Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2016., 11:50   #301
Primam obiteljsku mirovinu od stare, student sam i ove mi godine ne gine pad akademske godine. Pošto mi je prvi, plaćanjem participacije imam i dalje status redovnog studenta. Zanima me hoću li ja padom godine izgubiti pravo na tu mirovinu ili je jedini uvjet da moram imati status redovnog studenta?

Hvala unaprijed!
Spastik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 13:52   #302
Quote:
Spastik kaže: Pogledaj post
Primam obiteljsku mirovinu od stare, student sam i ove mi godine ne gine pad akademske godine. Pošto mi je prvi, plaćanjem participacije imam i dalje status redovnog studenta. Zanima me hoću li ja padom godine izgubiti pravo na tu mirovinu ili je jedini uvjet da moram imati status redovnog studenta?

Hvala unaprijed!
Jedini je uvjet da moras imati status redovnog studenta.

Posto primas obiteljsku mirovinu vjerovatno imas jedno od ovog ili cak oboje:
- losu obiteljsku financijsku situaciju
- nedavan gubitak roditelja
proguglaj postupak ZAMRZAVANJA GODINE.

Znači imas pravo priloziti molbu upravi faksa da ti zamrznu godinu radi loše financijske situacije i da si zbog depresije (ukoliko je gubitak roditelja svjez) bio u nemogucnosti pratiti predavanja kao ostali studenti, da imas zelju zavrsiti faks te da ce ti zamrzavanjem godine financijski biti lakse to i izvesti. da ih molis da ti izađu u susret. i zahvaljujes se na razumijevanju. prilozi obrazac di se vidi visina primanja.
ako imas jos koga da je psihicki sjeban ili fizicki u uzoj obitelji i to prilozi kao otezanu okolnost.

Sa zamrzavanjem godine nemas sta izgubiti.
Dobijes: "oni kao zamrznu -odmrznu" s potvrdom da ti je odobreno odes na refferadu oni upisu dana tog i tog zamrznuta godina.
Odes za 20ak dana kad krene faks- znaci ne dogodine, vec za 20ak dana.
I na refferadi kad uplatis upisninu (350kn jel??)
odmrznu ti.
ne moras placati nista vise. cak i ako si polozio samo 3predmeta.
ne moras ko ostali studenti isprsiti svu lovu vec samo upisnina.
---
jos nesto: potpisi i vec polozeni predmeti ti budu priznati.
samo dodatno obiđi profesore po konzultacijama i vidi jel sve ok s njihove strane(npr. ako si samo potpis skupio a polozio nisi preporucan da odes provjeriti s njima dal potpis vrijedi).

znaci pokusaj zamrznut godinu jer time nemas sta izgubiti.
nemoj to gledat ko neko žicanje.
imas pravo na to i iskoristi!!!
faksevi tako izlaze u susret studentima i zadrzavaju ih.

edit: ako ovu godinu zamrznes-odmrznes.
dogodine imas pravo na "prvi pad godine" i zadrzavas i dalke status redovnog.
znaci smijes
2015-2016 prvi put upisan
2016 -2017 redovno ides s tim sa si prethodno zamrznija odmrznija, platis samo upisninu 350kn
2017-2018 padnes prvi put prvu godinu platis 350kn plus nepolozene predmete.
i dalje imas pravo but redovan student....

- ako i to sve "ispucas"
- upises faks ispocetka, platis ponovni upis 5500kn (npr.faks u Kninu ima tu nizu skolarinu)
ne moras icu na predavanja bitno je samo sa predas potvrdu da si redovan student.
paralelno nastavis svoj faks vanredno.

znaci imas pravi do 26te to koristiti pa slobodno koristi.

Zadnje uređivanje Splićankaa : 09.09.2016. at 14:06.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 14:14   #303
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
Jedini je uvjet da moras imati status redovnog studenta.

Posto primas obiteljsku mirovinu vjerovatno imas jedno od ovog ili cak oboje:
- losu obiteljsku financijsku situaciju
- nedavan gubitak roditelja
proguglaj postupak ZAMRZAVANJA GODINE.

Znači imas pravo priloziti molbu upravi faksa da ti zamrznu godinu radi loše financijske situacije i da si zbog depresije (ukoliko je gubitak roditelja svjez) bio u nemogucnosti pratiti predavanja kao ostali studenti, da imas zelju zavrsiti faks te da ce ti zamrzavanjem godine financijski biti lakse to i izvesti. da ih molis da ti izađu u susret. i zahvaljujes se na razumijevanju. prilozi obrazac di se vidi visina primanja.
ako imas jos koga da je psihicki sjeban ili fizicki u uzoj obitelji i to prilozi kao otezanu okolnost.

