Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2008., 17:17   #1
Ugrožene, rijetke i izumrle životinje

jel ima gdje njihov popis i slike?
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 17:20   #2
Tazmanijski tigar

Tasmanijski tigar ili psoglavi vučak (lat. Thylacinus cynocephalus) je tobolčar iz porodice zvjeraša za kojeg se ne može sa sigunošću reći da li je izumro ili nije.

U australskoj fauni ova životinja ima ulogu grabežljivca sličnu vuku u Europi ili Sjevernoj Americi.

Po izgledu podsjeća na psa, osim što je poprugan poput tigra. Psoglavi vučak je dugačak 100 do 130 centimetara a rep je dugačak oko pola metra. Posebnost su mu snažne čeljusti koje je mogao jako razjapiti. Vjeruje se da je plijen lovio sam ili u paru. Pretpostavlja se da je s australskog kopna izumro prije barem 3000 godina. Razlog njegovog nestanka je dingo, pas koji je na kontinent došao u pratnji prvih doseljenika, predaka Aboriđina, a onda je podivljao, naselio šikaru i, kao snažniji i napredniji grabežljivac istisnuo vučka. Sličan se proces događa i danas kada introducirane lisice ozbiljno ugrožavaju mnoge tobolčare, od kojih su neki dovedeni na rub izumiranja i opstaju samo pod strogom zaštitom, na priobalnim otocima ili brižno ograđenim rezervatima kamo lisice (ali i podivljale mačke) nemaju pristupa.

Do dolaska Europljana u Australiju psoglavi vučak je živio još samo na Tasmaniji. Već od 1830-ih doseljenici počinju nemilosrdno progoniti ovu životinju pod optužbom da im ubija ovce. Danas je upitno koliko je psoglavi vučak bio stvarna opasnost za ovce ali je činjenica da je u sljedećih stotinu godina potpuno istrebljen. Neki stručnjaci upozoravaju da sustavni progon možda nije bio jedini uzrok izumiranja, spominju se zarazne bolesti, posebice štenećak, te promjene u staništima.

Posljednji psoglavi vučak nazvan Benjamin, ulovljen 1933. uginuo je 1936. u zoološkom vrtu u gradu Hobart. Ovaj je vučak snimljen na film tako da je dobro poznato kako je ova životinja izgledala. Ironično je da je zaštićen zakonom iste godine kad je i službeno izumro. Mnogi se opravdano pitaju da ji je ova vrsta potpuno istrebljena jer su mnogi ljudi, među njima i prirodoslovci i čuvari parkova, tvrdili kako su vidjeli, čuli ili naišli na karakteristične tragove psoglavog vučka. Čak i neke kompjuterske simulacije ukazuju na vrlo veliku vjerojatnost da ova životinja ipak nije izumrla.

Također ga brojne ekspedicije pokušavaju naći a stekao je i naslov najbrojnije izumrle životinje. Postoje i neka opažanja psoglavog vučka na Australskom kopnu. Za predpostaviti je da je psoglavi vučak, ako je ipak preživio, vrlo rjedak i da mu je potrebna hitna zaštita. Osim toga bi psoglavi vučak mogao biti prva životinja vraćena iz mrtvih jer su tasmanijski znanstvenici započeli postupak izdvajanja njegovog genetskog koda radi kloniranja. Ipak, zaštita staništa je mnogo plodotvornija, jeftinija i dugoročno sigurnija investicija od još uvijek nesigurnog postupka kloniranja.
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 18:00   #3
Zar nisu sve rijeke ugrožene?
__________________
"možda je čovjek mislio da mozgom izoliraju građevinske objekte, u što se ne bih štela mešat." by Herp
žalosna sova is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 19:18   #4
www.iucnredlist.org

Sviđa mi se tema.

Napisat ću svašta ovdje kad ulovim mrvicu vremena.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 15:32   #5
Citao sam negdje da svaki dan izumire 50 vrsta,je li to moguce?!
__________________
Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 16:41   #6
Quote:
dini5 kaže: Pogledaj post
Citao sam negdje da svaki dan izumire 50 vrsta,je li to moguce?!
mislim da ne
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 18:32   #7
To je jedna od procjena (Edward O. Wilson, 1992.).

U principu, ne znamo – jer ne znamo ni koliko vrsta uopće ima na Zemlji…
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 19:13   #8
wtf na cemu se temelji ta procjena 50kom. po godini?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 19:35   #9
Ubij me ako znam. To je napisano u ovoj knjizi:
http://www.hup.harvard.edu/catalog/WILDIV.html

Autorova
http://en.wikipedia.org/wiki/E._O._Wilson
http://www-museum.unl.edu/research/e...rs/EWilson.htm
specijalnost su kukci.

