Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2010., 12:55   #1
Plaća - problemi, neisplata plaće i sl.

imam jedno pitanje. naime moj tata već dugooo (preko 20godina) radi kod jednog privatnika, limarija. i od 11 mjeseca je dobio možda sve skupa 3000kn "plaće". zanima ga koja su njegova prava kod nedobivanja plaće?
hvala unaprijed
Dadushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 13:03   #2
Quote:
dada21 kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje. naime moj tata već dugooo (preko 20godina) radi kod jednog privatnika, limarija. i od 11 mjeseca je dobio možda sve skupa 3000kn "plaće". zanima ga koja su njegova prava kod nedobivanja plaće?
hvala unaprijed
Može pokrenuti postupak pred nadležnim sudom i vjerojatno će dobiti svu zaostalu lovu i sve sudske troškove...naravno ako vlasnik ima love na računu!
nikudnikam is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 13:15   #3
da, to je pitanje. naravno imaju par kuća, aute i slično ali za plaću nema.. grrrrrr
moj tata se jedino brine da onda ne dobije otkaz, jer ima 53 godine i teško da bi uspio naći neki novi posao
Dadushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 13:20   #4
Quote:
dada21 kaže: Pogledaj post
da, to je pitanje. naravno imaju par kuća, aute i slično ali za plaću nema.. grrrrrr
moj tata se jedino brine da onda ne dobije otkaz, jer ima 53 godine i teško da bi uspio naći neki novi posao
Ako i dobije otkaz...vjerojatno će dobiti svoja prava na zavodu na zapošljavanje...

To je ipak bolje nego sada kada radi a ne dobiva ništa.
nikudnikam is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 13:21   #5
jebemti drzavu ovakvu
__________________
I don't hate pople...I just feel better when they're not around." — Charles Bukowski (The Movie: Barfly)
yaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 13:42   #6
Pitanje je da li ta firma ma posla, radi li se nešto ili ništa. Ukoliko se radi neka razgovara s gazdom i vidi kakav je budućnost za njega ( budući da tu radi već 20 god. pretpostavka je da je čovjek u redu ) . U slučaju da sve stoji, vjerojatno od toga neće biti ništa i svi će radnici dobiti otkaz prije ili kasnije, pa je za tvog tatu bolje da odmah pokrene neke pravne poteze.
BANANAFISH is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 14:02   #7
ovisi kako kad, nekad imaju posla, a nekad skoro pa ništa.. njegov šef je već par puta promjenio naziv firme.. i evo veli mi mama da mu šef ni ne daje obračun plaće ni ništa.
u biti moj tata jako jako dugo radi kod njega, nisam sigurno točno koliko ali ima preko 20 godina i više sve skupa
Dadushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 14:14   #8
Quote:
dada21 kaže: Pogledaj post
ovisi kako kad, nekad imaju posla, a nekad skoro pa ništa.. njegov šef je već par puta promjenio naziv firme.. i evo veli mi mama da mu šef ni ne daje obračun plaće ni ništa.
u biti moj tata jako jako dugo radi kod njega, nisam sigurno točno koliko ali ima preko 20 godina i više sve skupa
Čini mi se da je šef digao ruke od svega i čeka da propadne ili da se nešto u državi pokrene ( a to kao što znamo neće skoro ). Vjerojatno je na neki način zaštitio svoje nekretnine tako da se od toga neće niko naplatiti. Bojim se da ti za tatu tu nema budućnosti a ni plaće. Kada se s tim pomiri onda će početi razmišljati trezvenije. Mada, teško je s 53 godine ali kao što ti je netko ranije rekao, ima zakonska prava i mogućnost da se prijavi na burzu.
BANANAFISH is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 14:15   #9
Quote:
dada21 kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje. naime moj tata već dugooo (preko 20godina) radi kod jednog privatnika, limarija. i od 11 mjeseca je dobio možda sve skupa 3000kn "plaće". zanima ga koja su njegova prava kod nedobivanja plaće?
hvala unaprijed
žao mi je ovo čuti.
želim ti pomoći.. pokušaj nazvati pravnog savjetnika za radno pravo.
Nažalost, to je sve što ti mogu reći.
seablueeyesssss is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 14:21   #10
evo tata veli da mu je rekao jedan kolega da on nakon 3 mjeseca neisplate plaće može otići na biro i godinu dana dobivati novac s biroa.. jel to istina? i koliko se onda dobiva, jel onoliko kolika je bila plaća ili puno manje :/
Dadushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 15:31   #11
Quote:
dada21 kaže: Pogledaj post
evo tata veli da mu je rekao jedan kolega da on nakon 3 mjeseca neisplate plaće može otići na biro i godinu dana dobivati novac s biroa.. jel to istina? i koliko se onda dobiva, jel onoliko kolika je bila plaća ili puno manje :/
Neka da izvanredni otkaz, ode na burzu i tuži poslodavca... I ne vjerujem da je poslodavac "mjenjao" ime firme, već je otvarao nove, a stare zadužene gurao u blokadu i stečaj te nastavio raditi sa novima. Nažalost, to kod nas tako ide. Ukoliko taj princip ponovi i sa ovom firmom, tvoj otac se neće imati iz čega naplatiti jer će vjerojatno država blokirati firmu prije njega, a lova neće dolazit i "pojeo vuk magare". Strašno, ali istinito...
ivan_p is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 15:51   #12
Jebena lijepa naša!!!

