radiološkom ili gastroenterološkom uzv abd. ?
Uglavnom,želi se sad dokraja istjerati što ta promjena jest,po opisu uzv-a ne mogu ama baš ništa zaključiti o čemu se radi, a ovo su standardne pretrage za "otvorenu etiologiju" ...aorta tako tako...na CT-u ćemo vidjezi što je sve iako se moglo bolje uzv napraviti,inače uzv je samo orijentaciski u većini slučajeva i kao pomoćna metoda koja samo usmjerava iako ovisi o aparatu dosta kao i specijalisti koji gleda,ali nema nikakve greške što se vidi jer kolega je dalje preusmjerio da se utvrdi što je ta promjena.
__________________________________________________ _____________
Protected is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 17:23   #31
ultrazvuk

Pozdrav, zanima me koliko vremena prije ultrazvuka se treba popiti vode i u kojoj količini. Da li će se UZV-om preko trbuha ako je mjehur pun moći vidjeti eventualni problemi s jajnikom, ciste itd.?..Da li je pametno opterećivat taj donji dio (jako punim mjehurom) pošto imam i nešto drugo u tom dijelu, dr. sumnja na herniju (preponsku) jer simptomi ukazuju na to? Unaprijed hvala na odgovorima, nadam se da će ih biti
sandalinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 09:15   #32
Hej, zar nitko se ne javi...hajde, budite solidarni
sandalinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 20:34   #33
Molio bih nekoga da nam rastumaci ovo, mama je bila danas na snimanju abdomena i, uz ove nalaze, da treba ici sutra hitno za bolnicu.
Sve je u fotografijama:
http://i63.photobucket.com/albums/h1...psfc9fbb46.jpg

http://i63.photobucket.com/albums/h1...psc80a8345.jpg

http://i63.photobucket.com/albums/h1...ps9700cd65.jpg

http://i63.photobucket.com/albums/h1...ps339eec99.jpg

http://i63.photobucket.com/albums/h1...ps2b104790.jpg
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 22:10   #34
Quote:
Godfrey kaže: Pogledaj post
Nalaz ukazuje na patološki proces u jetri, moguće je kako se radi i o malignom (zloćudnom) procesu, moguće je kako se radi i o metastazama u jetru (za sada je neprimjereno govoriti od kud bi moglo biti primarno sijelo tumora, no, velika je vjerojatnost kako je sijelo u abdomenu- pankreas, debelo crijevo...)
Potrebna je daljnja obrada:
-laboratorijska - temeljni lab.+ tumorski markeri
-radiološka- npr. MSCT abdomena + po procjeni nadležnog ordinarijusa.

Vjerojatno će inicijalna obrada i liječenje biti na internom odjelu, a po potrebi će možda i na kirurgiji- sve ovisi o kliničkoj slici i rezultatima pretraga.

Dojavi kako se situacija dalje odvija.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 22:48   #35
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Nalaz ukazuje na patološki proces u jetri, moguće je kako se radi i o malignom (zloćudnom) procesu, moguće je kako se radi i o metastazama u jetru (za sada je neprimjereno govoriti od kud bi moglo biti primarno sijelo tumora, no, velika je vjerojatnost kako je sijelo u abdomenu- pankreas, debelo crijevo...)
Potrebna je daljnja obrada:
-laboratorijska - temeljni lab.+ tumorski markeri
-radiološka- npr. MSCT abdomena + po procjeni nadležnog ordinarijusa.

Vjerojatno će inicijalna obrada i liječenje biti na internom odjelu, a po potrebi će možda i na kirurgiji- sve ovisi o kliničkoj slici i rezultatima pretraga.

Dojavi kako se situacija dalje odvija.
Puno vam hvala za misljenje, javim sto ce se odvijati dalje.
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 15:14   #36
Evo nalazi od jucer (krv, UZ) i uputnice za CT i onkologa. Za Osijek. Idemo sutra vidjeti u KBC za CT, pa ako ispadne da se treba cekati tko zna koliko, otici cemo privatno u Medikol (valjda ce nas ondje odmah pregledati), pa se vratiti kod onkologa. Ili tako nekako, idemo na slijepo jer bas nemamo nikakve jasne upute osim da moramo uraditi CT sto prije..

