Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2008., 01:59   #41
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
zakonski rok je rok propisan zakonom. jamstveni rok je u samom jamstvu, a zakonom je odredjeno da se postuje jamstveni rok, odnosno razumni rok. to ga ne cini zakonskim rokom.
a zakon (ZOO) za rok u kojem je prodavatelj dužan popraviti proizvod upotrebljava naziv jamstveni rok. Dakle, jamstveni rok je zakonski rok. Ako je jamstveni rok 45 dana, to je taj rok zakonski rok.
Robby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 09:39   #42
ma naravno
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 14:05   #43
Raskid ugovora

Članak 33.


(1) Potrošač ima pravo, ne navodeći razloge za to, jednostrano raskinuti ugovor iz ove glave Zakona u roku od 14 dana od dana primitka pisane obavijesti iz članka 32. ovoga Zakona.
(2) Ugovor se raskida pisanom obaviješću o raskidu.
(3) Ugovor je raskinut u trenutku kada je trgovac primio obavijest o raskidu.
(4) Smatra se da je ugovor raskinut na vrijeme ako je obavijest o raskidu upućena unutar roka iz stavka 1. ovoga članka.

Ne znam kak to radi u praksi ali na tribini je prof.Baretić rekao da se može raskinuti. Pa ili nek daju novo ili nek vrate novce.




Ali najbolji dio novog zakona mi je definitivno:

Stupanje na snagu
Članak 155.

Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«, osim članka 103., 104., 107., 108., 109., 110., 111., 112., 113., 114., 115., 131., 132., 133., 134., 135., 136., 137., 138., 139., 140. i 141. koji stupaju na snagu na dan prijama Republike Hrvatske u Europsku uniju.
ha ha ha ha
malimrav85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 14:21   #44
Quote:
malimrav85 kaže: Pogledaj post
Raskid ugovora

Članak 33.


(1) Potrošač ima pravo, ne navodeći razloge za to, jednostrano raskinuti ugovor iz ove glave Zakona u roku od 14 dana od dana primitka pisane obavijesti iz članka 32. ovoga Zakona.
(2) Ugovor se raskida pisanom obaviješću o raskidu.
(3) Ugovor je raskinut u trenutku kada je trgovac primio obavijest o raskidu.
(4) Smatra se da je ugovor raskinut na vrijeme ako je obavijest o raskidu upućena unutar roka iz stavka 1. ovoga članka.

Ne znam kak to radi u praksi ali na tribini je prof.Baretić rekao da se može raskinuti. Pa ili nek daju novo ili nek vrate novce.




Ali najbolji dio novog zakona mi je definitivno:

Stupanje na snagu
Članak 155.

Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«, osim članka 103., 104., 107., 108., 109., 110., 111., 112., 113., 114., 115., 131., 132., 133., 134., 135., 136., 137., 138., 139., 140. i 141. koji stupaju na snagu na dan prijama Republike Hrvatske u Europsku uniju.
ha ha ha ha
a ta glava zakona je 'ugovori skopljeni izvan poslovnih prostorija trgovca'.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2008., 19:48   #45
Ovak,da se javim sa zakašnjenjem! Ja sam dobio svoj laptop,ali nakon 52 dana! Ono,katastrofa! Kad sam ih zvao i pitao kad će biti gotov,uvijek isti odgovor,čekamo na dio. I lagano me odjebu! Onda sam im poslao pismenu žalbu u kojoj sam naveo kad je laptop donesen na popravak bla bla..i da je kopija te žalbe faxirana službi za zaštitu potrošača i državnom inspektoratu. I zamislite,drugi dan me zovu da dođem po laptop,popravljen je!! Da im se nisam zaprijetio pismenom žalbom,tko zna kad bi ga dobio. I onda kad sam ga išao pokupit,balavac koji radi tamo (tek je valjda školu završio) je bio totalno nepristojan,maltene mi je laptop bubnio u glavu! Ali ko ga jebe,nek su oni meni popravili mog ljubimca! :klap: Samo znam da više nikada ništa u Konikomu ne kupujem!!
TRAP-JAW is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2008., 23:03   #46
Zaštita potrošača - neispravan proizvod u garantnom roku

Helou!