Mislim da ti stari mora dat ili dobit otkaz da bi dobivao novce sa biroa tj. prijavio se tamo kao nezaposleni s toliko i toliko godina staža.
Ja sam sklopila ugovor o volonterstvu i nisam s biroa imala pravo na mjesečnu naknadu od 1000 kn, mada volonterstvo nije plaćen posao i isisao je iz mene samo novce koje nisam imala.
__________________
http://public.fotki.com/danaira
...ništa mi neće ovaj dan pokvarit, nikakvi crnjaci ni ružne stvari...
danaira is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 15:51   #13
Quote:
ivan_p kaže: Pogledaj post
Neka da izvanredni otkaz, ode na burzu i tuži poslodavca... I ne vjerujem da je poslodavac "mjenjao" ime firme, već je otvarao nove, a stare zadužene gurao u blokadu i stečaj te nastavio raditi sa novima. Nažalost, to kod nas tako ide. Ukoliko taj princip ponovi i sa ovom firmom, tvoj otac se neće imati iz čega naplatiti jer će vjerojatno država blokirati firmu prije njega, a lova neće dolazit i "pojeo vuk magare". Strašno, ali istinito...
znači ako da otkaz ipak može dobivati novce s burze?

ok možda nije "mjenjao" ime firme, ali npr.stara firma je na istoj adresi kao nova, obrt je isti, sve isto, samo naziv drukčiji. na to sam mislila..

mislim žalosno da se njegov šef tako ponaša prema njemu koji za njega radi skoro pa cijeli život, i zna da ima troje djece.. ma katastrofa. mrzim takve ljude
Dadushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 16:11   #14
Quote:
dada21 kaže: Pogledaj post
znači ako da otkaz ipak može dobivati novce s burze?

ok možda nije "mjenjao" ime firme, ali npr.stara firma je na istoj adresi kao nova, obrt je isti, sve isto, samo naziv drukčiji. na to sam mislila..

mislim žalosno da se njegov šef tako ponaša prema njemu koji za njega radi skoro pa cijeli život, i zna da ima troje djece.. ma katastrofa. mrzim takve ljude
Mislim da ne. Mora dobiti otkaz i to kao višak da bi na burzi ostvarivao neka prava. To je nekada bilo 900 kuna, sada je možda nešto više a može se dobivati ovisno o godinama rada tj. stažu. U svakom slučaju, trebaš se dobro raspitati...
brodačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 16:29   #15
Quote:
brodačka kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju, trebaš se dobro raspitati...
znam.. to upravo i radim, da ne bi kasnije bilo nismo znali
Dadushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 16:46   #16
Quote:
dada21 kaže: Pogledaj post
znači ako da otkaz ipak može dobivati novce s burze?

ok možda nije "mjenjao" ime firme, ali npr.stara firma je na istoj adresi kao nova, obrt je isti, sve isto, samo naziv drukčiji. na to sam mislila..

mislim žalosno da se njegov šef tako ponaša prema njemu koji za njega radi skoro pa cijeli život, i zna da ima troje djece.. ma katastrofa. mrzim takve ljude
Mora dati IZVANREDNI otkaz, neka ode na burzu, oni imaju pravnike tamo i neka ga savjetuju, pomoći će mu ljudi...