Lijecnik jucer je rekao da je dobra vijest sto mama nema bolove, povracanja, krv u stolici (zadnjih tjedan dana uzima zeljezo, ali prije toga nije bilo krvi), vjetrove, gubitak tezine... Jedino je slaba konstantno. Smatra da je to sreca u nesreci, jer postoje sanse da je dosla na vrijeme..

A evo lab. nalazi krvi i nalazi RTG:

http://s63.photobucket.com/user/ekonomista18/slideshow/

Tu su i prosle fotografije, a prvih osam je od jucer.

Unaprijed hvala za citanje.
__________________
I am pure theory and observation. I am my mind's creation. I watch, but I do not touch. I only see that which is ready to be. Therefore, I am and ever will be - free.
Godfrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 13:28   #37
Quote:
Godfrey kaže: Pogledaj post
Evo nalazi od jucer (krv, UZ) i uputnice za CT i onkologa. Za Osijek. Idemo sutra vidjeti u KBC za CT, pa ako ispadne da se treba cekati tko zna koliko, otici cemo privatno u Medikol (valjda ce nas ondje odmah pregledati), pa se vratiti kod onkologa. Ili tako nekako, idemo na slijepo jer bas nemamo nikakve jasne upute osim da moramo uraditi CT sto prije..

Lijecnik jucer je rekao da je dobra vijest sto mama nema bolove, povracanja, krv u stolici (zadnjih tjedan dana uzima zeljezo, ali prije toga nije bilo krvi), vjetrove, gubitak tezine... Jedino je slaba konstantno. Smatra da je to sreca u nesreci, jer postoje sanse da je dosla na vrijeme..

A evo lab. nalazi krvi i nalazi RTG:

http://s63.photobucket.com/user/ekonomista18/slideshow/

Tu su i prosle fotografije, a prvih osam je od jucer.

Unaprijed hvala za citanje.
Svakako je dobro, što će onkolog ubrzo dati svoje mišljenje
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 21:50   #38
A što jesti onih tri dana prije ultrazvuka? Dan prije pregleda popodne se smije pire, tjestenina ili žganci.

Piše na papiru što se sve ne smije tih par dana, a popis je dug (grah, kupus, meso, mlječ.proiz., voće i povrće koje ima celulozu), a ne piše što se smije... pa zar ću samo na tostu, čaju i žgancima biti? :-D
Frankenlicious is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 09:16   #39
Quote:
Frankenlicious kaže: Pogledaj post
A što jesti onih tri dana prije ultrazvuka? Dan prije pregleda popodne se smije pire, tjestenina ili žganci.

Piše na papiru što se sve ne smije tih par dana, a popis je dug (grah, kupus, meso, mlječ.proiz., voće i povrće koje ima celulozu), a ne piše što se smije... pa zar ću samo na tostu, čaju i žgancima biti? :-D
Tri dana ćeš preživjeti i na žgancima

U praksi to znači kako ne trebaš jesti ništa što te napuhuje (hrv. ne jesti hranu od koje žešće ), jer nam zrak smeta kad se gleda ultrazvukom.

Sam znaš koja te hrana napuhuje pa malo pauziraj od nje

Primjerice, police od krumpira sa uljem i sl. možeš jesti, sad je sezona takve hrane
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2015., 00:31   #40
Hoće li mi doktor prilikom UZV abdomena pregledati bubrege (ili samo želudac, crijeva..) i znači li to da sat do pola sata prije pretrage moram popiti dosta vode? U suprotnom me zanima hoće li voda koju popijem do 14 sati kada sam narucena naškoditi pretrazi?
Zahvaljujem na odgovoru
Lumi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:57.