Sve su to procjene, čija je pouzdanost upitna – jer se i same procjene o tome koliko vrsta uopće postoji kreću u vrlo širokom rasponu. Stoga je takvo što teško ustanoviti i za kukce, kamoli za recimo bakterije, gljivice…


EDIT: Znatno više:
http://www.whole-systems.org/extinctions.html

Zadnje uređivanje Manaslu11 : 17.12.2008. at 19:42.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 16:59   #10
vrsta ima mnogo, a poznamo ih malo

Quote:
dini5 kaže: Pogledaj post
Citao sam negdje da svaki dan izumire 50 vrsta,je li to moguce?!
Pitanje je bez veze. Ako postoji preko dva milijuna životinjskih vrsta,
a kralježnjaci su neznatan dio tog broja, onda je broj vrsta nešto posve apstraktno.
Strašno je što se uništavaju cijeli habitati (pa onda i mnogobrojne vrste),
ali nije nam svejedno je li izumrla neka ptica ili sisavac,
ili pak neki beskralježnjak za kojeg nitko nije ni čuo.
Naime za većinu vrsta ne znaju ni biolozi, a pogotovu ne nestručnjaci.
__________________
Scotty, beam them down !
Barbabianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 22:23   #11
Quote:
Barbabianca kaže: Pogledaj post
Pitanje je bez veze. Ako postoji preko dva milijuna životinjskih vrsta,
a kralježnjaci su neznatan dio tog broja, onda je broj vrsta nešto posve apstraktno.
Strašno je što se uništavaju cijeli habitati (pa onda i mnogobrojne vrste),
ali nije nam svejedno je li izumrla neka ptica ili sisavac,
ili pak neki beskralježnjak za kojeg nitko nije ni čuo.
Naime za većinu vrsta ne znaju ni biolozi, a pogotovu ne nestručnjaci.
Znam da nisam ni biolog ni nikakav strucnjak za to ali po meni to pitanje nije bilo bez veze zato jer mi je bilo precudno da ih 50 izumire na dan.

Ako se vec predviđa da ima toliko životinja za koje ne znaju ni biolozi pa ko onda zna da ih je toliko.

Koliko je onda tih vrsta na svijetu, jel ko to zna uopce?
__________________
Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2008., 09:10   #12
Quote:
dini5 kaže: Pogledaj post
Koliko je onda tih vrsta na svijetu, jel ko to zna uopce?
Procijenjuje se da ih ima nekoliko milijuna, ali nitko pouzdano ne zna
koliko ima vrsta beskralježnjaka.
Većina ljudi pod životinja podrazumijeva samo više životinje.
__________________
Scotty, beam them down !
Barbabianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 23:09   #13
Ima puno ugroženih životinja (ne mislim na bakterije i te ostale sićušne stvorove)npr. gledao sam neki dan dokumentarac o krokodilima i njih je 24 vrste, a više od pola su ugrožene vrste.

Tigrovi su ja mislim svi u opasnosti i njima se pridružuju i gepardi,lavovi,leopardi i ostale velike mačke.

I medvjed i vuk su ugroženi,ima njih puno.
__________________
Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 16:36   #14
Ovaj azijski leopard, jel to Oblačni leopard ili je to neki drugi leopard

Uz Mercedes Rusu ukrali i leoparda

VLASNIK privatne televizijske postaje u St. Petersburgu, Rus Mikhail Barakin, osim bez automobila Mercedes SUV je ostao i bez primjerka rijetke vrste leoparda. Naime, kako je ispričao AFP-u, baš dok je spremao malog leoparda u prtljažnik automobila, njega i vozača su napala tri maskirana razbojnika, oteli su im automobil i vrijednu životinju u njemu.

Barakin je za vraćanje svoj azijskog ljubimca ponudio nagradu od 70.000 eura. Naveo je kako mu leopard znači više od automobila: "Zabrinut sam za leoparda. Ne trebam Mercedes. Vrate li mi leoparda, neću ih tužiti". Leoparda je Barakinu poklonio poslovni partner, moskovski biznismen. Vrijednost ukradenog leoparda je oko 270.000 eura.

Azijski leopard ne doseže većinu veću od prosječne kućne mačke. Njegovo prirodno stanište je područje oko rusko-kineske granice. Ostalo ih je svega nekoliko tisuća primjeraka. Rijetka je, ali još uvijek ne i ugrožena vrsta.




čč
pantigana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 19:17   #15
Na slici? Nije leopard (Panthera pardus) ni oblačni leopard (Neofelis nebulosa), nego tzv. leopard cat (Prionailurus bengalensis). Nije ugrožen (za razliku od gomile drugih azijskih divljih mačaka).
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 02:05   #16
Čitao sam da se svaki dan okrči gomila Amazonske prašume, što baš i nevjerujem jer da je svaki dan tako, onda je uopće više nebi ni bilo, ali šalu na stranu to sa čovjekovim uništavanjem divljine i prirode je grozno, neznam čemu toliko smrdljivog betona i stakla
Ravenlord666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 03:28   #17
INDIJSKA vlada objavila je ovog tjedna da od siječnja u Nacionalnom parku Panna nitko nije vidio niti jednog kraljevskog bengalskog tigra. Prema pisanju Daily Telegrapha, samo prije godinu dana u tom ih je parku, jednom od 27 indijskih rezervata tigrova, izbrojeno 24.

