Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2004., 14:21   #21
Pa zar mislis da bih ja dozvolio da stresem lovu za novi veci stan i to tako da mi kasnije zenica dovede ljubavnika u isti stan?!
To je bolna tema koju svaki muskarac treba rijesavati.

A kako bi ti rijesio/la navedeni zapetljani cvor?
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 14:34   #22
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže:
Ali da mi ona prigrabi i jednu kunu vise, e dobit ce udarac ravno u nos i nista vise. Nemilosrdan sam, ali sam i pravedan. Nitko mene nece zajebati.


A sto se pravnika tice, ako i dobiješ savjet, on je razumljiv kao ovaj tekst dolje:

"۳.توی ايران مد شده هر چند وقت يک بار توليد يه چيزی زياد مشيه و عرضه بيشتر از تقاضا از چیپس و پفک نمکی و نوشابه .حالا هم که رسيده به موتورسيکلت آقا انقدر زياد شده که دارن موتور و ميفروشن ار دم اقساط ماهی ۲۰ هزار تومان مردم هم می خرند و راحت ميميرند.يکی از دوستان به شوخی می گفت مدعی العموم از دست کارخانه های موتور سازی شاکی شده چون دارند جونای مردم رو ميفرستن سينه قبرستون."


Velebni, živio ti meni!
Plik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 15:03   #23
u slucaju razlaza zena ima pravo na pola, djeca vjerojatno idu s njom i otac bi trebao biti sretan sto djeca imaju krov nad glavom.
pa to radis zbog djece, zar ne
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 15:07   #24
je, ispada da ona ima pravo na pola jedino ako zivi kako ti mislis da bi trebala, zaboravljajuci da i ona ulaze u zajednicko kucanstvo. svaku otplacenu ratu i ona ce debelo osjetiti na svojoj kozi. samo ti na to tak ne gledas, gledas samo svoj hladan interes i svoju imovinu. sebican si, bez ljubavi za svoju zenu, i djecu. cak i ako ti svojim ponasanjem isporvociras vas razlaz koji ce zavrsiti da si ona nekoga nadje, cak i u takvoj situaciji trazit ces da se odrekne stana.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 15:17   #25
Ma jok, nista nisi razumijela.
Veci stan kojeg bih htio kupiti bit ce placen u GOTOVINI. Molim te citaj ovo sto cu ti napisati: G-O-T-O-V-I-N-A. Kesom cu kupiti veci stan za sve nas koji zivimo u izvanbracnu zajednicu. Cisti gotovi novac pociva na racunima u raznim bankama, zenica zna za te racune i valjda je kao da je nesto primirisala "krv", moguce je, valjda to objasnjava sto se toliko priljepila za mene, ne za mene, nego za moje novceke, no tko bi nju razumio. Dok ti pricas o zenskoj strani kako se muce, ona je lukava i krajickom oka gleda kako brojim novceke...

I tako gledaj ovamo, kada gotovim novcem kupim stan i sto onda? Tu je problem. ne zanimaju me otplacivanje jer ona ima tako mizernu placu da je to za ne povjerovati i ona uopce ne razmislja o eventualnoj otplati stana a niti auta nego eventualno mozda ce uspiejti otplacivati neki namjestaj. I sto sad?

Da li zenica moze na laki nacin doci do pola stana? Zenica ne moze sanjati kako moze na brzi nacin zaraditi, trpljenjem moje malenkosti u nekoliko godina izvanbracne zajednice pa onda hopa cupa do stana. Vrlo zanimljivo...

Zato tko zna rijesiti ovu zavrzlamu, bit ce adekvantno nagradjen.

S druge strane da ne budem tiranin i nemilosrdan, priustit cu njoj manji stan na njeno ime, s time da cu ja dati ucesce plus ja cu se sloviti kao suduznik i tako njoj omogucit da ona otplacuje za svoju manji stan cija rata nece morati prijeci preko 700kn. Prvobitni plan bi bio da iznajmimo podstanarima koji ce otplacivati ratu, reziju i neke sice za njezinu dusu, pa kada se posvadjimo, zna se izlaz, ja izbacim podstanare i uselim se u manji stan sve dok ona ne nadje ljubavnika pa onda slijedi poznata rotacija! Milosti nema!
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2004., 19:10   #26
kome stan?