Sa zamrzavanjem godine nemas sta izgubiti.
Dobijes: "oni kao zamrznu -odmrznu" s potvrdom da ti je odobreno odes na refferadu oni upisu dana tog i tog zamrznuta godina.
Odes za 20ak dana kad krene faks- znaci ne dogodine, vec za 20ak dana.
I na refferadi kad uplatis upisninu (350kn jel??)
odmrznu ti.
ne moras placati nista vise. cak i ako si polozio samo 3predmeta.
ne moras ko ostali studenti isprsiti svu lovu vec samo upisnina.
---
jos nesto: potpisi i vec polozeni predmeti ti budu priznati.
samo dodatno obiđi profesore po konzultacijama i vidi jel sve ok s njihove strane(npr. ako si samo potpis skupio a polozio nisi preporucan da odes provjeriti s njima dal potpis vrijedi).

znaci pokusaj zamrznut godinu jer time nemas sta izgubiti.
nemoj to gledat ko neko žicanje.
imas pravo na to i iskoristi!!!
faksevi tako izlaze u susret studentima i zadrzavaju ih.

edit: ako ovu godinu zamrznes-odmrznes.
dogodine imas pravo na "prvi pad godine" i zadrzavas i dalke status redovnog.
znaci smijes
2015-2016 prvi put upisan
2016 -2017 redovno ides s tim sa si prethodno zamrznija odmrznija, platis samo upisninu 350kn
2017-2018 padnes prvi put prvu godinu platis 350kn plus nepolozene predmete.
i dalje imas pravo but redovan student....

- ako i to sve "ispucas"
- upises faks ispocetka, platis ponovni upis 5500kn (npr.faks u Kninu ima tu nizu skolarinu)
ne moras icu na predavanja bitno je samo sa predas potvrdu da si redovan student.
paralelno nastavis svoj faks vanredno.

znaci imas pravi do 26te to koristiti pa slobodno koristi.
Hvala ti puno
Spastik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2016., 21:28   #304
pozz, moja curica 5 godina prima obiteljsku mirovinu od pokojnog oca i uskoro se selimo iz države pa me zanima dali ce ona i dalje imati pravo na tu mirovinu ako više ne bude zivjela u hrvatskoj?
__________________
....ne mogu mi oduzeti snove...
seceruuu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2016., 21:36   #305
Quote:
seceruuu kaže: Pogledaj post
pozz, moja curica 5 godina prima obiteljsku mirovinu od pokojnog oca i uskoro se selimo iz države pa me zanima dali ce ona i dalje imati pravo na tu mirovinu ako više ne bude zivjela u hrvatskoj?
mislim da ima pravo i dalje sve dok se redovno skoluje.

al pitaj na salteru
poznavajuci babe na salteru.
ako ti kaze da ne moze
provjeri informaciju iz nekoliko razlicitih izvora.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 16:58   #306
gdje udovica predaje Zahtjev za ostvarivanje prava na obiteljsku mirovinu po suprugu, u Tvrkovu ili Trpimirovu???
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 22:38   #307
Za područje Zagrebačke županije i Grada Zagreba nadležna je Područna služba u Zagrebu, Tvrtkova 5.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 22:43   #308
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Za područje Zagrebačke županije i Grada Zagreba nadležna je Područna služba u Zagrebu, Tvrtkova 5.
hvala!
pitam, bit ću knap s vremenom pa da ne lutam
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 23:29   #309
U Trpimirovoj se rjesavaju financije vezene za mirovinsko i zdravstveno (npr. obrtnici tamo rijesavaju svoja dugovanja i uplate).
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 16:41   #310
Bok svima! Dakle ovako: u rujnu ću diplomirati i time izgubiti prava na obiteljsku mirovinu. Ok, ali zanima me hoću li dobiti u listopadu onda tu zadnju mirovinu za rujan (budući da se isplaćuje unatrag), neovisno o tome diplomiram li 5.09. ili 25.09.? Znači zanima me je li uvjetovan datum do kojeg se radi "obračun" svaki mjesec.. Valjda me netko shvatio
Ne volem is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 16:55   #311
MIrovina i nasljeđivanje

Pozdrav


Ako će mi netko znati objasniti. Jel moguće da mirovinu od mog pokojnog oca prima brat koji je redoviti student u inozemstvu te po završetku svog studija tu mirovinu preuzme moja majka koja bi u tom trenutku onda prekinula svoj radni odnos?


