Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Mobilna tehnologija

Mobilna tehnologija Podforumi: Android, Android aplikacije, iOS, iOS aplikacije, Usporedbe mobitela

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2004., 03:28   #1
Lociranje mobitela

Kakve mogućnosti ima operater (ili netko drugi koji eventualno ima bolju tehnologiju od samog operatera) za lociranje mobitela?

Recimo da se radi o vrlo važnoj stvari oko koje će se angažirati sva raspoloživa sredstva - hvatanje opasnih osoba i sl.

Čovjek kupi karticu s prepaid brojem i zove novinare, npr., da ih izvijesti o nečemu. Koliko se precizno on može locirati? I da li ga se može locirati samo dok se s njim razgovara ili je dovoljno da mobitel bude uključen i spojen na mrežu?

Da li se može pratiti samo SIM kartica, ili i mobitel? Npr. čovjek za svako javljanje koristi drugu SIM karticu. Jel se može skužit da zove s istog mobitela?
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 07:44   #2
sve.
uopće nije nikakav problem da operator otkrije gdje se i kada mobač nalazi..nije uvjet ni da je mobač uključen..

Quote:
Npr. čovjek za svako javljanje koristi drugu SIM karticu. Jel se može skužit da zove s istog mobitela?
može.
za to bi trebalo mijenjat onaj SN brojček od moba..


ps
a što je?
da nisi bio "nestašan"?
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 07:47   #3
Koliko ja znam mobitel MORA biti uključen. Ako je uključen onda te mogu locirati vrlo precizno bez problema.

Mobitel se moze pratiti ako se ne mijenja IMEI sa nekim uredjajem (ili softverom), zato sto mobitel svo vrijeme (dok je ukljucen) komunicira sa mrezom i salje svoj IMEI.
__________________
Netko mi je ukrao sig.
LeeBurn is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 07:54   #4
to što si ti isključio mobač na botun (softverski) ne znači i da je on i stvarno- isključen.
za bit siguran trebalo bi izvadit bateriju.
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 13:36   #5
Quote:
nn-st1 kaže:
to što si ti isključio mobač na botun (softverski) ne znači i da je on i stvarno- isključen.
za bit siguran trebalo bi izvadit bateriju.
kad ga gasiš onda se odjavi od mreže, kad ga upališ prijavi se
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 14:12   #6
Re: Lociranje mobitela

Quote:
Lakonogi kaže:
Da li se može pratiti samo SIM kartica, ili i mobitel? Npr. čovjek za svako javljanje koristi drugu SIM karticu. Jel se može skužit da zove s istog mobitela?
Oboje:

IMSI - SIM card identifikator
IMEI - mobitel identifikator

Da, moze se skuziti da se zove sa istog mobitela i ako mijenjas kartice.


Lakonogi , ne's se ti kruha najest sa mobilnim kriminalom
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 16:26   #7
Uvijek te se moze skuziti. Postoji i mogucnos da te se ulovi i sa izvadenom bat. Policajci imaju to!

Ali ovak, za providere je svejedno jel je mob ugasen i upaljen. Oni uvijek znaju di si. I sam znas da ona glupa sekretarica drugacije prica kada je liku kojeg zoves ugasen mob ili kada izvadi bateriju. U drugom slucaju je nedostupan i moze ti muljati. Kuzis, signal je uvijek tu.
hrkronos is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 17:04   #8
Quote:
hrkronos kaže:
Uvijek te se moze skuziti. Postoji i mogucnos da te se ulovi i sa izvadenom bat. Policajci imaju to!

Ali ovak, za providere je svejedno jel je mob ugasen i upaljen. Oni uvijek znaju di si. I sam znas da ona glupa sekretarica drugacije prica kada je liku kojeg zoves ugasen mob ili kada izvadi bateriju. U drugom slucaju je nedostupan i moze ti muljati. Kuzis, signal je uvijek tu.
Kad je baterija izvađena, mogućnost pračenja je jednaka mogućnosti pračenja tostera, tj. moguće jedino ako imaš neki skriveni odažiljač unutra. Inače nema teoretske šanse. Mislim da je na softverski isključenom mobitelu ista stvar (barem ako nam proizvođači nisu nešto smuljali, ali to je već stvar teorija zavjere).

