Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2006., 23:01   #21
rumunjska je jeftinija od hrvatske i vecine eurpskih zemalja, ali bas sad da je jako jeftina, nije, tako da se nemoj iznenaditi kad naides na cijene kao na nasoj obali. jeftino je mozda u nekim neturistickim mjestima, koja tebe ne zanimaju.

meni je od rumunsjke najljepse u Brasovu, blizu ti je dvorac Bran koji svakako moras posjetiti, i Peles, to ti je u Sinaia, na pola puta od bukuresta prema barsovu.

Zanimljivo je i u Maramuresu. al to ti nije bas usput.

u bugarskoj na granici obavezno imaj sitnih eura ili neke gluposti kao cokolade jer ti znaju trazit za 'dobre odnose'. i pripremi se na placanje svakakvih gluposti na granici s bugarskom, cestarine i slicno.

e, da, i pazi da obavezno imas master ili visu, jer ti american skoro nigdje ne koristi, osim u nekim ekskluzivnim ducanima ili hotelima, i samo na bankomatima od jedne banke.

i pripremi se na nepostojanje autoputa u vecini od tih zemalja, u rumunsjkoj su ceste grozne, u bugarskoj i makedoniji jos kak tak.
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2006., 08:17   #22
pa trebat ću šleper sitnih novčanica i čokoladica
za kartice mi nije problem srećom nemam ni jednu
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 15:31   #23
Planiram put u Rumunjsku: Bukurešt, Transilvanija
molim informacije i iskustva:cijene, hoteli, prevoz - nekako mi se čini najbolje ići vlakom,
sporazumijevanje:Jel znaju engleski? koliko bi trebalo love za prosječan provod za cca 7 dana?
Da li je opasno i na što treba paziti?
Unaprijed hvala!
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 15:52   #24
ajde da i ovdje ostavim post
dakle, mene zanima, kad bi trebali birati, sto bi izabrali, poljsku ( bas krakow) ili rumunjsku (transilvanija) ? seka i ja planiramo ici, a ne mozemo se odluciti nikako... pa bih molila pomoc, od onih koji su bili i u poljskoj i u rumunjskoj...
Iva is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 21:43   #25
bila u transilvaniji. u sighisoari gdje je kao dvorac Vlada tepeša i super kul hostel. i to je to. nemas tamo vise sta radit od dva dana. al bukurest je okej
prljavo, socijalno, jeftino, s jebenim zgradama i kaficem an vrhu narodngo kazalista koji je ljeti preprejebeno mjesto za izac van jer je pogled predivan, a atmosfera kao na moru sa svim bambusovim namjestajem.
mi smo isli atom, vozili se cca 20-ak sati. u 10 dana, s tim da smo unajmili kucu dva metra od mora, nas cetvero potrosilo je sve skupa 15 000 kuna.
ja nekih 4000 kuna max za 10 dana, a da nisam nijednom nesto sebi uskratila. pice i hrana super jeftini

tekila=3 kune
pizza=7-8 kuna
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 21:45   #26
napomena ekstra: rumunjska je sva nekako jad i bijeda, tako da ne ocekujte nesto tipa italija, njemacka...sto se opasnosti tice, nisam imala dojam opasnog grad, al to je mozda jer sam bila u drustvu 3 frajera non-stop
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 21:52   #27
iskopala sam neke svoj napise na blogu od prije 2 godine pa ako ista pomaze..iako je bilo ljeto:
http://pticatrkachica.blog.hr/arhiva-2004-08.html