Iako sam "tamo neki pravnik" znam što sam napisala, i bez unošenja emocija, morala, ljubavi i svega onoga o čemu ste do sada pričali, kažem da možete sklopiti taj ugovor, a da bi bio valjan zajednica mora potrajati najmanje 3 godine. Vaša traje i duže..
Nije zapreka, kao ni u braku, ugovor sklopiti i za trajanja izvanbračne zajednice ili braka..
Stavite u taj ugovor sve ovo što ste tu do sada pisali da imate, na tim računima po raznim bankama, da je samo vaše i da se u slučaju razlaza ne dijeli, stavite i to da kupujete taj drugi stan koji ostaje onda ženi....ugovorite sve to što ste nama ovdje pisali, samo imajte na umu da je to ugovor dviju strana...obje moraju dati svoj pristanak i ne smije imati mana...
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2004., 11:13   #27
Tako sam i mislio, hvala zubonjo, vidim da ces uskoro biti perspektivan pravnik, samo dalje tako furaj svoj fazon!
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 10:29   #28
eto i moj epilog

Stari moj, sve si lijepo napisao ali imam osjećaj da vaša izvan.bračna zajednica neće potrajati. Kao prvo zašto je izvanbračna kad imate zajedničku djecu????

Lijepo ti vele kolege da sklopiš ugovor prije slijedećeg koraka. Ja sam npr bio u braku 10 godina, imam u tom braku dvoje djece. Ulagao sam u stan punice sve te godine, opremio našu sobu momačkim namještajem (masiv), kupio svu bijelu i ostalu tehniku, napravio centralno..... i sve sam ostavio. Zašto? Pa tamo žive moja djeca!!!

Sada živim u vanbračnoj zajednici 2 godine sa ženom i njenim djetetom u kući mojih staraca i planiram kupiti kredom nekakav stanček ili kućicu kako bi bio van domašaja staraca. Isto sam si mislio a kaj bum ulagal u stan 50:50 kad je njih dvoje a ja sam, ali ak tako mislim niš od svega. U puno si boljoj situaciji, zato ti predlažem:

Ako nisi siguran u trajnost veze (očito da nisi kad si u vanbračnoj zajednici koja doduše nakon 4 godine ima status bračne zajednice) kupite zajedno stan na kredu i zajedno ga otplačujte. Ako je lova koju imaš tvoja stečevina prije te zajednice onda je samo tvoja i moraš ju navesti u ugovor, a ako je stečena u posljednje 4 godine onda je pola njeno pa makar nikad ne radila!!

Zato pamet u glavu i oženi se ako postoji ljubav obostrano, prethodno sklopite ugovor kojim štitiš svoju imovinu i buduća ulaganja a ako ona ne želi ugovor onda unaprijed znaš da nisu čista posla pa nećeš ulaziti u investiranje.

Ja se isto planiram oženiti ali smo se dogovorili da sklopimo predbračni ugovor jer moram misliti i na svoju djecu koja ne žive samnom.

SRETNO
__________________
Što bih dao da sam mlađi, a da imam ovu pamet !!!

LJubitelj životinja-toplokrvnih
rovad is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 11:22   #29
rovad, dobro si rekao,

Ali idemo redom, sve je to tesko i zapetljano, lovu koju imam je stecena prije moje izvanbracne zajednice tokom 15 ili ne znam koliko jos vise godina. Ja imam sada 38 godina, lovu sam stedio od pocetka zaposlenja, kupio i prodao aute, dobio od nasljedstava, dobio nesto sa strane, dobio od honorarnih radova. A kako to dokazati, mozda datumi uplata mogu pomoci? OK.
Ali i isto tako tijekom 4 godine izvanbracne zajednice sam i dalje stedio, zenica je svu lovu spiskala na djecu, a ja sam onda i dijelom spiskao i na to se ne zalim, ali evidentno je da sam na isti nacin stedio, nije velika lova tijekom 4godisnje zajednice, ali to je ipak jos lova. To znaci da lova tijekom 4godinje zajednice bit ce predmet podjele, dok lova prije zajednice ipak ostaje moja.

Mislim d aje to tesko za dokazivanje na sudu, jer sud uvazava samo predmete i nekretnine i pokretnine, ali lovu nikad nisam cuo da se moze tretirati u tom svojstvu. Racun ostaje izvan svega toga ili se mozda varam?

