Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2008., 12:33   #81
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
a obadva..
odvjetnice, idući put prije nego ostavite komentar, proučite hrvatski pravopis i gramatiku
Robby is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 18:47   #82
Taj je izraz zaostatak iz ratnih vremena i baš nema veze s gramatikom.

A što si se ti tako napenalio, smiri se malo i spusti loptu
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 19:18   #83
obadva, obadva su pala!!
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 19:31   #84
past ćeš ti... sredi potpis
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 20:05   #85
rad na ugovor o djelu meni se ne vodi kroz radnu knjizicu, vec ce mi ga zbrajati kad budem isla u mirovinu...doprinose mi placaju (to je stvar dogovora, imam nizu satnicu zato sto ga oni placaju, inace bi satnica bila veca, ali bi doprinose placala sama) i jos imam pravo na neki veci povrat poreza ... ugovor o djelu (kak su meni rekli u kadrovskoj) isplati im se vise od ugovora na odredjeno, jer ugovor o djelu mogu obnavljati svaki mjesec beskonacno, a ugovor na odredjeno vrijeme - mora?!?! nakon nekog vremena prijeci u ugovor na neodredjeno vrijeme, tj. moraju te stalno zaposliti...
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 20:22   #86
Doprinosi koji se plaćaju kod ugovora o radu su:

- doprinos za zdravstveno osiguranje, koji se dijeli na osnovno i ozljedu na radu;
- doprinos za zapošljavanje, koji se dijeli na osnovni i za zapošljavanje invalida;
- doprinos za mirovinsko osiguranje I i II stup (ovisno o godištu, odnosno izboru za II.stup);
- porez (i prirez)
- ide u radnu knjižicu

Ugovor o djelu:

- doprinos za osnovno zdravstveno
- doprinos za mirovinsko
- porez (i prirez)
- ne ide u radnu knjižicu

Dakle, ne plaća se dopr. za zapošljavanje i za ozljedu na radu
Bad Robot is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 20:44   #87
Quote:
camus kaže: Pogledaj post
rad na ugovor o djelu meni se ne vodi kroz radnu knjizicu, vec ce mi ga zbrajati kad budem isla u mirovinu....
baš me zanima kako to ide poslije, ako ti nije teško ukratko napisati

Quote:
camus kaže: Pogledaj post
...ugovor o djelu (kak su meni rekli u kadrovskoj) isplati im se vise od ugovora na odredjeno, jer ugovor o djelu mogu obnavljati svaki mjesec beskonacno,...
ne znam koliko se to njima isplati kad poplaćaju sve to, ali valjda oni znaju što rade

a što se tiče obnavljanja i sl. znam da je bilo da ne smiju angažirat na ug. o djelu ako imaju potrebu za takvom vrstom djelatnika u firmi... ili ako je firma registrirana i za takvu djelatnost... tako nekako
tu je inspekcija znala upadat i rješavat po kratkom postupku, ono "riješi to u roku tom i tom ili prijava"
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 22:03   #88
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
baš me zanima kako to ide poslije, ako ti nije teško ukratko napisati


ne znam koliko se to njima isplati kad poplaćaju sve to, ali valjda oni znaju što rade

a što se tiče obnavljanja i sl. znam da je bilo da ne smiju angažirat na ug. o djelu ako imaju potrebu za takvom vrstom djelatnika u firmi... ili ako je firma registrirana i za takvu djelatnost... tako nekako
tu je inspekcija znala upadat i rješavat po kratkom postupku, ono "riješi to u roku tom i tom ili prijava"
...rekli mi da cuvam te ugovore do mirovine ... i u kadrovskoj kazu da SIGURNO mogu pridodati to vrijeme ukupnom stazu, ali tek kod obracuna mirovine....
...inace radim u jednom ministarstvu tako vec treci mjesec i to na radnom mjestu djelatnice koja je otisla ... zasad mi ugovor o djelu odgovara jer mogu otic cim nadjem zaposlenje u struci...(radim na mjestu SSS, a imam VSS) a kako se njima isplati?!?!? ne znam?!?! ali ima vise zaposlenih ko ja i studenata neg djelatnika....
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 09:53   #89
Može mi netko objasniti kako se regulira zdravstveno i mirovinsko preko tog
ugovora o djelu.
Nije mi uopće jasno dal se dobije zdravstvena iskaznica, preko koga je onda to zdravstveno, dal se upisuje mirovinski stažmu radnu knjižicu??
Ako ima netko tko radi preko takvog ugovora ili slučajno zna??
Neki ovdje na forumu kažu da nema zdravstvenog i mirovinskog preko toga ugovora, ali mi nije jasno čemu onda tako velika davanja za njih??

Hvala!
hipolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 10:36   #90
Quote:
hipolita kaže: Pogledaj post
Nije mi uopće jasno...
nije ni meni, al' probaj odavdje izvući neke informacije, negdje pri kraju imaš konkretnije
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 20:20   #91
Quote:
hipolita kaže: Pogledaj post
Neki ovdje na forumu kažu da nema zdravstvenog i mirovinskog preko toga ugovora...
"Mirovinskog" ima, ali nema radnog staža!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 20:56   #92
žena na ovoj temi je govorila nešto drugačije
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 23:16   #93
Quote:
hipolita kaže: Pogledaj post
Može mi netko objasniti kako se regulira zdravstveno i mirovinsko preko tog
ugovora o djelu.
Nije mi uopće jasno dal se dobije zdravstvena iskaznica, preko koga je onda to zdravstveno, dal se upisuje mirovinski stažmu radnu knjižicu??
Ako ima netko tko radi preko takvog ugovora ili slučajno zna??
Neki ovdje na forumu kažu da nema zdravstvenog i mirovinskog preko toga ugovora, ali mi nije jasno čemu onda tako velika davanja za njih??