Što se različite poruke prilikom nazivanja tiče, vjerojatno se radi o tome da se softverskim gašenjem mobitel odjavi s mreže, a "nasilnim" gašenjem jednostavno nestane. Pokušaj izvaditi bateriju iz ugašenog mobitela, i vidjet češ da se poruka neće promjeniti.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 18:09   #9
Pa jebote, hrkronos, nisu policajci supermeni. Zapravo, možda imaš pravo, ali to je već tema za neki drugi forum - nedavno je u emisiji "Na rubu znanosti" bilo riječi o psihološkoj špijunaži prilikom koje se koriste ljudi s parapsihološkim sposobnostima.

nn-st1: ne brini, to ja onako teorijski razmatram.

LeeBurn: koliko je to 'vrlo precizno'? kakvom tehnologijom se to radi? Ako se nalaziš npr. u neboderu (ili čak na nogometnom stadionu ili prepunoj plaži), da li te mogu locirati na metar-dva?

Da li te mogu locirati samo za vrijeme razgovora ili podaci o tvojoj lokaciji ostaju nekako zabilježeni? Ako te mogu locirati samo za vrijeme razgovora, koliko im vremena treba da to obave? Sigurno im treba određeno vrijeme, a tebi je za neku poruku dovoljno i par sekundi.

Kažete da IMEI ostaje. Ali, da li se on bilježi za sve pozive ili samo ako operater prati neki broj? Jer ako je ovo drugo u pitanju, kad zoveš s nove kartice teško mogu pretpostaviti da ti zoveš. U krajnjoj liniji pitanje mobitela nije bitno, jer prilikom njegove kupovine ne daješ nikakve podatke.

Treba ne samo poznavati tehnologiju nego i praksu operatera i stvarne mogućnosti za baratanje tom tehnologijom. Znam za neke primjere kad su ljudi uspješno na taj način komunicirali iako su bili u bijegu. E sad, pitanje je da li je to zbog nesposobnosti policije (lako moguće) ili zbog toga što je praktično stvarno nemoguće uhvatit nekog. Sjećate se suđenja tzv. 'zločinačkoj organizaciji'? Jedan optuženik je redovno nazivao iz inozemstva i razgovarao sa svjedocima. Postoji pravna pomoć i naša policija je mogla zatražit tu uslugu od strane policije, ali očito to ili nisu znali ili nisu mogli obavit. Taj svjedok je snimao razgovore s njim kako bi ih pustio na sudu, ali to sad nije bitno. Uglavnom, takva praksa postoji, samo je pitanje da li zbog nesposobnosti policije ili fakat ne mogu nešto napravit.
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 18:28   #10
Ma niš...

Snimio sam ti nick pa došo pozdravit...

(Al topic je definitivno u tvom stilu! Baš me zanima kakvi će se zaključci na kraju povući)
pakleni_patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 18:29   #11
ma je, ak te lociraju na 200 metara to je super
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 18:49   #12
Quote:
Lakonogi kaže:
Pa jebote, hrkronos, nisu policajci supermeni. .
E, 100%! Imaju neki kombi, full brzi, i ide kroz zavoje!! I oni imaju gore radar koji skenira lasreom!



Quote:
Ego kaže:

Što se različite poruke prilikom nazivanja tiče, vjerojatno se radi o tome da se softverskim gašenjem mobitel odjavi s mreže, a "nasilnim" gašenjem jednostavno nestane. Pokušaj izvaditi bateriju iz ugašenog mobitela, i vidjet češ da se poruka neće promjeniti.
Neznam sad detalje, ali znam da sam jedno vrijeme curu tak izbjegavao, i stalno mi je govorila kak imam govno od moba, da kak sam ja stalno nedostupan.
hrkronos is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 20:58   #13
Prije godinu i pol do dvije su na osnovu moba našli one pljačkaše banke ili pošte iz Splita šta su pucali u čuvare.
Bili su na nekom otoku i locirali su točno kuću.
__________________
Since 1999!
Judgement day is here !
Show your tits and I'll judge 'em !
Nipple Twister is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 21:51   #14
Quote:
pakleni_patuljak kaže:
Ma niš...