Ajde malo upomoć, pravnici

Kupila sam u lipnju električnu četkicu za zube. Nakon 2 mjeseca, počela se ponašat potpuno suludo - nije se dala ugasiti, sama se palila i tak. Odnijela sam ju u ovlašteni servis, gdje su ju preuzeli i popravili. Nije radila ni 2 mjeseca i ponovno ima iste simptome, dakle moram ju ponovo nositi u servis.

Ne želim da mi ju ponovno popravljaju, nego želim da mi daju ispravnu četkicu. Imam li na to pravo? Na što se trebam pozvati, kako bih ostvarila svoje pravo? Postoji li nekakav link, stranica koja opisuje takve situacije?

Hvala unaprijed
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 00:44   #47
zbilja, masa tema ima o tome. pocni od potrosaca.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 21:54   #48
Prava kupca nakon popravka izvan garantnog roka

Poštovani,
imam sljedeći problem:
garancija za lcd televizor mi je istekla prije pola godine. U toku dvogodišnjeg jamstva televizor je bio dva puta na popravku s istim problemom/dijagnozom.
U međuvremenu, nakon isteka garancije, ja sam dao osigurati kućanske aparate (i televizor), te je televizor opet bio na popravku prije dva i pol mjeseca.
Sada, nakon samo dva i pol mjeseca televizor opet ima isti kvar.

Imam dva pitanja koja su vjerojatno vezana za zakon o obaveznim odnosima te molim pomoć:

1.
Da li postoji obaveza ovog posljednjeg servisera, da mi ponovo popravi besplatno televizor koji se pokvario s istim kvarom nakon samo dva i pol mjeseca?

2.
Ovo sam našao u zakonu:

Produljenje jamstvenog roka
Članak 425.

(1) U slučaju manjeg popravka jamstveni rok se produljuje onoliko koliko je kupac bio
lišen uporabe stvari.
(2) Međutim, kad je zbog neispravnosti stvari izvršena njezina zamjena ili njezin bitni
popravak, jamstveni rok počinje teći ponovno od zamjene, odnosno od vraćanja
popravljene stvari.
(3) Ako je zamijenjen ili bitno popravljen samo neki dio stvari, jamstveni rok počinje teći ponovo samo za taj dio.

Znači li stavak 3. članka 425 da imam pravo ponovo otići ovlaštenom servisu koji ga je popravljao za vrijeme jamstvenog roka i tražiti popravak na ime jamstvenog roka na taj zamijenjeni dio. I koliki je uopće taj jamstveni rok? Za televizor je bio 2 godine.
Naime, pouzdano znam da se radi o istom kvaru.

Stavak 2 pak je pomalo nedorečen. Što naime znači bitni popravak? Lcd televizor ima kakvih 5 bitnih komponenti i jedna je otišla koja u potpunosti onemogučava gledanje slike (u mom slučaju slike nije uopće bilo). Moram li ja sudskim putem dokazivati da se radi o bitnom popravku i tražiti da mi garancija ponovo teče od tog posljednjeg (bitnog) popravka u cijeloj dužini trajanja (dakle ponovo 24 mjeseca)?

Molio bih vas za savjet i koje opcije imam. Televizor je star 2 i pol godine, koštao je 8500 kuna i bio preko 3 mjeseca ukupno na popravku. Kosa mi se diže na glavi i od pomisli da ga ponovo vozim u servis i natežem se snjima da mi ga poprave.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 19:17   #49
dragi kolege, zna li možda itko kojim zakonom su uređena prava korisnika usluge kemijske čistionice?
je li to Zakon o zaštiti potrošača ili Z o obveznim odnosima?
naime, uništili su mi odjeću koju sam im povjerila na čišćenje i trebam zakonski temelj za nadoknadu štete.
ne znam je li zahtjev proizlazi iz nekog ugovora (o nalogu možda?) ili samim time što sam korisnik usluge..
teoreticharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 18:28   #50
PROBLEM U VEZI SA GARANCIJOM