dolje malo skrolaj i imas 10 prica o putu u rumunjsku

ima i slika s puta (krave naime setaju po cesti i nekad moras zaista vozit slalom izmedju njih), od dvorca drakule do bukuresta i obale...
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 13:04   #28
Quote:
Iva kaže:
ajde da i ovdje ostavim post
dakle, mene zanima, kad bi trebali birati, sto bi izabrali, poljsku ( bas krakow) ili rumunjsku (transilvanija) ? seka i ja planiramo ici, a ne mozemo se odluciti nikako... pa bih molila pomoc, od onih koji su bili i u poljskoj i u rumunjskoj...
stogod izaberes neces falit...stim da je rumunjska veca 'egzotika' (citaj jad i bjeda ) i jeftinije je, super izlasci vani...krakow je super grad..imas sta za vidit (ne previse), dosta mjesta za izlazak, skuplje negoli u rumunjskoj...meni osobno je rumunjska ostala u sjecanju kao veca avantura...
__________________
nemam potpis!
milk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 18:53   #29
nowa, milk, hvala
svejedno mi je tesko jos odlucit
Iva is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2006., 00:27   #30
Quote:
Iva kaže:
nowa, milk, hvala
svejedno mi je tesko jos odlucit
Putopis je motociklisticki, ali te mozda potakne, mnoge je i nisu zazalili
http://web.vip.hr/nikola.mrakovcic.v...nia_story.html
Nikola_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 06:48   #31
Iako je motociklistički putopis nije loš...kao i o dr. zemljama....vidim da imaš iste preferencije kaj se zemalja tiče kao i ja...
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2006., 20:27   #32
Quote:
Nikola_M kaže:
Putopis je motociklisticki, ali te mozda potakne, mnoge je i nisu zazalili
http://web.vip.hr/nikola.mrakovcic.v...nia_story.html
hvala al ipak nisam bila u rumunjskoj zato sad citam o bugarskoj nadam se da je to slijedece
Iva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 08:53   #33
idi pod obavezno u bugarsku oduševit će te (bar na moru)
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 01:36   #34
Rumunjska bio ovo ljeto s ekipom 10 dana 20-31. VII.
Autom (vlastitim) prošli uzduž od granice sa Srbijom do Crnog mora i nazad.

Ceste: glavne ceste odlične, komunistički planirane s tri trake na usponima i blagim zavojima; ostale ceste uglavnom solidne, po selima ima i makadama i blata, Rumunji oštro voze i vole obilaziti, pogotovo u škare - što veći rizik, to njima veći gušt.

Crno more: ljetovališta (Mamaia, Eforie) su konstruirana za masovni socijalistički turizam, ogromni kafići u objektima nekadašnjih državnih restorana s 30 i više stolova, skorojevići njihovi vole sjediti u takvim da ih se vidi iako u sporednim ulicama ima daleko ljepših manjih i jeftinijih lokala.
plaže pješčane, more manje slano od našeg
Ima i mjesta s manjim kućama, svuda privatni smještaj koji za naše prilike može biti jako jeftin, treba tražiti i naći ono što Vam odgovara.
Ljudi na moru (konobari, ustanove i sl.) većinom neljubazni
Stranaca na obali ima vrlo malo.
Po meni daleko interesantnija je delta Dunava - prostor između ukrajinske granice, grada Constante i donjeg toka Dunava

Ljudi u unutrašnjosti neposredni i ljubazni

Transilvanija, predivni gradovi i sela, divni ljudi, odličan i jeftin smještaj u seoskom turizmu (Daleko ljepše od Austrije, Švicarske i sl. samo nepoznato našim ljudima)
Preporučujem selo Gura Riului blizu grada Sibiu, pansion Maria Hanzu gdje smo proveli 5 dana. Žena kuha vrhunski. Sve zanimljivosti su na max. 100-150 km, a ima ih da bi se moglo ostati pola godine i ne vidjeti sve)

Temišvar - centar rumunjskog Banata, grad koji je u Austro-Ugarskoj bio metropola kad je Zagreb bio trećerazredni gradić, lijepa arhitektura, bezbrojni parkovi.

Hrana, slična našoj srednjeevropska, balkanska i morska (na moru), a opet malo drugačija
Riba na moru friška i jeftinija od mesa.
Jesti u lokalima koji su bolje uređeni (cijene iste ili malo veće nego u rupama, općenito bar 40% jeftinije od HR), za razliku od nas gdje su rupe često bolje od ušminkanih mjesta tamo su rupe stvarno rupe.

Meso: uglavnom perad i svinjetina (teletina, junetina i govedina rjeđe i skuplje), roštilj, dobri saftovi
Salate: odlične i obilne
Prilozi: krompir, palenta (na sto načina ne znam koji je bolji od kojeg), povrće
Restorani ni blizu ne nude ono što kuhaju domaćice po kućama (upoznati domaće ljude pa u goste ili privatni smještaj gdje vlasnici sami kuhaju)
Vina odlična, rakije isto.