U svakom slucaju, lovu namjeravam utopiti u stan u narednih godinu dana, to je neminovno. A poslije cemo vidjeti kako cemo izdrzati nasu vezu, ako izdrzi bit ce lijepo, a ako ne, onda cemo se razici i tu ce biti problem podjele. Trebam to jos napraviti prije nego kupim stan. Meni je malo teza stavka, kupnjom veceg stana koji bi bio moj trebao bi biti uvjetovan kupnjom manjeg stana na njeno ime, to ja bih zelio naglasiti, ali opet tko zna, mozda necu vise biti u mogucnosti sudjelovati u kupnju manjeg stana zbog vise sile (otkaz, ili spiskanje love na kocki ili ulaganje u drugu svrhu...i dr.) zato sam jos vise oprezan.

Mislio sam kupiti veci stan bez obveze, ja dajem lovu za stan i gotovo. Zivjet cemo nekoliko godina i onda kada vidim da je zeleno svjetlo za kupnju manjeg stana za nju, onda sudjelujem u tu kupnju i tek ONDA BIH napravio ugovor o tome kako veci stan na moje ime a manji na njeno ime. Samo se bojim da cu biti nekakvih glupih poreznih davanja zbog stavljanja cijelog stana na bilo cije ime?
Mislim na ono kada je cijeli stan na jedno ime, ap kada druga strana zeli da stan bude podijeljen na dva suvlasnika, onda tu nastaje glupi porez zbog promjene vlasnistva....a radi se o dvoje supruznika koji su bili donosioci stanarskog prava (to govorim o primjeru)....
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2004., 16:04   #30
.....

Osobno neznam kak ide podjela stečevine (50-50) kada je u pitanju lova. Ali ak si takav ziheraš, daj lovu starcima da kupe stan, i onda neka ti ga daruju. U tom slučaju ti kao prvo koljeno plaćaš 5% porez ali si sačuvao stan jer je tvoje nasljedstvo i nije djeljivo sa tvoj dragom.
Misim da bi to bila prava varijanta ali opet ako se rastanete sud može odrediti njoj stan na korištenje, a i ti možeš ostati u stanu ali izvan zajednice pa imaš kontrolu nad svim. Je malo glupo, ali moj bivši punac rastao se od punice i ostao je još godinama u stanu od punice makar nema nikakva prava na stan. Ova ga nije mogla izbaciti jer nije radio sranja.

Budući da imate zajedničku djecu, možda bi bilo dobro kupiti nekretninu koja je djeljiva (etažirana) pa je onda svak svoj na svom. Nemoraš kupovat manji stan, iznajmljuješ dio nekretnine. a ak zagusti opet si na svom. Na kraju će lijepo sve nasljediti klinci. Ja se osobno kajem kaj sam se razveo, ne zato kaj mi je bilo tak dobro ili kaj mi je sad loše, nego baš radi tih piszdarija, alimentacija, kaj je čije, ko je s kim, starci zaje.... kaj sam udomil samohranu majku,

Vjerojatno i ti radi takvih sranja kupuješ stan?! Ja sam svu ušteđevinu ulupao u kuću staraca (u kojoj ne žive) i sad sam ko crkveni miš. Ali snalažljiv sam ja, jest da me uvijek neko iskoristi, ali bar se preživi.

Moj ti je savjet, čuvaj svoje, brini o djeci, i nedaj se zaje...

Ja da imam lovu za stan sigurno je nebi ulupao u zajednički stan jer nikad neznaš. Moja se bivša razgoropadila do rastave pa sam u stavri dobro i prošel kaj i nju nisam uzdržaval jer je bila nezaposlena. Uvijek si ostavi odstupnicu. Vršnjaci smo ali imam 10 godina bračnog i 2 godine vanbračnog staža.
Sada sam u dreku kaj hoću otići nekam sa sadašnjom "ženom" i njenim sinom ali mi se neće u podstanare jer je rata kao i rata kredita. MA KAJ BUDE; BUDE. Nigdar ni bilo da ni nekak bilo!!!
__________________
Što bih dao da sam mlađi, a da imam ovu pamet !!!

LJubitelj životinja-toplokrvnih
rovad is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2004., 08:07   #31
Odlicno si napisao, uz tebe sam.Ma tu su kombinacije svekakve, ali najvaznije od svega jeste SNALAZLJIVOST!