molim va sjedan savjet...naime, prije dvije godine smo kupili novi automobil Hyundai Tucson i na taj automobil dobili smo dvije godine garancije...automobil je bio redovno servisiran u istoj auto kući u kojoj je kupljen i svaki puta su u tom servisu tvrdili da su sve napravili...prije nekoliko dana počeo se auto tresti i isto smo ga odveli u u tu auto kuću u Varaždinu u kojoj smo ga kupili i oni su nas uputili u generalni Hyundai servis u Zagrebu s obrazloženjem da oni nemaju aparat s kojim bi popravili kvar ( trebalo je podesiti ventile motora ). u Zagrebu u servisu su utvrdili da na automobilu treba zamijeniti sve ventile motora s obrazloženjem da oni u prijašnjim servisima uopće nisu pregledavani i da su za to krivi mehaničari u servisu u Varaždinu...danas su nas nazvali iz tog generalnog servisa i vele nam da taj kvar ne ulazi u garanciju i da popravak automobila košta oko 12000kn...zanima me kako garancija ne može vrijediti ako je kvar nastao isljučivo greškom ovlaštenih osoba? i zanima me da li se isplati tužiti taj servis u Varaždinu da otkloni taj kvar o svojem trošku ( trošku servisa )
hrc987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 18:54   #51
Quote:
hrc987 kaže: Pogledaj post
dobili smo dvije godine garancije...

automobil je bio redovno servisiran

danas su nas nazvali iz tog generalnog servisa i vele nam da taj kvar ne ulazi u garanciju
Ako si servis obavljala u za to ovlastenom servisu i drzala se svih propisanih intervala, mislim da imas dobre karte u rukama (ali ja sam ti vise laik u tom podrucju zastite kuapca). U Njemackoj je nedavno cak bila i presuda u korist kupca koji se nije drzao propisanih intervala.

Ako sam dobro shvatio ne radi se o normalnom habanju, ako se zaista radi o nemarnom servisu onda imas pravo trazit naknadu stete od njih, dakle civilna parnica isl. Hyundai ocito ne zeli pokrivat slampave servise, mogli su postupit kulantno ali ocito ne zele pokrit tudju gresku. U garanciji vjerojatno pise da ne ne pokrivaju stete nastale od loseg odrzavanja sto je ovdje bio slucaj. Hyundai i tvoj servis su dvije odvojene prave osobe koje ne pokrivaju stetu jedna drugoj.

Drzim fige, vjerujem da uz advokata neces imat problema, mozda bude dovoljno da im samo pokazes da se neces predat bez borbe, koliko sam shvatio lako dokazes da greska niej na tebi vec na servisu, to ce valjda i vjestak potvrdit.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 18:21   #52
Quote:
hrc987 kaže: Pogledaj post
...naime, prije dvije godine smo kupili novi automobil Hyundai Tucson i na taj automobil dobili smo dvije godine garancije...
Koliko ja znam Hyundai na sva NOVA VOZILA daje garanciju 3 godine ili 100 000 km već desetljećima. Kako ste vi dobili 2? Netko tu nekog
pavle čutura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 20:39   #53
Prava potrošača- da li je ovo ok?

Pozdrav


Naime, nedavno sam kupovao LCD televizor Vemilu i uz njega smo kupili sobnu antenu (150kn). No kod kuce ta antena nam nije pomogla da imamo bolju sliku na tv-u pa sam otisao nazad da vratim antenu i uzmem nesto u istoj vrijednosti no u Vemilu su rekli da se to ne moze, da mozemo dobiti drugu ako ova ne valja ali da ne mozemo dobiti drugi proizvod niti uz nadoplatu zbog njihovih "sifri" u racunalu.
NIje skupa antena i nije problem u novcu neko u tome sto imam osjecaj da su me smuljali i da bi mi trebali dati nesto drugo u protuvrijednosti ili uz nadoplatu. Molim vas za savijet, tko je u pravu, mi ili Vemil??? Hvala unaprijed
__________________
Hladan kao led, bistar kao voda.
FIREBOY is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 01:12   #54
A zašto je jednostavno ne vratiš i ne tražiš povrat novca?
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 23:00   #55
što god sam dosad kupovao u vemilu mijenjao sam bez ikakvih problema za nešto drugo.
vjerovatno se trgovcu nije dalo zezati po kompjuteru ili jednostavno nije znao.
hiro111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 19:20   #56
Vraćanje proizvoda uz povrat novca?

Imam li pravo dobiti povrat novca za proizvod koji mi ne odgovara?