Hvala pozdrav
naberius is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 20:32   #312
Proucite ovo sa stranica mirovinskog, informirajte se u najblizem podrucnom uredu mirovinskog.
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=73
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 13:47   #313
Osobi od 39 god. je umrla majka koja je bila u starosnoj mirovini i uzdržavala je. Osoba nikad nije radila i smatra da je potpuno nesposobna za rad.
Poslala je zahtjev za stjecanjem prava na OB majke zajedno sa medic. dokumentacijom.

Koliko vremena treba proći za konačno rješenje cijelog zahtjeva. Jel se tu radi o mjesecima, godinama?
Osobu sad uzdržava otac sa svojom mirovinom.

Ako neko ima što precizniju informaciju o tom vrem. periodu, možda i iz svog iskustva, molio bih što hitniji odgovor.

Hvala unaprijed!
easygo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 13:51   #314
Nemam preciznu informaciuu ali traje sigurno par mjeseci (sad je jos i vrijeme GO), ali ako dobe odobrenje dobiti ce sve zaostatke od podnasanja zahtjeva do donosenja odluke, nece biti zakinuti.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 19:09   #315
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Nemam preciznu informaciuu ali traje sigurno par mjeseci (sad je jos i vrijeme GO), ali ako dobe odobrenje dobiti ce sve zaostatke od podnasanja zahtjeva do donosenja odluke, nece biti zakinuti.
Jel znate koliko se u prosjeku čeka na poziv na vještačenje?
easygo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 16:38   #316
Nazalost neznam, mozda se javi neko ko je cekao na komisiju pa da podjeli iskustvo.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 20:30   #317
Nastavak studija i mirovina?

Dvije godine primam obiteljsku mirovinu i sad zelim nastaviti na diplomski studij, no ja do sredine 10 mj. trebam dostavit potvrdu o nastavku studiranja, a upisi su tek pocetkom 11. mjeseca...jel bio tko u ovoj situaciji, kako ste to rijesili? Jel bilo kakvih problema?
BehindTheMask is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 16:14   #318
POzdrav,


Može mi tko reći kako ide procedura za obvezno zdravstveno osiguranje nakon što mi je otac preminuo a primati ću njegovu mirovinu kao student?
HOću li i dalje biti osiguran jer sam student ili zbog mirovine moram sad nešto drugo?

Hvala
naberius is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 11:10   #319
Poštovanje.
Imam 49 godina.
Suprug mi je nedavno preminuo.
Nezaposlena sam.
Imam malodobno dijete, koje nije njegovo, redovni je učenik u srednjoj školi.
Imamo li pravo na obiteljsku mirovinu obzirom da nemam navršenih 50 godina ili to pravo ima njegovo pastorče?
Hvala na odgovoru.
__________________
Skafly
Skafli is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 11:49   #320
Dijete ima pravo odmah a vi kad navrsite 50 godina.

Dijete stječe pravo na obiteljsku mirovinu:
- ako je u trenutku smrti roditelja mlađe od 15 godina, a može se tim pravom koristiti do 18. godine u razdobljima kada nije zaposleno
- ako je u trenutku smrti osiguranik na redovitom školovanju ili započne takvo školovanje nakon smrti osiguranika. Pravo pripada djeci do kraja redovitog školovanja, ali najduže do navršene 26. godine života. Ako je redovito školovanje prekinuto zbog bolesti, dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu i za vrijeme bolesti do navršene 26. godine života kao i nakon tih godina, ali najviše onoliko vremena koliko je zbog bolesti izgubljeno za redovito školovanje, ako je ono nastavljeno prije navršenih 26 godina života.

Pravo na obiteljsku mirovinu imaju i:
a) pastorčad koje je osiguranik uzdržavao,

Udovica /udovac/ izvanbračni drug/životni partner/ neformalni životni partner imaju pravo na obiteljsku mirovinu:
- ako su do smrti bračnog druga nakon kojeg im pravo pripada navršili 50 godina života
Ako udovica / udovac / izvanbračni drug / životni partner/ neformalni životni partner do smrti bračnog druga nisu navršili 50, ali su imali 45 godina života, pravo na obiteljsku mirovinu imaju kad navrše 50 godina života.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:37.