Snimio sam ti nick pa došo pozdravit...
Pozdrav i tebi!

Valjda će nam ekipa oprostit što smo malo privatizirali topic
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 05:15   #15
sa današnjom te tehnologijom preko IMEIa mogu locirat na metar ako treba naravno ako je aparat upaljen..

ako te traže preko broja odnosno ako se dosjetiš pa promjeniš aparat a svoj pošalješ vlakom u Liku da si zameteš trag, preko broja te mogu locirat otprilike, odnosno registriraju na koje si se bazne stanice spojen pa tako da ako odeš na stadion i nekom gadu hebeš sve po spisku, mogu te glatko povuć za onu stvar..
__________________
live long and prosper
JakeTheMass is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 08:10   #16
Quote:
Ego kaže:
Kad je baterija izvađena, mogućnost pračenja je jednaka mogućnosti pračenja tostera, tj. moguće jedino ako imaš neki skriveni odažiljač unutra. Inače nema teoretske šanse. Mislim da je na softverski isključenom mobitelu ista stvar (barem ako nam proizvođači nisu nešto smuljali, ali to je već stvar teorija zavjere).
My point exactly. Kad ja iskopcam svoj mob 100 posto ne radi jer ne tece struja iz baterije (isprobano instrumentom). Osim toga cak i da radi, to bi moralo biti vidljivo na statusu baterije ako je nekoliko dana "ugasen" i onda upaljen, zar ne? Mislim da ih je vec dosta komentiralo koliko precizno mogu locirati, tako da necu i ja nabacivati komentar na to. MOBITEL (tj. napravu koja stalno ima isti IMEI) mogu locirati u bilo koje vrijeme dok je upaljen, dakle ne moras biti "u razgovoru" ili slati ili primati poruke. Mobitel stalno dok je upaljen komunicira sa mrezom, i svaki put kada nesto salje on uz te informacije salje i svoj IMEI, dakle svakih par sekundi dok je upaljen.
__________________
Netko mi je ukrao sig.
LeeBurn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 13:07   #17
Mada, ajd mi kažite, da to mogu, di bi bili Gotovina, Karadžić, Mladić, članovi al-quaide, i ostali koje se traži

Oni niko ne koristi mobove, jel
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 13:10   #18
Quote:
Oni niko ne koristi mobove, jel
točno.
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 14:15   #19
1. Mob se može locirati metodom triangualcije i to točno koliko je točan GPRS.
2. Kada mob ugasite, on se odjavi sa repetitora na kojem se nalazite i više ga nitko ne može locirati dok se ne upali! Tako je poznat samo položaj prije gašenja.
3. Nasilno gašenje moba radi se vađenjem baterije dok mob radi i tada se on ne odjavljuje sa repetitora. Smatra se da je privremeno ostao bez signala i nedostupan je. Tako je opet poznat samo položaj prije gašenja.
4. Kada je mob ugašen nasilno ili milom, nema šanse da se locira do ponovnog paljenja!!!

5. ZA SETRU: Jesi li ti dao ime i prezime kad si kupio mob i karticu??? Nisi??? Pa zašto bi to onda Gotovina napravio? Misliš da je glup?
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 14:21   #20
Iz svega što ste ovdje napisali proizlazi da je prilično sigurno uključiti mobitel, obaviti razgovor, isključiti ga i nestati. Vrlo, vrlo sigurno.

Zna li netko da li se taj IMEI sprema u neke baze podataka ili ne? Tj. da li naknadno mogu ustanoviti otkuda si zvao, jer nema šanse da ustanove za vrijeme kratkog razgovora. Dok se oni snađu...

U krajnjoj liniji, i ako ustanove da sam zvao s Dinamovog stadiona, to im ništa ne znači ako sam već na Braču:

Ne znam da li Gotovina&co. koriste mobitele, ali ja mislim da nema razloga da ih ne koriste. IMHO

Znam da su ih mnogi sitniji kriminalci koristili, kao npr. taj iz zagrebačke 'zločinačke organizacije'
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:59.