Skidam ti kapu na dobrom stazu bilo u braku bilo izvan braka u tvom zivotu!
Samo tako dalje furaj i ne okreci se sinko!
A za sebe cu ja vec naci neki dobar jezik sa zenicom i s mojom buducnosti. Uglanvom koliko se sve vidi, sve je ovdje receno, samo trebam napraviti dobar plan i ma kakavi, nema dobrog plana, nego samo dobre srece i kojasta drugo...OK!
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2004., 13:43   #32
Vanbračna zajednica i kupnja stana

Molim Vas, stvar je ovakva.
Moj izvanbračni supružnik kupuje stan. Neku je svotu novaca uložila (posudila mu) njegova majka. Sa svima sam njima u dobrom odnosu, ali... Uvijek neki ali, no da objasnim moje brige. Promatrajući događaje u zadnje vrijeme, primjetila sam da ima jako puno ružnih situacija. Dakle, on ne želi prijaviti mjesto boravka u novom stanu, jer, kaže da bi trebao ostati prijavljen u stanu staraca (ne razumijem baš zašto, jer nije dao nikakvo konkretno objašnjenje), nadalje, oboje imamo djecu iz prvih brakova, nismo vjenčani, i ne mislim da on želi brak. Moja su pitanja:
1) Što ako me jednog dana prestane voljeti kaže da odselim? Da li on to može (ja se brinem da me može šiknut van ko staru krpu).
2) Koja su moja prava i imam li ja ikakva prava na taj stan, odnosno jel to naš stan ili samo njegov i što ako se njemu nešto dogodi?

Napominjem da tog muškarcajako volim, i ne inzistiram na otvorenom razgovoru s njim, ali meni je tu nešto jako ružno.

Zahvaljujem na svakom savjetu, unaprijed.
 
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 09:54   #33
Nisam stručna osoba da bih pravno odgovorila na ovo pitanje, no kao amaterski kreditni savjetnik u usponu mogu dat neke komentare...

Ako vas dvoje funkcionirate kao izvanbračna zajednica, to se zakonom priznaje, tj. pred bankom (ukoliko na određenu svotu dižete kredit) izvanbračni supružnik može bit nositelj kredita, a ti sudužnik - odnosno općenito u kupoprodajnom ugovoru možete oboje stajat kao vlasnici (tj. suvlasnici). No to se morate medjusobno dogovorit jer izvanbračni supružnik može sam kupit stan i onda je on jedini vlasnik, a prava izvanbračne supružnice sigurno postoje i zakonom su određena - ali taj zakonski dio ne znam.
Zapravo, pitanje je hoces li ti ikako sudjelovati (novcano) u kupnji tog stana jer ako je odgovor negativan, onda te niti ja ne bih stavila kao suvlasnika
Mislim da je bolje sve to riješiti prije kupnje stana jer onda je sve crno na bijelom i nema bojazni "što ako" pa i ako do nečeg kasnije dođe, nema nepotrebnog natezanja i potraživanja.
Što se prijave prebivališta na novoj adresi (novi stan) tiče, ako izvanbračni supružnik to ne želi - tko će onda biti prijavljen na toj adresi? Jedini razlog da ostane prijavljen kod roditelja je možda taj što živi u drugoj općini (ili gradu) gdje je prirez manji, naknada za prijevoz veća ...
Ne znam, ne znam, mislim da ipak treba otvoreno razgovarati o svemu jer takvi tabui zaista nisu potrebni. A naravno, očekujemo i javljanja pravnika da kažu nešto konkretnije
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 10:08   #34
Ukoliko postoji vanbračna zajednica - ona ima sva prava i obveze kao i bračna, uključivo i bračnu stečvinu.

Ali - za razliku od bračne, vanbračnu zajednicu treba dokazivati. Činjenica da on ne želi prebaciti prebivalište, može se tumačiti u smjeru da želi jednog dana imati "dokaz" kako vanbračna zajednica nije ni postojala.

Materijalno pravno, ukoliko je stan kupljen za vrijeme vanbračne zajednice on pripada supružnicima 50/50, ali se prije toga odbije dio koji je netko dobio kao poklon. Tko je upisan kao vlasnik - ne igra ulogu.

Naravno, vanbračni partneri mogu to pitanje i drugačije riješiti - ugovorom.