Otvarao je nove firme na istoj adresi, isti vlasnik itd. Ako se radi o obrtu onda malo teže, ali opet, vlasnik obrta odgovara svom svojom imovinom, al dajem ruku u vatru da gazda nema nikakve imovine
ivan_p is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 17:05   #17
ako je mjenjao ime, onda je sigurno gasio staru i otvorio novu

uglavnom 99% da se radi o doo sad
nek ode u zavod kao što je netko rekao najpametnije je tako
a lovu,može krenuti s tužbom,samo iz obiteljskog slučaja znam da to može trajati dosta dugo (evo već 5 godina za nezakoniti otkaz )
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 17:38   #18
moj muž je također radio za privatnika i početkom godine dobio je otkaz prosjek plaće mu je bio 2766,50 kn a u rješenj mu piše ovako da ima pravo na naknadu sa biroa u trajanju od 180 dana s time da mu prvih 90 dana isplačiju 1936,55 kn ili 70 % a za ostalo 1383,25 kn mjesečno ili 50 %. da ima u trenutku prestanka rada 9 mjesecir adnih u posljednja 24 mjeseca nadam se da će ti pomoć

Članak 38.


(1) Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba ako se prijavi Zavodu i podnese zahtjev u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa, prestanka bolovanja, odnosno rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog ili skrbničkog dopusta nakon prestanka radnog odnosa.
(2) Nezaposlena osoba koja iz opravdanog razloga propusti rok za prijavu iz stavka 1. ovoga članka, može se prijaviti i podnijeti zahtjev Zavodu u roku od 8 dana od dana prestanka razloga koji je prouzročio propuštanje roka, a najkasnije 60 dana od propuštanja roka iz stavka 1. ovoga članka.

Članak 39.

(1) Pravo na novčanu naknadu nema nezaposlena osoba kojoj je radni odnos prestao:
1) zbog toga što je otkazala radni odnos, osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu uzrokovanog ponašanjem poslodavca,
2) pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa,
3) zbog toga što nije zadovoljila na probnom radu ili nije zadovoljila tijekom pripravničkog, odnosno vježbeničkog staža, odnosno nije u propisanom roku položila stručni ispit koji je posebnim propisom utvrđen kao uvjet za nastavak rada,
4) zbog povrede obveza iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika), kao i zbog teške povrede radne obveze (izvanredni otkaz), odnosno službene dužnosti,
5) zbog izdržavanja kazne zatvora duže od 3 mjeseca.
(2) Pravo na novčanu naknadu ne stječe nezaposlena osoba prema članku 37. stavku 1. ovoga Zakona kojoj bi to pravo pripadalo po prestanku radnog odnosa odnosno službe, ako je taj radni odnos trajao kraće od tri mjeseca, a prethodni radni odnos odnosno služba prestao njezinom krivnjom ili uz pristanak.

Zadnje uređivanje bunny cat : 19.08.2010. at 18:00.
bunny cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 17:43   #19
Ja na njegovom mjestu ne bih davao otkaz i tužio. Lik se osigurao. Vidiš da mijenja firme k'o čarape.
Ako krene u to, neka konzultira pravnike.
PoliJones is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 17:53   #20
Quote:
dada21 kaže: Pogledaj post
ovisi kako kad, nekad imaju posla, a nekad skoro pa ništa.. njegov šef je već par puta promjenio naziv firme.. i evo veli mi mama da mu šef ni ne daje obračun plaće ni ništa.
u biti moj tata jako jako dugo radi kod njega, nisam sigurno točno koliko ali ima preko 20 godina i više sve skupa
problem je kod ovakvih "poslodavaca" da često otvaraju firme sa različitim imenima i na druge ljude oni imaju samo po 1 firmu na sebi na kojoj nije prijavljen ni jedan radnik jer je firma u stećaju. Obračun plaće može tražit kod knjigovođe koja vodi firmi knjige. Ni muž nije bolje prošao lik otvorio jedno 4 firme na različite ljude pola od tih firmi je u debelom minusu s tim da je gospon kupio 2 auta par vinograda, brod ima stan u centru grada, sigurno i vikendicu na moru a ljudima nije davo plače.
bunny cat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:13.