Kava - zaboravili su tursku jer dvadeset godina nisu imali nikakve, a sad im se osladio zapad s nesovima i filterušama (ko voli super, ko ne voli ponijeti džezvu i naše kave), u nekim lokalima ima i turske, a i po kućama se kuha, samo je slaba i bezokusna (kao u Češkoj, Mađarskoj, Slovačkoj i sl.)

Espresso - rijedak i vodenast gdje ga ima, u većim gradovima i na moru nađe se par ušminkanih kafića po centru gdje se može popiti dobar

Kafići u većim mjestima ima (neki bolje uređeni od naših), ljudi u prosjeku manje sjede po njima (diktatura ubila volju za životom do 1989, danas siromaštvo, a mentalitet nije kao naš - više su tihi i zatvoreni)
Tipične birtije su neugledne sa samoposlugom na šanku, ali nisu neugodne (pijanci isl.), osim što je kava u njima loša.

Ljudi uglavnom super

Bukurešt nismo bili.

Granica, policajci i sl. ljubazni
Sigurnost: kao kod nas, priče o krađama i sl. su predrasude nadmenih zapadnjaka kakvi smo često i sami (slične priče sam čuo u Njemačkoj za HR, jasno, od ljudi koji nikad nisu bili kod nas).
Cijene uglavnom niže nego kod nas, potrošili u 10 dana cca 300 eura po glavi sa super smještajem hranom, benzinom i sl.

Ako im pitanja odgovaram

Zadnje uređivanje turbododo : 16.11.2006. at 02:07.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 06:48   #35
Još par sitinica

Jezik je romanski, piše se latinicom (osim starih natpisa u pravoslavnim crkvama koji su ćirilični).
Mladi znaju engleski, ali u manjem broju nego mi. Na TV isto titlovi kao kod nas.
Školovani ljudi starijih generacija mogu znati francuski ili njemački. Ruski ne vole iako su ga do '89 morali učiti u školi.

U dijelovima koji su bili dio Austro-Ugarske (zapadna polovica zemlje: Transilvanija, Banat) dobar je njemački jer još i danas u pojedinim gradovima i selima žive Nijemci (kojih se većina početkom 90-ih iselila u Njemačku), i mađarski za one koji ga govore (preko 2 milijuna Mađara živi u tim dijelovima zemlje, a i mnogi Rumunji ga znaju ako žive u miješanim područjima).

U Banatu (područje uz granicu s Vojvodinom) znači Temišvaru i okolnih 100 km može pomoći i naš jezik (srpski, hrvatski srpsko/hrvatski i sl.) budući da tu živi i dosta Srba, a i neki Rumunji ga govore. Hrvati u onih nekoliko sela gdje žive govore torlački tj najsličnije Srbijancima iz Vranja, Leskovca, Surdulice te kosovskim Srbima

Ljudi su općenito susretljivi pa i bez engleskog sporazumijevanje nije problem.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 07:10   #36
Quote:
Clea kaže:
ako ikako mozes, izbjegavaj more u rumunsjkoj. ceste su jako lose po cijelj zemlji, more je zivi sit, usluge koma, a cijene slicne nasima. na svakom cosku treste manele (to ti je nesto kao ciganski turbo folk), mislim, uzas.

plaze su sve pjescane, da ne bi slucajno trazila nekakve stijene i borovu sumicu

ja sam bila u svim mjestima juzo od Constante, i najbolje od svega je u Vama Veche, to je skoro na granici s Bugarskom, otkaceno mjesto za mlade alternativce, bolje reci selo s tri ulice

sjeverno od Cnstatnte je Mamaia, to je pristojno ljetovaliste, ali puno nazovi jet seta koji odvaljuje na manele, tj. cajke. tamo nisam bila. siromastvo, zmazanocu, prosjake, sve mogu progutat, ne smeta me ko vecinu ljudi, al taj kic ne mogu.