Obiteljski zakon: http://www.poslovniforum.hr/zakoni/obiteljski_zakon.asp
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 13:35   #35
eh , sad mene zanima , kako i zasto ti mislis da ti pripada nesto u cemu nisi ucestvovala ??
kao osvetu ukoliko te ostavi ??
*** (moderator brisao)
on kupuje i placa , a ti imas pravo ?
(isto bi napisao i da je situacija obrnuta)

Zadnje uređivanje Vojky : 28.09.2004. at 20:03.
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 20:04   #36
Quote:
zg_sash kaže:
eh , sad mene zanima , kako i zasto ti mislis da ti pripada nesto u cemu nisi ucestvovala ??
Zato što čim postoji brak ili vanbračna zajednica - stečena imovina pripada zajednički partnerima. Naravno, ukoliko drugačije ne ugovore.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 23:32   #37
Re: Vanbračna zajednica i kupnja stana

[QUOTE]Jedna kaže:
[B]Molim Vas, stvar je ovakva.
Moj izvanbračni supružnik kupuje stan. Neku je svotu novaca uložila (posudila mu) njegova majka. Sa svima sam njima u dobrom odnosu, ali... Uvijek neki ali, no da objasnim moje brige. Promatrajući događaje u zadnje vrijeme, primjetila sam da ima jako puno ružnih situacija. Dakle, on ne želi prijaviti mjesto boravka u novom stanu, jer, kaže da bi trebao ostati prijavljen u stanu staraca (ne razumijem baš zašto, jer nije dao nikakvo konkretno objašnjenje), nadalje, oboje imamo djecu iz prvih brakova, nismo vjenčani, i ne mislim da on želi brak. Moja su pitanja:
1) Što ako me jednog dana prestane voljeti kaže da odselim? Da li on to može (ja se brinem da me može šiknut van ko staru krpu).
2) Koja su moja prava i imam li ja ikakva prava na taj stan, odnosno jel to naš stan ili samo njegov i što ako se njemu nešto dogodi?



kak te nije sram pitat tak neš, ček ti bi znaći mirne savijesti tražila 50% vrijednosti stana iako nisi ni prstom mrdnula za taj novac????
__________________
Potpis izbrisan. Desirée
Engels is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2004., 23:37   #38
ma dobro i da se rastanete i da ti i dobiješ 50% vrijednosti stana, tip bi ti polomio noge, odnosno svaki normalan muškarac bi to napravio pa to je čista legalna otimačina...
__________________
Potpis izbrisan. Desirée
Engels is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2004., 00:13   #39
Quote:
Engels kaže:
ma dobro i da se rastanete i da ti i dobiješ 50% vrijednosti stana, tip bi ti polomio noge, odnosno svaki normalan muškarac bi to napravio pa to je čista legalna otimačina...
Da, da... Uzmi primjer: žena ne radi, bavi se kućom i djecom, muž zarađuje - i onda je nakon 20 godina izbaci na ulicu bez ičega. Pošteno?

Bračna zajednica (a vanbračna također) je i materijalna zajednica - sva materijalna dobra osim nasljedstva i poklona su zajednička imovina. U slučaju rastanka - dijeli se pola pola. Ukoliko se to nekome ne sviđa - dogovori se sa svojim partnerom i kod javnog bilježnika ugovore drugačije.

A za lomljenje nogu se ide nekoliko godina u zatvor. I to svakako nije postupak kojeg bi primjenio "normalan muškarac", već postupak kojeg bi primjenio nasilnik kojeg treba na primjeren način izolirati od zajednice, kazniti i po mogućnosti resocijalizirati.

Normalan muškarac bi lijepo sa svojom partnericom pošao kod javnog bilježnika ukoliko ne želi dijeliti stan u slučaju prekida veze/razvoda.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2004., 00:21   #40
Quote:
Vojky kaže:
Da, da... Uzmi primjer: žena ne radi, bavi se kućom i djecom, muž zarađuje - i onda je nakon 20 godina izbaci na ulicu bez ičega. Pošteno?

Bračna zajednica (a vanbračna također) je i materijalna zajednica - sva materijalna dobra osim nasljedstva i poklona su zajednička imovina. U slučaju rastanka - dijeli se pola pola. Ukoliko se to nekome ne sviđa - dogovori se sa svojim partnerom i kod javnog bilježnika ugovore drugačije.

A za lomljenje nogu se ide nekoliko godina u zatvor. I to svakako nije postupak kojeg bi primjenio "normalan muškarac", već postupak kojeg bi primjenio nasilnik kojeg treba na primjeren način izolirati od zajednice, kazniti i po mogućnosti resocijalizirati.

Normalan muškarac bi lijepo sa svojom partnericom pošao kod javnog bilježnika ukoliko ne želi dijeliti stan u slučaju prekida veze/razvoda.
__________________
ako sam veslo sisala nisam brod progutala
nivle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:49.