Usporedbe radi, prije sto godina u Indiji ih je živjelo 40 tisuća. Do 1988. godine, kao rezultat dozvoljenog, ali i ilegalnog lova, ostalo ih je samo četiri i pol tisuće. Danas se vjeruje da ih je u toj zemlji ostalo još samo tisuću. Spomenuti nacionalni park ove je godine tako ostao bez tigrova, baš kao i Nacionalni park Sariska 2005. godine.

Pad broja tigrova u Indiji, smatraju, djelomično je razlog krivolova. Naime, kosti, kandže i koža tigrova jako su tražene u Kini, Tajvanu i Koreji, gdje se tradicionalno koriste u medicinske svrhe. Ostali razlozi njihovog nestanka odnose se na električne ograde koje su postavili poljoprivrednici te borbe mužjaka oko dominantnog teritorija.
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 11:27   #18
Ustvari u Panni ni prošle godine nije bilo više od 1-2 tigra (zadnji mužjak je viđen u prosincu 2008.). 24 je bio broj koji se pojavio u službenom popisu koji je vrijedio za cijelu Indiju, a koji je objavljen 2008. 35 je bio broj koji su službenici parka i Forest Department izmislili pretprošle godine, kada su već počele curiti informacije da tamo gotovo da i nema tigrova. Za usporedbu, prije svega 4-5 godina u Panni je bilo preko 30 tigrova, po pouzdanim studijama.
http://journals.cambridge.org/action...ine&aid=244395

Sariska – upravo kao što si i rekao. Isto se dogodilo u još jednom nacionalnom parku, Namdapha.
Datta et al: Empty forests: Large carnivore and prey abundance in Namdapha national park, north.east India
Biological Conservation, Volume 141, Issue 5, May 2008, Pages 1429-1435

Električne ograde u Indiji su manji problem. Seljaci i krivolovci ih povremeno koriste upravo za krivolov, oko rubova šume.
Borbe mužjaka oko dominantnog teritorija nikad ne mogu biti razlogom nestanka tigrova (to je budalaština kojom su se predstavnici FD-a opravdavali), iz jednostavnog razloga što u takvim borbama u principu jedan, a često i oba mužjaka, preživi. Nadalje, mužjak tigra u indijskim rezervatima, brani područje od oko 100-200 km2 (više ako je brojnost plijena smanjena). Na njegovom teritoriju nalazi se nekoliko ženki, njihovi mladunci, te subadultni tigrovi u prolazu. U svakom iole većem rezervatu gdje plijen nije drastično prorijeđen, intraspecifična borba tigrova mužjaka ne može prouzročiti njihovo istrebljenje.

Razlog pada broja tigrova u Indiji (još je gore stanje u Indokini) upravo je, kao što si rekao, krivolov za potrebe TCM-a (tradicionalne kineske medicine), bez obzira što je upotreba tigrovih dijelova i u Kini službeno zabranjena. Stvar je pogoršana činjenicom da su rezervati u Indiji uglavnom fragmentirani, izolirani i relativno mali (u prosjeku manji od 1000 km2), što je dovoljno tek za 20-100 tigrova, nekad i manje. Takve populacije su iznimno ranjive na bilo kakav porast krivolova, jer ih i tek nekoliko krivolovaca može zbrisati.

Krivolov je još daleko intenzivniji na području Indokine. Tamo su same šume veće, manje fragmentirane i u boljem stanju, ali je, uz činjenicu da je krivolov na same tigrove još intenzivniji (tamo, uz kinesku, postoji i lokalna potražnja za dijelovima tigrova tijela), uz to i tigrov plijen (o kojem naravno ovisi njihov opstanak i reprodukcija) u pravilu desetkovan. Brojni izvještaji govore o linijama zamki koje se protežu kilometrima, od dolina do vrhova brda…
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2009., 05:32   #19
Igranje lota nesumnjivo je jedan od načina kako pokušati brzo i lako doći do novca. No za dvadesetak tisuća kuna možete se pozabaviti i - lovom na ptice i k tomu raditi koristan posao!



Naime, u Hrvatskoj je ukupno 380 ptičjih vrsta, od kojih čak 70 ugroženih. Onih 20 tisuća dobiva onaj tko pronađe zlatovranu, jednu od najugroženijih ptica u Europi.
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 09:01   #20
doista...cudni su nacini na koje neki ljudi razmisljaju.....da ne kazem ne razmisljaju.....u mnogim zemljama zap. europe postoje pojedinci,ali i udruge ljubitelja ptica koje putuju svijetom i uzivaju u njihovom promatranju....kako se nitko od tih lovaca koji znaju njihova stanista nije sjetio osnovati agenciju za organizirano vodjenje tih ljubitelja i promatranje.....dugorocno bi si osigurao zaradu na legalan nacin i to kroz cijelu godinu.....lokalnoj zajednici bi to bilo takodjer isplativo jer bi se moglo dodatno zaraditi ponudom vlastitih proizvoda i uopce obogatiti turisticku ponudu....a sve bez straha od sankcija zbog ubijanja....o ocuvanju vrijednih i rijetkih vrsta kroz fondove koji za tu namjenu vec postoje dal da i to spominjem....
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:37.