Prije desetak dana kupila sam u jednom dućanu jaknu. Međutim jakna mi ne odgovara i htjela sam je vratiti uz povrat novca. Prodavačica i voditeljica poslovnice su me odkantale po sistemu to se ne radi, i dale broj od reklamacija da pitam tamo. Taj broj sam zvala i opet, je jakna je ok, pa mi ne mogu vratiti novce ali mogu zamijeniti za druge strvari. Zamjena mi ne paše jer sam kupila već sve što sam htjela u tom dućanu, pa me gospođa uputila na mail adresu njihovog customer servica. Njima sam poslala mail, na koji sam uredno dobila odgovovor da će mi biti odgovoreno u najkraćem mogućem roku.
Mail sam poslala u petak 9. i do sad još nisam dobila nikakav odgovor.
Da li imam pravo na povrat novca pa da uputim mail inspektoratu?
Hvala.
-Iva- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 19:25   #57
u slucajevima kad je roba ispravna trgovci nisu duzni vratiti novac. mogu ako zele, ali ne moraju.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 19:27   #58
Quote:
-Iva- kaže: Pogledaj post
Imam li pravo dobiti povrat novca za proizvod koji mi ne odgovara?

Prije desetak dana kupila sam u jednom dućanu jaknu. Međutim jakna mi ne odgovara i htjela sam je vratiti uz povrat novca. Prodavačica i voditeljica poslovnice su me odkantale po sistemu to se ne radi, i dale broj od reklamacija da pitam tamo. Taj broj sam zvala i opet, je jakna je ok, pa mi ne mogu vratiti novce ali mogu zamijeniti za druge strvari. Zamjena mi ne paše jer sam kupila već sve što sam htjela u tom dućanu, pa me gospođa uputila na mail adresu njihovog customer servica. Njima sam poslala mail, na koji sam uredno dobila odgovovor da će mi biti odgovoreno u najkraćem mogućem roku.
Mail sam poslala u petak 9. i do sad još nisam dobila nikakav odgovor.
Da li imam pravo na povrat novca pa da uputim mail inspektoratu?
Hvala.
Poslala si mail u petak, dakle prosla su tek 2 radna dana, mislim da nije nista cudno da odgovor malo potraje.
Robu si kupila u ducanu a ne preko kataloga ili preko interneta tako da nemas pravo tek tako otic u ducan, vratit ispravnu robu i trazit povrat love. To funkcionira u americi i uvjetovano je situacijom na trzistu a ne samim zakonima. Rekao bih dakle da si prepustena dobroj volji samog trgovca. Oni su naime ispunili svoju obavezu.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 16:10   #59
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Poslala si mail u petak, dakle prosla su tek 2 radna dana, mislim da nije nista cudno da odgovor malo potraje.
Nije ni meni čudno, samo me zanima koliki period se smatra ajmo reći razumnim?

Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Robu si kupila u ducanu a ne preko kataloga ili preko interneta tako da nemas pravo tek tako otic u ducan, vratit ispravnu robu i trazit povrat love. To funkcionira u americi i uvjetovano je situacijom na trzistu a ne samim zakonima. Rekao bih dakle da si prepustena dobroj volji samog trgovca. Oni su naime ispunili svoju obavezu.
Ok. Hvala.
-Iva- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 18:48   #60
Unhappy

Danas sam u Mani kupila pidžamu za moju curicu i još jednu komplet trenirku,kako sam kupovala bez nje pitala sam prodavačicu dali mogu zamijeiti robu,ona je rekla da bez problema..i za 15 minuta morala sam se vratiti jer maloj ta nije bila dobra,pokušavala sam naći neku koja bi joj pristajala trenerku,ali bez uspijeha.Uljudno sam prodavačicu pitala dali bi mi mogla vratiti novac jer maloj ništa ne paše,na što je ona odgovorila:mi ne vraćamo novac,ja rekoa kako ne?Ona je rekla TAKVO JE KOD NAS PRAVILOE sad na potrošačkom kodu sam čula da kupac ima pravo na povrat novca ukoliko je nezadovoljan,pa me zanima dali netko zna kako to točno ide,kome se obariti..jer zvuči mi nevjerojatno da mi nakon 15 minuta nisu htjeli vratiti novac,kome da se obartim ,molim vas za savijet i pomoć,ovih dana mi se redaju samo pehovikakav jer zakon
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:11.