Hvala!
Radim već sedam godina preko ugovora o djelu.
Firma ti mora platiti staž (koji možeš prekontrolirati u Trpimirovoj sa osobnom iskaznicom). Zdrastveno ti u tom slučaju plaća država (raspitaj se u Klovićevoj). Na kraju godine firma ti mora dati (poslati) izvještaj o tvojoj godišnjoj zaradi, što moraš prijaviti poreznoj upravi.
Ako nisi basnoslovno zaradio/la moraš dobiti i povrat poreza.
__________________
Ako novac ne donosi sreću, vrati ga!
Aurora60 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 23:18   #94
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
"Mirovinskog" ima, ali nema radnog staža!
Ne kužim šta je po tebi mirovinsko a šta staž. Usput, dobiješ radni staž na ugovor o djelu
__________________
Ako novac ne donosi sreću, vrati ga!
Aurora60 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 10:25   #95
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Koliko dugo poslodavac može držati djelatnika na ugovoru o djelu? Tj. ima li ga obevezu zaposliti nakon nekog vremena koje je djelatnik proveo radeći za poslodavca na ugovoru o djelu?
Nakon 3 god. te mora ili uzet za stalno ili ti dat otkaz.evo ja u firmi kojoj radim nakon 3 god. dobila za stalno , a kolegica koja se vukla po bolovanju dobila otkz.E sad postoji i fora da ti radiš kod poslodavca 3 god. on ti da otkaz i sljedeči dan te opet prijavi i opet ti teku 3 god...(a da ti to niti neznaš..)
__________________
[I]14.02.2009. obući ću sve bijelo , čisto bijelo....:)
IVANA1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 21:48   #96
Quote:
Aurora60 kaže: Pogledaj post
Ne kužim šta je po tebi mirovinsko a šta staž. Usput, dobiješ radni staž na ugovor o djelu
Pod mirovinskim mislim na uplaćivanje u II stup što će imat utjecaj na buduću mirovinu, a za radni staž je (valjda?) potrebno biti zaposlen, a ugovor o djelu nije zaposlenje!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 00:19   #97
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Koliko dugo poslodavac može držati djelatnika na ugovoru o djelu? Tj. ima li ga obevezu zaposliti nakon nekog vremena koje je djelatnik proveo radeći za poslodavca na ugovoru o djelu?
dozivotno
nema obvezu zaposliti nekog nakon nekog vremena , koji je za njega(poslodavca) obavljao neko djelo tj. imao ugovor o djelu, kad je djelo zavrseno ako nema potreba za istim, ugovor se prekidida, ili se moze nastaviti ovisno o volji xy i d.o.o. ili d.d. .
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 14:11   #98
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Pod mirovinskim mislim na uplaćivanje u II stup što će imat utjecaj na buduću mirovinu, a za radni staž je (valjda?) potrebno biti zaposlen, a ugovor o djelu nije zaposlenje!
Nije mi onda jasno po tvojoj logici, tko mi je onda upisao staž a radim kao što rekoh 7 godina na ugovor o djelu?
__________________
Ako novac ne donosi sreću, vrati ga!
Aurora60 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 09:27   #99
Dakle summa summarum svega ovdje pročitanog na par tema oko ogovora o djelu je:

- ugovor o djelu se ne upiše u radnu knjižicu ali se ubraja u staž pri izračunu mirovine (čuvati papire do penzije)
-neto plaća je oko 50% bruto plaće
-postoji pravo na povrat poreza (mjesečni odbitak od porezne osnovice je 1600kn) na kraju poreznog razdoblja
-poslodavac i posluprimac moraju u ugovoru o djelu ugovoriti tko plaća doprinose i po mogućnosti iznos neto plaće koja sjeda na žiro
-ugovor se može zauvijek obnavljati u intervalima
-ne plaća se doprinos za zapošljavanje i za ozljede na radu

E sad mene zanima- kako su regulirani godišnji odmori i bolovanja? To isto treba izričito ugovoriti u ugovoru ili šta? Šta ako se ništa ne ugovori po tom pitanju?
ribica2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 09:59   #100
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Pod mirovinskim mislim na uplaćivanje u II stup što će imat utjecaj na buduću mirovinu, a za radni staž je (valjda?) potrebno biti zaposlen, a ugovor o djelu nije zaposlenje!
Negdje u prvom dijelu godine svi koji su u prošloj radili po ugovoru o djelu dobiju izračun koji ima neki odnos prema prosječnoj plaći u RH. Po tom izračunu, ukoliko nisu radili temeljem ugovora o radu tijekom cijele godine, dobivaju određeni broj mjeseci i dana radnog staža (jer su uplaćivali u fondove). To se ne upisuje u radnu knjižicu, ali se pribraja kada se računa mirovina. Međutim, ako redovno radiš + imaš nešto po ugovoru o djelu, onda se to ne pribraja, npr. ne mogu jer imam izračunatih 3 mjeseca po ugovoru o djelu to pribrojiti svojih 12 mjeseci redovnog zaposlenja u toj godini.

Uvedeno je prije nekoliko godina.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:34.