preporucam ti da posjetis TRANSILVANIJU.
SIbiu i muzej sela, Brasov i dvorac Bran, Sinaiu i dvorac Peles, Sigisoaru u kojoj se u 7. mjesecu odrzava srednjovjekovni festival.
Sve stoji osim što su manele turbofolk na rumunjski način koji je tamo normalna stvar jer je to muzika proizašla iz domaće tradicije koje se oni ne stide. Ima puno konfekcije, ali i dobrih pjesama.
Mi (mislim na sve zemlje bivše YU) smo valjda jedini (tu mislim na one među nama koji se osjećaju "urbano") kojima su domaći iskompleksirani muzički kritičari i urednici u zadnjih 40-ak godina toliko nabili kompleks zapada da domaću glazbu cijenimo samo onda kad je ona čista imitacija anglosaksonske.
A onda npr. dođe stranac s muzičkom akademijom (Nizozemac nikakve veze s našim krajevima inače nema - osobno ga poznajem) i kaže kako su Thompson, Ceca, Dragana i sl. super jer imaju pored dobrih glasova jačinu i naboj, a instrumentali koji ih prate često traže virtuoznost svirača, s druge strane ga "Vatre", "Ramirezi", "Filmovi", "Azre" itd, što se glazbene strane tiče, podsjećaju na prosjek koji u NL može čuti na svakoj radio-stanici.
Ukusi su različiti, ali pljuvati po muzičkom ukusu u drugoj zemlji zbog naših kompleksa je glupo.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 07:42   #37
Quote:
turbododo kaže:
Sve stoji osim što su manele turbofolk na rumunjski način koji je tamo normalna stvar jer je to muzika proizašla iz domaće tradicije koje se oni ne stide. Ima puno konfekcije, ali i dobrih pjesama.
Mi (mislim na sve zemlje bivše YU) smo valjda jedini (tu mislim na one među nama koji se osjećaju "urbano") kojima su domaći iskompleksirani muzički kritičari i urednici u zadnjih 40-ak godina toliko nabili kompleks zapada da domaću glazbu cijenimo samo onda kad je ona čista imitacija anglosaksonske.
A onda npr. dođe stranac s muzičkom akademijom (Nizozemac nikakve veze s našim krajevima inače nema - osobno ga poznajem) i kaže kako su Thompson, Ceca, Dragana i sl. super jer imaju pored dobrih glasova jačinu i naboj, a instrumentali koji ih prate često traže virtuoznost svirača, s druge strane ga "Vatre", "Ramirezi", "Filmovi", "Azre" itd, što se glazbene strane tiče, podsjećaju na prosjek koji u NL može čuti na svakoj radio-stanici.
Ukusi su različiti, ali pljuvati po muzičkom ukusu u drugoj zemlji zbog naših kompleksa je glupo.
za odgovor
__________________
ajme majko
dador is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 14:29   #38
Quote:
Nikola_M kaže:
Putopis je motociklisticki, ali te mozda potakne, mnoge je i nisu zazalili
http://web.vip.hr/nikola.mrakovcic.v...nia_story.html
Svaka čast na putopisu, mislim da imamo sličan način razmišljanja i doživljavanja stvari na putovanjima
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 09:29   #39
Quote:
Nikola_M kaže:
Putopis je motociklisticki, ali te mozda potakne, mnoge je i nisu zazalili
http://web.vip.hr/nikola.mrakovcic.v...nia_story.html
Odličan putopis!!Za Novu godinu idem u Bukurešt, a otići ćemo i u Transilvaniju,nisam bila sigurna šta me očekuje ali poslije ovog putopisa baš jedva čekam
Jel zna neko neka dobra mjesta u Bukureštu za izać?Nešto alternativnije ak ima??
 
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 08:08   #40
my pics in Romania / Rumunija

wow planine

dvor prvog kralja Rumunije, sto je bijo Njemac

pogled jedan od najstarijih grada sa jako stare povjestne crkve, zaboravila san kak se zove, sori

ulaz u Bucharesti, ne nije to pariz

na vrhu Bratislava, drugi najveci grad Rumunije

ova mije najdraza, prava narodna slika, Stara draga koja nam je prodala Rakiju
CroKoala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:23.